TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny wyjazdów w górę

Średnia cena wyjazdów w sierpniu rośnie. Największa zwyżka nastąpiła na półwyspie Chalcydyckim, a tanieją na wyspach Zakintos, Kos i Korfu.


Niniejsze zestawienie obejmuje dwudzieste trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 21 marca 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 14 marca, natomiast w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 23 marca 2023 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię). W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, wzrosła o 28 złotych (w ubiegłym tygodniu wzrosła o 12 złotych).

Największą zwyżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano na półwyspie Chalcydyckim (poprzednio odnotowano tam największy spadek cen) - o 593 złote, a znacząco mniejsze na Tureckiej Riwierze i w Portugalii - o średnio 136 i 103 złote. Największa zniżka średnich cen wycieczek wystąpiła na greckiej wyspie Zakintos (w poprzednim tygodniu była tam największa zwyżka cen) - o 145 złotych, a kolejne miały miejsce na również greckich wyspach Kos i Korfu - o 57 i 52 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 16 i spadły o 31 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.










W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5 - 11 sierpnia 2024 wzrosły na wszystkich dwóch z wiodących kierunkach wyjazdów turystycznych Polaków, czyli w Turcji i w Grecji - o 66 i 18 złotych, a nieznacznie spadły na pozostałych, czyli na Wyspach Kanaryjskich oraz w Bułgarii i Egipcie - o 3,5 i 10 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 14 złotych (poprzednio o 32 złote).
Największą zniżkę cen wycieczek odnotowano na Korfu - o 533 złote, a istotne były też spadki cen w Kalabrii i na Synaju - o średnio 342 i 290 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów ponownie wystąpiły na Sycylii i Sardynii - o 1105 i 990 złotych, a już znacząco mniejsze miały miejsce w Portugalii - o 482 złote. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 1098 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz pięćdziesiąty trzeci z rzędu od ponad dwóch lat była bardziej korzystna niż miało to miejsce w takim samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,66 zł/litr wobec 3,75 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o tylko 2,4 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była niższa o 8,8 procent, a przed dwoma o 9,2 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny wyraźnie silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie tym razem o prawie 9,1 procent, podczas gdy przed tygodniem i dwoma była silniejsza również po około 9,1 procent..

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz pięćdziesiąty trzeci od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -295/-305 złotych, a zatem mniej korzystnym niż przed tygodniem gdy wyniósł -330/-340 i przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -335/-345 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.










Wśród wiodących kierunków kolejny raz największy roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o średnio 38 i 27 złotych. Na pozostałych kierunkach notowano spadki średnich cen wyjazdów, z których zdecydowanie największy miał miejsce w Egipcie - o 248 złotych, a mniejsze w Grecji i w Bułgarii - o 92 i 36 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano we Włoszech, w Portugalii i na Malcie - o 584, 482 i 461 złotych, natomiast w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Albanii i na Majorkę - o 132 i 29 złotych. Spadki cen wycieczek wystąpiły w Hiszpanii kontynentalnej, Maroku, Tunezji i na Cyprze - o średnio 17, 136, 161 i 266 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 1230 złotych, w niewiele mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Grecji i Turcji - o 1115 i 1103 złotych, zaś w najmniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii i Egiptu - o średnio 741 i 534 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Portugalii, Maroku i we Włoszech - o 1846, 1813 i 1752 złote, wyraźnie mniejsze na Majorce i w Hiszpanii kontynentalnej - o 1225 i 1219 złotych, jeszcze mniejsze miały miejsce, na Malcie, Cyprze i w Albanii - o 945, 851 i 661 złotych, a najmniejsze w Tunezji - o średnio 541 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Best Reisen, Rainbow i Sun & Fun - o odpowiednio około 560, 210 i 200 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 190 złotych (biuro Prima Holiday), aż do zwyżek o około 270 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w dwudziestym trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 52 ofert (poprzednio 51 ofert, przed rokiem 51, a przed dwoma laty też 51 ofert).

Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 45 ofert (poprzednio 43 oferty, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 18 ofert, oraz Itaka z liczbą 43 ofert (poprzednio 42 oferty, przed rokiem 43, a przed dwoma laty 31 ofert). Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biura Coral Travel - 7 ofert oraz TUI Poland i Join up - 4 i 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biuro Itaka - 13 ofert oraz Rainbow i Grecos - po 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 11 i 8 ofert, a na tureckich biura Coral Travel oraz Itaka - 7 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Exim Tours i Coral Travel - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Bułgarii, biuro Coral Travel poprawiło ją w Turcji, a biuro Itaka poprawiło ją w Grecji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym trzecim w tym sezonie letnim zestawieniu ani w jego składzie, ani w kolejności zajmowanych pozycji nie nastąpiła żadna zmiana. Na miejscu etatowego już lidera tabeli w dalszym ciągu i z dużą przewagą nad rywalami pozostawało biuro Grecos, a na pozycjach 2 i 3 pozostawały biura Itaka i Coral Travel.





Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura TUI Poland, Grecos oraz Anex. W tegorocznej tabeli w relacji z ubiegłym sezonem skład pierwszej piątki nie uległ zmianie, a jej liderem (w miejsce TUI Poland) zostało biuro Grecos zajmujące przed rokiem pozycję wicelidera.





Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 4 i 4,5 gwiazdkowych na większości kierunków wakacyjnych:







Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów na sierpień 2024 ceny wakacji wzrost




Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję