McDonald zamierza przenieść swoją bazę podatkową do Wielkiej Brytanii

Znana sieć restauracji planuje przenieść bazę podatkową z Luksemburga do Wielkiej Brytanii.


Organy Unii Europejskiej coraz częściej kontrolują umowy podatkowe, które są zawierane w Luksemburgu. McDonald zamierza stworzyć międzynarodowy holding z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który będzie dostawał większość opłat licencyjnych z umów zawartych poza USA.

Dopasowujemy strukturę korporacyjną do sposobu prowadzenia działalności, która już nie ma powiązań geograficznych, natomiast wiąże się z segmentami łączącymi kraje o wspólnym rynku i jednakowej charakterystyce wzrostu - napisał McDonald's w komunikacie.

Władze koncernu twierdzą, że dzięki przeniesieniu uda im się obniżyć koszty. Od 2012 roku Wielka Brytania wprowadziła zmiany w przepisach podatkowych, które są korzystne dla międzynarodowych firm. Wiele światowych koncernów przeniosło tam swoje siedziby właśnie ze względów podatkowych.

Przepisy odnośnie podatków w Wielkiej Brytanii mówią, że zyski uzyskane przez zagraniczne oddziały lub firmy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii są zwolnione od podatku, nawet w przypadku gdy dochód nie został opodatkowany.

Kampania w Wielkiej Brytanii przeciwko uchylaniu się od płacenia podatków zakłada, że firmy mogą przenieść zyski poza Wielką Brytanię przed opodatkowaniem i przelać z powrotem do kraju już jako kwotę wolną od podatku.

McDonald planuje w Wielkiej Brytanii do końca 2017 roku utworzyć ponad 5 tysięcy miejsc pracy, jednocześnie zaznaczając, że mimo decyzji o odejściu z Unii Europejskiej brytyjski rynek będzie dla firmy nadal cenny.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij