TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny wyjazdów stabilne

Średnie ceny wyjazdów stabilne, a rosną na Sardynii, Malcie i Costa del Sol. Spadki cen odnotowane w Maroku, Fuerteventurze i Teneryfie.


To zestawienie obejmuje dwudzieste siódme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 18 kwietnia 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów zebranymi11 kwietnia, a w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 20 kwietnia 2023 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię). W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, wzrosła o 8 złotych (w zeszłym tygodniu spadła o 10 złotych).

Największą zwyżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Sardynii - o 167 złotych, a nieznacznie mniejsze na Malcie i hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o średnio 151 i 140 złotych. Największe zniżki średnich cen wycieczek wystąpiły w Maroku - o średnio 143 złote, a nieco mniejsze na Fuerteventurze i Teneryfie - o 81 i 63 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły i wzrosły o 13 i 27 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5 - 11 sierpnia 2024 spadły na dwóch z wiodących kierunków wyjazdów turystycznych Polaków, czyli na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie, w których spadki wyniosły średnio 51 i 6 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny wycieczek wzrosły, w tym w mniejszym stopniu w Bułgarii i Turcji - o 12 i 15 złotych, a nieco bardziej w Grecji - o 30 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 96 złotych (poprzednio była niższa o 122 złote). Największą zniżkę cen wycieczek odnotowano w Kalabrii - o 425 złotych, a istotne były też spadki cen na Korfu i na Majorce - o średnio 413 i 389 złote. Największe wzrosty cen wyjazdów kolejny raz wystąpiły na Sycylii - o 946 złotych, a znacząco mniejsze miały miejsce na Malcie i w Albanii - o 332 i 244 złote. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 983 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja ustabilizowała się na umiarkowanie korzystniejszych poziomach w relacji w takim samym okresem ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,73 zł/litr wobec 3,77 zł/litr, czyli o 1,1 procent mniej niż przed rokiem, podczas gdy przed tygodniem cena była niższa o 0,3 procent niż przed rokiem, a przed dwoma tygodniami o 0,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny wyraźnie silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie tym razem o prawie 5,7 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 8,7 procent, a przed dwoma była o 8,0 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz pięćdziesiąty siódmy od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -235/-245 złotych, a zatem umiarkowanie mniej korzystnym niż przed tygodniem gdy wyniósł -275/-285 i niewiele mniej korzystnym niż przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -255/-265 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych). Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków jedyny roczny wzrost średnich cen wycieczek tym razem wystąpił w Bułgarii - o zaledwie 10 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny spadły, w tym w mniejszym stopniu na Wyspach Kanaryjskich i Grecji - o 18 i 29 złotych, a wyraźniej w Turcji i Egipcie - o średnio 172 i 349 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie, w Albanii, we Włoszech i w Portugalii- o 332, 244, 167 i 141 złotych. Umiarkowane spadki cen wycieczek wystąpiły w Tunezji i na Cyprze - o 198 i 189 złotych, a bardziej znaczące w Hiszpanii kontynentalnej, Maroku i na Majorce - o 322, 363 i 389 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i w Grecji - o 1035 i 1005 złotych, w niewiele mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Turcji - o 918 złotych, natomiast w najmniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii i Egiptu - o średnio 456 i 238 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Maroku i we Włoszech - o 2035 i 1362 złotych, mniejsze w Portugalii, na Cyprze, Malcie - o 1049, 1003 i 1003 złote, a jeszcze mniejsze miały miejsce w Hiszpanii kontynentalnej, Albanii i Tunezji - o 810, 744 i 397 złote.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Best Reisen, Rainbow i Prima Holiday - o odpowiednio około 640, 240 i 230 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 215 złotych (biuro Itaka), aż do zwyżek o około 320 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w dwudziestym siódmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 54 ofert (poprzednio 55 ofert, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 53 oferty).

Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 46 ofert (poprzednio 45 ofert, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 20 ofert, oraz Coral Travel z liczbą 45 ofert (poprzednio 44 ofert, przed rokiem 34, a przed dwoma laty 21 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biura Coral Travel i TUI Poland - 6 i 4 oferty oraz Anex i Join up - 3 i 2 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 13 ofert oraz Grecos i Rainbow - 7 i 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 10 ofert oraz Itaka i Rainbow - 6 i 4 ofert, a na tureckich biura Itaka i Rainbow - po 4 oferty oraz Coral Travel - 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i TUI Poland - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland oraz Itaka - po 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie i Tunezji, biuro Itaka w Grecji i Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym szóstym w tym sezonie letnim zestawieniu zarówno w jego składzie, jak i zajmowanych pozycjach nie nastąpiły żadne zmiany. Na miejscu etatowego już lidera tabeli w dalszym ciągu i nadal z dużą przewagą nad rywalami pozostawało biuro Grecos, a na kolejnych biura Itaka i Coral Travel.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Anex, Join Up i TUI Poland. W tegorocznej tabeli w porównaniu z ubiegłym sezonem w skład pierwszej piątki weszło biuro Itaka (na miejsce drugie), a opuściło ją biuro Join Up.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku). Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 4 - 4,5 gwiazdkowych na większości kierunków wakacyjnych:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów na wakacje 2024 zmiana cen drożeje tanieje sierpień
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję