TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Kraków Airport podsumowuje miniony rok

Kraków Airport podsumowuje 2023 rok.


Łącznie w 2023 r. krakowski port lotniczy obsłużył 9 404 611 pasażerów, czyli o 27% więcej w stosunku do 2022 r. Siatka połączeń składała się 161 połączeń regularnych do 113 miast.

Rok 2023 zakończyliśmy historycznym wynikiem: jako pierwszy port regionalny obsłużyliśmy ponad 9 milionów pasażerów w ciągu jednego roku. Rok 2024 rozpoczynamy z mocnym nastawieniem na dalszy rozwój krakowskiego lotniska. Jesteśmy przekonani, że przygotowaliśmy dla pasażerów różnorodną i atrakcyjną siatkę połączeń, dzięki której przekroczymy barierę 10 milionów pasażerów, generując tym samym pół miliarda przychodu. W tym jubileuszowym roku, pragnę zatem podziękować wszystkim pracownikom Kraków Airport, liniom lotniczym, agentom handlingowym, ULC, PAŻP, wojsku i służbom państwowym współpracującym z nami każdego dnia, wszystkim partnerom i instytucjom sektora lotniczego i około lotniczego oraz całej branży turystycznej Małopolski i Krakowa za wkład w rozwój krakowskiego lotniska. - powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport

Starsze informacje 2023-12-27


W lecie, konkretnie od 1 czerwca 2024, ruszy nowe połączenie z krakowskiego lotniska do Larnaki na Cyprze.

Cyprus Airways uruchomi bezpośrednie połączenie lotnicze między Krakowem, a malowniczą Larnaką na Cyprze. Loty z Krakowa będą odbywać się dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i w piątki.

Cyprus Airways, flagowy przewoźnik cypryjski, wznowił działalność w 2016 roku. Linia lotnicza obsługuje flotę samolotów Airbus A320 i A220, które obecnie obsługują dziewiętnaście rozkładowych połączeń. Kierunki zimowe obejmują Ateny, Bejrut, Tel Awiw, Erewan, Paryż i Rzym. Ponadto letnie kierunki obejmują Bazyleę, Zurych, Mediolan-Bergamo, Pragę, Santorini, Skiathos, Rodos, Heraklion, Kair i Dubaj.

Starsze informacje 2023-12-15


Jako pierwszy, regionalny port lotniczy w Polsce, Kraków Airport przekroczył granicę 9 milionów pasażerów obsłużonych w ciągu roku.

15 grudnia 2023 r. na długo zapisze się w historii naszego lotniska. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, jako pierwszy port regionalny w Polsce, osiągnęliśmy historyczny wynik - dzisiaj obsłużyliśmy 9-milionowego pasażera. To znakomita okazja by złożyć podziękowania wszystkim, którzy do tego sukcesu się przyczynili: przede wszystkim drużynie Kraków Airport oraz całej branży turystycznej Krakowa i Małopolski, która po pandemii wytrwale pracowała nad odbudową potencjału polskiej awiacji. Cały czas pracujemy nad siatką połączeń na przyszły rok, dzięki której - jak pokazują prognozy - przekroczymy barierę 10 milionów pasażerów. - powiedział prezes zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek.

Starsze informacje 2023-11-02


Październik okazał się udany dla krakowskiego lotniska. Stosunkowo niewiele brakuje do osiągnięcia 9 milionów pasażerów rocznie.

W październiku z usług Kraków Airport skorzystało 868 810 pasażerów, czyli o 10% więcej w stosunku do października 2019 r. i o 17% więcej w stosunku do października 2022 r.

Od początku roku krakowski port lotniczy obsłużył 7 956 169 pasażerów.

Miniony miesiąc zamknęliśmy wynikiem 868 810 obsłużonych pasażerów. To niewątpliwie efekt konsekwentnie odbudowywanej siatki połączeń, której atrakcyjność potwierdzają nasi pasażerowie wybierając właśnie krakowskiego lotnisko. Ruch w sezonie letnim pokazał także, że podróżni równie chętnie odwiedzali Kraków i Małopolskę w celach zarówno turystycznych, jak i biznesowych. W ostatnią niedzielę zaczęła obowiązywać siatka połączeń Zima 2023/24. Wśród blisko 125 kierunków, mamy kilka nowości, w tym zainagurowane we wtorek połączenie do Tirany - jednego
z naszych bazowych przewoźników - linii lotniczej Ryanair. Finalizujemy także trwające obecnie rozmowy z przewoźnikami na temat siatki połączeń roku 2024, pracujemy, tak aby nadal oferować naszym pasażerom oczekiwane przez nich kierunki. Jednym z efektów tych rozmów jest powrót do Krakowa od sezonu letniego przyszłego roku połączenia do Brukseli oferowanego przez Brussels Airlines. To ważne połączenie, potwierdzające znaczenie Małopolski i Krakowa na biznesowej mapie Europy. Mamy nadzieję, że tych dobrych informacji będziemy mieć dla Państwa w najbliższym czasie znacznie więcej.
- powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport

Starsze informacje 2023-10-08


Port Lotniczy w Krakowie - Balicach może uznać wrzesień za udany.

We wrześniu z usług Kraków Airport skorzystało 884 381 pasażerów, czyli o 9 % więcej w stosunku do września 2019 r. i o 23% więcej w stosunku do września 2022 r.

Powoli kończy się sezon Lato 2023 i cała branża lotnicza przygotowuje się już do wdrożenia pod koniec października jesienno-zimowej siatki połączeń. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani wakacyjnym ruchem pasażerskim na krakowskim lotnisku. Dziękujemy pasażerom za wybór Kraków Airport oraz całej załodze krakowskiego lotniska za pełną zaangażowania pracę. Wyzwaniem, które wciąż przed nami to nie tylko budowa zdywersyfikowanej oferty połączeń lotniczych, ale również stałe podnoszenie jakości usług i bezpieczeństwa naszych pasażerów poprzez nowe innowacyjne rozwiązania i inwestycje. - powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Od początku roku krakowskie lotnisko obsłużyło 7 087 505 pasażerów.

Starsze informacje 2023-09-03


Ruch na lotnisku w Balicach wciąż rośnie.

W sierpniu z usług Kraków Airport skorzystało 913 230 pasażerów. To oznacza wzrost o 11% w stosunku do sierpnia 2019 r. i o 17% w stosunku do sierpnia 2022 r.

Bardzo się cieszymy, że ruch na krakowskim lotnisku dynamicznie wzrasta i przekroczył zakładane przez nas prognozy. Widzimy zatem możliwość, że jeszcze w tym roku powitamy 9 milionowego pasażera. Lato 2023 w branży lotniczej jeszcze trwa. Przed nami wrzesień, miesiąc cieszący się popularnością wśród turystów lubiących wypoczywać z dala od zgiełku wakacyjnego sezonu, w nadal słonecznych i ciepłych o tej porze roku miastach. - skomentował Radosław Włoszek, prezes zarządu krakowskiego lotniska.

Od początku roku krakowskie lotnisko obsłużyło 6 203 290 pasażerów.

Starsze informacje 2023-08-29


Siatka połączeń z lotniska w Balicach wzbogaci się o nowe połączenie.

W sezonie Lato'24 linia lotnicza airBaltic będzie obsługiwać loty z Krakowa do Wilna. Połączenie zostanie zainaugurowane 3 maja 2024 r. i będzie obsługiwane dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki.

Wilno to kolejne atrakcyjne miasto w siatce połączeń Kraków Airport, długo wyczekiwane przez pasażerów i znakomite na city- break. Cały czas przyglądamy się odradzającej się turystyce pielgrzymkowej a miasto słynne z z Ostrej Bramy i obrazu Matki Boskiej Miłosierdzia zajmuje szczególne miejsce w sercach Polaków. Cieszymy się również, że turyści z Litwy będą mogli odwiedzić Kraków i Małopolskę. - powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Starsze informacje 2023-08-02


W lipcu Kraków Airport obsłużył niemal milion pasażerów. To rekordowy miesiąc w historii lotniska.

Z usług krakowskiego lotniska skorzystało 918 899 pasażerów, czyli o 17% więcej w stosunku do lipca 2019 r. i o 23% więcej w stosunku do lipca 2022 r.

Półmetek wakacji zamykamy wynikiem 5 290 279 obsłużonych pasażerów, a sam tylko lipiec liczbą 918 899 podróżnych. To w dotychczasowej historii Kraków Airport najlepszy wynik osiągnięty w skali danego roku, jak i wynik jednego miesiąca. Dla nas każdy rekord jest motywacją do dalszej pracy. Pracujemy nie tylko nad ofertą połączeń lotniczych, ale również rozwijamy strefę komercyjną. Na lotnisku spędzamy dwie, trzy godziny. Pasażerowie oczekują sprawnej obsługi, ale także udogodnień, usług umilających podróż. Od lipca można zrobić zakupy w Victoria s Secret, zasmakować kuchni nowej restauracji Sky Lounge. Dzisiaj też otwarty został GoodLood. W każdej podróży kluczowe jest bezpieczeństwo. My ze swojej strony dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo na terenie lotniska, zawsze też prosimy podróżujący o sprawdzanie sytuacji w miejscu docelowym. Wiem, że wielu spraw nie można przewidzieć, jednak czujność jest niezwykle istotna. Życzę wszystkim spokojnego odpoczynku i tradycyjnie zapraszam także do odwiedzania Krakowa i Małopolski. - powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Starsze informacje 2023-07-25


Więcej lotów z Krakowa do Dubaju
W sierpniu linie lotnicze flydubai zwiększą liczbę połączeń pomiędzy Krakowem a Dubajem.

Przewoźnik doda 4 kursy do swojej siatki połączeń z Krakowa. W sumie obsłuży 17 lotów tygodniowo. W poniedziałki, czwartki i soboty ze stolicy Małopolski do Dubaju polecą 3 samoloty, w pozostałe dni - 2.

Już od sierpnia linie lotnicze flydubai zwiększą częstotliwość operacji na trasie z/do Dubaju z 14 operacji do 17 operacji tygodniowo. Potencjał tego połączenia należy wykorzystać. Zawsze podkreślamy, iż nasze działania, współpraca z przewoźnikami to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku, potrzeby klientów. Sezon Lato 2023 to wynik kilkunastomiesięcznej pracy włożonej w odbudowę siatki połączeń Kraków Airport. Dubaj często jest celem podróży, ale to również świetna baza przesiadkowa do Azji, Afryki oraz na Antypody. Dzięki współpracy flydubai z liniami Emirates, pasażerowie podróżujący z Krakowa mogą skorzystać z szerokiej oferty obu linii. - powiedział - Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport

Starsze informacje 2023-07-03


Kraków Airport publikuje swoje statystyki za czerwiec. Lotnisko notuje rekordowe wyniki.

W czerwcu z usług portu lotniczego w Balicach skorzystało 867 403 pasażerów. To o 16 % więcej w stosunku do czerwca 2019 r. i o 21 % więcej w stosunku do czerwca 2022 r.

Czerwiec okazał się dla krakowskiego lotniska rekordowy jeśli chodzi o ruch pasażerski. Już w pierwszych dniach miesiąca obserwowaliśmy większą ilość podróżnych wybierających się na urlop do słonecznych miast. Do Krakowa przylatywali turyści z wszystkich stron świata, na co wpłynęła niewątpliwie atrakcyjna siatka połączeń krakowskiego lotniska. Dziękujemy wszystkim pasażerom, którzy wybrali nasze lotnisko. To był także czas sportowców przylatujących do Krakowa i Małopolski na Igrzyska Europejskie 2023, a których można było bez trudu rozpoznać w terminalu. Jestem przekonany, że zabrali ze sobą wspaniałe wrażenia z naszego regionu. - powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport

W pierwszej połowie 2023 roku krakowskie lotnisko obsłużyło 4 371 440 pasażerów.

Starsze informacje 2023-06-14


Nowe centrum Ryanair
Ryanair zbuduje w Polsce centrum treningowe, gdzie będzie szkolił pilotów, personel pokładowy oraz mechaników. Centrum da 150 nowych miejsc pracy i powstanie przy krakowskim lotnisku.

Koszt całej inwestycji jest szacowany na 600 mln złotych. W centrum ma się znaleźć 10 nowoczesnych symulatorów, w tym również symulator Boeinga 737 MAX. Ma być ono gotowe pod koniec 2024 roku jako 6-ta placówka Ryanair w Europie.

Radosław Włoszek prezes zarządu Kraków Airport na konferencji powiedział Uruchomienie centrum szkoleniowego to ogromne wyróżnienie dla naszego regionu, miasta i lotniska. Bardzo się cieszymy, że linie lotnicze Ryanair dostrzegają potencjał do dalszego inwestowania w Krakowie i w Małopolsce. Doskonale wyszkolone i wyspecjalizowane kadry są gwarancją rozwoju branży lotniczej w zakresie bezpieczeństwa i komfortu pasażerów. Jestem przekonany, że centrum symulatorowo-treningowego przyczyni się do powstawania nowych miejsc pracy w regionie, a także stanie się słynną w świecie szkołą awiacji.

Starsze informacje 2023-06-12


Siatka połączeń z krakowskiego lotniska wzbogaciła się o nowe połączenie.

Samoloty linii lotniczej Pegasus Airlines, od 10 lipca polecą z Krakowa do Ankary. Połączenie będzie realizowane dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki. Ceny biletów rozpoczynają się od 90 dolarów.

Ankara to kolejne miasto na mapie połączeń Kraków Airport i kolejny nowy przewoźnik w sezonie Lato 2023. Stolica Turcji, drugie po Stambule co do wielkości miasto cieszy się wielką popularnością turystów z całego świata. Jestem pewien, że nowe połączenie wzmocni także relacje biznesowe między naszymi regionami i przyniesie ożywioną więź gospodarczą. - powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

To nie jedyne połączenie lotnicze z Krakowa do Turcji. Oprócz niego, ze stolicy Małopolski można polecieć również do Stambułu. Połączenia oferowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT oraz Turkish Airlines są wykonywane sześć razy w tygodniu.

W sezonie letnim zostanie uruchomiona również część nowej płyty postojowej, co da sześć nowych miejsc postojowych. Zmiana organizacji ruchu wymusi czasowe zamknięcie trzech już istniejących miejsc postojowych. Nowe miejsca są przystosowane do obsługi średnich samolotów, takich jak Boeing 737, czy Airbus A320. Zakończenie remontu planowane jest na I kwartał 2024 roku.

Starsze informacje 2023-06-09


Zarówno Ryanair, jak i Wizz Air uruchomią nowe połączenie z Krakowa do Tirany.

Według wstępnych informacji Wizz Air będzie latał od marca 2024 trzy razy w tygodniu (poniedziałki, środy i piątki). Cieszy nas rozwój siatki połączeń krakowskiego lotniska. Lato 2023 jest dowodem potencjału Kraków Airport, a tym samym miasta Krakowa i Małopolski. Już teraz patrzymy w przyszłość i pracujemy nad przyszłorocznym rozkładem. Jedną z nowości będzie właśnie Tirana oferowana przez Wizz Air podał Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Na ruch przewoźnika odpowiedział Ryanair informując, że w ramach zimowego rozkładu od października będzie można latać z Krakowa do Tirany trzy razy w tygodniu (wtorek, czwartek i niedziela).

Starsze informacje 2023-06-05


Od dziś z krakowskiego lotniska można polecieć z Air Serbia do Belgradu.

Loty Kraków-Belgrad będą cztery razy w tygodniu - w poniedziałki, środy, piątki oraz niedziele w godzinach porannych lub wieczornych. Dzięki temu połączeniu wielu turystów z Małopolski może zwiedzić Belgrad, a Kraków i okolice liczą na turystów z Serbii.

Plany przewoźnika Air Serbia są poważne i możliwe, że od sezonu zimowego rejsy Belgrad - Kraków - Belgrad będą realizowane co dzień, lub nawet dwa razy dziennie. Wiele tu jednak zależy od obłożenia trasy w obecnym sezonie letnim.

Starsze informacje 2022-06-06


Po 12 latach do siatki połączeń z Kraków Airport powróciło bezpośrednie połączenie do Nowego Jorku.

Dreamlinery PLL LOT będą lądować w Krakowie w soboty o 10.25, a o 14:30 wyruszać będą w drogę do Newark.

Witamy na krakowskim lotnisku pasażerów, którzy przylecieli pierwszym rejsem z Nowego Jorku do Krakowa. Cieszymy się z połączenia Kraków - Nowy York Newark, które powraca po 12 latach. Jest to długo oczekiwana przez mieszkańców Krakowa i Małopolski trasa transatlantycka i kolejne połączenie do USA. Jestem pewny, że Nowy Jork i Kraków zyskają dzięki temu połączeniu jeszcze więcej pasażerów biznesowych i turystycznych.- powiedział Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport, #flyKRK

Starsze informacje 2022-04-22


Ryanair ogłasza największą w historii siatkę połączeń z Krakowa
Ryanair ogłosił największy w historii rozkład lotów z Krakowa oferując 73 trasy, w tym 10 nowości w sezonie Lato 2022, m. in. Agadair, Ankona czy Berlin.

Grupa Ryanair zbazuje na lotnisku w Krakowie 8 samolotów, z których 6 to B738-8200 "Gamechanger" (4% więcej miejsc, spalanie mniejsze o 16%, emisja hałasu niższa o 40%). To inwestycja w wysokości 800 mln USD, która pozwala na utrzymanie 420 bezpośrednich miejsc pracy dla pilotów, członków załóg pokładowych oraz obsługi naziemnej.

Największy w historii rozkład lotów z Krakowa na Lato 2022 obejmuje:
  • zbazowanych samolotów
  • Inwestycja 800 mln USD w Krakowie
  • 73 trasy, w tym 10 nowych do Agadiru, Ankony, Berlina, Budapesztu, Lille, Newcastle, Rygi, Sztokholmu Turynu oraz Olsztyna-Mazury
  • Ponad 260 lotów tygodniowo


Ryanair będzie wykonywał z Krakowa w sezonie Lato 2022 ponad 260 lotów tygodniowo, o ponad 40 więcej niż w przed-pandemicznym sezonie Lato 2019.

Mimo chłodu za oknem w branży lotniczej trwa już sezon Lato 2022. Bardzo cieszymy się, że Kraków Airport wspólnie z naszym bazowym przewoźnikiem przygotował tak interesującą siatkę połączeń. Po trudnym czasie pandemii pasażerowie tym chętniej wybierają się z linią lotniczą Ryanair #PROSTOzKRAKOWA na wakacje do słonecznych, ciepłych miast w Europie. Zapraszamy też wszystkich do Krakowa i Małopolski, wiosna to idealny czas do odkrywania uroków miasta i zwiedzania naszego regionu. Obserwując  wzrastający z tygodnia na tydzień ruch pasażerski na krakowskim lotnisku wiemy na pewno, że fascynacja i radość z podróży samolotem nie ustały powiedział Radoslaw Włoszek, prezes Kraków Airport.

Starsze informacje 2022-04-11


Lubeck Air nie otworzy na razie połączenia do Krakowa
Linie lotnicze Lubeck Air miały od połowy kwietnia zainaugurować połączenia z Krakowa do Lubeki. Z powodu wojny na Ukrainie, niemiecki przewoźnik zrezygnował z tego pomysłu.

Połączenie miało być wykonywane dwa razy w tygodniu od 15 kwietnia. Ze strony internetowej przewoźnika zniknęła informacja o połączeniach do stolicy Małopolski, a zakupione bilety zostały anulowane.

W rozmowie z "Rynkiem Lotniczym", przedstawicielka portu lotniczego w Lubece, Stefanie Eggers podkreśliła, że choć początkowo liczba rezerwacji na, ogłoszone w grudniu 2021 roku połączenie lotnicze, była zadowalająca, tak od czasu agresji Rosji na Ukrainę, przewoźnik zaobserwował całkowity zanik zainteresowania lotami do Krakowa.

Starsze informacje 2022-03-11


Nowe połączenia Ryanair z Krakowa
Ryanair wprowadzi nowe połączenia z Krakowa do swojego letniego rozkładu.

Samoloty irlandzkiego przewoźnika polecą do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Loty na tej trasie będą realizowane od 1 maja do 26 października 2022 r.

Połączenie będzie wykonywane dwa razy w tygodniu, w środy i niedziele. Godzinny lot na tej trasie obsługiwany będzie samolotem Boeing 737-800, który na pokład może zabrać 189 pasażerów.

Oprócz tego od 2.05 pasażerowie Ryanaira z Krakowa będą mogli skorzystać z bezpośrednich lotów z/do Berlina Brandenburg. Połączenie będzie wykonywane 3 razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i piątki.

Starsze informacje 2022-02-07


Przewoźnik wraca do Krakowa
Linie lotnicze Air France powrócą na krakowskie lotnisko.

Od 28 marca francuski przewoźnik przywróci połączenia do Paryża, na lotnisko Charles de Gaulle.

Paryż cieszy się wielką popularnością wśród naszych pasażerów. To ważne połączenie, które pozwoli na wzmocnienie ruchu turystycznego, ale także biznesowego między naszymi krajami. Obecność Air France w Kraków Airport stanowi najlepszy dowód na odradzanie się rynku lotniczego w Polsce. - powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Połączenia do Paryża będą wykonywane cztery razy w tygodniu: w poniedziałki, środy, piątki i soboty.

Starsze informacje 2022-02-04


Wizz Air zainaugurował połączenie z Krakowa do Dubaju
W piątek, 4 lutego Wizz Air uruchomił nowe połączenie z Krakowa do Dubaju.

Węgierski przewoźnik będzie obsługiwał połączenie dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki.

Priorytetem Kraków Airport jest obecnie jak najszybsze odbudowanie bogatej i różnorodnej siatki połączeń. Dubaj to wspaniałe miasto łączące egzotykę kultury arabskiej z nowoczesną architekturą, to także port przesiadkowy do innych miejsc na całym świecie. Nowe połączenie linii lotniczej Wizz Air do/z Dubaju jest także szansą dla Krakowa i Małopolski, by odbudować potencjał turystyczny naszego regionu. - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes krakowskiego lotniska Radosław Włoszek.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
19 kraków lotnisko port lotniczy połączenie lotnicze
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję