TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Wycieczki tanieją przed wakacjami

Wycieczki tanieją przed wakacjami. Największe spadki cen w Turcji, Sycylii i Zakintos, a ogromna zwyżka na półwyspie Chalcydyckim.


To zestawienie obejmuje trzydzieste piąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 13 czerwca 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów zebranymi 6 czerwca, a w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 15 czerwca 2023 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię). W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, spadła o 65 złotych (w zeszłym tygodniu wzrosła o 38 złotych).

Największą zniżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano w Turcji Egejskiej (poprzednio był tam największy wzrost cen) - o 394 złote, a sporo mniejsze na wyspach Sycylii i Zakintos - o średnio 259 i 235 złotych. Zdecydowanie największa zwyżka średnich cen wycieczek miała miejsce na półwyspie Chalcydyckim - o 746 złotych, a dużo mniejsze odnotowano w Maroku i na Majorce - o średnio 105 i 84 złote. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 16 i 11 złotych. Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5- 11 sierpnia 2024 spadły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów turystycznych Polaków. Największe zwyżki cen wycieczek wystąpiły w Turcji, Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich - o 191, 106 i 105 złotych, a znacznie mniejsze miały miejsce w Grecji i Bułgarii - o średnio 18 i 13 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 113 złotych (poprzednio była niższa o 41 złotych). Największą zniżkę cen wycieczek kolejny raz odnotowano w Kalabrii - o 938 złotych, a mniejsze były spadki cen na Teneryfie i w Portugalii - o średnio 709 i 527 złotych. Największy roczny wzrost cen wyjazdów wystąpił na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o 875 złotych oraz na wyspach Sardynia i Zakintos - o 466 i 306 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 512 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów łączna sytuacja kształtowała się w dalszym ciągu na korzystnych poziomach w relacji w takim samym okresem ubiegłego sezonu, ale już w coaz mniejszej skali niż w miesiącach wcześniejszych.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,37 zł/litr wobec 3,43 zł/litr, czyli była o 1,7 procent niższa niż przed rokiem, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 3,0 procent niż przed rokiem, a przed dwoma tygodniami była wyższa o 3,5 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych - tym razem o prawie 2,3 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 4,7 procent, a przed dwoma o 5,2 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz sześćdziesiąty piąty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -75/-85 złotych, a zatem znacznie mniej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wyniósł -130/-140 złotych i przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -145/-155 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
W tym tym miejscu warto zaznaczyć, że po raz pierwszy od blisko dwóch lat zmiana średnich cen wycieczek okazała się dla branży mniej korzystna od szacunkowych zmian w poziomie kosztów bezpośrednich, co najprawdopodobniej będzie prowadziło do zmniejszenia średniej marży realizowanej na imprezach turystycznych. Nie powinno to jednak na razie zagrozić wysokiej zyskowności biur podróży, ponieważ jednocześnie w znaczącym stopniu wzrasta wolumen sprzedaży wycieczek, a zatem liczba na bieżąco i potencjalnie realizowanych marż. Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków roczny wzrost średnich cen wycieczek tym razem wystąpił tylko w Grecji i Bułgarii - o średnio 93 złote oraz o symboliczny jeden złoty. Na pozostałych kierunkach ceny spadły, w tym zdecydowanie najbardziej w Egipcie - o średnio 369 złotych, a w mniejszym stopniu na Wyspach Kanaryjskich i Turcji - o 155 i 61 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej, na Majorce i na Cyprze - o 376, 137 i 30 złotych. Znacząco obniżyły się natomiast ceny wycieczek do Portugalii, do Maroko i na Maltę - o 527, 368 i 360 złotych, a w mniejszym stopniu do Tunezji, Włoch oraz do Albanii - o 171, 141 i 96 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji, Grecji i na Wyspy Kanaryjskie - o 658, 574 i 315 złotych, w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii - o 123 złote, natomiast obniżyły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Egiptu - o średnio 211 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek odnotowano w Maroku i Hiszpanii kontynentalnej - o 1472 i 1077 złotych, mniejsze w Portugalii, na Majorce, na Malcie i we Włoszech - o 852, 621, 535 i 486 złotych, jeszcze mniejsze miały miejsce w Albanii i na Cyprze - o 103 i 83 złote, natomiast spadły w tym ujęciu średnie ceny w Tunezji - o 173 złote.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Join Up, Sun & Fun i ETI - o odpowiednio około 280, 260 i 230 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 220 złotych (biuro Oasis), aż do zwyżek o blisko 400 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzydziestym piatym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 56 ofert (poprzednio też 56 ofert, przed rokiem 43, a przed dwoma laty 47 ofert).

Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 45 ofert (poprzednio 43 oferty, przed rokiem 36, a przed dwoma laty 19 ofert, oraz Itaka z liczbą 43 ofert (poprzednio 45 ofert, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 29 ofert). Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Join UP - 8 ofert oraz TUI Poland - 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 9 ofert oraz Grecos i Rainbow - 7 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 9 i 4 oferty, a na tureckich biura TUI Poland oraz Itaka - 5 i 4 oferty, a także Rainbow i Coral Travel - po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland - 3 oferty oraz biura Coral Travel, Exim Tours, Anex i Join Up - wszystkie po 2 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie i Tunezji, biuro Coral Travel w Grecji, a biuro Itaka w Turcji i Bułgarii.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym czwartym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie nastąpiła jedna zmiana. Tabelę opuściło biuro Anex, a weszło do niej biuro Coral Travel (na pozycję czwartą). Ciekawsza jest jednak ponowna zmiana na pozycji lidera tabeli, którą po jednotygodniowym pobycie opuściło biuro Rego-Bis (jest teraz wiceliderem), a na jego miejsce powróciło biuro Grecos, które poprzednio było drugie. Kolejne miejsca zajmowały biura TUI Poland, Coral Travel i Join Up.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Grecos, Join Up i Coral Travel. W tegorocznej tabeli, w porównaniu z zeszłym sezonem, w skład pierwszej piątki weszło biuro TUI Poland (na miejsce trzecie), a opuściło ją biuro Best Reisen.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 3-3,5 gwiazdkowych, 4-4,5 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych na popularnych kierunkach wakacyjnych (Grecja i Włochy):

Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów na sierpień 2024 koszt wakacji Polska z Polski wyjazd
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję