TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Malta mocno drożeje

Średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 160 złotych. Największa zniżka cen wystąpiła w Albanii (przed tygodniem był tam największy wzrost cen) - o średnio 292 złote, zaś jedyna oprócz niej miała miejsce na Synaju - o 15 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano na Malcie - o 543 złote, a mniejsze wystąpiły na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i na Majorce - o 450 i 336 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 167 i spadły o 25 złotych.


Niniejsze zestawienie obejmuje dwudzieste siódme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 6 kwietnia 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 30 marca 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 7 kwietnia 2022 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek wzrosły na wszystkich pięciu wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023. Największe zwyżki miały miejsce w Bułgarii i Grecji - o 208 i 169 złotych, mniejsze na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o po 134 złote, a najmniejsze w Egipcie - o średnio jedynie 30 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 1064 złote (wcześniej były wyższe o 1066, 1043, 1092, 1060 i 1078 złotych).
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano w Maroku - o 1876 złotych, zaś również bardzo znaczące wzrosty miały też miejsce na półwyspie Chalcydyckim i na wyspie Korfu - o średnio 1692 i 1514 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 635 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz piąty od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,71 zł/litr wobec aż 4,75 zł/litr przed rokiem, co oznacza piąty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 21,9 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 27,8 procent, a przed dwoma o 14,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była stabilna, a mianowicie tak jak przed tygodniem była słabsza również o 1,0 procent, podczas gdy przed dwoma była słabsza o około 0,6 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz piąty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu mniejszego spadku cen paliwa oraz stabilnie słabszego złotego skala jego pozytywnego oddziaływania zawierała się tym razem w przedziale -110/-120 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -165/-175 złotych, a przed dwoma tygodniami nawet -65/-75 złotych.
Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, ze obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o 1223, 1133 i 1132 złote, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii i Egiptu - o średnio 743 i 696 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku i Portugalii - o 1876 i 1451 złotych, a nieco mniejsze na Cyprze, Majorce, w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o średnio 1298, 1197, 1161 i 972 złote, a najmniej wzrosły ceny wyjazdów do Albanii, Tunezji i na Maltę - o 658, 641 i 628 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i Grecji - o 1901 i 1899 złote, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Turcji i Egiptu - o średnio 1548 i 1546 złotych, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 1317 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Maroku, Portugalii i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 2406, 2258 i 2147 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen na Majorce, we Włoszech i na Cyprze - o 1989, 1788 i 1768 złotych, jeszcze mniejsze w Albanii i Tunezji - o średnio 1287 i 1041 złotych, a wyraźnie najmniejsze na Malcie - o 567 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Itaka i Sun & Fun - o około 590 i 600 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 930 złotych (biuro ETI) do prawie 1450 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym siódmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 50 ofert (poprzednio 51 ofert, przed rokiem 57, a przed dwoma laty 49 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 35 ofert (poprzednio 31 ofert, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 19 ofert) oraz Itaka z liczbą 34 ofert (poprzednio 41 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 26 ofert).

Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - po 7 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland - 9 i 8 ofert oraz Grecos - 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura Itaka oraz TUI Poland - 12 i 11 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert oraz TUI Poland i Itaka- 5 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Coral Travel - 6 ofert, a w Bułgarii biura TUI Poland i Orex Travel - 3 i 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji, biuro Coral Travel wzmocniło ją w Egipcie, a biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dwudziestym siódmym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli uległ jednej zmianie, a mianowicie weszło do niej biuro Join up (na pozycję piątą), a opuściło ją biuro Itaka. Nowym liderem zostało biuro Grecos spychając dotychczasowego, czyli biuro Orex Travel, na miejsce czwarte. Wiceliderem tabeli zostało biuro Coral Travel awansując z pozycji piątej.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym kolejny raz przodowały wówczas biura Exim Tours, TUI Poland i Coral Travel. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Orex Travel (na miejsce czwarte) i Join up (na miejsce piąte), a opuściły ją biura Exim Tours i Best Reisen.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez wakacyjnych sierpień 2023 kwiecień
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję