TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Czechy - narciarska rewolucja

W nadchodzącym sezonie zimowym w Czechach na narciarzy czeka mnóstwo nowości. Ponad miliard koron Czesi zainwestowali w nowe ośrodki narciarskie i modernizacje.


Uruchomionych zostanie m.in. 9 nowych kolejek krzesełkowych, powstały 3 nowe ośrodki narciarskie - Kouty nad Desnou w Jesionikach, obecnie największy ośrodek narciarski na Morawach, dysponujący pierwszą w Czechach sześcioosobową kolejką krzesełkową, ośrodek Červená Voda w górach Orlickich, w który zainwestowano 250 milionów koron, dysponujący m.in. pierwszą w Czechach czteroosobową kolejką Leitner z podgrzewanymi siedzeniami oraz ośrodek Obří Sud Javorník w górach Izerskich. W wielu ośrodkach zmodernizowano system zaśnieżania, wyposażenie dziecięcych parków narciarskich. Na snowboardzistów czekają nowe parki z przeszkodami. Ceny w większości ośrodków narciarskich pozostaną na poziomie z ubiegłego roku.

Coraz większą uwagę czeskie ośrodki poświęcają rodzinom z dziećmi. Wzorem krajów alpejskich powstają tu dziecięce parki narciarskie wyposażone w wyciągi dla dzieci i inny sprzęt pomocny w nauce jazdy na nartach. Największym w Czechach parkiem narciarskim dla dzieci, wyposażonym w najnowsze urządzenia ułatwiające najmłodszym stawianie pierwszych kroków na nartach jest Foxpark w ośrodku narciarskim Lipno na Szumawie. W tegorocznym sezonie zimowym na dzieci czekają nowe parki narciarskie także ośrodkach: Harrachov, Snowhill Herlíkovice, Szpindlerowy Młyn, Sněžník Dolní Morava, Kouty i Snowhill Kašperské hory. W większości ośrodków zainwestowano w rozszerzenie i modernizację systemów zaśnieżania, urządzeń do przygotowywania tras, wyciągów i kolejek linowych.

Ciekawostki, nowości w sezonie 2010/2011:

KARKONOSZE
Szpindlerowy Młyn, największy w Czechach ośrodek narciarski, oferuje 25 km tras zjazdowych, 5 kolejek linowych, 11 wyciągów, 2 ruchome dywany, 80 km tras biegowych, 3 snowparki. Ceny skipassów pozostały na poziomie z ubiegłego roku. Największą tegoroczną inwestycją w ośrodku jest dziecięcy park narciarski SKI and FUN Park przy dolnej stacji kolejki na Świętym Piotrze. W nadchodzącym sezonie zimowym w Szpindlerowym Młynie, odbędą się między innymi trzy duże imprezy sportowe: Światowy Puchar Kobiet w dyscyplinach alpejskich 11.-12.03.2011 i snowboardowe Quiksilver Snowjam Martina Černíka oraz Burton Špindl Session.

Skiresort Czarna Góra (Czarny Dół, Czarna Góra - Jańskie Łaźnie, Svoboda nad Upą) - największy w Czechach region narciarski z jednym, wspólnym karnetem, oferuje trasy zjazdowe o całkowitej długości 20 km (ponad 70 procent jest sztucznie zaśnieżanych), 3,5 km trasę saneczkową, 70 km tras biegowych, snowpark, 4 kolejki linowe i 22 wyciągi. Jańskie Łaźnie dysponują jedyną w Czechach 8-osobową kolejką gondolową. W sezonie pomiędzy ośrodkami kursują skibusy.

Przy dolnej stacji kolejki na Czarną Górę znajdziemy 4* hotel Skiresort Hotel Omnia. Hotel w cenie zakwaterowania oferuje m.in. Express Pass (bezpłatny wjazd raz dziennie kolejką na Czarną Górę).

Ciekawe propozycje mają także inne karkonoskie hotele. Hotel Krakonos w Rokytnicy nad Jizerą oferuje swym gościom różne rodzaje pobytów świątecznych, zniżki na posiłki w restauracji hotelowej, winiarni, na usługi w centrum relaksu, wypożyczalni nart a także zniżki na karnety narciarskie.

W hotelu Horizont w Pecu pod Śnieżką przy pobycie na 7 dni otrzymujemy jedną noc za darmo.

Pensjonat Trautenberk (9 km od Vrchlabi) oferuje gościom 10-procentową zniżkę w ośrodku narciarskim Vrchlabi - Kněžický vrch, zniżki w szkółce narciarskiej i snowboardowej oraz w wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Wspaniałe święta lub Sylwestra możemy spędzić w hotelu Horal w Szpindlerowym Młynie. Hotel ma w ofercie też promocyjne pobyty zimowe.

W ośrodku Benecko jeździmy bez kolejek, po wspaniale przygotowanych, sztucznie zaśnieżanych trasach. To tutaj narodziła się mistrzyni świata w narciarstwie alpejskim Šárka Záhrobská. Wszyscy turyści zakwaterowani u członków Stowarzyszenia Ruchu Turystycznego otrzymują kartę gościa, uprawniającą do zniżek w ośrodku narciarskim. Ośrodek oferuje zjazdy wieczorne, tor bobslejowy, park snowboardowy i inne atrakcje.
Przyjemny odpoczynek przy kominku proponuje schronisko Hančova bouda. Zakwaterowanie w pobliżu trasy zjazdowej znajdziemy w licznych hotelach i pensjonatach. Nowością w ośrodku jest ulepszony system zaśnieżania na Kejnosie i oświetlenie trasy zjazdowej oraz korzystne karnety rodzinne. W okolicy Benecka znajdziemy ośrodki: Vítkovice, z kolejką krzesełkową prezydencki express, Herlíkovice - kolejka krzesełkowa na Žalý, Szpidnlerowy Młyn - w odległości 25 km.

W Czarnym Dole w Karkonoszach otwarte zostało nowe Muzeum Podziemi, gdzie już od kilku lat mogą wędrować górniczą trasa edukacyjną "Berghaus"

Od 28 sierpnia 2010 działa odnowiona czesko-polska trasa kolejowa z Tanvaldu, przez Kořenov i Harrachov aż do Szklarskiej Poręby.

JESIONIKI
Największa inwestycja - ośrodek Kouty (Kouty nad Desnou, Jesioniki), największy ośrodek narciarski na Morawach, dysponujący pierwszą w Czechach sześcioosobową kolejką krzesełkową i trasami zjazdowymi o całkowitej powierzchni 25 hektarów, o minimalnej szerokości 50 metrów. Najdłuższa trasa mierzy 2 300 metrów, różnica wysokości wynosi niemal 500 metrów. Ośrodek jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Otwarcie ośrodka - w grudniu 2010.

Do najbardziej znanych ośrodków sportów zimowych w Jesionikach należy Červenohorské sedlo. Ze względu na swoje położenie (na wysokości ponad 1 000 m.n.p.m.) zapewnia doskonałe warunki śniegowe. Narciarze mają do dyspozycji sześć tras zjazdowych o różnym poziomie trudności, o długości od 150 aż do 1 000 metrów.

Świetnie warunki panują także w nowoczesnym ośrodku Přemyslov, położonym w samym sercu Jesioników. Mniej i bardziej doświadczeni narciarze mogą tu korzystać z czterech tras o długości 100-1 250 metrów, czteroosobowej kolejki linowej i dwóch wyciągów.

Początkujący, ale i bardziej doświadczeni narciarze mogą przyjechać także do ośrodka Klepáčov, który dysponuje czterema trasami zjazdowymi, z których najdłuższa (550 metrów) jest oświetlona.

Znanym ośrodkiem jest Ramzova. Na narciarzy czeka tu nowa 4-osobowa kolejka linowa o przepustowości 2 500 osób na godzinę. Ośrodek dysponuje też trzema wyciągami, niemal 8 kilometrami codziennie przygotowywanych tras zjazdowych (długość 300-1 430 metrów). Jest tu snowtubing, snowcart, na początkujących czeka szkółka narciarska i snowboardowa.

Kolejne, popularne ośrodki to: Miroslav, Lipová-lázně i Filipovice. W ośrodku Miroslav czeka na narciarzy ogółem 3 000 metrów przygotowywanych tras, dwuosobowa kolejka linowa, cztery wyciągi i park snowboardowy. W Filipovicach znajdziemy trzy trasy zjazdowe o długości 350-1 250 metrów oraz nową kolejkę krzesełkową i szkółkę narciarską.

Jesioniki są także doskonałym miejscem dla miłośników biegówek. Jest tu ponad 400 km tras, regularnie przygotowywanych. Nowością jest trasa z Červenohorskiego sedla przez Videlský kříž aż na Rejvíz.

Wspaniałe możliwości zimowego wypoczynku, szczególnie dla rodzin z dziećmi i początkujących narciarzy, oferuje też region Moraw Środkowych. Do najbardziej znanych ośrodków należą Hlubočky niedaleko Ołomuńca. Znajdziemy tu sześć tras zjazdowych, park snowboardowy, trasę saneczkową.

Relaks w spa i aktywny wypoczynek na stoku mogą połączyć turyści w ośrodku narciarskim Lázeňský vrch w miejscowości Lipova-lázníe, w dwustuletnim uzdrowisku Karlova Studanka, ze słynnymi jaskiniami solnymi lub w uzdrowisku Priessnitz w Jeseniku, które z osiemnastoma źródłami leczniczymi, wyjątkowym klimatem należy do najbardziej znanych w Europie. Pobyt w Jesionikach z pewnością umili narciarzom także wizyta w uzdrowisku termalnym Velké Losiny. Tutejszy odnowiony pensjonat Eliška proponuje bogatą ofertę zabiegów wellness, między innymi najróżniejsze kąpiele - od relaksacyjnych aż po termalne wykorzystujące lecznicze właściwości unikatowej termalnej wody siarczanowej. Nowością jest także oferowany przez pensjonat tygodniowy pakiet Wellness, obejmujący m.in. masaże, okłady, wstęp na basen. W uzdrowisku jest także kryty basen z wodą termalną.

Ciekawe propozycje dla turystów przygotował na zimę Sporthotel Kurzovni w Karlovej Studance - najwyżej połozony hotel górski w Czechach.
Oferuje specjalne pobyty świąteczne i sylwestrowe, na przykład pakiet: Magiczne Boże Narodzenie pod Pradziadem, od 13 do 26 grudnia 2010. Pakiet obejmuje: 3 noclegi ze śniadaniem i kolację wigilijną. Cena za osobę, za cały pobyt: 1540 koron.

KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK
Największa inwestycja - Sněžník Dolní Morava. W tym roku w rozległą modernizację ośrodka zainwestowano 300 milionów koron. W pierwszym etapie modernizacji rozszerzona została nowa trasa zjazdowa, powstały dwie czteroosobowe kolejki linowe, nowoczesny park dziecięcy, nowy system zaśnieżania. W dalszych etapach modernizacji, do maja 2012 planuje się m.in. budowę hotelu wellness z zapleczem konferencyjnym, kilku restauracji, letniego toru bobsjelowego. Całkowita inwestycja wyniesie 950 milionów koron.

BESKIDY
Ośrodek narciarski Mosty u Jablunkova oferuje doskonałe warunki narciarstwa zjazdowego oraz biegowego. Trzy oświetlone trasy zjazdowe drugiego stopnia trudności o łącznej długości 2100 m są sztucznie zaśnieżane i utrzymywane ratrakiem. Do dyspozycji jest także snowpark. Na szczyt tras zjazdowych kursują trzy wyciągi dla dorosłych i jeden dla dzieci. Zaplecze gastronomiczne łącznie z restauracją mieści się w stylowym Hotelu Grůň. Znajdziemy tu także dobrze przygotowane trasy dla narciarzy biegowych o łącznej długości 40 km. Wytrwali biegacze na pewno skorzystają z trasy z Jabłonkowa przez Studeniczne na Girową lub Hrczawę. Ośrodek dysponuje dobrze wyposażoną bazą techniczną ze stanowiskiem pogotowia górskiego, profesjonalnym serwisem narciarskim, wypożyczalnią nart oraz szkółką narciarską.

Region narciarski Solań - Karolinka oferuje wspólny karnet, który można zakupć nawet na jeden dzień. Transport między ośrodkami zapewniają skibusy.

Pobyty sylwestrowe oferuje centrum rekreacji Sepetna. 4-dniowy pobyt w pensjonacie Słoneczko, należącym do centrum Sepetna (29.12.-02.01.), w pokoju 2-osobowym wynosi 6999 CzK za osobę. Cena obejmuje: zakwaterowanie, niepełne wyżywienie, wieczór sylwestrowy all inclusive, wstęp na basen i do sauny parowej w Relaxcentrum Sepetna.

GÓRY ORLICKIE
Największa inwestycja - ośrodek Červená Voda. Nowy ośrodek, w który zainwestowano 250 milionów koron, na tegoroczny sezon zimowy przygotował m.in. pierwszą w Czechach czteroosobową kolejkę linową Leitner z podgrzewanymi siedzeniami, trasę zjazdową o długości 2000 m, szerokości min. 60 m, nowoczesny system zaśnieżania i ratraki, połączenie z ośrodkiem Čenkovice i trasami biegowymi na Bukovej horze, świetne świetne zaplecze dla narciarzy, łącznie ze szkółką narciarską, 400 miejsc parkingowych bezpośrednio przy stacji kolejki linowej.

Tradycyjnie mnóstwo atrakcji zimowych oferują ośrodki: Deštné, Říčky i Čenkovice. W ośrodku Deštné możemy także odwiedzić krytą pływalnię czy Muzeum rzemiosł i sportów zimowych. Říčky mogą się natomiast pochwalić nową kolejką krzesełkową, czynną przez cały rok. Najwięcej zmian doczekały się w tym roku Čenkovice - ośrodek został rozszerzony i połączony czteroosobową kolejką linową z ośrodkiem Červená Voda - Mlýnický Dvůr. Nowy region narciarski nosi nazwę Skiregion Buková hora. Znajdziemy tu także wspaniałą atrakcję zimową - snowtubing.
W górach Orlickich jest także wiele mniejszych ośrodków narciarskich, idealnych dla turystów, którzy cenią bardziej kameralną atmosferę, na przykład dla rodzin z dziećmi. Małe ośrodki, jak na przykład Olešnice, Orlické Záhoří, Rokytnice czy Jablonné i Česka Třebova oferują w bardzo przystępnych cenach zakwaterowanie, wyżywienie i atrakcje dla narciarzy. Urozmaiconą ofertę narciarską uzupełnia sieć tras biegowych, które znajdziemy w okolicy ośrodków Říčky, Deštné i Orlické Záhoří. Prawdziwą perełką jest natomiast trasa biegowa Jiráskovy stezky, prowadząca szczytami gór Orlickich, z przepięknymi widokami na okolicę.

W dniach 26 - 29 stycznia 2011 zapraszamy na imprezę Šediváčkův long - międzynarodowy wyścig psich zaprzęgów w ośrodku Deštné v Orlických horách. 26 lutego 2011 odbędzie się Freeride.cz Karnawał - wieczorne i nocne zabawy na trasie zjazdowej z urozmaiconym programem, Olešnice v Orlických horách. W lutym 2011 zapraszamy także na Maraton Orlicki - narciarski bieg na długi dystans, Skuhrov, Deštné v Orlických horách.

W lutym 2011 zapraszamy także na Maraton Orlicki - narciarski bieg na długi dystans, Skuhrov, Deštné v Orlických horách.

SZUMAWA
Jednym z największych ośrodków sportów zimowych na Szumawie jest Zadov - Churáňov (15 km od Vimperka), oferujący znakomite warunki miłośnikom narciarstwa zjazdowego i biegowego. Znajdziemy tu 7 tras zjazdowych, idealnych dla rodzin z dziećmi, w większości łatwych i o średnim stopniu trudności, o długości 4,5 km.

Ośrodek Špičák oferuje w tegorocznym sezonie poszerzone trasy zjazdowe o 1,6 ha, więcej miejsc parkingowych na najbliższym parkingu przy ośrodku (120 miejsc), nowe rodzaje karnetów (3 i 4- godzinne, karnety promocyjne), bezpłatny ski bus z okolicznych parkingów.

IZERSKIE
Największa inwestycja - nowy ośrodek Obří Sud Javorník. Ośrodek oferuje m.in. czteroosobową kolejkę krzesełkową, trasę zjazdową o długości 900 m, trasę skicrossu 1500 m, tor bobslejowy 1100 m, nowoczesny system zaśnieżania. W przyszłym roku zostanie otwarta restauracja i pensjonat Obří Sud (Wielka Beczka), przypominająca kształtem beczkę, która stanie na miejscu pierwotnej restauracji, spalonej
w roku 1974. Ośrodek będzie czynny od grudnia 2010.

W górach Izerskich na miłośników białego szaleństwa czeka, po wyczerpujących zabawach na śniegu, przyjemny wypoczynek w uzdrowisku Libverda, 30 kilometrów od Liberca. Popularnymi wśród narciarzy ośrodkami są tu Ještěd, Tanvaldsky Špičák i Severak. W Libercu leżącym u podnóży szczytu Ještěd (1012 m), w samym sercu gór Izerskich (tramwajem dojedziemy praktycznie do samej trasy zjazdowej) warto odwiedzić największy w Czechach kompleks rozrywkowy dla całej rodziny - Centrum Babylon.

RUDAWY
Największa inwestycja - ośrodek Bublava. Zmodernizowany ośrodek oferuje nową czteroosobową kolejkę linową, nową trasę zjazdową o długości 1000 m i szerokości min. 70 m, udoskonalony system zaśnieżania, połączenie z ośrodkiem Stříbrná.

Przykładowe ceny karnetów (w CzK):

Ještěd (góry Izerskie)
karnet 1 dzień 550 dorośli, 280 dzieci
karnet 6 dni 2500 dorośli, 1300 dzieci

Harrachov (Karkonosze)
karnet 1 dzień 590 dorośli, 475 dzieci
karnet 6 dni 3070 dorośli, 2460 dzieci

Benecko (Karkonosze)
karnet 1 dzień 400 dorośli, 310 dzieci
karnet 6 dni 2040 dorośli, 1540 dzieci

Deštné (góry Orlickie)
karnet 1 dzień 420 dorośli, 320 dzieci
karnet 6 dni 1950 dorośli, 1480 dzieci

Červenohorské sedlo (Jesioniki)
karnet 1 dzień 400 dorośli, 250 dzieci
karnet 6 dni 1900 dorośli, 1200 dzieci

Pustevny (Beskidy)
karnet 1 dzień 395 dorośli, 250 dzieci
karnet 6 dni 1420 dorośli, 910 dzieci
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Czechy oferta narciarska rewolucja ośrodki narciarskie nowe ceny Szpindlerowy Młyn trasy ścieżki


Komentarze:

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję