TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny wycieczek dalej w dół

Wycieczki dalej tanieją, choć nie wszędzie. Duże spadki w Portugalii, Hiszpanii i Maroko.


Trzydzieste trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 18 maja 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 11 maja 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 19 maja 2022 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, spadła o 86 złotych. Największa zniżka cen wystąpiła na półwyspie Chalcydyckim (ponownie) - o średnio 377 złotych, a nieco mniejsze miały miejsce na Teneryfie i w Maroku (poprzednio wystąpił tam duży wzrost cen) - o 330 i 298 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano w Kalabrii - o 371 złotych oraz na tureckiej Riwierze i na Synaju (poprzednio był tam duży spadek cen) - o 147 i 110 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 68 i 8 złotych.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek spadły na czterech z pięciu wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023. Największy spadek miał miejsce w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich - o 100 i 93 złote, znacznie mniejsze w Turcji i w Bułgarii - o 17 i 4 złote, a jedynym wiodącym kierunkiem, na którym ceny wzrosły był taniejący wcześniej Egipt - o 70 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 600 złotych (wcześniej ceny były wyższe o 720, 875, 953, 983 i 1048 złotych).
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Sardynii - o 1421 złotych, zaś bardzo istotne wzrosty miały również miejsce Maroku i Portugalii - o średnio 1277 i 1230 złotych. Jedyny spadek cen rok do roku odnotowano w Albanii - o średnio 145 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 876 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz jedenasty od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,37 zł/litr wobec 5,36 zł/litr przed rokiem, co oznacza jedenasty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 37,1 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 38,3 procent, a przed dwoma o 38,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była silniejsza już tylko o około 2,7 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 3,9 procent, a przed przed dwoma o około 3,3 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz jedenasty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu znacznego spadku cen paliwa i tylko nieco silniejszego złotego, skala jego pozytywnego oddziaływania zawierała się w nieco niższym przedziale -360/-370 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -410/-420 złotych, a przed dwoma tygodniami -400/-410 złotych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły tym razem w Turcji, na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o 729, 685 i 585 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii i Egiptu - o średnio 410 i 284 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku i Portugalii - o 1277 i 1230 złotych, nieco mniejsze na Majorce, we Włoszech i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 1057, 1019 i 949 złote, a w znacznie mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów na Maltę, do Tunezji i na Cypr - o 291, 250 i 234 złote. Jedynym kierunkiem, na którym ceny spadła była w minionym tygodniu Albania - o 145 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 1642 złote, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Turcji, Grecji i Egiptu - o średnio 1478, 1428 i 1371 złotych, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 1045 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Maroku, Portugalii, Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o średnio 2337, 2157, 2147 i 2130 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen na Majorce i na Cyprze - o 1574 i 1389 złotych, a jeszcze mniejsze w Tunezji, w Albanii i na Malcie - o średnio 900, 604 i 359 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach ETI, Sun & Fun oraz Itaka - o około 130, 350 i 380 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 390 złotych (biuro Prima Holiday) do prawie 820 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w trzydziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 44 ofert (poprzednio 45 ofert, przed rokiem 48 a przed dwoma laty 41 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 40 ofert (poprzednio 38 ofert, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 17 ofert) oraz Itaka z liczbą 38 ofert (poprzednio 37 ofert, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 24 oferty).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Join up i Anex Travel - 6 i 4 oferty oraz Coral Travel - 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Travel - po 7 ofert oraz Rainbow i Grecos - po 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich TUI Poland oraz Itaka - 11 i 8 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 8 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i TUI Poland - 5 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Oasis - po 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Coral Travel poprawiło ją w Tunezji, a biuro Itaka w Turcji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym trzecim zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, natomiast zmianom uległy pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Z miejsca wicelidera na pozycję lidera awansowało biuro Join up, zaś ruch odwrotny odnotowało biuro Anex Travel. Pozostałe biura z pierwszej piątki, czyli Grecos, Coral Travel i TUI Poland utrzymały swoje poprzednie miejsca.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym kolejny raz przodowały wówczas biura TUI Poland, Coral Travel i Exim Tours. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Join up (na miejsce lidera), Anex Travel (na miejsce wicelidera), a opuściły ją biura Exim Tours i Prima Holidays.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez sierpień 2023 zmiana cen spadek
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję