Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. Turystyki
- Pilot Słowenia 15-21.09.2024
- Specjalista / Specjalistka ds. Turystyki
- Przewodnik po Rzymie
- Travel designer
- Pilot Londyn-Oxford-Windsor-Brighton-Bruksela
- KRAKÓW - specjalista ds. organizacji wyjazdów...
- Specjalista ds. Turystyki Itaka Galeria Łódzka
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Pilot wycieczki Rumunia, Bułgaria
Steki wołowe - jak często je jadamy?
Do jadania steków wołowych przyznaje się 42% Polaków - wynika z badań zrealizowanych na rzecz restauracji Sphinx przez IPSOS.
W większym stopniu dotyczy to mężczyzn (49%) niż kobiet (34%). Jednocześnie 58% mieszkańców Polski deklaruje, że nigdy nie skosztowało steków wołowych. Najwięcej osób, które nigdy nie jadło steków, pochodzi z regionu południowo-zachodniego i wschodniego kraju, przyznaje się tam do tego 7 na 10 mieszkańców. Z kolei centralna Polska wiedzie prym pod względem liczby osób spożywających steki - jada je ponad połowa (54%) mieszkańców województwa mazowieckiego i łódzkiego.
"Steki wołowe obfitują w smaki, są cenione zarówno za wartości odżywcze, jak i walory zdrowotne. Systematycznie zjednują swoich sympatyków w Polsce, choć nadal nie są jeszcze tak popularnym daniem jak w niektórych zachodnich krajach. Drzemie więc w nich jeszcze duży potencjał, by podbić kulinarne upodobania Polaków. W restauracjach Sphinx serwujemy steki od kilku lat, przygotowujemy je na różne sposoby i wykorzystujemy do tego mięso z różnych stron świata, tak aby goście mogli poznać ich bogactwo. W 2015 roku sprzedaliśmy ponad 320 tys. sztuk steków we wszystkich restauracjach Sphinx, co czyni naszą sieć największym sprzedawcą steków w branży gastronomicznej w Polsce" - mówi Dorota Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, właściciela sieci Sphinx.
Blisko co trzeci mieszkaniec Polski (29%), który nigdy nie spróbował steków wołowych, przyznaje, że powodem ich niejadania jest zbyt wysoka cena, co czwarty (26%) wskazuje na brak okazji, a co piąty (20%) twierdzi, że po prostu nie lubi mięsa wołowego. Z kolei 63% spośród osób jadających steki ceni je przede wszystkim za smak. Walor smakowy doceniają w większym stopniu mężczyźni (67%) niż kobiety (56%). Poza tym wiele osób lubi steki za to, że są zdrowe i można się nimi najeść. Przyznaje tak odpowiednio 33% i 19% Polaków, którzy jadają steki.
Według mieszkańców Polski elementem decydującym o tym, że mięso na stek wołowy jest dobrej jakości, jest przede wszystkim świeży wygląd mięsa (62%) oraz wiek zwierząt (40%). Tylko 6% Polaków wskazuje na sezonowanie, które jest ważnym procesem przechowywania wołowiny w ściśle określonej temperaturze przy odpowiedniej wilgotności, podczas którego mięso zyskuje na kruchości i miękkości. W restauracjach Sphinx dla przykładu stek urugwajski poddawany jest sezonowaniu min. 36 dni, amerykański i argentyński min. 34 dni, a pepper i tomahawk XXL min. 14 dni.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Sphinxa ponad połowa Polaków (53%), którzy jadają steki, przyznaje, że najczęściej spożywa je w domu, co piąty - u znajomych czy rodziny, zaś 16% na przyjęciach. Jednocześnie jeden na dziesięciu Polaków jadających steki, deklaruje, że najczęściej kosztuje ich w restauracji. Wybierając miejsce na mieście, by zjeść stek wołowy, mieszkańcy Polski kierują się głównie przekonaniem o wysokiej jakości serwowanego steku (33%), opinią znajomych (23%), ale też konkurencyjną ceną (19%).
Co jeszcze o stekach myślą mieszkańcy Polski? Przede wszystkim 84% badanych uważa, że mięso na steki jest za drogie, co być może jest też powodem, dla którego wciąż względnie niewiele osób jada w Polsce steki. Z kolei 80% mieszkańców naszego kraju sądzi, że mięso na steki jest bogate w składniki odżywcze, a 52%, że stek jest dobrym mięsem dla osób na diecie. Jednocześnie połowa mieszkańców Polski jest zdania, że steki są ciężkostrawne, a 33% że czerwone mięso jest niezdrowe. Nie każdy prawdopodobnie wie, że wołowina jest źródłem pełnowartościowego białka, żelaza, cynku i witamin z grupy B, szczególnie zalecanych w diecie dzieci i nastolatków. Co jest również ciekawe, 78% Polaków uważa, że najlepsze mięso na steki pochodzi z polskiej wołowiny, a 65%, że trudno zdobyć dobrej jakości mięso na steki. Warto przy tym wspomnieć, że w Polsce hodowla bydła mięsnego dopiero się rozwija, a rodzimi producenci nie mają jeszcze takiego doświadczenia jak farmerzy np. z Ameryki Południowej, jednak jakość wołowiny na polskim rynku systematycznie się poprawia.
Według 53% mieszkańców Polski przygotowanie dania ze stekiem zajmuje dużo czasu, zaś 43% jest zdania, że stek po przyrządzeniu jest twardy.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Steki wołowe - jak często je jadamy?
[2016-05-25 14:54 62.233.251.*]
Nasze polskie steki z Sokołowa O Koło nie mają równych, niech się schowają inne. odpowiedz »
Dział badania rynku i analizy:
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
USA najpotężniejszym rynkiem
Dlaczego Polacy spędzają wakacje w
Wakacje.pl podsumowują półmetek
Nocowanie.pl: Nad morzem sporo turystów w weekendy, w środku tygodnia nieco
Starsze aktualności:
UE ujednolici przepisy dotyczące krótkoterminowego
W Krakowie powstaje nowy szlak
Emirates chwali się dobrymi
Gdzie Polacy jadą z biurami na Boże
Grecja z nowym planem dla
Kolejne kraje bliżej członkostwa w
Airbnb zazdrości hotelom i zmierza do profesjonalizacji
Sytuacja w Turcji uspokaja się
W październiku odnotowano wzrost średniej ceny pokojonocy
Na co zwracać uwagę wypożyczając samochód?
Które polskie hotele zdobyły nagrodę World Travel Awards 2016?
Czy pociągi w Polsce są punktualne?
OROT najlepszą organizacją pozarządową na Opolszczyźnie
Korzystny dla biur wyrok w sprawie VAT-u
Najwyższy hotel na świecie powstanie w Szwajcarii
Będą utrudnienia na niemieckich lotniskach
Dokąd najczęściej podróżowali Polacy w lipcu?
Sfinks chce podwyższyć kapitały i zrestrukturyzować dług
Nowe międzynarodowe linie w PolskiBus.com
Odroczony wyrok w sprawie opłaty klimatycznej w Zakopanem
Drażniący gaz na lotnisku w Hamburgu
Wirtualne podróże trafią do biur?
Jak wysokie będą składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny?
Czy kto mi przybliży troche B.P. Juvenia 2000?