Międzynarodowe przekazy pieniężne formą szybkiego zasilenie finansowego na wakacjach

Co robić gdy na wakacjach zabraknie nam pieniędzy albo zgubimy kartę kredytową? Przesyłanie pieniędzy w kopercie może trwać bardzo długo i jest mało bezpieczne. Przelew bankowy może być niesamowicie drogi. Najlepszym rozwiązaniem będzie przekaz pieniężny.


Obecnie na rynku jest wiele firm specjalizujących się w zagranicznych przekazach pieniężnych. Przekazane pieniądze można odebrać na końcu świata nawet tego samego dnia. W Polsce tego typu przekazy oferują międzynarodowe firmy pośredniczące, jak Western Union, Money Gram i LCC International.

Największą firmą jest amerykański Western Union. Przekaz pieniężny można odebrać w ponad 245 tys. placówkach w 200 krajach na całym świecie. Nadawca przekazu wpłaca określoną sumę pieniędzy w oddziale lub placówce współpracującej z Western Union, a adresat już po kilku minutach odbiera gotówkę po okazaniu dowodu tożsamości. W wyjątkowej sytuacji, gdy odbiorca nie ma żadnego dowodu tożsamości pieniądze można odebrać na określone hasło. Jednak w tym przypadku jest pewne ograniczenie kwotowe. Kwota nie może przekraczać równowartości 500 dolarów. Zazwyczaj przekazy pieniężne wypłacane są w gotówce, niektórzy agenci proponują też wypłatę w czekach. Przekazy wysyłane za granicę zawsze podlegają kontroli dewizowej, dlatego też maksymalna kwota nie może przekraczać równowartości 7,5 tys. dolarów. W Polsce przekazy pieniężne można zlecać w złotówkach, euro i dolarach. Za granicą pieniądze są wypłacane w lokalnej walucie. Wówczas należy liczyć z dodatkowym kosztem wynikającym z różnic kursowych. Western Union za dodatkową opłatą powiadomi wskazanego odbiorcę o tym, że pieniądze są już do odbioru. Przekazy Western Union są dostępne już w Polsce w większości banków. Największym partnerem Western Union w Polsce jest BPH, świadczący usługi w 1370 placówek.

Drugim największym pośrednikiem oferującym międzynarodowe przekazy jest Money Gram. Jego usługi są w Polsce oferowane w placówkach banku Pekao. Pieniądze przekazane za pośrednictwem Money Gram można odebrać w 37 tys. oddziałach w 150 krajach na świecie. Przy odbiorze gotówki trzeba podać numer referencyjny, który został nadany przez osobę zlecającą przekaz. Maksymalna kwota, którą można przesłać to 6,8 tys. euro. Opłata za przesłanie pieniędzy jest uzależniona od kwoty przekazu i waha się od 20 do 300 euro.

Międzynarodowe przekazy pieniężne oferuje też firma LCC International. Przekaz gotówki można zlecić telefonicznie lub osobiście. Jest jedno utrudnienie, osobiście można to zrobić tylko w jednej agencji LCC w Poznaniu. Na gotówkę trzeba czeka się do 24 godzin a można ją odebrać w placówkach oferujących usługi LCC w ponad 80 krajach świata. Standardowy koszt przekazu to 30 zł.

Na obszarach wiejskich, gdzie nie ma zbyt wielu oddziałów banków, największa popularnością cieszy się przekaz pocztowy Poczty Polskiej.
Niestety na transfer pieniędzy czeka się znacznie dłużej niż w przypadku międzynarodowych przekazów pieniężnych. Dużą zaletą jest to, że nie trzeba szukać oddziału, gdzie można odebrać pieniądze, bo listonosz za granicą dostarczy gotówkę pod wskazany adres.
Z reguły adresat w Europie powinien otrzymać pieniądze po 8-13 dniach. Listonosz z pieniędzmi nie zapuka do nas w Niemczech, Wielkiej Brytanii, czy w Stanach Zjednoczonych. Kraje te nie podpisały umowy z Pocztą Polską na realizację takich przekazów pieniężnych. Poczta Polska wysyła zagraniczne przekazy pieniężne do 25 krajów, głównie w Europie. Przekaz do kwoty 500 zł kosztuje 13 zł, do kwoty 1000 zł kosztuje 20 zł, a za każde kolejne 100 zł trzeba dopłacić 10 zł.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij