TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Zatrzymał się wzrost cen

W tm tygodniu staniała wyspa Kos i wybrzeże Costa de la Luz, a drożeje Malta, Kalabria i wybrzeże Costa del Sol.


Niniejsze zestawienie obejmuje dwudzieste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 29 lutego 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 22 lutego, natomiast w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 1 marca 2023 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, spadła o 6 złotych (w ubiegłym tygodniu wzrosła o 26 złotych). Największą zniżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano na wyspie Kos - o 143 złote, a nieco mniejsze mniejsze na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i Teneryfie - o średnio 111 i 59 złotych. Największa zwyżka średnich cen wystąpiła na Malcie - o 100 złotych, a nieco mniejsze miały miejsce w Kalabrii i na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 96 i 49 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 56 i 46 złotych.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5 - 11 sierpnia 2024 wzrosły jedynie na dwóch z wiodących kierunków wyjazdów turystycznych Polaków, a mianowicie w Turcji i Bułgarii - o zaledwie 10 i 5 złotych, natomiast nieco spadły w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio 7, 10 i 28 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 65 złotych (poprzednio o 40 złotych). Największą zniżkę cen wycieczek odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 553 złotych złote, a niewiele mniejsze były spadki cen na Krecie i Synaju - o średnio 419 i 366 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły na Sardynii i Malcie - o 602 i 590 złotych, a niewiele mniejsze miały miejsce na greckiej wyspie Zakintos - o 471 złotych. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 1060 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz pięćdziesiąty z rzędu od ponad dwóch lat była bardziej korzystna niż miało to miejsce w takim samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,78 zł/litr wobec 4,00 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 5,5 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 4,9 procent, a przed dwoma o 5,4 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny wyraźnie silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie tym razem o ponad 8,8 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o około 9,4 procent, a przed dwoma o około 9,1 procent. Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz pięćdziesiąty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -300/-310 złotych, a zatem nieznacznie mniej korzystnym niż przed tygodniem gdy wyniósł -315/-325, a mniej korzystnym niż przed przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -305/-315 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków zdecydowanie jedyny roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił na Wyspach Kanaryjskich - o 109 złotych. Na pozostałych kierunkach notowano spadki średnich cen wyjazdów, z których zdecydowanie największy miał miejsce w Egipcie - o 348 złotych, a wyraźnie mniejsze w Bułgarii, Turcji i Grecji - o 28, 44 i 48 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie, we Włoszech i w Portugalii - o 590, 357 i 90 złotych, natomiast niewiele spadły ceny wyjazdów do Albanii, Maroka i na Majorkę - o 19, 67 i 121 złotych, a w większym stopniu na Cypr, do Tunezji oraz Hiszpanii kontynentalnej- o średnio 212, 318 i 431 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 1220 złotych, w niewiele mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Grecji i Turcji - o 1103 i 1061 złotych, zaś w najmniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii i Egiptu - o średnio 726 i 551 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Maroku, Portugalii, we Włoszech i na Majorce - o 1521, 1510, 1308 i 1196 złotych, mniejsze miały miejsce w Hiszpanii kontynentalnej, na Malcie i Cyprze - o 940, 866 i 847 złote, a najmniejsze w Albanii i Tunezji - o średnio 638 i 481 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Prima Holiday, Grecos i Neckera - o odpowiednio około 460, 340 i 330 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 2300 złotych (biuro Best Reisen), aż do zwyżek o około 60 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w czternastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 53 ofert (poprzednio 52 oferty, przed rokiem 48, a przed dwoma laty 53 oferty).

Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 43 ofert (poprzednio też 43 oferty, przed rokiem 32, a przed dwoma laty 22 oferty, oraz Itaka z liczbą 40 ofert (poprzednio też 40 ofert, przed rokiem 42, a przed dwoma laty 23 oferty). Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro Coral Travel - 8 ofert oraz biura Anex i TUI Poland - 5 i 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Rainbow - po 10 ofert oraz Grecos - 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland Itaka - 10 i 7 ofert, a na tureckich biur Coral Travel - 5 ofert oraz Itaka i TUI Poland - po 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 5 ofert, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Tunezji, biuro Coral Travel w Egipcie i Tunezji, a biuro Itaka utrzymało ją w Bułgarii.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie ponownie nie nastąpiła żadna zmiana. Na miejscu etatowego lidera tabeli w dalszym ciągu i z dużą przewagą nad rywalami pozostawało biuro Grecos. Brak zmian wystąpił również w sekwencji zajmowanych miejsc przez poszczególne biura w tabeli.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura TUI Poland, Coral Travel oraz Itaka Do tegorocznej tabeli weszło biuro Anex (na pozycję czwartą), a opuściło ją biuro Exim Tours.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia Liderów Cen (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 4 gwiazdkowych na greckich i włoskich kierunkach wakacyjnych:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny sierpień 2024 wakacje zniżki zwyżki
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję