Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. turystyki / Ole Travel Wrocław
- Specjalista ds.sprzedaży turystyki Aktywnej-...
- Pilot - Włochy
- Doradca Klienta
- Specjalista ds. turystyki - Salon firmowy Coral...
- Pilot wycieczki do Trójmiasta 16 - 18.06.2025
- Pilot do Saksonii 19-22.06.2025
- Biuro podróży zatrudni do salonu sprzedaży...
- Specjalista ds. turystyki przyjazdowej
- Pilotaż Ryga, Tallin, Sztokholm, Helsinki,


Pociągi nocne z 25 na 26 marca mogą mieć opoźnienia!
Pociągi kursujące w nadchodzący weekend z soboty na niedzielę mogą mieć opóźnienia. 25 marca przesuniemy wskazówki zegarów z godz. 2.00 na godz. 3.00, gdyż Polska wejdzie w czas letni.
Szczególnie zmiana czasu da się we znaki tym, którzy tej nocy wybierają się w podróż. Anna Rosiek PAP rzecznik prasowy PKP Intercity informuje, iż: "Pociągi nocne tej spółki mają pewne rezerwy czasowe, zatem opóźnienie tej nocy może być mniejsze niż godzina".
Pociągi PKP - Przewozy Regionalne - kursujące w momencie zmiany czasu, mogą się spóźnić nawet o godzinę, jednak załogi pociągów będą starały się zmniejszyć zwłokę. Rzecznik prasowy PKP Przewozy Regionalne, Łukasz Kurpiewski zapowiedział że, pasażerowie nocnych pociągów będą informowani o zmianie czasu i jej konsekwencjach dla rozkładu jazdy.
Prekursorami wprowadzenia czasu letniego ,mającego na celu efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego - byli Niemcy już w 1916 r. W Polsce wskazówki zegarów przesuwaliśmy w okresie międzywojennym, później w latach 1957-64, a następnie od 1977 roku.
Powodem wprowadzenia czasu letniego w wielu krajach są oszczędności związane z zużyciem energii. Zdaniem Dr Albina Czubla z Głównego Urzędu Miar "Oszczędności te widać zwłaszcza latem, kiedy dzień jest najdłuższy". Ponadto dodał iż, "Z badań angielskich wynika, że dzięki wydłużeniu naturalnego dnia, w czasie zmierzchu, jest mniejszy ruch pieszych i rowerzystów, więc mniejsze jest ryzyko wypadków drogowych".
Należy jednak pamiętać również o kosztach zmiany czasu tj.: przestawienie urządzeń elektronicznych, zmiana rozkładów jazdy/lotów itp. oraz mniej oczywistych i trudnych do oszacowania np.: zmniejszenie produkcyjności pracowników przy pracy związanej z potrzebą zaadoptowania organizmu do nowego czasu.
W całej Unii Europejski od 2000 r. czas letni, zaczyna się w ostatnią niedzielę marca (o godz. 02.00 rano, dodajemy 1 godz. do obowiązującego czasu), a kończy w ostatnią niedzielę października (o godz. 03.00 rano, odejmujemy 1 godz. od obowiązującego czasu). We Wspólnocie Europejskiej wszystkie kraje, zmieniają czas w tym samym dniu, jednak o godzinie zależnej od strefy czasowej, zatem w Polsce przesuwamy wskazówki o godzinie 2.00 (lub 3.00).
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Co za beznadziejny zwyczaj z tymi zmanami czasu
[2006-03-24 12:32 213.238.94.*]
Co za okropny zwyczaj z tymi zmanami czasowymi. Może wreszcie odpowiednie organa decyzyjne , któregośroku dojdą do wniosku , że "czas letni" i "czas zimowy" - to przeżytek i absurd ! Dwa dnie dodatkowe zamieszania w roku - na życzenie !
G Ł U P O T A
p.s. Wszelkie argumenty mówiące o obniżeniu kosztów , które podnosi się przy koazji - to również relikt mionionej cywilizacji !!!!!!!!!!!!!!!!!!! odpowiedz »Co za beznadziejny zwyczaj z tymi zmanami czasu
[2006-10-29 00:12 83.23.2.*]
Bzdury gadasz! Kwestią sporną jest tylko okres, kiedy się to robi. Oceniam, że w Polsce powinna być to 2 wekeend października a nie ostatnia na wiosnę 2 wekeend marca a nie ostatni.
PS. Na świecie tylko Japonia nie zmienia czasu. Stany (USA) zaczęły zmienia bodajże 2 lata temu. Więc przyjmij do wiadomości, że jestę za "maluczki" by uwierzyć w Twoją opinię! odpowiedz »To Ty gadasz bzdury!
[2007-04-11 09:29 83.12.67.*]
Oszczędności sa tylko pozorne, życie toczy się w innym tempie niż kilkadziesiąt lat temu i nikt np. nie włącza / wyłacza światła według zegarka. W efekcie zużycie energii jest podobne i oszczędności są wątpliwe, natomiast problemy z przestawianiem się do innego cyklu ma mnóstwo ludzi. I jak już da się z powrotem jakoś funkcjonować, nadchodzi kolejna zmiana czasu... Warto by wreszcie puknąć się w głowę i zrobić rzetelny bilans "zysków i strat", w tym także tych ludzkich. odpowiedz »
Dział aktualności dnia:
Karta pokładowa może wystarczyć do wykazania potwierdzonej rezerwacji na
Jak sobie ułatwić komunikację z
Dział dla turystów:
Krakowskie lotnisko chce walczyć z
Karta pokładowa może wystarczyć do wykazania potwierdzonej rezerwacji na
Starsze aktualności:
Polska destynacją dla
Decyzja o pomocy dla Condora
ITAKA kończy współpracę z największym
Odczuwalny wzrost cen na
Igrzyska stworzą dodatkowy rynek najmu
KE wydaje zgodę na dofinansowanie narodowego
Jak można wykorzystać sztuczną inteligencję w
ECTAA wybrała preferowany kierunek podróży na 2025
eSky reklamuje się, że taniej niż u
Przewodnik Michelin - więcej lokali z
Majówka rozpoczęta - czy sprawdzą się
Grażyna Leja - Krakowianką Roku
Ryanair konkurencją sam dla siebie
Złoty Laur Klienta ponownie dla Itaki
We Włoszech ruszyła fala strajków w komunikacji miejskiej i kolejowej
Pracownice Sanepidu dopuściły lokal za 60zł łapówki
Sanepid przyjrzy się tzw. małej gastronomii
Nietypowy sposób na oszczędności Air Nippon
Biura podróży oferują wycieczki na kredyt
Grecję sparaliżował strajk powszechny. Odwołane są loty
Kryzys turystyki zimowej w Zakopanem?
Kielczanie chcą lotniska, ale UE nie chce przystąpić do niepewnej inwestycji
Agnieszka Najberek Osobowością Roku MICE Poland 2009?