Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Kierownik biura podróży do Multiagencji we...
- Wakacje.plSpecjalista Wsparcia Sprzedaży Sieci...
- pilot Włochy 02-07.10.2023
- SPECJALISTA DS. TURYSTYKI
- Praca u organizatora wyjazdów - Margo Travel...
- System ze stroną dla biura podróży
- Specjalista / Specjalistka ds. Turystyki
- partner do tworzenia wirtualnych przewodników
- Specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds. turystyki - biuro w Poznaniu

Wakacje.pl podsumowują zeszłoroczne trendy
Wakacje.pl podsumowują miniony rok. Jakie trendy zauważono w największej sieci agencyjnej w Polsce?
Ciąg dalszy prymatu Grecji, spektakularne odrodzenie Egiptu i Turcji - tak wyglądał rok 2018 w kontekście zagranicznych wakacji Polaków. Wśród klientów portalu Wakacje.pl praktycznie wszystkie kierunki odnotowały wzrost sprzedaży, a coraz większym zainteresowaniem cieszyła się egzotyka.
Podobnie jak rok wcześniej, najpopularniejszym kierunkiem wśród polskich turystów w 2018 roku była Grecja, która w porównaniu z 2017 zanotowała wzrost liczby urlopowiczów z Polski o 51 procent. Na drugim miejscu uplasowała się Turcja, gdzie wzrost wyniósł aż 141 proc. Kolejne pozycje "wielkiej piątki" to Hiszpania (+32 proc.), Egipt (+91 proc.) i Bułgaria (+46,3 proc.). Spośród dalszych miejsc warto podkreślić błyskawicznie rosnącą popularność Albanii, którą w 2018 wybrało na miejsce swoich wakacji o 132 proc. więcej polskich turystów niż w 2017. Prawie dwukrotny wzrost liczby rezerwacji (+111 proc.) zanotował też Cypr.
%OBRAZEK1%
Planując wakacje, Polacy coraz częściej obierali kierunki egzotyczne. W 2018, w porównaniu z poprzednim rokiem, liczba tego typu rezerwacji wzrosła o 32 proc. Wakacje.pl odnotowały też zmianę lidera w tej kategorii - pierwsze miejsce Zjednoczonym Emiratom Arabskim odebrała szybko zyskująca na popularności Dominikana. Znaczące wzrosty sprzedaży odnotowały też Kenia (+63 proc.) i Wyspy Zielonego Przylądka (+124 proc.). O 42 proc. wzrosła liczba podróżnych udających się do Chin. Do Państwa Środka wyjeżdżaliśmy głównie na wycieczki objazdowe. Miano egzotycznego odkrycia roku niewątpliwie przypada Madagaskarowi. Po śladowych statystykach sprzedaży w 2017, w ubiegłym roku malownicza wyspa na Oceanie Indyjskim stała się jednym z 12 najchętniej wybieranych kierunków w swojej kategorii, notując dynamikę wzrostu 4233 procent.
Wybierając wypoczynek za granicą na portalu i w salonach Wakacje.pl, Polacy w 91 proc. przypadków wybierali oferty z zapewnionym przelotem w obie strony. W zestawieniu lotnisk, z których wyruszali na swoje wakacje, zdecydowanie przodują dwa porty - Chopina w Warszawie (38 proc.) i Katowice-Pyrzowice (31 proc.). Dalsze miejsca na liście zajmują Poznań (10 proc.), Gdańsk (9 proc.) i Wrocław (7,5 proc.).
Po dotarciu na miejsce swoje wakacje najczęściej spędzali w hotelach 4-gwiazdkowych (41 proc. wszystkich rezerwacji). Tego typu hotele to często optymalny wybór dla turysty szukającego wysokiego standardu usług, połączonego z atrakcyjną ceną. W przypadku najpopularniejszych kierunków, czyli Grecji, Turcji czy Hiszpanii, cztery gwiazdki oznaczają, że wybrany przez nas hotel jest "pewniakiem" - komentuje Klaudyna Fudala, rzecznik prasowy Wakacje.pl.
Nieco rzadziej decydujemy się na oferty z obiektami trzy- (22 proc.) i pięciogwiazdkowymi (19 proc.). Wśród opcji wyżywienia na wakacjach, po raz kolejny królowała opcja all inclusive. Tę najbardziej komfortową formułę wybrało 73 procent klientów. Drugą najpopularniejszą opcją było HB, czyli śniadania i obiadokolacje w cenie (13,5 proc.). 4,5 proc. rezerwacji obejmowało jedynie śniadania.
Ponad połowa wyjeżdżających na zagraniczne wakacje z biurami podróży mieściła się w przedziale wiekowym 25-45 lat, przy czym 28 proc. podróżnych to osoby w wieku 25-35, a minimalnie mniej - 27 proc. - w wieku 35-45. 57 proc. 58 proc. wszystkich rezerwacji dotyczyły par, zaś 31 proc. - rodzin z dziećmi. Single stanowili w 2018 roku 4 procent urlopowiczów.
Średnia wartość rezerwacji w przekroju całego roku wyniosła 5440 złotych (przeciętnie 2224 złote za osobę). Najbardziej kosztownych rezerwacji dokonywali mieszkańcy województw mazowieckiego (śr. 5905 zł), warmińsko-mazurskiego (5846 zł) i pomorskiego (5837 zł). Najtaniej podróżowali turyści z województwa opolskiego (5201 zł). W kategorii Egzotyka przeciętna wysokość rezerwacji w skali kraju wyniosła 11666 złotych (5247 zł za os.), z kolei za wyjazdy narciarskie Polacy płacili średnio 4775 złotych (1735 zł za os.).
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Exim rozpoczyna sprzedaż lata
Dział badania rynku i analizy:
Ceny wrześniowych wyjazdów bez większych
Ceny wrześniowych wyjazdów rosną trochę
Rośnie popularność urlopów poza wysokim
Starsze aktualności:
Komisja Europejska bierze się za najem
Pomimo inflacji Polacy nie rezygnują z
Co Polacy robią w czasie wolnym i ile mają na to
Maleje liczba ofert pracy na
Co wspólnego mają turystyka i marketing internetowy? Wspólnie wyznaczają
Tatry Super Ski ze zniżkami na
Airbnb: więcej rezerwacji, ale akcje w
Świetny wizerunek turystyczny Niemiec na
Pomoc dla najbardziej poszkodowanych
Kiedy kupować wakacje, aby mieć najlepszą
Grupa Accor z wynikami lepszymi niż w 2019
LOT chce odszkodowanie od
Sun&Snow: brak ferii może pozbawić branżę 1/3 przychodów
KLM testuje elektryczny samolot
Ograniczenie wstępu do Wenecji w fazie testów
Nowy zarząd Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel
Chorwacja wymaga testów PCR przy wjeździe
Znany, koreański szef kuchni rozpoczął współpracę z Finnair
jakie biuro wybrać na wkacje w Tunezji
Należąca do Rainbow spółka hotelarska kupiła nowy obiekt
Mieszkańcy Mazowsza nie chcą zamknięcia Lotniska Chopina
Jest szansa na powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach
POT zachęca osoby niepełnosprawne do podróżowania
Airbnb przejmuje portal hotelowy
Parlament Europejski pracuje nad przedłużeniem przepisów znoszących opłaty roamingowe
Novaturas chwali się wynikami sprzedaży
Centrum Amsterdamu bez wynajmu krótkoterminowego
GlobalData: Turyści będą ciąć koszty, ale nie zrezygnują z wyjazdów
Wystawa polskiego malarstwa przyciągnie turystów do Niemiec?
Grecja łagodzi część ograniczeń
Ile zarobił Ryanair w pierwszym półroczu
dlaczego polskie biura podróży nie obniżają cen przy spadku kursów