Schengen nie ułatwiło podróżowania ze zwierzakiem

Fakt wstąpienia Polski do Schengen nie zmienił przepisów podróżowania zwierząt. Pies, kot, czy inne zwierzę musi mieć swój paszport.


Paszport zawiera wszystkie dane dotyczące właściciela, obowiązkowych badań i szczepień. Zwierzę, które pojedzie z nami w podróż do innego z krajów Unii musi mieć widoczny tatuaż lub wszczepionego czipa.

Paszport dla psa kosztuje około 50 zł i można go wyrobić w większości placówek weterynaryjnych. Za czipa trzeba zapłacić od 70 do 90 zł, oprócz tego dodatkowe, ponawiane szczepienia.

Inne przepisy obowiązują przy wyjeździe do Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Wtedy właściciel musi wykonać pupilowi dodatkowe badania krwi. Próbki są poddawane obserwacji w np. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym.

Niestety, właściciele zwierzaków muszą zacząć procedurę wyrabiania paszportu pupilowi co najmniej pół roku przed podróżą. Zwłaszcza, jeżeli planują podróż z psem, czy też kotem do Anglii, czy też Irlandii.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij