Ogłoszenia
Ogłoszenia
- PRACA SEZONOWA W GRECJI
- Specjalista d/s Turystyki
- Specjalisty ds. rezerwacji grupowych
- Pilne! Pilotaż 10-11.06 /Lębork - Koszalin
- Pilot wycieczek Kreta
- Poszukujemy pilota, przewodnika 13-14.06 -...
- Przewodnik Kulinarny w Warszawie
- Pilot wycieczki do Włoch
- Specjalista ds. turystyki z językiem angielskim
- Specjalista ds. Turystyki w nowym salonie...

Zobacz także
Jak zmieniały się ceny na najpopularniejszych kierunkach turystycznych?
Ceny w biurach podróży przełamały stały trend wzrostowy
Wyjazdy na Maltę i Riwierę Turecką tańsze niż tydzień temu
Jak zmieniają się ceny wrześniowych wyjazdów?
Jak zmieniają się ceny wrześniowych wyjazdów?
Średnie ceny letnich wyjazdów wzrosły na wszystkich, najważniejszych kierunkach
Ceny wyjazdów turystycznych zbliżają się do poziomów sprzed roku
Średnie ceny wyjazdów turystycznych wzrosły, w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Jak zauważa Instytut Traveldata, średnie ceny wyjazdów zbliżają się do swoich poziomów sprzed roku.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje trzydzieste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 3 czerwca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 27 maja 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 4 czerwca 2020 roku.
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 134 złote. W poprzednich zestawieniach ceny wzrosły o 10, 8, 11, 77 i 4 złote, a we wcześniejszych spadły o 13 i 25 złotych.
W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił na Cyprze i wyniósł średnio 34 złote (poprzednio ceny tam dość mocno wzrosły), a mniej istotna zniżka miała miejsce w Maroku - o 12 złotych (przed tygodniem ceny wzrosły tam najbardziej).
W minionym tygodniu zwyżki cen wycieczek na niektórych kierunkach były wyjątkowo duże. Największe odnotowano we włoskiej Kalabrii, w której podniosły się one o średnio aż 733 złote, a bardzo znaczne były również wzrosty na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o 450 złotych oraz na półwyspie Chalcydyckim - o średnio 323 złote.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 9 i spadły o 13 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.
W minionym tygodniu na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021 wystąpił silny wzrost cen wycieczek. Zdecydowanie największe zwyżki odnotowano na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 230 złotych, nieco mniejsze i dość podobne w skali wzrosty wystąpiły w Bułgarii, Grecji i w Turcji - o 147, 139 i 135 złotych, a najmniejsze w Egipcie - o zaledwie 28 złotych.
Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu już tylko o 10 złotych. Była to najmniejsza przecena średnich cen wycieczek od trzeciego tygodnia grudnia 2020 roku, gdy zmiana ich cen w skali rocznej wyniosła + 9 złotych. W okresie ostatnich trzech miesięcy, czyli w ostatnich trzynastu zestawieniach, ceny były konsekwentnie niższe od cen sprzed roku o 119, 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132, 176, 130, 136 i 128 złotych.
Zdecydowanie największy roczny spadek cen odnotowano w Maroku - o średnio 647 złotych, zaś mniejsze lecz również bardzo znaczące przeceny miały miejsce ponownie na Synaju i na Malcie - o średnio 323 i 294 złote. Bardzo znaczące były też liczne roczne wzrosty cen wycieczek, z których największe znów odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 597 złotych, a nieco mniejsze ponownie w Albanii - o 323 złote i na Sardynii - o średnio 283 złote.
W analogicznym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 18 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty pierwszy z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,48 zł/litr wobec 1,60 zł/litr przed rokiem, co oznacza czternasty z rzędu roczny wzrost, tym razem o 55,0 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 54,0 procent, a przed dwoma o 82,6 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była silniejsza, ale już w daleko mniejszej skali niż jeszcze przed dwoma tygodniami. W porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych wzmocnienie to wyniosło około 0,5 procent (głównie z powodu słabszego dolara), podczas gdy przed tygodniem złoty był silniejszy o 1,3 procent, a przed dwoma o około 3,9 procent.
W sytuacji równoczesnego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa oraz nieco niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty pierwszy z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +110/+120 złotych, podczas gdy w poprzednim tygodniu było to +90/100 złotych, a przed dwoma +75/+85.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.
Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największy roczny spadek cen wycieczek kolejny raz miał miejsce w Egipcie gdzie średnie ceny były niższe o 233 złote od cen sprzed roku. Znacznie mniejsza była skala rocznej przeceny w Turcji, w której średnie ceny spadły o 39 złotych. Na pozostałych głównych kierunkach ceny wzrosły - w mniejszym stopniu w Bułgarii i na Wyspach kanaryjskich - o średnio 48 i 68 złotych, zaś największa była zwyżka średnich cen wyjazdów do Grecji, która wyniosła 93 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek wystąpiły w Maroku - o 647 złotych oraz na Malcie - o 294 złote. Niewielkie spadki cen wyjazdów odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej, Włoszech, a także na Cyprze i w Tunezji - o odpowiednio 39, 7, 5 i 4 złote. W niedużym stopniu wzrosły ceny wycieczek na Majorkę - o 16 złotych, a znacząco zdrożały wyjazdy do Portugalii i Albanii - o średnio 222 i 323 złote.
Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) największą obniżkę cen wycieczek kolejny raz odnotowano w Grecji - o średnio 52 złote, a nieco mniejszą w Turcji - o 35 złotych. W niedużym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o 9 i 41 złotych, a w znacznie większym na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 114 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe spadki cen wycieczek w ujęciu dwuletnim miały miejsce w Maroku, na Cyprze i Malcie - o 612, 417 i 394 złote. Wyraźnie mniejsze były przeceny wyjazdów na Majorkę - o 61 złotych, a w okresie dwóch lat zdrożały wycieczki do Albanii i Portugalii - o 117 i 239 złotych.
W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Rainbow i Sun & Fun - o około 315 i 295 złotych. Mniejsze ale również istotne były roczne zniżki w biurach Coral Travel, Best Reisen i Prima Holiday - o około 125, 105 i 100 złotych. Nieduży spadek w ujęciu rocznym odnotowało też biuro Exim Tours - o około 15 złotych. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 77 (biuro Grecos) do 370 złotych.
W liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 41 ofert (poprzednio 48 ofert, przed rokiem 41, a przed dwoma laty 35 ofert).
Organizator ten wyprzedzał biura Coral travel z liczbą 28 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 22 oferty) oraz Rainbow z liczbą 27 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 8, a przed dwoma laty 20 ofert).
Przy porównaniach poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.
W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Coral Tavel i Rainbow - 8 i 7 ofert, przed biurami Grecos i TUI Poland - po 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich biura Itaka oraz TUI Poland - 8 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 8 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i Exim Tours - 6 i 3 oferty, a w Bułgarii biura Exim Tours oraz Best Reisen - 3 i 2 oferty.
Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję cenową w Egipcie i w Turcji, biuro Coral Travel w Egipcie, w Grecji, w Tunezji i w Turcji, a biuro Rainbow w Egipcie i w Grecji.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W trzydziestym zestawieniu w tym sezonie letnim zmianom uległy zarówno skład pierwszej piątki organizatorów, jak również kolejność zajmowanych w niej pozycji. Do tabeli na miejsce piąte weszło biuro Rainbow, które zastąpiło na tej pozycji biuro Itaka. Bezpośrednim powodem takiej zmiany była mniejsza skala zwyżki cen ofertowych u pierwszego z wymienionych organizatorów. Z kolei na pozycjach 3 i 4 nastąpiła zamiana miejsc pomiędzy biurami Grecos (awansowało), a biurem TUI Poland (spadło o jeden szczebel). W ostatnim tygodniu oba biura podwyższyły ceny, ale skala zwyżki w biurze Grecos była nieco mniejsza, a to przy niewielkich różnicach odchyleń od cen referencyjnych wystarczyło do zmiany miejsca w tabeli.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Enter Air podpisał kolejną
Dział badania rynku i analizy:
Majówka Last Minute nad
W 2022 wzrosło wykorzystanie bazy
Wielu Polaków wyjeżdża na
Starsze aktualności:
TOP 5 zabawek dla niemowląt i
Inspekcja Handlowa prezentuje wstępne wyniki kontroli lokali
Ceny wyjazdów turystycznych znowu w
Turystyka medyczna coraz ważniejsza dla
Minister odradza korzystanie z hoteli czy
Heathrow wprowadza limit
Zbliża się Kulinarny Festiwal Kwiatów
Gdańsk stworzy Park&Ride na czas Jarmarku św.
Itaka otwiera spółkę na
Od dziś PFR udostępnia decyzje o umorzeniu zwrotów z Tarczy
IATA: Powrót zasady 80-20
Polska utrzymuje stabilną pozycję w rankingu ICCA
FlixBus wprowadza system rozrywki pokładowej
Emirates: lecący do Afryki mogą zabrać większy bagaż
Stolica Kazachstanu zmienia nazwę
Nieprędko wyjaśni się, kiedy uczniowie wrócą do szkół
ECTAA protestuje przeciwko zaostrzeniu warunków dla agentów IATA
Grupa Interferie i Polska Grupa Uzdrowisk w akcji Weekend za pół ceny
UNWTO bada ograniczenia podróży
Włoski region chce uratować sezon narciarski
Ryanair porozumiał się z kolejnym związkiem zawodowym
Restauracje dostaną pieniądze za rezygnację z przyjmowania gotówki
Grecja przedłuża ograniczenia podróży
Wyjazdy lotnicze zwiększają swój udział w rynku
Itaka umożliwi kontakt z rezydentem online
Narciarze znów będą mogli pojeździć w Dolinie Gąsienicowej
Komisja Europejska zgadza się na przejęcie części Air Berlin
Polacy wysoko w międzynarodowym rankingu zaufanych fachowców w branży eventowej