TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Ceny w górę, tylko Włochy i Malta tanieją

Niniejsze zestawienie obejmuje dwudzieste drugie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 1 marca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 23 lutego 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 3 marca 2022 roku.


Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 56 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły na włoskich wyspach Sardynii i Sycylii - o średnio 304 i 229 złotych, zaś mniejsza drugi raz z rzędu wystąpiła na Malcie - o 124 złote. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu ponownie zanotowano w Maroku - o aż 550 złotych, zaś mniejsze wystąpiły na Rodos i na Cypr - o 218 i 161 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 46 i 18 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023. Najbardziej znaczące zwyżki miały miejsce w Bułgarii, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 48, 43 i 36 złotych, nieco mniejsza miała miejsce w Turcji - o 22 złote, a symboliczna w Egipcie - o zaledwie 2 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 1060 złotych (wcześniej były wyższe o 1078, 1027, 995, 893 i 905 złotych).
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Półwyspie Chalcydyckim - o 1698 złotych, a znaczące wzrosty miały też miejsce w Maroku i na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o średnio 1588 i 1569 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 423 złote.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz sto ósmy z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,00 zł/litr wobec 3,69 zł/litr przed rokiem, co oznacza ponownie zdecydowanie mniejszy niż w ostatnich miesiącach wzrost o 8,4 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 14,5 procent, a przed dwoma o 15,4 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu znacząco zyskała w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była słabsza zaledwie o 0,4 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 5,6 procent, a przed dwoma o około 7,7 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale tym razem już w stosunkowo niewielkim stopniu. W wyniku połączonego wpływu mniejszego wzrostu cen paliwa oraz równoczesnego umocnionego złotego skala jego negatywnego oddziaływania w ostatnim tygodniu zdecydowanie osłabła do wartości najniższej od kilkunastu miesięcy. Tym razem zawierała się w przybliżeniu w przedziale +50/+60 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła +240/+250, a przed dwoma tygodniami +305/+315 złotych.
Należy jednak zaznaczyć, ze sytuacja taka jest w bardzo dużej mierze wynikiem wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jaki i drogiej ropy i paliw będących bezpośrednimi, krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o 1151, 1111 i 1105 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o średnio 899 i 754 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku, Portugalii, Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o 1588, 1420, 1371 i 1317 złotych, a nieco mniejsze na Cyprze i we Włoszech - o średnio 1059 i 949 złotych, a najmniej wzrosły ceny wyjazdów do Tunezji, Albanii i na Maltę - o 770, 657 i 276 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu- o 1662 i 1517 złotych, w nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Grecji i Turcji - o średnio 1469 i 1425 złotych, a kolejny raz w wyraźnie najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 1014 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Maroku, na Majorce, w Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej - o odpowiednio średnio 1998, 1881, 1871 i 1867 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen na Cyprze, we Włoszech i w Albanii - o 1587, 1438 i 1215 złotych, jeszcze mniejsze w Tunezji - o średnio 1042 złote, a wyraźnie najmniejsze na Malcie - o 237 złotych.
3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Best Reisen, Itaka oraz Sun & Fun - o około 570, 730 i 770 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 880 złotych (biuro Nekera) do 1650 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym drugim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 48 ofert (poprzednio 47 ofert, przed rokiem 53, a przed dwoma laty też 53 oferty). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 42 ofert (poprzednio też 42 oferty, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 19 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 32 oferty (poprzednio 31 ofert, przed rokiem 22 a przed dwoma laty 27 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland - 11 i 9 ofert oraz Grecos i Rainbow - 5 i 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 10 ofert, a na tureckich biura Itaka - 6 ofert oraz Coral Travel i TUI Poland - 5 i 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours - 4 oferty oraz Itaka i Coral Travel - po 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland i Best Reisen - 3 i 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Bułgarii, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji, Turcji i Bułgarii, a biuro Coral Travel w Egipcie.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym drugim zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, a niewielkiej zmianie uległa jedynie kolejność zajmowanych przez biura pozycji. Z miejsca czwartego na drugie awansowało biuro Coral Travel, a ruch odwrotny odnotowało biuro Grecos. Liderem zestawienia pozostało biuro Itaka, a trzecią pozycję zachowało biuro TUI Poland.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Coral Travel, Grecos i Exim Tours. Do pierwszej piątki weszły biura Itaka (z miejsca szóstego na miejsce lidera) oraz Sun & Fun (z miejsca ósmego na piąte), a opuściły ją biura Exim Tours i Rainbow.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez sierpień 2023 Włochy Malta spadek cen
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję