TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny wyjazdów turystycznych zbliżają się do poziomów sprzed roku

Średnie ceny wyjazdów turystycznych wzrosły, w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Jak zauważa Instytut Traveldata, średnie ceny wyjazdów zbliżają się do swoich poziomów sprzed roku.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje trzydzieste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 3 czerwca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 27 maja 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 4 czerwca 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 134 złote. W poprzednich zestawieniach ceny wzrosły o 10, 8, 11, 77 i 4 złote, a we wcześniejszych spadły o 13 i 25 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił na Cyprze i wyniósł średnio 34 złote (poprzednio ceny tam dość mocno wzrosły), a mniej istotna zniżka miała miejsce w Maroku - o 12 złotych (przed tygodniem ceny wzrosły tam najbardziej).

W minionym tygodniu zwyżki cen wycieczek na niektórych kierunkach były wyjątkowo duże. Największe odnotowano we włoskiej Kalabrii, w której podniosły się one o średnio aż 733 złote, a bardzo znaczne były również wzrosty na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o 450 złotych oraz na półwyspie Chalcydyckim - o średnio 323 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 9 i spadły o 13 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.W minionym tygodniu na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021 wystąpił silny wzrost cen wycieczek. Zdecydowanie największe zwyżki odnotowano na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 230 złotych, nieco mniejsze i dość podobne w skali wzrosty wystąpiły w Bułgarii, Grecji i w Turcji - o 147, 139 i 135 złotych, a najmniejsze w Egipcie - o zaledwie 28 złotych.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu już tylko o 10 złotych. Była to najmniejsza przecena średnich cen wycieczek od trzeciego tygodnia grudnia 2020 roku, gdy zmiana ich cen w skali rocznej wyniosła + 9 złotych. W okresie ostatnich trzech miesięcy, czyli w ostatnich trzynastu zestawieniach, ceny były konsekwentnie niższe od cen sprzed roku o 119, 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132, 176, 130, 136 i 128 złotych.

Zdecydowanie największy roczny spadek cen odnotowano w Maroku - o średnio 647 złotych, zaś mniejsze lecz również bardzo znaczące przeceny miały miejsce ponownie na Synaju i na Malcie - o średnio 323 i 294 złote. Bardzo znaczące były też liczne roczne wzrosty cen wycieczek, z których największe znów odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 597 złotych, a nieco mniejsze ponownie w Albanii - o 323 złote i na Sardynii - o średnio 283 złote.

W analogicznym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 18 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty pierwszy z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,48 zł/litr wobec 1,60 zł/litr przed rokiem, co oznacza czternasty z rzędu roczny wzrost, tym razem o 55,0 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 54,0 procent, a przed dwoma o 82,6 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była silniejsza, ale już w daleko mniejszej skali niż jeszcze przed dwoma tygodniami. W porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych wzmocnienie to wyniosło około 0,5 procent (głównie z powodu słabszego dolara), podczas gdy przed tygodniem złoty był silniejszy o 1,3 procent, a przed dwoma o około 3,9 procent.

W sytuacji równoczesnego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa oraz nieco niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty pierwszy z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +110/+120 złotych, podczas gdy w poprzednim tygodniu było to +90/100 złotych, a przed dwoma +75/+85.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największy roczny spadek cen wycieczek kolejny raz miał miejsce w Egipcie gdzie średnie ceny były niższe o 233 złote od cen sprzed roku. Znacznie mniejsza była skala rocznej przeceny w Turcji, w której średnie ceny spadły o 39 złotych. Na pozostałych głównych kierunkach ceny wzrosły - w mniejszym stopniu w Bułgarii i na Wyspach kanaryjskich - o średnio 48 i 68 złotych, zaś największa była zwyżka średnich cen wyjazdów do Grecji, która wyniosła 93 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek wystąpiły w Maroku - o 647 złotych oraz na Malcie - o 294 złote. Niewielkie spadki cen wyjazdów odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej, Włoszech, a także na Cyprze i w Tunezji - o odpowiednio 39, 7, 5 i 4 złote. W niedużym stopniu wzrosły ceny wycieczek na Majorkę - o 16 złotych, a znacząco zdrożały wyjazdy do Portugalii i Albanii - o średnio 222 i 323 złote.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) największą obniżkę cen wycieczek kolejny raz odnotowano w Grecji - o średnio 52 złote, a nieco mniejszą w Turcji - o 35 złotych. W niedużym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o 9 i 41 złotych, a w znacznie większym na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 114 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe spadki cen wycieczek w ujęciu dwuletnim miały miejsce w Maroku, na Cyprze i Malcie - o 612, 417 i 394 złote. Wyraźnie mniejsze były przeceny wyjazdów na Majorkę - o 61 złotych, a w okresie dwóch lat zdrożały wycieczki do Albanii i Portugalii - o 117 i 239 złotych.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Rainbow i Sun & Fun - o około 315 i 295 złotych. Mniejsze ale również istotne były roczne zniżki w biurach Coral Travel, Best Reisen i Prima Holiday - o około 125, 105 i 100 złotych. Nieduży spadek w ujęciu rocznym odnotowało też biuro Exim Tours - o około 15 złotych. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 77 (biuro Grecos) do 370 złotych.

W liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 41 ofert (poprzednio 48 ofert, przed rokiem 41, a przed dwoma laty 35 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Coral travel z liczbą 28 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 22 oferty) oraz Rainbow z liczbą 27 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 8, a przed dwoma laty 20 ofert).

Przy porównaniach poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Coral Tavel i Rainbow - 8 i 7 ofert, przed biurami Grecos i TUI Poland - po 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich biura Itaka oraz TUI Poland - 8 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 8 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i Exim Tours - 6 i 3 oferty, a w Bułgarii biura Exim Tours oraz Best Reisen - 3 i 2 oferty.

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję cenową w Egipcie i w Turcji, biuro Coral Travel w Egipcie, w Grecji, w Tunezji i w Turcji, a biuro Rainbow w Egipcie i w Grecji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym zestawieniu w tym sezonie letnim zmianom uległy zarówno skład pierwszej piątki organizatorów, jak również kolejność zajmowanych w niej pozycji. Do tabeli na miejsce piąte weszło biuro Rainbow, które zastąpiło na tej pozycji biuro Itaka. Bezpośrednim powodem takiej zmiany była mniejsza skala zwyżki cen ofertowych u pierwszego z wymienionych organizatorów. Z kolei na pozycjach 3 i 4 nastąpiła zamiana miejsc pomiędzy biurami Grecos (awansowało), a biurem TUI Poland (spadło o jeden szczebel). W ostatnim tygodniu oba biura podwyższyły ceny, ale skala zwyżki w biurze Grecos była nieco mniejsza, a to przy niewielkich różnicach odchyleń od cen referencyjnych wystarczyło do zmiany miejsca w tabeli.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
biuro podróży grecja cypr turystyka rainbow itaka grecos tui
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję