TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Ceny wyjazdów na sierpień lekko w dół

Po majówce ceny wycieczek spadły, największe spadki na Zakintos, Półwyspie Chalcydyckim i Sycylii, a wzrosty na Rodos, Majorce i w Tunezji.


To zestawienie obejmuje trzydzieste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 9 maja 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów zebranymi 2 maja, a w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 11 maja 2023 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, spadła o 53 złote (w zeszłym tygodniu wzrosła o 118 złotych). Największą zniżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Zakintos - o 365 złotych, a nieco mniejsze na Półwyspie Chalcydyckim i Sycylii - o średnio 315 i 286 złotych. Największa zwyżka średnich cen wycieczek miała miejsce na Rodos - o średnio 102 złote, a o połowę mniejsze na Majorce i w Tunezji kontynentalnej - o 56 i 50 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły i wzrosły o 36 i 70 złotych.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5- 11 sierpnia 2024 znacząco spadły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów turystycznych Polaków. Największe zniżki cen wyjazdów miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o 83 i 79 złotych. Niewiele mniejsze były spadki cen wycieczek w Egipcie i Bułgarii - o 66 i 62 złote, natomiast w najmniejszym stopniu obniżyły się one w Turcji - o średnio 30 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 45 złotych (poprzednio była niższa o 70 złotych). Zdecydowanie największą zniżkę cen wycieczek odnotowano tym razem w Kalabrii - o 905 złotych, a sporo mniejsze były spadki cen na Teneryfie i Półwyspie Chalcydyckim - o średnio 498 i 431 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły na Sardynii i Sycylii - o 640 i 613 złotych, a znacząco mniejszy miał miejsce w Albanii - o 338 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 720 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów łączna sytuacja ukształtowała się w dalszym ciągu na korzystnych poziomach w relacji w takim samym okresem ubiegłego sezonu, ale już w wyraźnie mniejszej skali niż miało to miejsce w okresach wcześniejszych. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,58 zł/litr wobec 3,30 zł/litr, czyli była o 8,5 procent wyższa niż przed rokiem, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 4,9 procent niż przed rokiem, a przed dwoma tygodniami była wyższa o 3,6 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem o ponad 5,5 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 5,3 procent, a przed dwoma o 3,6 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz sześćdziesiąty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -130/-140 złotych, a zatem w stopniu nieco mniej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wyniósł -145/-155, jak również mniej korzystnym niż przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -155/-165 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków roczny spadek średnich cen wycieczek tym razem wystąpił na trzech z tych kierunków. W największym stopniu obniżyły się ceny wyjazdów do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie - o 258 i 98 złotych, a nieznaczny był spadek cen wycieczek do Turcji - o symboliczny 1 złoty. Wzrosły natomiast ceny wycieczek do Bułgarii i Grecji - o 75 i 26 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Albanii, na Malcie, we Włoszech i w Portugalii - o 338, 321, 320 i 79 złotych. Nieznacznie wzrosły ceny wycieczek na Cyprze - o 9 złotych, a dość znacząco obniżyły się ceny w Hiszpanii kontynentalnej i Maroku - o po 314 złotych oraz na Majorce i w Tunezji - o 187 i 148 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek Turcji, Grecji i na Wyspy Kanaryjskie - o 839, 825 i 813 złotych, w znacznie mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii - o 570 złotych, natomiast w najmniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu - o średnio zaledwie o 58 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano we Włoszech i w Maroku - o 1518 i 1250 złotych, mniejsze w Portugalii, Majorce, na Malcie i w Hiszpanii kontynentalnej - o 894, 848, 727 i 664 złote, a jeszcze mniejsze miały miejsce na Cyprze, w Albanii i Tunezji - o 471, 394, 247 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Best Reisen, Sun & Fun i Rainbow - o odpowiednio około 340, 240 i 180 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 120 złotych (biuro Itaka), aż do zwyżek o ponad 840 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w dwudziestym ósmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 54 ofert (poprzednio również 54 oferty, przed rokiem 45, a przed dwoma laty 50 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 48 ofert (poprzednio 46 ofert, przed rokiem 37, a przed dwoma laty 23 oferty, oraz Coral Travel z liczbą 46 ofert (poprzednio 44 oferty, przed rokiem 38, a przed dwoma laty 20 ofert).
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Join UP i Coral Travel - 6 i 4 oferty oraz TUI Poland i Anex - po 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 10 ofert oraz Grecos i Rainbow - 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 8 i 6 ofert, a na tureckich biura Itaka i Rainbow- po 4 oferty oraz Coral Travel i TUI Poland - po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Join UP - 6 ofert, a w Bułgarii biura TUI Poland oraz Itaka - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, biuro Itaka w Grecji, a biuro Coral Travel w Egipcie.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W trzydziestym w tym sezonie letnim zestawieniu jego skład pozostał taki sam. Zmiana nastąpiła jedynie na pozycjach 2 i 3, na których doszło do wymiany pomiędzy biurami Join UP (awansowało) oraz Itaka. Na miejscu etatowego już lidera tabeli w dalszym ciągu i nadal z dużą przewagą nad rywalami pozostawało biuro Grecos, a na kolejnych biura Join UP oraz Itaka.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Anex, Join Up i Grecos. W tegorocznej tabeli w porównaniu z zeszłym sezonem w skład pierwszej piątki weszło biuro Coral Travel (na miejsce czwarte), a opuściło ją biuro Anex.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 4 gwiazdkowych na greckich, hiszpańskich, tureckich i włoskich kierunkach wakacyjnych:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów na sierpień 2024 ceny imprez turystycznych zestawienie kosztów
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję