TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Nowe połączenia z Pyrzowic

Od 3 marca 2023 Port Lotniczy Katowice będzie miał nowe połączenie. Podróżni będą mogli polecieć do Stambułu z Turkish Airlines.


Turkish Airlnes planowały nowe połączenie lotnicze z portu regionalnego w Polsce, ale zwykle była mowa o Krakowie. Teraz jednak w oficjalnym komunikacie przewoźnika wydanym dla tureckiej giełdy wskazano, że loty będą się odbywać z Pyrzowic.

Trasę Katowice-Stambuł będzie obsługiwał Airbus A320 latający w poniedziałek, środę, czwartek, piątek oraz sobotę. Dzięki temu połączeniu pasażerowie nie tylko mogą dotrzeć do Turcji na wypoczynek lub w celach biznesowych, ale także skorzystać z siatki połączeń Turkish Airlines z jej głównego portu lotniczego.

To połączenie to zła wiadomość dla LOTu, którego nowy prezes będzie musiał jednocześnie rozbudowywać siatkę połączeń, aby wykorzystać w przyszłości CPK oraz poprawić wyniki przewoźnika.

»»»» Starsze informacje 2022-12-14 ««««


Pyrzowickie lotnisko w tym roku radzi sobie bardzo dobrze. W prawdzie nie pobije rekordów sprzed pandemii, ale wyniki ruchu pasażerskiego wyraźnie pokazują, że jest na dobrej drodze do pobicia rekordów już w 2023 roku.

W czwartek 10 listopada na lotnisku imienia Wojciecha Korfantego odprawiono 4-milionowego pasażera w 2022 roku. Do tej pory granica 4-milionów pasażerów przekraczana była w Pyrzowicach dwukrotnie. W 2018 roku 4-milionowego pasażera odprawiono drugiego dnia października, a w 2019 cztery dni później, czyli 6 października.

Podczas jedenastego miesiąca bieżącego roku w Katowice Airport obsłużono 241 062 pasażerów, tj. o 73 058 więcej (+43,5%) niż w tym samym miesiącu zeszłego roku. Z siatki połączeń regularnych realizowanych przez linie Wizz Air, Ryanair, Lufthansa, PLL LOT oraz KLM skorzystało łącznie 184 457 podróżnych, czyli o 60 830 więcej (+49,2%) niż w listopadzie 2021 roku. W listopadzie bieżącego roku najpopularniejsze były następujące trasy:
° Dortmund (29 482 pasażerów)
° Londyn-Stansted (18 607)
° Londyn-Luton (13 567)
° Warszawa (8 068)
° Frankfurt (7 977)

W ramach lotów czarterowych, czyli realizowanych na zlecenie biur podróży, obsłużono w Pyrzowicach 53 456 pasażerów, tj. o 12 757 więcej (+31,3%) niż w tym samym czasie w zeszłym roku. Był to najlepszy listopad w segmencie czarterów w historii pyrzowickiego lotniska, pobity został wynik z listopada 2018 roku, kiedy to w ruchu czarterowym obsłużono 47 341 podróżnych. W listopadzie największym powodzeniem cieszyły się następujące kierunki wakacyjne:
° Marsa Alam (9 744 podróżnych)
° Antalya (9 244)
° Hurghada (8 700)
° Gran Canaria (3 175)
° Fuerteventura (2 938)

W trakcie jedenastego miesiąca 2022 roku odnotowano 2 405 startów i lądowań samolotów.

Listopad przyniósł rekordowy wynik w ruchu czarterowym. Warto podkreślić, że z 53 tysięcy pasażerów w tym segmencie, aż 7,5 tysiąca podróżowało na sześciu dalekodystansowych trasach na Kubę, do Tajlandii, Meksyku i Dominikany. Dane te pokazują ogromny potencjał pyrzowickiego lotniska w zakresie obsługi egzotycznych kierunków czarterowych. W grudniu powinniśmy zanotować wynik ogółem o około 15 tysięcy podróżnych lepszy od tego z listopada, a to ze względu na okres świąteczno-noworoczny - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

Od stycznia do końca listopada 2022 roku w Katowice Airport obsłużono 4,16 mln podróżnych, czyli o 2 mln więcej (+92,4%) niż w zeszłym roku. Wynik ten to 91% ruchu z tego samego okresu rekordowego 2019 roku, kiedy to w Pyrzowicach odprawiono 4,56 mln pasażerów.

Cieniem na wynikach lotniska kładą się potyczki polityczne o kontrolę nad tym portem. Prawdopodobnie 19 grudnia dojdzie do zmian we władzach Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem w Pyrzowicach. Większościowym właścicielem GTL pozostaje państwo za pośrednictwem dwóch spółek: PP Porty Lotnicze oraz Węglokoks, a tylko mniejszościowe udziały mają Katowice oraz województwo śląskie. Celem zmian ma być na początek wprowadzenie trzeciego członka zarządu z ramienia Portów Lotniczych. Cel działania PL jest jasny - zabezpieczyć rentowność CPK, a to można uzyskać tylko sterując regionalnymi lotniskami.

Starsze informacje 2022-11-18


Ryanair będzie w 2023 roku latał z Katowic na dwóch nowych trasach. Oba połączenia są typowo wakacyjne i zostaną uruchomione na okres czerwiec-wrzesień 2023.

Połączenie do Puli wystartuje w piątek 2 czerwca 2023 roku, kierunek obsługiwany będzie dwa razy w tygodniu w każdy poniedziałek i piątek. Inauguracja Warny została zaplanowana na niedzielę 4 czerwca przyszłego roku, trasa obsługiwana będzie w każdą środę i niedzielę.

Cieszymy się, że Ryanair poszerzy swoją ofertę z Pyrzowic w zbliżającym się sezonie letnim. Połączenia do Puli i Warny z pewnością spotkają się z bardzo dużym zainteresowaniem, bo bazują na ogromnym wylotowym potencjale regionu. To także niezwykle atrakcyjne trasy z perspektywy samodzielnej organizacji wyjazdów wakacyjnych, a jak wskazują statystyki, bardzo lubimy wypoczywać w Chorwacji i Bułgarii - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Ryanair to jedna z największych linii regularnych na lotnisku im. Wojciecha Korfantego, aktywna jest także na pyrzowickim rynku przewozów czarterowych. Obecność irlandzkiego przewoźnika w Pyrzowicach datuje się od listopada 2007 roku, kiedy to linia zainaugurowała połączenie do Dublina. W październiku 2019 roku Ryanair uruchomił w Katowice Airport swoją bazę. W szczycie sezonu "Lato 2022" przewoźnik bazował na pyrzowickim lotnisku siedem Boeingów 737-800NG i zatrudniał ponad 360 osób personelu (pilotów, członków załóg pokładowych oraz obsługi naziemnej).

Starsze informacje 2022-09-19


Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze KLM właśnie zapowiedziały uruchomienie nowego, codziennego połączenia z Polską.

Od 30 października 2022 KLM zainauguruje nową trasę między Katowicami a Amsterdamem. Stolica Śląska to już szóste miasto w Polsce - po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu - skąd KLM zaoferuje bezpośrednie loty do Holandii, a stamtąd dalej w świat.

Mieszkańcy Śląska zyskają dostęp do globalnej siatki połączeń holenderskiego przewoźnika z przesiadką w porcie bazowym KLM w Amsterdamie. Łącznie z Katowicami aktualna oferta KLM z Polski będzie wynosiła 68 lotów tygodniowo.

Nowe połączenie:
KL1815 Amsterdam - Katowice wylot 14:20 przylot 16:10
KL1816 Katowice - Amsterdam wylot 16:50 przylot 18:50

Starsze informacje 2022-06-23


21 czerwca 2022 roku biuro podróży Rego-Bis zainaugurowało loty czarterowe z Katowic do Mostaru w Bośni i Hercegowinie.

Połączenie będzie obsługiwało około 3000 osób rocznie, umożliwiając transport do trzech rejonów. Po wylądowaniu i przewozie do Mostaru, autokary rozwożą turystów także do nadmorskiego kurortu Neum oraz do chorwackiej Dalmacji. Oferta zawiera zarówno wczasy pobytowe, jak również wycieczki objazdowe, które umożliwiają zwiedzenie największych atrakcji regionu. W każdym z kierunków bałkańskich zapewniania jest obsługa polskojęzycznego rezydenta Reg-Bis.

Na lotnisku Katowice Airport im. Wojciecha Korfantego przed pierwszym wylotem do Mostaru, odbyło się uroczyste powitanie pasażerów. Na inauguracji obecna była Koviljka Spirić - ambasador Bośni i Hercegowiny, Paweł Wojda - dyrektor portu lotniczego Katowice Airport oraz Irfan Kilic - dyrektor zarządzający Rego-Bis. Po przylocie pasażerów do Mostaru, przywitała ich Gabriela Mańka-Sokulu - prezes Rego-Bis. Na lotnisku czekali również animatorzy, przebrani w ludowe stroje Bośni i Hercegowiny.

Starsze informacje 2022-05-30


Dwa nowe kierunki czarterowe z Katowice Airport
Biuro podróży Coral Travel zapowiedziało, że podczas sezonu "Zima 2022/2023" na lotnisku imienia Wojciecha Korfantego zaoferuje trzy bezpośrednie, dalekodystansowe kierunki wakacyjne, w tym dwa nowe, które nie były wcześniej obsługiwane z Pyrzowic.

Klienci Coral Travel będą mogli polecieć z Katowice Airport na wakacje do położonej w Dominikanie Punta Cany (kierunek dostępny od 1 listopada 2022 r. do 7 marca 2023 r.), do wietnamskiego Phu Quoc (od 2 listopada 2022 r. do 8 marca 2023 r. - nowość) oraz do Phuket w Tajlandii (od 3 listopada 2022 r. do 9 marca 2023 r. - nowość).

Rejsy dla biura podróży Coral Travel z pyrzowickiego lotniska do Dominikany, Tajlandii i Wietnamu będą obsługiwane co 10-11 dni za pomocą należącego do Polskich Linii Lotniczych LOT Boeinga 787-8 Dreamliner. Samolot zabiera na pokład 252 pasażerów w trzyklasowej konfiguracji kabiny - 18 miejsc w klasie business, 21 w premium, 213 w economy.

Dynamiczny rozwój dalekodystansowych kierunków czarterowych z Katowice Airport datuje się na pandemiczny 2021 rok. W tym czasie biura podróży zaczęły oferować z Pyrzowic tak egzotyczne kierunki wakacyjne jak Dominikana, Kuba, czy Meksyk. Do wszystkich tych miejsc można było polecieć bezpośrednio na pokładzie lotowskiego Dreamlinera. Oferta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem klientów, w 2021 roku na rejsach czarterowych z i do Cancun, Puerto Platy, Punta Cany i Varadero obsłużono w Pyrzowicach w sumie ponad 52 tysiące podróżnych. Wszystkie wymienione kierunki dostępne są także w 2022 roku.Starsze informacje 2022-04-14


Wizz Air doda trzy nowe połączenia z Katowic
Linia lotnicza Wizz Air zapowiedziała, że podczas tegorocznego sezonu letniego w porcie lotniczym "Katowice" imienia Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach uruchomi trzy nowe trasy regularne.

15 czerwca 2022 roku wystartuje połączenie na hiszpańską Ibizę - rejsy będą obsługiwane raz w tygodniu, w środę. Dzień później Wizz Air po raz pierwszy poleci z Pyrzowic do Tirany - trasa do stolicy Albanii będzie początkowo obsługiwana we czwartki oraz niedziele, a od 4 lipca w poniedziałki i piątki. Z kolei 18 czerwca 2022 roku przewoźnik zainauguruje połączenie na portugalską Maderę. Loty na tym kierunku będą dostępne we wtorki i soboty. Będzie to jedyna trasa Wizz Aira z polskiego lotniska na Maderę.

W ramach rozkładu "Lato 2022" Wizz Air jest w Pyrzowicach liderem jeśli chodzi o liczbę tras regularnych, w sumie oferuje ich 37 do 19 państw. Najwięcej do Hiszpanii (Barcelona, Castellon, Fuerteventura, Ibiza, Majorka, Malaga, Teneryfa), Włoch (Alghero, Katania, Mediolan-Bergamo, Neapol, Rzym-Fiumicino), Wielkiej Brytanii (Bristol, Doncaster-Sheffield, Liveropool, Londyn-Luton), Norwegii (Bergen, Stavanger, Oslo-Torp), Grecji (Ateny, Korfu), Niemiec (Dortmund, Kolonia-Bonn), Szwecji (Malmo, Sztokholm Skavsta), Albanii (Tirana), Bułgarii (Burgas), Chorwacji (Split), Cypru (Larnaca), Czarnogóry (Podgorica), Gruzji (Kutaisi), Holandii (Eindhoven), Islandii (Reykjavik), Izraela (Tel Aviv), Malty, Portugalii (Madera) oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Abu Zabi).

Po trudnych dwóch latach, w trakcie których pandemia koronawirusa mocno stłumiła funkcjonowanie branży lotniczej, Wizz Air znowu rozwija siatkę połączeń z Katowice Airport. Pyrzowickie lotnisko ma duży potencjał wylotowy, pasażerowie chętnie korzystają z regularnych kierunków w ciepłe miejsca na południu i zachodzie Europy. W oparciu o te trasy samodzielnie organizują wyjazdy wakacyjne - to coraz popularniejszy trend. Dlatego jestem przekonany, że nowe pyrzowickie połączenia Wizz Aira będą komercyjnym sukcesem - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Starsze informacje 2022-04-01


Wystartowały nowe połączenia z Katowic
W niedzielę 27 marca na lotnisku im. Wojciecha Korfantego wszedł w życie letni rozkład lotów, w jego ramach wystartowały dwie nowe trasy regularne.

W piątek 1 kwietnia linia lotnicza Wizz Air uruchomiła połączenie z Pyrzowic do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kierunek obsługiwany jest w każdy poniedziałek i piątek. Wizz Air otworzył bazę na lotnisku w stolicy ZEA 15 stycznia 2021 roku.

Połączenie Pyrzowice - Abu Zabi to nie tylko możliwość szybkiego dotarcia do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Coraz popularniejsza staje się indywidualna organizacja wyjazdów turystycznych, a ta trasa umożliwia skorzystanie z bogatej, oryginalnej siatki azjatyckich i afrykańskich połączeń Wizz Air z jego bliskowschodniej bazy - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej pyrzowickim lotniskiem.

W Pyrzowicach, w pierwszym tygodniu obowiązywania letniego rozkładu lotów, zadebiutowało również połączenie na główne weneckie lotnisko imienia Marco Polo. Loty z Katowice Airport do Wenecji obsługiwane są przez linię lotniczą Ryanair i odbywają się trzy razy w tygodniu w każdy wtorek, czwartek oraz niedzielę. W rozkładzie "Lato 2022" z Pyrzowic dostępnych jest jedenaście tras do Włoch. Sześć z nich (Alghero, Bolonia, Katania, Mediolan-Bergamo, Trapani, Wenecja) obsługuje linia lotnicza Ryanair. Pięć tras do tego państwa (Alghero, Katania, Mediolan-Bergamo, Neapol, Rzym-Ciampino) oferuje Wizz Air.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
7 katowice pyrzowice lotnisko połączenie lotnicze samolot
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję