TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny imprez na lato dalej rosną

Ceny imprez turystycznych na sezon letni 2023 nadal w trendzie wzrostowym podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA


W zestawieniu obejmującym dwudzieste trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023, ceny dla tego okresu zostały zebrane 9 marca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 2 marca 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 10 marca 2022 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 70 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły na wyspach Rodos i Lanzarote - o średnio 89 i 65 złotych, zaś znacznie mniejsza na Synaju - o 15 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu ponownie zanotowano na Sardynii - o 408 złotych, zaś mniejsze wystąpiły na Malcie i na Zakintos - o 307 i 220 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 49 i spadły o 10 złotych.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023. Najbardziej znaczące zwyżki miały miejsce w Grecji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 78, 58 i 55 złotych, mniejsza miała miejsce w Turcji - o 25 złotych, a jeszcze mniejsza w Egipcie - o 14 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 1092 złote (wcześniej były wyższe o 1060, 1078, 1027, 995 i 893 złotych).
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano w Maroku - o 2034 złotych, a również bardzo znaczące wzrosty miały też miejsce na półwyspie Chalcydyckim i hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o średnio 1779 i 1590 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 467 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz pierwszy od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,11 zł/litr wobec 4,42 zł/litr przed rokiem, co oznacza pierwszy od ponad 2 lat spadek ceny o 7,0 procent, natomiast jeszcze przed tygodniem cena była wyższa o 8,4 procent, a przed dwoma o 14,5 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu znacznie zyskała w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była silniejsza o 3,8 procent, podczas gdy jeszcze przed tygodniem była słabsza o około 0,4 procent, a przed dwoma o około 5,6 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz pierwszy od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu spadku cen paliwa oraz równoczesnego umocnionego złotego skala jego pozytywnego oddziaływania zawierała się tym razem w przybliżeniu w przedziale -240/-250 złotych, podczas gdy przed tygodniem była jeszcze negatywna i wynosiła +50/+60, a przed dwoma tygodniami +240/+250 złotych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, ze sytuacja taka jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o 1222, 1149 i 1107 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o średnio 904 i 748 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku, Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej - o 2034, 1558 i 1440 złotych, a nieco mniejsze na Cyprze, Majorce i we Włoszech - o średnio 1078, 1121 i 967 złotych, a najmniej wzrosły ceny wyjazdów do Tunezji, Albanii i na Maltę - o 748, 652 i 565 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - o 1699 i 1613 złotych, w nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu i Turcji - o średnio 1586 i 1506 złotych, a kolejny raz w wyraźnie najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 1097 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Maroku oraz w Hiszpanii kontynentalnej i Portugalii - o odpowiednio średnio 2565, 1954 i 1947 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen na Cyprze, Majorce, we Włoszech i w Albanii - o 1746, 1718, 1472 i 1253 złote, jeszcze mniejsze w Tunezji - o średnio 994 złote, a wyraźnie najmniejsze na Malcie - o 529 złotych.
3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Sun & Fun, Itaka i Best Reisen - o około 730, 760 i 910 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 920 złotych (biuro Neckera) do prawie 1800 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 50 ofert (poprzednio 48 ofert, przed rokiem 50, a przed dwoma laty 49 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 43 ofert (poprzednio 42 oferty, przed rokiem 23, a przed dwoma laty 19 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 33 ofert (poprzednio 32 oferty, przed rokiem 17 a przed dwoma laty 30 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - 8 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland - 12 i 9 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - po 11 ofert, a na tureckich biura Itaka - 7 ofert oraz TUI Poland i Coral Travel - 6 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i Exim Tours - 5 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Turcji, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji, i Turcji, a biuro Coral Travel w Egipcie i Tunezji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym trzecim zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, a niewielkiej zmianie uległa jedynie kolejność zajmowanych przez biura pozycji. Z miejsca czwartego na drugie awansowało biuro Grecos, a spadki o jedną pozycję odnotowały biura Coral Travel (z drugiej na trzecią) i TUI Poland (z trzeciej na czwartą). Liderem zestawienia nadal pozostawało biuro Itaka.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Coral Travel, TUI Poland i Exim Tours. Do pierwszej piątki weszły biura Itaka (z miejsca szóstego na miejsce lidera) oraz Sun & Fun (z miejsca siódmego na piąte), a opuściły ją biura Exim Tours i Rainbow.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez sierpień 2023 na wakacje Itaka TUI Coral Travel
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję