Subskrypcja
Subskrypcja

Szukaj
Szukaj

Kopalnia Soli w Wieliczce pozostanie jednak państwowa

Kopalnia Soli w Wieliczce - jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Małopolski nadal będzie należeć do Państwa


Andrzej Mikosz minister skarbu podczas obchodów święta "solnej Barbórki" powiedział, że kopalnia nie zostanie sprywatyzowana. W swym przemówieniu do górników powiedział - Ta kopalnia jest największym klejnotem, jaki Polska posiada. W odpowiedzi na pytania, w jaki sposób będzie prowadzona komercjalizacja kopalni, chcę państwa uspokoić: komercjalizacja Przedsiębiorstwa Państwowego Kopalnia Soli w Wieliczce będzie prowadzona nie w celu prywatyzacji. Ten klejnot pozostanie na zawsze klejnotem narodu polskiego - słowa te padły w komorze solnej Warszawa.

Kopalnia soli w Wieliczce posiada bogatą siedemset letnią historię będąc przy tym nowoczesnym ośrodkiem zdrojowym i turystycznym. Modernizacja obiektu odbywa się w taki sposób, aby zabytek nie stracił swojej historycznej wartości. Dyrekcja kopalni przyznaje, że obecnie ruch turystyczny w obiekcie jest znaczny.

W 2005 roku uratowano przed zniszczeniem zabytkowej kaplicy św. Jana, która pochodzi z XVIII wielu, została ona udostępniona dla ruchu turystycznego oraz celebrowania uroczystości religijnych.

Planowane jest również zmodernizowanie infrastruktury 17 hektarów gruntów wokół kopalni.

Kopalnia soli w Wieliczce działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku, w tym czasie wydobyto 7,5 mln metrów sześciennych tzw. pustek poeksploatacyjnych. Wydrążono dotychczas 26 szybów na dziewięciu poziomach wybrano sól z 2 tys. 40 komór. Zadziwiająca jest długość korytarzy pod Wieliczką - to aż 300 km.

Turyści przyjeżdżają tu od XVIII wieku. W obecnej chwili trasa turystyczna to dwa i pół kilometra prowadząca przez ponad dwadzieścia komór. Od 1978 roku kopalnia soli "Wieliczka" znajduje się na I Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Kopalnia Soli w Wieliczce nie będzie sprywatyzowana [2012-04-06 15:18 79.188.150.*]
przepiękne miejce, zdecydowanie ma swój urok, kopalnie odwiedziłam w grudniu poprzedniego roku.
kszem
odpowiedz »

Kopalnia Soli w Wieliczce nie będzie sprywatyzowana [2011-12-10 10:49 83.8.72.*]
Tak powinno być-bo jest to skarb narodowy. odpowiedz »

Kopalnia Soli w Wieliczce nie będzie sprywatyzowana [2009-02-21 11:21 94.251.141.*]
Jest tam takie jeziorko , w którym utonęli żołnierze austriaccy. Zastanawia mnie jak mogli utonąć w solance, woda (płyn) powinien ich wypierać a nie pochłaniać. Kto się na tym zna proszę o wypowiedź. Może innych to zaciekawi ??? odpowiedz »

Kopalnia Soli w Wieliczce nie będzie sprywatyzowana [2011-05-24 10:29 213.86.244.*]
utopili sie ,poniewaz lodka przewrocila sie do gory dnem i udusili sie z braku powietrza. odpowiedz »

Kopalnia Soli w Wieliczce nie będzie sprywatyzowana [2008-02-12 11:44 83.4.195.*]
wszystko dobrze tylko dajcie pracownikom zarobi wiecej odpowiedz »

Kopalnia Soli w Wieliczce nie będzie sprywatyzowana [2007-12-11 12:36 91.94.158.*]
ale mało intensywne użytkowanie, 97 % korytarzy jest niedostępnych. Czy można zaaranżować wycieczki po mało odwiedzanych miejscach? fajnie było by powędrować w stroju górniczym !!! odpowiedz »

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij