TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
W październiku wcale nie tak tanio

Ceny imprez turystycznych w październiku nie spadają. Są miejsca gzie jest taniej, ale w wielu miejscach ceny rosną.


Niniejsze zestawienie obejmuje czterdzieste trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim 2022, definiowanym tym razem na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia października, czyli od 3 do 9 października 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 22 września 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 15 września, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 23 września 2021 roku.

Jest to jednocześnie trzeci materiał w tym roku obejmujący ceny wycieczek dla wylotów w pierwszym tygodniu października, czyli w okresie od 3 do 9 października 2022.

Średnie ceny dla tego okresu są zdecydowanie niższe od cen dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia. Ich ogólna średnia obniżyła się z 4999 do 3882, czyli o 22,3 procent.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 października 2022, wzrosła o 61 złotych.

W minionym tygodniu zdecydowanie największy spadek średnich cen wycieczek odnotowano w Maroku - o 690 złotych, a znacząco mniejsze były zniżki cen na Sycylii i Teneryfie - o 282 i 220 złotych. Największe wzrosty cen miały miejsce w tureckim rejonie Dalaman- o średnio aż 1933 złotych, a istotnie mniejsze były zwyżki cen wyjazdów na Lanzarote i hiszpańskie wybrzeże Costa del Sol - o 633 i 630 złotych.

W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 3 i spadły o 125 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka.

W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 3-9 października 2022 podniosły się na wszystkich najważniejszych kierunkach. Największe były wzrosty średnich cen w Turcji - o 269 złotych, a znacząco mniejsze na Wyspach Kanaryjskich, Bułgarii i Grecji - o średnio 99, 83 i 63 złotych, a w najmniejszym stopniu wzrosły ceny w Egipcie - o 25 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej dla poprzedniego sezonu o 1034 złote.

Zdecydowanie najbardziej w okresie roku podniosły się ceny wyjazdów do tureckiego rejonu Dalaman - o średnio aż 3042 złote, natomiast mniejsze, ale i tak bardzo znaczne były wzrosty cen wycieczek na Lanzarote i Synaj - o średnio 1496 i 1400 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków nie zanotowano spadków cen.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 154 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz osiemdziesiąty piąty z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do tego samego okresu sprzed roku.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,77 zł/litr wobec 2,78 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 71,6 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 87,8 procent, a przed dwoma o 90,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w porównaniach rocznych dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była w ostatnim tygodniu w nieco mniejszym stopniu słabsza jak w poprzednim tygodniu, czyli o 7,7 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o 8,5 procent, a przed dwoma tygodniami o około 9,0 procent.

W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale w ostatnim tygodniu skala ich negatywnego wpływu głównie z powodu tańszego paliwa lotniczego była tym razem istotnie mniejsza. Tym razem zawierał się on w przedziale 460/+470 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to rekordowe +520/+530 złotych, a przed dwoma tygodniami +510/+520 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Turcji i Egipcie - o średnio 1399 i 1266 złotych, mniejsze były zwyżki ich cen na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio 1086 i 1010 złotych, a ponownie zdecydowanie najskromniej w skali rocznej wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii - o zaledwie 520 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie, w Hiszpanii kontynentalnej i Portugalii - o 1170, 1128 i1097 złotych, mniejsze były zwyżki ich cen na Cyprze i w Maroku - o 985 i 930 złotych, a w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Tunezji, na Majorkę i do Włoch - o średnio 751, 693 i 690 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu października) na głównych kierunkach najbardziej i w bardzo podobnej skali zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji, na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu - o średnio 1571, 1505 i 1447 złotych, a nieco mniejsze były wzrosty cen wyjazdów do Grecji - o 992 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek wystąpiły na Cyprze, Malcie, w Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej - o 1336, 1242, 1208 i 1182 złotych. Mniejsze były dwuletnie zwyżki cen na Majorce - o średnio 1080 złotych, a najmniejsze miały miejsce w Tunezji - o 788 złote.

3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w październiku 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Itaka, Sun & Fun i Grecos - o około 760, 790 i 890 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 940 złotych (biuro Coral Travel) do prawie 2000 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 42 ofert (poprzednio 44 oferty, przed rokiem 34, a przed dwoma laty 27 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 24 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 12 ofert) oraz Rainbow z liczbą 22 ofert (poprzednio 18 ofert, przed rokiem 9, a przed dwoma laty 11 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - 5 i 4 oferty, a na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland - 9 i 8 ofert. Na Wyspach Kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Rainbow - 10 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 6 ofert oraz Itaka i Rainbow - po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Sun & Fun - 6 ofert, a także Coral Travel i Best Reisen - po 3 oferty, a w Bułgarii biuro Best Reisen - 2 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji oraz na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka w Egipcie, Grecji i Turcji, a biuro Rainbow zyskało na atrakcyjności w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji.

4. W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W czterdziestym trzecim zestawieniu dla sezonu lato 2022 i jednocześnie trzecim dla października odnotowano niewielką liczbę zmian. W skład pierwszej piątki weszło z pozycji szóstej na piątą biuro Itaka, a opuściło ją (z pozycji trzeciej na szóstą) biuro Grecos. Liderem zestawienia pozostało biuro Coral Travel, a nowym wiceliderem zostało biuro Best Reisen awansując z pozycji piątej.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, wobec którego skład obecnej pierwszej piątki organizatorów uległ jednej zmianie, gdyż tabelę opuściło biuro Exim Tours (spadło z pozycji czwartej na siódmą), a weszło do niej biuro Itaka awansując z pozycji ósmej na piątą.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez turystycznych październik 2022
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję