Ogłoszenia
Ogłoszenia
- B. P. Okno na Świat (Warszawa) - Specjalista ds....
- Specjalista ds. Turystyki w salonie Wakacje.pl
- Specjalista ds turystyki - Stargard
- Specjalista / Specjalistka ds. turystyki
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej -...
- Specjalista ds. Turystyki w salonie ITAKA
- OFERTA PRACY - Doradca / Konsultant ds. Turystyki
- Kraków - Specjalista ds. Turystyki
- Meble do biura podróży, wyposażenie salonu TUI na...
- SPECJALISTA DS. TURYSTYKI
Jakie nastroje ma pomorska branża turystyczna?
Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przygotował nowy raport "Nastroje pomorskiej branży turystycznej", tym razem obejmujący sezon letni 2023 r. Jak zmieniła się sytuacja pomorskich przedsiębiorców działających w turystyce w porównaniu do poprzedniego badania?
Raport opisuje sytuację bieżącą pomorskich przedsiębiorców branży turystycznej, nastroje na przyszłość oraz oczekiwania wobec samorządy regionalnego. Swoim zakresem badanie objęło przyjęty umownie sezon letni trwający od kwietnia 2023 r. do września 2023 r. W opracowaniu jest też kolejne badanie obejmujące sezon zimowy od października 2023 r. do marca 2024 r.
Wzrost pozytywnych ocen w porównaniu do sezonu zimowego
Ponad 60 proc. ankietowanych wskazało, że sytuacja ich przedsiębiorstw jest bardzo dobra lub dobra. To wyraźny wzrost pozytywnych ocen względem poprzedniego badania obejmującego okres od października 2022 r. do marca 2023 r., gdy taką opinię wyraziło niespełna połowa ankietowanych.
Optymistyczny jest fakt, że zdecydowana większość przedsiębiorców pozytywnie ocenia swoją sytuację w sezonie letnim, który jest najbardziej aktywnym turystycznie okresem roku w województwie. Jednocześnie wysoki, bo ponad 20 proc. odsetek negatywnych ocen sugeruje, że niektórzy przedsiębiorcy mogą nadal mieć trudności, nawet w sezonie letnim - mówi Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki UMPW.
Warto jednak zaznaczyć, że pozytywne oceny bieżącej sytuacji przeważają nad negatywnymi. Najlepszą ocenę wskazali organizatorzy turystyki oraz przedsiębiorcy z sektora turystyki konnej, przy czym w tym drugim przypadku próba była bardzo mała, co mogło wypaczyć ostateczny wynik. Natomiast najmniej pozytywnie bieżącą sytuację oceniają przedstawiciele gastronomii, u których oceny negatywne i neutralne przewyższają nieznacznie pozytywne.
Sytuacja ekonomiczna w kraju niepokoi najbardziej
Największe obawy wśród przedsiębiorców budzi sytuacja ekonomiczna w kraju, następnie zmiany prawne i sytuacja bezpieczeństwa poza krajem. Wszystkie te czynniki wpływają na poczucie stabilności branży oraz zachowania turystów.
Sytuacja ekonomiczna może mieć przełożenie na decyzje dotyczące podróży czy korzystania z usług gastronomicznych. Zmiany prawne, nierzadko kojarzone z niejasnymi, trudnymi do zinterpretowania i wdrożenia, obciążającymi przedsiębiorców przepisami, budzą obawy o stabilność prowadzenia działalności czy konieczność ponoszenia nakładów na dostosowanie się do nich. Z kolei sytuacja bezpieczeństwa poza krajem, związana z wojną w Ukrainie, ma wpływ na turystów zagranicznych, dla których Polska może być postrzegana jako mniej bezpieczny cel podróży - wyjaśnia Marta Chełkowska.
W tej edycji badania, obejmującej sezon letni, zwrócono też uwagę na kwestie konkurencji, którą stanowią świadczący usługi w niezewidencjonowanych obiektach (np. noclegowych) oraz organizatorów turystyki działających bez wymaganych pozwoleń.
Lepsze perspektywy na przyszłość i oczekiwania wobec samorządu
Wyniki ankiety pokazują, że przedsiębiorcy lepiej postrzegają przyszłość swojej działalności po sezonie letnim, niż po sezonie zimowym. Pojawiające się obawy nie różnią się znacznie między badanym sezonem letnim, a opisywanym w poprzednim raporcie sezonem zimowym. Nadal dla przedsiębiorców najważniejsze i najbardziej niepokojące są kwestie kosztów prowadzonej działalności (w tym koszty zatrudnienie, ceny energii czy gazu) oraz zainteresowanie ofertą wśród klientów krajowych i zagranicznych.
Ankietowani wskazali również swoje oczekiwań wobec samorządu województwa pomorskiego, przede wszystkim na potrzebę większej, sprawniejszej i wspólnej promocji naszego regionu oraz otwarcia na nowe rynki zagraniczne. Wiele odpowiedzi dotyczyło transportu oraz przemieszczania się po województwie, zarówno w kontekście istniejących połączeń komunikacyjnych , jak i potrzeby tworzenia miejsc postojowych w obszarach atrakcyjnych turystycznie.
Raport można znaleźć na stronie dt.pomorskie.eu
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
Nowe wpisy na Liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Dofinansowanie projektów
Zakaz reklamy piwa uderzy nie tylko w branżę piwowarów. Ucierpi też
S3 gotowa w całości. Pomorze Zachodnie czeka na czeskich
Dział hotele, pensjonaty:
Polska turystyka rośnie i będzie
Drogie Święta i Sylwester w
Dział biura turystyczne:
Enter Air podpisuje rekordową umowę z
Darmowe szkolenia dla branży
Drogie Święta i Sylwester w
Polacy wśród laureatów konkursu na najlepszy film
Nowe wpisy na Liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Starsze aktualności:
Gdańsk Europejską Stolicą Kultury
POT przyznała rekomendacje na lata
Ryanair planuje przewiezienie 20 mln
eSky zachęca do wczesnego planowania
MSiT chce 10 strategii dla
UN Tourism: Turystyka odbudowała się po
Wizz Air rezygnuje z płatnej
Województwo pomorskie ogłosiło konkurs ofert na rozwój turystyki i
Emirates wprowadzają nowe uniformy dla obsługi pasażerów premium i
W poniedziałek rozpoczynają się ferie
Przewoźnik rezygnuje z obowiązkowych maseczek na niektórych lotach
Ekologia może się opłacać w gastronomii
Turyści będą mieć utrudniony dostęp do wieży Eiffla
Remont wybrzeża pomoże turystyce?
Polonus startuje z akcją promocyjną
Andrzej Gut-Mostowy wraca do rządu
Turystka zginęła podczas zabawy wodnej
Spowolnienie ożywienia ruchu lotniczego
Lotnisko w Poznaniu spodziewa się udanego sezonu letniego
Europ Assistance: w 2021 roku więcej spraw niż przed pandemią
Sierpień będzie lepszy od lipca?
Sabre będzie współpracował z Google
Znaleziono ciało Polki zaginionej w Bułgarii
Drożeją noclegi w obiektach hotelowych
Biuro podróży zmieni właściciela?
Branże lotnicza: nowe stawki opłat dyskryminują regionalne lotniska
Wkrótce zacznie obowiązywać cisza nocna na Lotnisku Chopina
Travelist przyznaje certyfikaty obiektom noclegowym
Był ktoś z Biurem podróży KOSTRAVEL w Hiszpanii?
Wybieram się do Egiptu lub do Grecji przejrzałam ofertę rainbow tours i jest bardzo obiecująca.
