TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Inauguracja sezonu letniego na Targach Lato

W dniach 17-19 kwietnia br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie odbyły się jubileuszowe 20. Targi Turystyki i Wypoczynku Lato 2015. 130 wystawców z Polski i zagranicy zachęcało do skorzystania z oferty na letni weekend bądź dłuższy wypoczynek, a na odwiedzających czekało wiele atrakcji.


Spacerując po Targach Lato można było przenieść się w wakacyjny klimat. Licznie przybyli miłośnicy podróży, rodziny z dziećmi oraz zwolennicy aktywnej turystyki. Wystawcy promowali różne zakątki Polski, na spragnionych zagranicznych wojaży czekała oferta biur podróży oraz wystawców m.in. z Włoch, Litwy, Węgier, Kuby czy Dominikany.

Jubileuszowa 20. edycja Targów Lato była również okazją do podsumowań. Urszula Potęga, prezes firmy MT Targi Polska, wręczyła pamiątkowe dyplomy wystawcom, którzy od pierwszej edycji Targów Lato biorą w nich udział, sama zaś odebrała medal Pro Masovia przyznany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, a także Oskara Warszawskiej Izby Turystyki za 20 lat współpracy.

Tegorocznym Krajem Partnerskim był Iran. Ambasador Ramin Mehmanparast zachęcał do odwiedzenia terenów starożytnej Persji i poznania walorów tego regionu. Podkreślał różnorodność krajobrazów i klimatu, która umożliwia wypoczynek zarówno na nadmorskich plażach, jak i na nartach. Dodatkową atrakcją były występy zespołu muzycznego Esfahan Naghme.

W sobotę na targowej scenie oficjalnie zainaugurowano sezon turystyczny na Mazowszu, Regionie Partnerskim Targów Lato. Towarzyszyło temu wiele atrakcji, m.in. konkursy, pokazy iluzjonistów oraz akrobacje rowerowe w wykonaniu Piotra Bielaka. Z kolei na stoisku Mazowsza można było poznać ciekawe zakątki regionu, a dużym zainteresowaniem cieszył się nowy przewodnik "Z rodziną przez Mazowsze".

Przechadzając się po targach można było odwiedzić praktycznie całą Polskę. Województwo podlaskie promowało Puszczę Białowieską, przejażdżki drezyną, piesze wyprawy oraz Bociani Raj, czyli ponad 400-kilometrowy szlak rowerowy. Wybierając się tam pod koniec sierpnia można zaobserwować sejmiki bocianie, które zbierają się przed odlotem ptaków na zimę.

Jak powiedział Jarosław Szostek z Urzędu Miejskiego w Augustowie, na Suwalszczyźnie każdy znajdzie coś dla siebie. - Na Targach Lato promujemy też Baśniowy Szlak, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Uważam, że targi turystyczne to kluczowe wydarzenie, bo bezpośredni kontakt i rozmowa są nadal najważniejsze - dodał.

Po raz pierwszy na targach zaprezentowała się Lokalna Grupa Działania "Razem ku lepszej przyszłości" z Łukowa na Lubelszczyźnie. Tereny te kojarzone są przede wszystkim z Wolą Okrzejską, miejscem urodzin Henryka Sienkiewicza. Jak powiedział Andrzej Małek, dyrektor biura LGD, warto odwiedzić Rezerwat Jata, poznać jego walory i historię przemierzając go rowerowym Szlakiem Ziemi Łukowskiej.

Według Tomasza Grodka z Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego to ważne, żeby pokazywać się na targach w Warszawie, bo wielu klientów przyjeżdża właśnie stąd. "Targi Lato to okazja do przypomnienia, że jesteśmy niedaleko i że poza Lublinem i Kazimierzem Dolnym jest wiele innych miejsc wartych zobaczenia." - powiedział. Podwystawcy zachęcali też do aktywnego urlopu na Roztoczu, a Henryk Kaproń, właściciel Zagrody Roztocze, częstował swoją nalewką z czarnego bzu, którą raczy gości w pensjonacie.

Do skorzystania z oferty agroturystycznej namawiali także wystawcy na stoisku Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne". Jak powiedział Wiesław Czerniec, prezes Federacji, promowane na targach oferty z całej Polski mają rekomendację stowarzyszeń zrzeszonych w Federacji, a niektóre z nich poddały się kategoryzacji wiejskiej bazy noclegowej, co gwarantuje wysoki poziom świadczonych usług."Targi są okazją do przedstawienia wypoczynku na wsi jako pomysłu na wyjazd. Poza tym to ważne miejsce do osobistego kontaktu i wymiany doświadczeń z przedstawicielami branży, rozmów o kierunkach działania, ale też o sposobach pozyskiwania funduszy na rozwój." - dodał Wiesław Czerniec.

Uwagę przyciągało stoisko województwa śląskiego. Natalia Wójcik ze Śląskiej Organizacji Turystycznej zachęcała do odwiedzenia obiektów ze Szlaku Zabytków Techniki. W województwie śląskim warto także spróbować tradycyjnych dań. "W naszym regionie potrawy są bardzo różnorodne, widać wpływy kuchni austriackiej, węgierskiej czy żydowskiej. W miejscach należących do szlaku kulinarnego "Śląskie Smaki" można posmakować tradycyjnych dań jak np. wodzionka, szpajza, karminadle albo kopa ornontowicka." - polecała Natalia Wójcik.

Odwiedzając z kolei stoisko Sandomierza można było usłyszeć o zabytkach oraz atrakcjach przyrodniczych. "Góry Pieprzowe są przepiękne, znajdują się tam skupiska dzikiej róży występującej w 12 gatunkach. Stanowi to unikalne w skali europejskiej naturalne rosarium. Wielu odwiedzających targi pyta również o znaną produkcję telewizyjną. Rzeczywiście można zwiedzać Sandomierz śladami serialowego ojca Mateusza." - powiedział z uśmiechem Marcin Borzęcki z Centrum Informacji Turystycznej.

Na targach kompleksowo prezentowały się Duszniki-Zdrój. O mieście z pasją opowiadał Mariusz Pieńkos, właściciel Hotelu Impresja. "Duszniki to miejscowość dualistyczna, z jednej strony miasto, z drugiej spokojne uzdrowisko z wodami zdrojowymi. To tu odbywa się jeden z najstarszych festiwali chopinowskich, a dzielnica Zieleniec wyrasta na ważną bazę narciarską i jest centrum polskiego biathlonu." - powiedział. Anna Reglińska, marketing manager z Ośrodka Narciarskiego Nartorama, podkreśliła, że bliskości granicy z Czechami wpływa na rozwój turystyki transgranicznej. Przedstawiciele regionu z dumą opowiadali także o interaktywnym Muzeum Papiernictwa.

Obecne na Targach Lato Województwo Pomorskie promowało atrakcje Mierzei Wiślanej, m.in. takie jak zwodzone mosty, kolejka wąskotorowa i domy podcieniowe. Znajdują się tam też doskonałe warunki do kajakarstwa i innych sportów wodnych, a także szlaki rowerowe, stadniny i szkoły paralotniowe. W lipcu w Jantarze odbędą się z kolei mistrzostwa świata w poławianiu bursztynu.

Mazurskie Giżycko reprezentowane było przez lokalnych przedsiębiorców. Zachęcali oni do przyjazdu do miasta położonego między dwoma jeziorami, zapoznania się z jego historią, spaceru Pasażem Portowym, molo i zabytkową ul. Pionierską czy odwiedzenia wieży ciśnień i twierdzy Boyen. "Zapraszamy wszystkich miłośników sportów wodnych: żeglarzy, kajakarzy, narciarzy wodnych i tych, którzy mają ochotę wybrać się na rejs. W mieście jest też różnorodna baza noclegowa, m.in. nasz obiekt." - powiedziała Agata Buczyńska, zastępca dyrektora i manager ds. sprzedaży hotelu Wodnik.

Najmłodsi uczestnicy targów szaleli na kolorowych dmuchańcach, poznawali bajkowe postacie i mogli zrobić zdjęcie z Koziołkiem Matołkiem. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z robotyki, kącik gier umysłowych, a możliwość samodzielnego zrobienia kolorowych lizaków przyciągała tłumy maluchów.

Dla osób, które lubią słuchać opowieści o podróżach gratką były spotkania z podróżnikami. Monika Witkowska opowiadała o swoich pełnych przygód wyprawach. Z kolei Magdalena i Sergiusz Pinkwartowie dzielili się wiedzą o tym, jak zorganizować ciekawą podróż przy ograniczonym budżecie.

Pokazy rowerowe w wykonaniu Krystiana Herby wzbudzały podziw obserwatorów, a plakaty z podpisem mistrza trialu rozchodziły się w szybkim tempie. Wydarzenie to promowało szlak rowerowy Green Velo.

Trzeciego dnia targów rozstrzygnięto konkursy. Najlepsza oferta ekspozycyjna polskiego regionu została zaprezentowana przez Śląską Organizację Turystyczną, drugie miejsce zajęła Polska Federacja Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne", a trzecie Małopolska Organizacja Turystyczna. W konkursie organizowanym przez Polską Organizację Turystyczną oraz MT Targi Polska wyróżnienia otrzymali: Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy za najciekawszą aranżację stoiska, Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna za najbardziej profesjonalną obsługę oraz Sądecka Organizacja Turystyczna za najlepsze materiały promocyjne.

Kryształowe Słońce za najbardziej profesjonalne stoisko otrzymał Samorząd Województwa Mazowieckiego, wyróżnienia natomiast powędrowały do województwa lubelskiego, Magazynu EDEN, który obchodził na targach 10-lecie, Lokalnej Grupy Działania "Razem ku lepszej przyszłości" oraz Gminy Miejskiej Duszniki-Zdrój. W kategorii "zagranica" dyplom wręczono Centrum Informacji Turystycznej i Biznesowej w Druskiennikach, a wyróżniony został Narodowy Urząd Turystyczny Republiki Dominikańskiej.

W konkursie "Hit Lata" zwyciężyła Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna za Baśniowy Szlak, a zwycięzcą "Weekendu dla mieszczucha" została oferta Grupy TRIP.

Na Targach Lato nie zabrakło wydarzeń dla przedstawicieli branży turystycznej. Polska Organizacja Turystyczna przygotowała szkolenie na temat działań promocyjnych w mediach społecznościowych, jakie mogą prowadzić hotele czy atrakcje turystyczne. Na stoisku wySPA Eden zainaugurowano konkurs "Najpiękniejsze SPA 2015".

Równolegle z Targami Lato odbyły się IV Targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Regionalia oraz III Targi Agroturystyka. Producenci z różnych zakątków Polski zachwalali swoje wyroby, które kusiły zapachem oraz smakiem. Można było degustować i zakupić sery, wędliny, wypieki, przetwory, miody, nalewki i napoje.




Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
Lato Targi zmiany turystyka biura turystyczne wystawcy targi konferencje Warszawa




Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję