TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
Tsunami uderzyło w Indonezję - MSZ wydał nowe ostrzeżenie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie przed wyjazdami do Indonezji. Ma ono związek z sobotnim uderzeniem tsunami w wybrzeża Cieśniny Sundajskiej, w wyniku którego zginęło przynajmniej 281 osób, a ponad tysiąc zostało rannych.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne na zachodnie i wschodnie wybrzeże Cieśniny Sundajskiej w prowincji Lampung (wschodnia część Sumatry) i prowincji Banten (zachodnia część Jawy), które zostało zniszczone w wyniku tsunami w grudniu 2018 r, a także do prowincji Środkowe Sulawesi i Papua, w których operują uzbrojone grupy i dochodzić może do starć z siłami rządowymi (Palu, stolica Środkowego Sulawesi, została ponadto zniszczona w wyniku tsunami we wrześniu 2018 r.). Na pozostałym terytorium Indonezji, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

Zagrożenie terroryzmem w Indonezji, w tym Dżakarcie i na Bali pozostaje znaczące pomimo zdecydowanych kroków podejmowanych przez władze miejscowe. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celami ataków (hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe). Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt. - ostrzega MSZ. Resort apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Indonezja leże w strefie tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia. Regularnie dochodzi tu do trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. Możliwe są również tsunami (w wyniku tsunami z 2004 r. na Indonezji zginęło ponad 130 tys. osób). To nie pierwszy kataklizm, jaki dotknął Indonezję w tym roku. We wrześniu doszło do trzęsienia ziemi i tsunami w prowincji Środkowe Sulawesi. Więcej - Już 1200 ofiar trzęsienia ziemi na wyspie Celebes. Zginęło ponad tysiąc osób. W lipcu i sierpniu 2018 r. doszło do trzęsień ziemi okolicach wysp Lombok i Gili. Śmierć poniosły setki osób. W związku ze znacznymi zniszczeniami, konieczna była ewakuacja turystów z tych popularnych wysp. Pisaliśmy o tym aktualnościach: Kolejne trzęsienie ziemi na indonezyjskiej wyspie i Trzęsienie ziemi na turystycznej wyspie

Starsze informacje 2018-12-12


MSZ aktualizuje ostrzeżenie dotyczące wyjazdów do Francji
Po wczorajszym ataku w Strasburgu Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało ostrzeżenie dotyczące wyjazdów do tego kraju.

MSZ zaleca podróżującym do Francji zachowanie szczególnej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Po zamachu w Strasburgu 11 grudnia 2018 r. wprowadzono 3. (najwyższy) poziom alertu antyterrorystycznego. Oznacza to, że według władz miejscowych zagrożenie terrorystyczne jest bardzo wysokie. Na francuskich przejściach granicznych nadal obowiązują wzmożone środki bezpieczeństwa. Osoby udające się do Francji drogą lądową muszą liczyć się z kontrolami na drogach, możliwe są kolejki pojazdów oczekujących na wjazd i wyjazd z Francji - informuje ministerstwo.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje, że we Francji utrzymuje się wzmocniona ochrona i kontrola miejsc publicznych (środki transportu, centra handlowe, muzea, miejsca zgromadzeń publicznych), władze porządkowe wzywają mieszkańców do zachowania szczególnej ostrożności i sygnalizowania funkcjonariuszom policji potencjalnych zagrożeń. Kontynuowana jest operacja wojskowa Sentinelle, która stanowi najbardziej widoczny na ulicach środek przypominający o podwyższonym ryzyku wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych. Mogą występować sporadyczne utrudnienia w transporcie publicznym.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Starsze informacje 2018-11-19


Nowe ostrzeżenie przed wyjazdami do Libanu
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało nowe ostrzeżenie dotyczące wyjazdów do Libanu. Resort złagodził swoją rekomendację w stosunku do niektórych części tego kraju.

MSZ odradza wszelkie podróże:
 • na pogranicze libańsko-syryjskie;
 • na pogranicze libańsko-izraelskie, na południe od rzeki Litani (wszyscy cudzoziemcy muszą otrzymać specjalne zezwolenie na przemieszczanie się w tych rejonach);
 • do obozów dla uchodźców takich jak: Nahr Al Bared i Beddawi koło Trypolisu i Ain Al-Hilweh i Mieh Mieh w pobliżu miasta Sydon.

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do:
 • doliny Bekaa (w tym miasta Baalbek);
 • południowych przedmieść Bejrutu (dzielnica Dahieh, poza główną drogą prowadzącą na lotnisko międzynarodowe).

Na pozostałym obszarze Libanu, w tym w Bejrucie, MSZ rekomenduje zachowanie szczególnej ostrożności.

Większość wizyt w Libanie przebiega bez problemów, a w ostatnich latach nie odnotowano incydentów wymierzonych w cudzoziemców (turystów). Liban jest jednak państwem zagrożonym terroryzmem. Wzmożoną ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celem ataku (np. obiekty kultu religijnego i miejsca publicznych zgromadzeń). - przekonuje ministerstwo w komunikacie. MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz .

Starsze informacje 2018-11-15


MSZ aktualizuje komunikat dotyczący wyjazdów do Izraela
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało nowy komunikat dotyczący wyjazdów do Izraela.

MSZ odradza wszelkie podróże do:Strefy Gazy i obszarów bezpośrednio z nią graniczących (w tym do Aszkelonu, Jad Mordechaj, Netiwot, Sederot), a także obszarów przygranicznych z Libanem i Syrią (w tym na Wzgórza Golan, a okresowo także do Galilei).

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne na terytoria Zachodniego Brzegu Jordanu, w szczególności do miast tzw. Strefy A, obejmującej największe miasta Zachodniego Brzegu, w tym Nablus, Ramallah, Hebron, Betlejem, Jenin, Tulkarem i Qalqilię.

W aglomeracjach miejskich Tel Awiwu i Hajfy oraz w Jerozolimie (zwłaszcza na Starym Mieście) resort zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

Izrael jest państwem zagrożonym terroryzmem. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celem ataku (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne, bazary). W Jerozolimie (w szczególności na Starym Mieście i jego okolicach) oraz miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu dochodzić może do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek, starć z siłami porządkowymi i aktów przemocy. Okresowo, np. w Wigilię, podczas świąt żydowskich czy islamskich, a także przed szabatem (okres od piątkowego do sobotniego zachodu słońca), dostęp do niektórych dzielnic i obiektów może być ograniczony, a turyści mogą być poddawani dodatkowym kontrolom bezpieczeństwa. Do podobnych sytuacji może sporadycznie dochodzić w większych miastach Izraela - można przeczytać w komunikacie MSZ.

Resort spraw zagranicznych podkreśla, że w związku z niestabilną sytuacją w Strefie Gazy, niedostępnością przejścia granicznego w Erez (z Izraelem) oraz okresowym zamknięciem przejścia w Rafah (z Egiptem), obywatele polscy przebywający w Strefie Gazy muszą liczyć się z brakiem możliwości powrotu do kraju do czasu ponownego otwarcia granic.

W przypadku zagrożenia atakiem rakietowym uruchamiane są syreny alarmowe (dźwięk ciągły), po usłyszeniu których należy udać się niezwłocznie do schronu (zlokalizowanego w mieszkaniu lub budynku, a także w miejscach publicznych - oznaczone pomarańczowymi znakami "public shelter") i przebywać w nim 10 minut od momentu wyłączenia syren. Należy bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa (np. rewizje toreb przy wejściu do sklepów, restauracji, teatrów, kin, muzeów oraz urzędów administracji publicznej). - ostrzega MSZ

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz .

Starsze informacje 2018-10-25


MSZ ostrzega przed wyjazdami do dwóch afrykańskich krajów
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie przed wyjazdami do dwóch krajów w Afryce.

MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podróżującym do Sierra Leone. Ostrzega, że na terenie całego kraju występuje zagrożenie napadami rabunkowymi. Nie można też wykluczyć ataków terrorystycznych.

Drugim z krajów, przed którymi ostrzega resort spraw zagranicznych jest Somalia. Ministerstwo odradza wszelkie podróże do tego kraju w tym do stolicy, Mogadiszu. W Somalii występuje bardzo wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi i porwaniami. Do krwawych zamachów regularnie dochodzi nawet w centrum Mogadiszu. Na terenie całego kraju mogą mieć miejsce regularne starcia zbrojne i napady rabunkowe. U wybrzeży Somalii występuje wysokie zagrożenie piractwem morskim - można przeczytać w treści ostrzeżenia.

Starsze informacje 2018-10-17


Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat dotyczący wyjazdów na Cypr.

MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru.Na pozostałym terytorium Republiki Cypryjskiej, MSZ zaleca zwykłą ostrożność. Zgodnie z nowo wprowadzanym systemem ostrzeżeń, zalecenie szczególnej ostrożności oznacza tyle, że poziom zagrożenia jest wyższy niż w Polsce, a zalecenie zwykłej ostrożności oznacza poziom zagrożenia zbliżony do Polski.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że Polska nie uznaje tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru i nie utrzymuje z nią stosunków dyplomatycznych. Tzw. Turecka Republika Północnego Cypru nie jest stroną konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 1963 r., brak jest także jakiegokolwiek innego porozumienia regulującego kwestię wykonywania funkcji konsularnych na tym terytorium, co oznacza, że wykonywanie udzielanie pomocy konsularnej przebywającym tam obywatelom polskim nie jest możliwe - ostrzega MSZ.

Ministerstwo zwraca także uwagę, że lotniska w miejscowościach położonych w tzw. Tureckiej Republice Północnego Cypru nie są dopuszczone do międzynarodowego ruchu lotniczego.

Z punktu widzenia rządu Republiki Cypryjskiej, granice Republiki Cypryjskiej można przekraczać jedynie przez przejścia graniczne na lotniskach w Larnace i Pafos oraz morskie przejścia graniczne w Larnace, Limassol, Latsi i Pafos, zlokalizowane na terenach administrowanych przez rząd Republiki Cypryjskiej. Wjazd na terytorium Republiki Cypryjskiej przez inne porty morskie bądź lotnicze, zlokalizowane na terenach pozostających poza efektywną kontrolą rządu Republiki Cypryjskiej, postrzegany jest władze państwa jako nielegalny - podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Starsze informacje 2018-10-11


MSZ o wyjazdach na Karaiby
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie dotyczące wyjazdów na Karaiby.

Resort zaleca zachowanie szczególnej ostrożności osobom podróżującym na Karaiby w okresie od początku czerwca do końca listopada każdego roku w związku z trwającym wówczas sezonem huraganów na Północnym Atlantyku.

Przez Karaiby regularnie przechodzą potężne huragany, które stwarzać mogą zagrożenie dla życia i zdrowia. W przypadku wystąpienia huraganu, możliwości udzielenia pomocy konsularnej obywatelom polskim mogą być bardzo ograniczone - można przeczytać w komunikacie. W 2017 r. huragany Irma i Maria doszczętnie zniszczyły wiele karaibskich wysp. Śmierć poniosły tysiące osób. Setki obywateli UE, w tym Polaków, nie były w stanie opuścić wysp, na których zniszczeniu uległy lotniska i drogi.

W przypadku podróży na Karaiby w sezonie huraganów, MSZ zaleca bieżące śledzenie informacji pogodowych w lokalnych mediach oraz na stronie National Hurricane Center. Należy również przemyśleć warunki w jakich podróż miałaby się odbywać oraz odpowiednio się przygotować (zakwaterowanie w bezpiecznym hotelu, zapas gotówki i leków na wypadek braku możliwości wydostania się z wyspy itd).

Starsze informacje 2018-08-03


MSZ wydało komunikat w sprawie wyjazdów do Gruzji
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie, które może być ważne dla podróżujących do Gruzji.

MSZ odradza wszelkie próby wjazdu do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej przez tereny separatystycznej Abchazji i Regionu Cchinwali (Osetia Południowa). Zgodnie z gruzińskim prawem wjazd do kraju z ww. terytoriów jest nielegalny i podlega karze pozbawienia wolności lub grzywny. Jednocześnie, ze względu na brak gwarancji bezpieczeństwa, stanowczo odradzamy przekraczanie linii administracyjnych powyższych separatystycznych terytoriów z obszarów kontrolowanych przez władze gruzińskie - podano w komunikacie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że wykonywanie funkcji konsularnych na separatystycznych terytoriach Abchazji i Osetii Południowej jest niemożliwe. Ich władze nie są uznawane przez Gruzję, obowiązują restrykcje dotyczące wjazdu konsula oraz nie ma możliwości dodzwonienia się z Gruzji na telefony w Abchazji i Osetii Południowej.

Starsze informacje 2018-07-18


Nowy komunikat MSZ w sprawie wyjazdów do Tunezji
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało nowy komunikat w sprawie wyjazdów do Tunezji.

MSZ podkreśla, że miejscowe siły bezpieczeństwa podejmują zdecydowane działania i od 2016 roku nie doszło w Tunezji do zamachu terrorystycznego wymierzonego w turystów. Niemniej jednak, w ocenie MSZ, zagrożenie zamachami terrorystycznymi utrzymuje się na terenie całego kraju.

Wysoki poziom niepokojów społecznych, przejawiający się m.in. manifestacjami i blokowaniem dróg krajowych, może skutkować starciami ze służbami porządkowymi, w szczególności w zachodniej, środkowej i południowej części Tunezji - można przeczytać w ostrzeżeniu wystosowanym przez resort spraw zagranicznych.

Ze względu na szczególnie wysoki poziom zagrożenia bezpieczeństwa, MSZ odradza podróże:
 • na zachód od linii wyznaczonej miastami: El Aioun/Babouch - Dżunduba (Jendouba) -Subaitila (Sbeitla), w tym Park Narodowy Jebel Mghilla - Tuazar (Tozeur);
 • na południe od linii wyznaczonej miastami Tauzar (Tozeur) - Duz (Douz) - Ksar Ouled Soltane - Dżardżis (Zarzis).


Obywatelom polskim planującym wakacje w Tunezji pomimo ostrzeżenia, zaleca się wybór wyjazdów grupowych organizowanych przez zarejestrowane biura podróży, dysponujące własnymi planami zarządzania kryzysowego oraz rezydentami w Tunezji. MSZ kategorycznie odradza poruszanie się w porze wieczornej oraz nocnej poza strefami turystycznymi oraz głównymi szlakami komunikacyjnymi. MSZ odradza wyjazdy indywidualne oraz grupowe organizowane przez niezarejestrowane biura podróży poza miejscowości turystyczne. Zaleca się skorzystanie z opcji ubezpieczenia gwarantującego pełną hospitalizację w tunezyjskich prywatnych klinikach oraz pobyt w renomowanych hotelach o wysokim standardzie, zapewniających pełną ochronę wewnątrz obiektu, w tym przylegającej plaży. - ostrzega MSZ.

MSZ stoi na stanowisku, że stan wyjątkowy, wprowadzony po zamachach w 2015 roku, może być czasowo znoszony i przywracany w zależności od rozwoju sytuacji. Od dnia 3 lipca 2017 r. obszary produkcyjne, w tym posiadające instalacje przemysłową o charakterze strategicznym dla państwa oraz tereny sąsiadujące z ww. infrastrukturą zostały ogłoszone terenami zmilitaryzowanymi do czasu ustąpienia zagrożenia blokadami i strajkami okupacyjnymi. Prawo wstępu do ww. obszarów posiadają tylko osoby upoważnione. Całkowity zakaz poruszania się obowiązuje w zamkniętych strefach wojskowych.

Obywatelom polskim przebywającym w Tunezji resort zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie zgromadzeń publicznych, bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa i stosowanie się do zaleceń miejscowych władz. MSZ apeluje również o rejestrację podróży w systemie Odyseusz.

Starsze informacje 2018-06-29


MSZ wydaje dwa nowe ostrzeżenia
Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej oficjalnej stronie opublikowało dwa nowe ostrzeżenia dla podróżujących. Resort odradza podróże do północnego Kamerunu, a także do wybranych regionów i departamentów we wschodniej i zachodniej części kraju.

W regionach Extreme-Nord, Nord i częściowo Adamawa na północy Kamerunu, w szczególności wzdłuż granic z Nigerią i Czadem, występuje bardzo wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi i porwaniami obcokrajowców. Mogą tam mieć miejsce operacje sił zbrojnych przeciwko tzw. Boko Haram.- brzmi komunikat.

Na wschodzie kraju, w leżących wzdłuż granicy z Republiką Środkowoafrykańską departamentach Mbere, Lom-Et-Djerem, Kadei oraz Boumba- Et-Ngoko ogólny poziom zagrożenia bezpieczeństwa jest wysoki ze względu na niestabilną sytuację w RŚA. Dochodzić tam może ataków uzbrojonych grup, napadów rabunkowych i porwań obcokrajowców. Dodatkowo, w rejonie półwyspu Bakassi, przy granicy z Nigerią, występuje bardzo wysokie zagrożenie piractwem morskim i napadami rabunkowymi.

Na pozostałym obszarze Kamerunu, w tym w głównych miastach, Jaunde i Duala, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na m.in. zagrożenie terroryzmem i napadami rabunkowymi. Ministerstwo radzi by unikać zgromadzeń publicznych i stosować się do poleceń służb porządkowych.

Co więcej resort ostrzega również przed podróżami do Indonezji w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Możliwe są ataki na popularne wśród cudzoziemców hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe, w tym w Dżakarcie i na Bali. Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt.- czytamy.

Dodatkowo MSZ zwraca uwagę na wybuch wulkanu na Bali. 28 czerwca 2018 r. doszło erupcji wulkanu Mt. Agung we wschodniej części Bali. W związku z emisją pyłów i gazów, władze zamknęły obszar w promieniu 4 km od krateru, ogłaszając 3. w 4-stopniowej skali poziom zagrożenia. Możliwe są czasowe zamknięcia lotnisk. Osobom przebywającym na Bali lub planującym podróż tam zaleca się kontakt z organizatorem wycieczki, przewoźnikiem lub władzami lotniskowymi.

Starsze informacje 2018-06-27


Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło ostrzeżenie przed podróżami do Egiptu.

Na terytorium Egiptu może dochodzić do ataków na miejsca odwiedzane przez turystów, miejsca kultu religijnego, bazary, centra handlowe, hotele, restauracje i bary. Nie można wykluczyć ataków na lotniska (w tym samoloty) oraz autobusy przewożące turystów. - przekonuje MSZ

Ze względu na szczególnie wysoki poziom zagrożenia bezpieczeństwa, MSZ odradza podróże:
 • do strefy pustynnej i rejonu oaz na zachód od Doliny Nilu do granicy z Libią i na południu do granicy z Sudanem;
 • do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu (z wyjątkiem głównych dróg łączących Kair bezpośrednio z miejscowościami: Ismailia, Port Said i Suez oraz ośrodkami turystycznymi położonymi nad Morzem Czerwonym: Ain Sokhna, El Gouna, Hurghada, Safaga i Marsa Alam);
 • do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkiem Port Said i Aleksandrii; uwaga: podróż z Kairu do Aleksandrii inną drogą niż autostrada Alexandria Desert Road nie jest rekomendowana);
 • do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem Luksoru) oraz pomiędzy Asuan i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel); uwaga: podróże do Luksoru, Asuan i Abu Simbel powinny odbywać się drogą lotniczą;
 • do rejonu południowo-wschodniego, przy granicy z Sudanem (trójkąt Halaib, Shelatin).


Na pozostałym obszarze Egiptu zalecane jest ograniczenie podróży do miejscowości turystycznych i zakwaterowanie w strzeżonych obiektach. MSZ ostrzega, że w związku ze stanem wyjątkowym, spodziewać się należy wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej. Władze mogą dokonywać większej liczby aresztowań pod zarzutem zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i ograniczać dostęp do zatrzymanych. Możliwe jest nasilenie kontroli w internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych. Publikowanie w nich treści uznanych za niebezpieczne może skutkować aresztowaniem i karą dla autora.

Starsze informacje 2018-06-20


MSZ ponownie ostrzega
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało kolejne ostrzeżenie dla podróżujących. Resort odradza podróże do prowincji Cabo Delgado na północy Mozambiku.

W Cabo Delgado dochodzić może do ataków na wsie, ośrodki rządowe i inne obiekty ze strony grup powiązanych z islamskim ekstremizmem. Obywatelom polskim przebywającym w północnym Mozambiku MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie okolic obiektów rządowych i targowisk, stosowanie się do poleceń sił porządkowych oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.


Starsze informacje 2018-06-11


Kolejne ostrzeżenia MSZ
W związku z napiętą sytuacją polityczną Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało dwa ostrzeżenia.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Nikaragui w związku z powszechnymi, antyrządowymi manifestacjami. MSZ stanowczo odradza uczestnictwo obywateli RP w jakichkolwiek demonstracjach - udział obcokrajowców w protestach jest w Nikaragui nielegalny. Podróżni powinni także uwzględnić, że w związku z zaistniałą sytuacją możliwe są czasowe wyłączenia z ruchu ulic lub większych obszarów miast oraz mogą wystąpić problemy z łącznością komórkową i dostępem do internetu - można przeczytać w komunikacie.

Osobom przebywającym na miejscu ministerstwo zaleca stosowanie się do poleceń sił porządkowych oraz śledzenie bieżących komunikatów o sytuacji bezpieczeństwa. Ze względu na brak polskiej placówki dyplomatycznej w Nikaragui możliwości udzielania pomocy konsularnej są bardzo ograniczone. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy uprawnieni są do otrzymania pomocy konsularnej od państw członkowskich posiadających w danym kraju placówkę na zasadach i w zakresie przewidzianym dla obywateli tego państwa. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, należy skorzystać z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

Wcześniej MSZ wystosował ostrzeżenie przed wyjazdami do Etiopii.

W Etiopii utrzymuje się ryzyko wystąpienia lokalnych protestów, które niejednokrotnie przybierają formę grabieży i aktów wandalizmu. Podróżując po kraju należy liczyć się z możliwością eskalacji konfliktów pomiędzy poszczególnymi grupami etnicznymi, co może ograniczać możliwości przejazdu i poruszania się. - ostrzega ministerstwo

Z uwagi na wysoki poziom zagrożenia MSZ odradza podróże do:
 • obszarów przygranicznych z Erytreą, Sudanem, Sudanem Południowym i Kenią;
 • pogranicza pomiędzy stanami Oromia i Somali, w szczególności miast Dire Dawa, Harar, Jijga i okolic;
 • regionu Somali, a w szczególności obszarów położonych w pobliżu granicy z Somalią (w tym z Puntlandem);
 • regionu Gambela.

Przy podróżach po pustyni Danakilskiej należy zawsze korzystać z lokalnych przewodników. Polskim obywatelom przebywającym w Etiopii zaleca się, w miarę możliwości, pobyt w dużych miastach, a w przypadku konieczności podróży - korzystanie z transportu lotniczego lub pozostawanie na głównych szlakach komunikacyjnych. MSZ rekomenduje unikanie wszelkich zgromadzeń publicznych oraz nieutrwalanie na jakichkolwiek nośnikach protestów lub działań lokalnych służb.

Udającym się do tych obydwu krajów MSZ zaleca zgłoszenie wyjazdu w systemie Odyseusz.

Starsze informacje 2018-05-29


MSZ apeluje o ostrożność na Mundialu
Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o zachowanie ostrożności podczas podróży do Federacji Rosyjskiej.

W Rosji występuje zagrożenie zamachami terrorystycznymi. Może ono wzrosnąć w związku z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w dniach 14.06-15.07. Nie można wykluczyć ataków w miastach-gospodarzach turnieju. Ostrożność należy zachować w szczególności na stadionach, w strefach kibica i ich okolicach, a także w środkach transportu publicznego - podaje ministerstwo w komunikacie. MSZ ostrzega także przed podróżami w rejon Północnego Kaukazu, tj. do republik: Karaczajo-Czerkiesji, Kabardo-Bałkarii, Osetii Północnej, Inguszetii, Czeczenii, Dagestanu.

Polska, podobnie jak inne państwa uznaje Krym (Republika Autonomiczna Krymu i Sewastopol) za integralną część Ukrainy. Bezprawna aneksja tej części terytorium Ukrainy przez Rosję uniemożliwia udzielanie przebywającym tam obywatelom polskim pomocy konsularnej. W związku z powyższym MSZ kategorycznie odradza podróże na Krym. - podaje MSZ

Ministerstwo apeluje także o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

Starsze informacje 2018-03-15


MSZ ostrzega przed wyjazdami do południowoamerykańskiego kraju
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało kolejne ostrzeżenie dla polskich turystów. Tym razem dotyczy ono Kolumbii.

W związku z eskalacją zamachów terrorystycznych przeprowadzanych przez lewicową partyzantkę Armia Wyzwolenia Narodowego (ELN), a także działalność zorganizowanych grup przestępczych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do następujących departamentów i regionów Kolumbii: Arauca, Cauca (z wyjątkiem Popayán), Chocó (z wyjątkiem Nuquí), Norte de Santander, w szczególności do regionu Catatumbo, Caquetá, region Urabá, Putumayo, Magdalena Medio, port Buenaventura, Nari o ( port Tumaco i wybrzeże), Vichada, Vaupés - podaje MSZ.

Obszary te są w znacznym stopniu kontrolowane przez nielegalne ugrupowania zbrojne i przestępcze i stają się niekiedy terenem regularnych walk.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podróżnym udającym się do pozostałych departamentów Kolumbii, z uwagi na potencjalne zagrożenie zamachami terrorystycznymi, przestępczością pospolitą a także porwaniami występującymi na terenie całego kraju. Obywatelom polskim przebywającym w Kolumbii MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do poleceń sił porządkowych i zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

Starsze informacje 2018-02-22


MSZ ostrzega przed podróżą do trzech azjatyckich krajów
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenia przed wyjazdami do trzech azjatyckich krajów. Wszystkie ostrzeżenia mają związek z zagrożeniem terrorystycznym.

Ostrzeżenia dotyczą Tajlandii, Malezji i Filipin.

Jeśli chodzi o Tajlandię, to MSZ ostrzega w szczególności przed podróżami do południowych prowincji Pattani, Yala, Narathiwat i Songkhla, w których regularnie dochodzi do ataków bombowych i z użyciem broni palnej. Zagrożenie terrorystyczne występuje również na pozostałym terytorium Tajlandii, w tym w Bangkoku, na wyspie Phuket i w popularnych wśród turystów miejscowościach jak Krabi, Hua Hin itd - można przeczytać w treści ostrzeżenia.

MSZ przypomina, że, mimo zniesienia z dniem 1 kwietnia 2015 r. stanu wojennego, w Tajlandii nadal obowiązują szczególne środki bezpieczeństwa, m.in. zakaz zgromadzeń o charakterze politycznym.

MSZ ostrzega także przed wyjazdami do Malezji, a w szczególności przed podróżami u wschodniego wybrzeża stanu Sabah (Borneo). Na wodach terytorialnych i na wyspach graniczących z Archipelagiem Sulu, mogą operować islamistyczne ugrupowania terrorystyczne z południowych Filipin. Niebezpiecznie może być również w okolicach miast Sandakan, Lahad Datu, Semporna i Tawau.Na pozostałym terytorium Malezji, w tym w stolicy kraju, Kuala Lumpur, zagrożenie zamachami terrorystycznymi jest znaczące. Nie można wykluczyć ataków na popularne wśród cudzoziemców hotele, restauracje, targi i centra handlowe - można przeczytać w treści ostrzeżenia.

Trzecie i najbardziej zdecydowane z ostrzeżeń dotyczy Filipin. MSZ w szczególności odradza podróże w rejon wyspy Mindanao i archipelagu Sulu oraz ostrzega przed podróżami na wyspy Cebu i Bohol.

Należy mieć na uwadze, że mimo zdecydowanych działań władz miejscowych, działalność ugrupowań terrorystycznych może objąć również obszary uważane dotychczas za bezpieczne, w tym ośrodki turystyczne. Do porwań cudzoziemców dochodzić może zarówno na lądzie jak i na wodach terytorialnych Filipin. Nie można wykluczyć ataków terrorystycznych w stolicy, Manili. - ostrzega MSZ.

MSZ zaleca, obywatelom polskim przebywającym w każdym z tych krajów,zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do poleceń sił porządkowych i zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

Starsze informacje 2018-02-20


MSZ ostrzega przed podróżami na jedną z azjatyckich wysp
W związku z zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do jednego z popularnych wyspiarskich państw w Azji.

Pomimo zdecydowanych kroków podjętych przez władze indonezyjskie mających na celu walkę z terroryzmem, zjawisko to nadal stanowi poważane źródło zagrożenia. Możliwe są ataki na popularne wśród cudzoziemców hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe, w tym w Dżakarcie i na Bali. Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt. - widnieje zapis na oficjalnej stronie MSZ.

Resort informuje, iż Środkowe Sulawesi, Maluku, Papua i Zachodnia Papua zagrożone są lokalnymi konfliktami. Obywatelom polskim przebywającym w Indonezji zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do poleceń służb porządkowych oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.

Starsze informacje 2018-02-19


W związku z wprowadzonym stanem wyjątkowym i nieprzewidywalną sytuacją bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Etiopii.

Stan wyjątkowy wprowadzony został w związku z kryzysem politycznym i niepokojami społecznymi. W praktyce może on oznaczać zwiększoną obecność służb bezpieczeństwa na ulicach, narażenie na przeszukanie i/lub aresztowanie przez służby bezpieczeństwa bez nakazu sądowego, utrudnienia w poruszaniu się, a także przerwy w łączności telefonicznej i internetowej. Na terenie całego kraju możliwe są protesty i zamieszki. Nie można też wykluczyć aktów wandalizmu i grabieży, których celem mogą być m.in. obiekty hotelowe i pojazdy osobowe - ostrzega MSZ.

MSZ odradza w szczególności podróże do:
  obszarów przygranicznych z Erytreą, Sudanem, Sudanem Południowym i Kenią;
 • Pustyni Danakilskiej;
 • pogranicza pomiędzy stanami Oromia i Somali, w szczególności miast Dire Dawa, Harar, Jijga i okolic;
 • regionu Somali, a w szczególności obszarów położonych w pobliżu granicy z Somalią (także z Puntlandem);
 • regionu Gambela.

Poziom zagrożenia może być szczególnie wysoki również w regionach Oromia i Amhara, które w ostatnich latach były miejscami częstych i gwałtownych protestów.

Polskim obywatelom przebywającym w Etiopii zaleca się, w miarę możliwości, pozostanie w dużych miastach, a w przypadku konieczności podróży - korzystanie z transportu lotniczego lub pozostawanie na głównych szlakach komunikacyjnych. MSZ zaleca również unikanie wszelkich zgromadzeń publicznych oraz nieutrwalanie na jakichkolwiek nośnikach protestów lub działań służb porządkowych. Należy bezwzględne stosować się do zaleceń miejscowych służb. MSZ apeluje także o dokonanie zgłoszenia podróży w systemie Odyseusz.

Starsze informacje 2018-02-02


MSZ ostrzega przed podróżami do jednego z krajów afrykańskich
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie dotyczące wyjazdów do jednego z krajów afrykańskich.

W związku z pogorszeniem się w ostatnim czasie sytuacji bezpieczeństwa w regionie Casamance (w tym także z przypadkami napadów na turystów) i prowadzonymi działaniami militarnymi w tym regionie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Casamance (obszar na południu Senegalu, między południową granicą z Gambią i północną granicą z Gwineą-Bissau) - ostrzega MSZ.

Obywatelom polskim przebywającym na tym obszarze, ministerstwo zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie poruszania się po zmroku i bezwzględne stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa.

Równocześnie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o utrzymującym się zwiększonym zagrożeniu terrorystycznym w całym regionie Sahelu i zaleca obywatelom polskim przebywającym w państwach regionu lub planującym podróż do nich zachowanie daleko posuniętej ostrożności, unikanie miejsc zgromadzeń publicznych (np. dyskotek, miejsc spotkań diaspory europejskiej itp.) oraz zgłoszenie podróży lub pobytu w systemie Odyseusz.

Starsze informacje 2018-01-25


MSZ o podróżach do Belgii
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wydało komunikat dotyczący wyjazdów do Belgii.

Jak podał resort spraw zagranicznych, władze belgijskie obniżyły poziom zagrożenia terrorystycznego na terenie całego kraju z 3 do 2 (w czterostopniowej skali). Obniżenie poziomu alertu oznacza, że według władz miejscowych zagrożenie zmniejszyło się, a atak stał się mniej prawdopodobny. Jednak poziom 2 nie oznacza, że zagrożenie już nie istnieje. Jednocześnie utrzymano 3 poziom zagrożenia dla niektórych wrażliwych miejsc.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do obywateli polskich przebywających w Belgii o zachowanie ostrożności, bieżące śledzenie sytuacji bezpieczeństwa i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb porządkowych.


Starsze informacje 2018-01-02


MSZ: ostrożnie w Iranie
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat dotyczący podróży do Iranu.

W związku z trwającymi w wielu miastach Iranu protestami oraz trudnym do przewidzenia rozwojem sytuacji w nadchodzących dniach, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca bezwzględne stosowanie się do poleceń sił porządkowych, unikanie przebywania w miejscach zgromadzeń publicznych oraz śledzenie bieżących komunikatów o sytuacji bezpieczeństwa - podało MSZ.

Ministerstwo przekonuje, że przebywający w Iranie podróżni powinni także uwzględnić fakt, iż w związku z zaistniałą sytuacją możliwe są czasowe wyłączenia z ruchu ulic lub większych obszarów miast, zamknięcie części stacji metra w Teheranie, a także mogą wystąpić problemy z łącznością komórkową oraz internetem.

Osobom wyjeżdżającym do Iranu MSZ zaleca zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz .
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
20 ministerstwo spraw zagranicznych ostrzeżenie podróż iran turysta


Komentarze:

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję