TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny wyjazdów na sierpień stabilne

Stabilizacja cen wyjazdów. Hiszpania i Portugalia w górę, reszta tylko niewielkie zmiany.


To zestawienie obejmuje trzydzieste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 27 kwietnia 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 20 kwietnia 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 28 kwietnia 2022 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, spadła o 12 złotych. Największa zniżka cen wystąpiła na Cyprze - o średnio 233 złote, a nieco mniejsze miały miejsce na Sardynii i Fuerteventurze - o 199 i 121 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano w Portugalii (poprzednio miał tam miejsce duży spadek cen) - o 195 złotych oraz na hiszpańskich wybrzeżach Costa de la Luz i Costa del Sol - o 99 i 95 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 10 i 18 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek spadły na trzech z pięciu wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023. Największe zniżki miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich o 41 złotych, a mniejsze w Egipcie i w Grecji - o 30 i 14 złotych. Ceny wzrosły w Bułgarii i w Turcja - odpowiednio o 43 i o 15 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 953 złote (wcześniej ceny były wyższe o 983, 1048, 1064, 1066 i 1043 złote).
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano w Maroku - o 2158 złotych, zaś również bardzo znaczące wzrosty miały miejsce na półwyspie Chalcydyckim i na Sardynii - o średnio 1680 i 1407 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 679 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz ósmy od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,60 zł/litr wobec 5,35 zł/litr przed rokiem, co oznacza ósmy od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 32,7 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 22,6 procent, a przed dwoma o 20,6 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była silniejsza o około 3,6 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 1,3 procent, a przed przed dwoma o około 0,4 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz ósmy od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu znacznego spadku cen paliwa i równocześnie wyraźnie silniejszego złotego, skala jego pozytywnego oddziaływania była tym razem rekordowa i zawierała się w przedziale aż -355/-365 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -190/-200 złotych, a przed dwoma tygodniami nawet -150/-160 złotych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, ze obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o 1055, 1018 i 995 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii i Egiptu - o średnio 602 i 499 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku - o 2158 złotych, a już znacznie mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej, w Portugalii, we Włoszech i na Majorce - o średnio 1325, 1232, 1221 i 1102 złote, a najmniej wzrosły ceny wyjazdów na Maltę i Cypr - o 783 i 711 złotych oraz do Tunezji i Albanii - o 606 i 529 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i Grecji - o 1818 i 1655 złotych, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Turcji i Egiptu - o średnio 1409 i 1392 złote, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 1214 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Maroku, Hiszpanii kontynentalnej i Portugalii - o średnio 2719, 2427 i 2240 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen we Włoszech, na Majorce i na Cyprze - o 1946, 1654 i 1512 złotych, jeszcze mniejsze w Albanii i Tunezji - o średnio 1183 i 1046 złotych, a najmniejsze na Malcie - o 886 złotych.
3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach ETI, Sun & Fun oraz Itaka - o około 220,370 i 570 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 700 złotych (biuro Prima Holiday) do prawie 1350 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w trzydziestym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 48 ofert (poprzednio 49 ofert, przed rokiem 52 a przed dwoma laty 53 oferty). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 36 ofert (poprzednio 35 ofert, przed rokiem 20, a przed dwoma laty też 20 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 34 ofert (poprzednio też 34 oferty, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 21 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biuro Coral travel i Orex Travel - po 6 ofert oraz biura Join up i TUI Poland - po 2 oferty, na kierunkach greckich przodowało biura Itaka - 10 ofert oraz biura Rainbow, Grecos i TUI Travel - wszystkie po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich TUI Poland - 11 ofert oraz Itaka i Rainbow - 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert oraz Itaka i TUI Poland - po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i TUI Poland - 5 i 3 oferty, a w Bułgarii biura Orex Travel i TUI Poland - 3 i 2 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Tunezji, biuro Itaka w Grecji i w Turcji, a biuro Coral Travel w Egipcie.
4. W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W trzydziestym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, natomiast zmianom uległy pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Na miejscach lidera i wicelidera nastąpiła zamiana pomiędzy biurami Orex Travel (dotychczasowy lider), a biurem Join up (nowy lider). Podobna zamiana miejsc nastąpiła na pozycji czwartej (biuro TUI Poland (spadło na miejsce piąte) i piątej (biuro Grecos awansowało na miejsce czwarte) natomiast biuro Coral Travel pozostało na miejscu trzecim.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym kolejny raz przodowały wówczas biura Exim Tours, TUI Poland i Coral Travel. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Join up (na miejsce lidera), Orex Travel (na miejsce wicelidera), a opuściły ją biura Exim Tours i Best Reisen.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów sierpień 2023 imprez organizatorzy
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję