TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Lekki spadek cen

Ceny wyjazdów z lekkim spadkiem, wyraźnie spadki na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz, w Portugalii i Kalabrii. Wzrosty cen na Teneryfie, w Maroku i ponownie na Półwyspie Chalcydyckim.


Obecne zestawienie obejmuje dwudzieste czwarte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 28 marca 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 21 marca, natomiast w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 30 marca 2023 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, spadła o 13 złotych (w ubiegłym tygodniu wzrosła o 28 złotych). Zdecydowanie największą zniżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o 489 złotych, a znacząco mniejsze w Portugalii (poprzednio był tam duży wzrost cen) i we włoskiej Kalabrii - o średnio 259 i 241 złotych. Największa zwyżka średnich cen wycieczek wystąpiła na Teneryfie - o 199 złotych, a mniejsze miały miejsce w Maroku i ponownie na Półwyspie Chalcydyckim - o 158 i 116 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 10 i 11 złotych. Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5 - 11 sierpnia 2024 wzrosły na wszystkich z wiodących kierunków wyjazdów turystycznych Polaków, za wyjątkiem Turcji, w której spadły o średnio - o 12 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny wycieczek wzrosły, w tym nieznacznie w Bułgarii i Egipcie - o po 4 złote, a nieco bardziej w Grecji oraz na Wyspach Kanaryjskich - o 32 i 41 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 5 złotych (poprzednio była niższa o 14 złotych). Największą zniżkę cen wycieczek odnotowano na Korfu - o 548 złotych a istotne były też spadki cen w Kalabrii i Marsa Alam - o średnio 388 i 234 złote. Największe wzrosty cen wyjazdów ponownie wystąpiły na Sycylii i Sardynii - o 1078 i 760 złotych, a dość istotnie mniejsze miały miejsce na Malcie - o 560 złotych. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 1066 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz pierwszy od pięćdziesiąty trzech tygodni z rzędu nie była bardziej korzystna niż miało to miejsce w takim samym okresie ubiegłego sezonu, ale dokładnie taka sama jak wówczas.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,72 zł/litr, czyli dokładnie tyle ile przed rokiem, podczas gdy przed tygodniem cena była niższa o 2,4 procent, a przed dwoma o 8,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny wyraźnie silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie tym razem o prawie 8,0 procent, podczas gdy przed tygodniem i dwoma była silniejsza po około 9,1 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz pięćdziesiąty czwarty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -250/-260 złotych, a zatem dość wyraźnie mniej korzystnym niż przed tygodniem gdy wyniósł -295/-305 i przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -330/-340 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych). Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków kolejny raz największy roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o średnio 71 i o zaledwie 2 złote. W Bułgarii ceny pozostały na tym samym poziomie jak przed rokiem, a spadły w Grecji i Egipcie - o 39 i 205 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie, we Włoszech i Portugalii - o 560, 480 i 459 złotych, natomiast w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Albanii - o 161 złotych. Nieznaczne spadki cen wycieczek wystąpiły w Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o 5 i 12 złotych, a istotniejsze w Maroku, Tunezji i na Cyprze - o średnio 157, 171 i 184 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 1355 złotych, w niewiele mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Grecji i Turcji - o 1151 i 1083 złote, zaś w najmniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii i Egiptu - o średnio 708 i 541 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Portugalii, Maroku i we Włoszech - o 1930, 1685 i 1594 złote, wyraźnie mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o 1204 i 1104 złotych, jeszcze mniejsze miały miejsce, na Malcie, w Albanii i na Cyprze- o 981, 815 i 786 złotych, a najmniejsze w Tunezji - o średnio 495 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Best Reisen, Grecos i Sun & Fun - o odpowiednio około 610, 280 i 180 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 170 złotych (biuro Rainbow), aż do zwyżek o około 300 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w dwudziestym czwartym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 52 ofert (poprzednio też 52 oferty, przed rokiem 51, a przed dwoma laty 54 oferty).
Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 46 ofert (poprzednio 45 ofert, przed rokiem 31, a przed dwoma laty 29 ofert, oraz Itaka z liczbą 42 ofert (poprzednio 43 oferty, przed rokiem 41, a przed dwoma laty 20 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biura Coral Travel - 9 ofert oraz TUI Poland i Join up - po 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biuro Itaka - 14 ofert oraz Rainbow i Grecos - po 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 10 i 9 ofert, a na tureckich biura Coral Travel oraz Itaka - 6 i 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Exim Tours i Coral Travel - 5 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii, biuro Coral Travel poprawiło ją w Egipcie i Turcji, a biuro Itaka poprawiło ją w Grecji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dwudziestym czwartym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie nastąpiła jedna zmiana, mianowicie tabelę opuściło biuro TUI Poland, a weszło so niej (na miejsce czwarte) biuro Join up. Na miejscu etatowego już lidera tabeli w dalszym ciągu i z dużą przewagą nad rywalami pozostawało biuro Grecos, a na pozycjach 2 i 3 wymieniły się biura Itaka (spadło) i Coral Travel.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Anex, TUI Poland i Grecos. W tegorocznej tabeli w porównaniu z ubiegłym sezonem w skład pierwszej piątki weszło biuro Join Up ( na miejsce czwarte), a opuściło ją biuro TUI Poland.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).

Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 3 i 3,5 gwiazdkowych na większości kierunków wakacyjnych:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów sierpień 2024 koszt wakacji
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję