Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Rezydent Hotelowy
- SPECJALISTA DS. KOMUNIKACJI I CONTENT MARKETINGU
- Specjalista ds.obsługi posprzedażowej Wrocław
- pilot Bawaria
- PILOT NA JAPONIĘ na przełomie kwietnia/maja 2026
- B. P. Okno na Świat (Warszawa) - Specjalista ds....
- Specjalista ds. Turystyki w salonie Wakacje.pl
- Specjalista ds turystyki - Stargard
- Specjalista / Specjalistka ds. turystyki
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej -...
Urząd marszałkowski jednak zapłaci za powrót turystów?
Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał niekorzystny, dla urzędu marszałkowskiego wyrok. Chodzi o sprawę sprowadzenia do Polski klientów upadłego biura podróży Alba Tour. Marszałek domagał się pokrycia kosztów tej operacji przez Skarb Państwa.
Biuro Alba Tour upadło w lipcu 2012 roku. Koszt sprowadzenia turystów wyniósł 600 tys. zł, podczas gdy gwarancja ubezpieczeniowa touroperatora opiewała zaledwie na 209 tys. zł. W wyniku upadku biura pokrzywdzonych zostało 3 tys. klientów.
Po opłaceniu powrotu klientów, urząd marszałkowski wystąpił do Skarbu Państwa z żądaniem zwrotu poniesionych kosztów. Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił to powództwo. Przedstawiciele urzędu zapowiadają wniesienie apelacji.
"W ocenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego nie do przyjęcia jest stanowisko sądu, iż sprowadzenie w lipcu 2012 r. do kraju klientów biura (...) miało polegać na wybiórczym sprowadzeniu części klientów w ramach kwoty zabezpieczenia, z jednoczesnym pozostawieniem za granicą klientów, których sprowadzenie nie mieściło się w tej kwocie ubezpieczenia. W sytuacji niewypłacalności biura podróży priorytetem winno być bezpieczne sprowadzenie do kraju wszystkich klientów biura podróży, i to bez względu na istniejące w tej materii luki systemowe" - napisała w oświadczeniu rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Sąd w sprawie Alba Tour
[2014-01-02 12:17 95.51.171.*]
Może to sprawi, że Urzędy Marszałkowskie zaczną kontrolować wysokości zabezpieczeń gwarancyjnych, które posiadają organizatorzy z ich województwa? Przecież ktoś to powinien robić. Na obecny moment pomimo wielu regulacji odnoszę wrażenie, że niektórzy Touroperatorzy kpią sobie z obowiązkowych gwarancji. Obecne nie zawsze starczają na sprowadzenie turystów zza granicy, a co dopiero na zwrot pieniędzy dla tych, którzy wczasów w ogólnie nie rozpoczęli. odpowiedz »
Sąd w sprawie Alba Tour
[2014-01-02 14:40 77.252.178.*]
Marszałek nie ma narzędzi kontrolnych w zakresie badania stanu finansowego firm - Ustawa tego mu nie dała. A dlaczego - pytajcie posłów... odpowiedz »
Winne jest Ministerstwo Sportu i Turystyki !
[2014-01-02 16:15 31.61.131.*]
Nie winiłbym posłów. Co prawda sejm stanowi prawo, ale inicjatywa w tym względzie należy do rządu. A przecież jeszcze niespełna 2 lata temu Pani Podsekretarz Stanu Katarzyna Sobierajska dumnie nas wszystkich zapewniała, że "dyrektywa unijna 90/134 została w polskim prawie w pełni zaimplementowana".
Może nowy minister /podobno silny człowiek ?/ potrząśnie trochę tym nieudolnym zapleczem i zmusi je do myślenia i odrobiny wysiłku ! odpowiedz »
Sąd w sprawie Alba Tour
[2014-01-02 14:04 87.204.23.*]
Rząd Polski nieskutecznie (nieudolnie) wdrożył dyrektywę 90/314/EWG uchwalając ustawę o usługach turystycznych. W ustawie wyznaczył Marszałków województw do działania w imieniu ministra właściwego do spraw turystyki. W ustawie znalazło się zapewnienie pokrycia kosztów powrotu klientów i zwrotu zaliczek w przypadku niewypłacałności organizatora.
Ten bezprecedensowy wyrok sądu burzy kruche poczucie bezpieczeństwa klientów biur podróży i prowokuje Marszałków do odstąpienia od organizacji powrotu klientów do kraju w przypadku bankructw organizatorów. Klienci biur podróży będą mogli liczyć wyłącznie na siebie. To oznacza powrót do dzikiej przeszłości - sprzed dyrektywy. odpowiedz »Sąd w sprawie Alba Tour
[2014-01-03 15:52 80.52.226.*]
podróże zawsze były tylko dla bogatych, a potem nagle zrobiło sie taniej wypoczywanie niż w Polsce -= dopłaty z funduszy pracy aby wypoczywać w Bułgarii i innych krajach. Oni jakoś nie spieszyli się , aby wypoczywać w Polsce. Nasze hotele - padały.
Nie sądzę, aby zagranicą rządy tak chętnie płaciły za turystów pozostawionych zagranicą.
z drugiej strony zaś- trzeba przyznać, że w Polsce prowadzenie biznesu - to inna bajka. odpowiedz »Urząd marszałkowski jednak zapłaci za powrót turystów?
[2014-01-05 12:48 83.31.224.*]
Trzy tysiące poszkodowanych turystów ??? Prezes Piątek twierdził, że to takie tam nieistotne biuro, co 2 osoby zatrudniało. Niech lepiej Marszałek zamiast płacić wcześniej sprawdzi, czy się jacyś cwaniacy do interesu nie podłączyli. No chyba, że Prezes Piątek znów coś namieszał. odpowiedz »
Urząd marszałkowski jednak zapłaci za powrót turystów?
[2014-01-07 17:43 87.204.23.*]
Prezes Piątek serdecznie pozdrawia ekspertów tego forum :-) odpowiedz »
Sąd w sprawie Alba Tour
[2014-01-08 08:54 80.52.226.*]
to dopiero demokracja i wolność prowadzenia firm na świecie- chyba jestesmy tu na 1-szym miejscu.
Amber Gold, teraz to biuro. hm, tylko gratulowac osiagnięć! fajna ta zielona wyspa, dla niektórych..... odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Zamek Królewski na Wawelu podsumowuje
Jak sprzedają się przyszłoroczne oferty w
Enter Air podpisuje rekordową umowę z
Dział prawo i podatki:
Nad Bałtykiem Święta szansą na dobry koniec
Zakaz reklamy piwa uderzy nie tylko w branżę piwowarów. Ucierpi też
Przedłużony ruch bezwizowy do
Turysta może otrzymać zwrot całości ceny, nawet jeśli skorzystał z części
Starsze aktualności:
POLREGIO przewiozło ponad 100 mln
Gdzie Polacy latali samodzielnie w
ETC publikuje wskazówki dla zrównoważonej
Accor ułatwia rezerwacje
Turystyka wspiera 33 finał
Gdańsk Europejską Stolicą Kultury
POT przyznała rekomendacje na lata
Ryanair planuje przewiezienie 20 mln
eSky zachęca do wczesnego planowania
Pasażerowie powinni być informowani
Pod Tatrami powołano spółkę Polskie Koleje Górskie
Młodzi kucharze planują swoje kariery
Amadeus i United Airlines wprowadzają nowe rozwiązanie
Czy ktoś może współpracuje z LINE4YOU?
GRECJA KLASYCZNA WYCIECZKA OBJAZDOWA 11 DNI AUTOKAR HB HOTEL
