PKP Intecity przejmie połączenia Przewozów Regionalnych?

Jak donosi dziennik "Polska", rząd chce odebrać spółce PKP Przewozy Regionalne niektóre połączenia i przekazać je PKP InterCity. Dla pasażerów oznaczać to będzie podwyżkę cen biletów kolejowych.


Adrianna Chibowska, rzecznik PKP InterCity powiedziała gazecie, że szczegółów nie zdradzi ale przyznała, iż taki projekt istnieje.

Zmiany takie wpisywałyby się w projekt przejęcia przez samorządy wojewódzkie przewozów regionalnych. Tymczasem urzędy marszałkowskie coraz głośniej dyskutują z przedstawicielami resortu infrastruktury.

Juliusz Engelhardt, wiceminister infrastruktury oznajmił, iż Skarb Państwa spłaciłby długi spółki PKP Przewozy Regionalne. Udziały spółki trafiłyby do samorządów. Każde województwo otrzymałoby swoją pulę udziałów.

Samorządowcy mają sporo wątpliwości. Urzędy marszałkowskie chcą gwarancji oddłużenia kolejowej spółki do końca tego roku. Chodzi o kwotę 15 mld zł, która miałaby być spłacona w ciągu 10 lat. Rząd takiej dotacji jednak nie przewiduje.

Obecnie PKP Przewozy Regionalne obsługuje także międzywojewódzkie pociągi pospieszne, które są nawet zyskowne. Ale ma je przechwycić spółka InterCity. Na takim obrocie sprawy stracą tylko pasażerowie, bo większość pociągów pospiesznych zostanie przekształcona w ekspresowe.

Przekształcenie wagonów doprowadzi do znacznego wzrost ceny biletów. Pasażerowie mieliby odczuć zmiany od 12 grudnia. Dziś za podróż z Poznania do Warszawy pociągiem pospiesznym trzeba zapłacić 48 zł, a ekspres kosztuje średnio 95 zł. Z Katowic dostaniemy się pociągiem pośpiesznym do Gdańska za 60 zł, za podróż ekspresem trzeba zapłacić już 129 zł - pisze "Polska".
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij