TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny sierpnia spadają

Ten rok znacznie różni się od poprzedniego, a obecnie ceny imprez na sierpień spadają. Niestety w ujęciu rocznym i tak spore zwyżki na wszystkich kierunkach.


To zestawienie obejmuje dwunaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 22grudnia 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 15 grudnia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 23 grudnia 2021 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, spadła o 36 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły na półwyspie Chalcydyckim (przed tygodniem był tam również znaczny spadek ceny) - o średnio 138 złotych, zaś nieco mniejsze wystąpiły w Hurghadzie i Albanii - o 100 i 81 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano w Bułgarii - o 206 złotych, a nieco mniejsze na Malcie i w tureckim rejonie Dalaman - o średnio 159 i 93 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły i wzrosły o odpowiednio 19 i 13 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 wzrosły jedynie w Bułgarii - o średnio 206 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny zniżkowały - najbardziej w Grecji - o średnio 94 złote, a w mniejszym stopniu w Turcji, na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie - o 22, 26 i 46 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 993 złote (wcześniej były wyższe o 1011, 991, 1014, 1023 i 1035 złotych). Największą zwyżkę cen wycieczek kolejny raz odnotowano w Portugalii - o 1493 złote, a znaczące wzrosty miały też miejsce na Synaju i Sardynii- o średnio 1274 i 1262 złote. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 167 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dziewięćdziesiąty ósmy z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,23 zł/litr wobec 3,03 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 39,6 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 34,2 procent, a przed dwoma jeszcze o 52,2 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu kolejny raz nieco się wzmocniła w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była słabsza o jedynie 1,9 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 2,8 procent, a przed dwoma o około 3,8 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale wskutek połączonego wpływu spadku cen paliwa i silniejszego złotego skala jego negatywnego oddziaływania w ostatnim tygodniu utrzymała się na stosunkowo niedużym poziomie. Tym razem zawierała się w przybliżeniu w przedziale +220/+230 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła +220/+230, a przed dwoma tygodniami +315/+325 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich, w Egipcie i w Turcji o średnio 1107, 1047, 1027 złotych. W mniejszym i stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Grecji - o 967 złotych, a w najmniej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 796 złotych
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii, na Majorce, we Włoszech, w Maroku i Hiszpanii kontynentalnej - o średnio odpowiednio 1493, 1209, 1244, 1131 i 1084 złote. Mniej znaczące były wzrosty średnich cen na Malcie, Cyprze i w Tunezji - o średnio 751, 731 i 656 złotych, a kolejny raz najsłabiej podniosły się ceny wyjazdów do Albanii - o 580 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o 1374 złote, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie, do Turcji i do Grecji - o średnio 1220, 1212 i 1157 złotych, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 897 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce na Majorce, w Portugalii, we Włoszech, w Hiszpanii kontynentalnej i w Maroku - o odpowiednio średnio 1512, 1356, 1333, 1316 i 1254 złote. Mniejsze były zwyżki średnich cen na Cyprze, w Albanii i Tunezji - o 1144, 970 i 753 złote, a kierunkiem na którym odnotowano jedyny spadek cen była Malta - o średnio 54 złote.
3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Best Reisen, ETI oraz Prima Holiday - o około 430, 470 i 700 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 760 złotych (biuro Grecos) do prawie 1500 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w ósmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 55 ofert (poprzednio 53 oferty, przed rokiem 62, a przed dwoma laty 64 oferty). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 35 ofert (poprzednio 33 oferty, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 18 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 23 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 22 oferty).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - 9 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland - 13 ofert oraz Itaka - 10 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 9 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - po 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel - 6 ofert oraz Exim Tours i TUI Poland - 3 i 2 oferty, a w Bułgarii Exim Tours - 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka wzmocniło ją w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Coral Travel w Egipcie i Tunezji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwunastym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, a jednej zmianie uległa jedynie kolejność zajmowanych pozycji polegająca na zamianie na pozycjach trzeciej i czwartej pomiędzy biurami Exim Tours (spadek) i Coral Travel (awans). Liderem zestawienia nadal pozostawało biuro TUI Poland, wiceliderem biuro Grecos.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura TUI Poland, Grecos i Coral Travel. Do pierwszej piątki weszło biuro Itaka (z miejsca szóstego na piąte), a opuściło ją biuro Rainbow.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez 2023 sierpień zmiana cen spadek
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję