TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny wyjazdów nieznaczenie w górę

Średnia cena wycieczek rośnie nieznacznie mimo umocnienia złotego. Najbardziej tanieje Teneryfa, Malta i Kreta.


Niniejsze zestawienie obejmuje czterdzieste pierwsze w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 13 lipca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 6 lipca 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 14 lipca 2022 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię). W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 20 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły w Maroku - o średnio 971 złotych oraz na półwyspie Chalcydyckim i Gran Canarii - o 417 i 376 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano na Teneryfie - o 740 złotych oraz na Malcie (ponownie) i Krecie - o 403 i 272 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły i wzrosły o 77 i 10 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków. Największe zwyżki miały miejsce w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii - o średnio 114, 56 i 53 złote, a znacznie mniejsze w Turcji i Egipcie - o 7 i 4 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 287 złotych (wcześniej ceny były wyższe o 369, 418, 389, 512 i 457 złotych).
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Półwyspie Chalcydyckim - o 2392 złotych, a mniejsze wzrosty miały miejsce na półwyspie Malcie i Sardynii - o 1223 i 808 złotych. Największy spadek cen odnotowano w Maroku - o 1018 złotych, a znacznie mniejsze na Gran Canarii i w Hurghadzie - o średnio 258 i 229 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2022 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 917 złotych. W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz dziewiętnasty od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,51 zł/litr wobec 5,21 zł/litr przed rokiem, co oznacza dziewiętnasty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 32,6 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 37,2 procent, a przed dwoma o 41,7 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była zdecydowanie silniejsza - o około 10,2 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 6,9 procent, a przed przed dwoma o około 6,2 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz dziewiętnasty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nadal dość niskich cen paliwa i silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania była w minionym tygodniu historycznie rekordowo wysoka i zawierała się w przedziale -560/-570 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -500/-510 złotych, a przed dwoma tygodniami - 535/-545 złotych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o 479, 355 i 221 złotych, natomiast spadły ceny wyjazdów do Bułgarii i Egiptu - o średnio 47 i 141 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie, w Portugalii i na Majorce - o 1223, 781 i 622 złote, a mniejsze we Włoszech i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 562 i 346 złotych. W jeszcze mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów na Cypr i do Albanii - o 213 i 204 złote, a w niedużym stopniu spadły ceny wyjazdów na do Tunezji - o 76 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Grecji - o 1401 złotych, w mniejszej skali drożały wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie, do Turcji i Egiptu - o średnio 1264, 1182 i 1120 złotych, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 791 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce na Malcie - o 2176 złotych oraz na Majorce, w Portugalii, na Cyprze i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 1700, 1567, 1335 i 1261 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen we Włoszech i w Albanii - o 1065 i 956 złotych, a najmniejsze w Tunezji - o średnio 669 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 spadek cen odnotowano jedynie w biurach Prima Holiday i Sun & Fun - o około 200 i 100 złotych. Z kolei najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Coral Travel, Rainbow oraz Itaka - o około 90, 120 i 300 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 380 złotych (biuro TUI Poland) do ponad 1400 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w czterdziestym pierwszym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 50 ofert (poprzednio też 50 ofert, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 31 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 44 ofert (poprzednio 39 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma laty też 15 ofert) oraz Itaka z liczbą 42 ofert (poprzednio 39 ofert, przed rokiem 38, a przed dwoma laty 23 oferty).

Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą. Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Anex Travel i Join up - po 6 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro Itaka - 15 ofert oraz Grecos i TUI Poland - 5 i 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich TUI Poland - 12 ofert oraz Itaka i Rainbow - 5 i 4 oferty, a na tureckich biura TUI Poland - 5 ofert oraz Itaka i Coral Travel - po 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours i Coral Travel - 4 i 2 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w na Wyspach Kanaryjskich, biuro Coral Travel poprawiło ją w Bułgarii, a biuro Itaka w Grecji i w Turcji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W czterdziestym pierwszym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli uległ jednej zmianie, a mianowicie weszło do niej biuro Itaka (na pozycję czwartą), a opuściło ją biuro Best Reisen. Na pozycji wicelidera biuro Grecos (spadek na miejsce trzecie) zostało zastąpione przez Coral Travel (awans z pozycji trzeciej). Na piąte miejsce w tabeli spadło biuro TUI Poland (spadek z pozycji czwartej).

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Grecos, Itaka i TUI Poland. W tym sezonie do pierwszej piątki weszło biuro Join up (na miejsce lidera), a opuściło ją biuro Exim Tours.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów na sierpień wakacje 2023 wzrost spadek cen
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję