Subskrypcja
Subskrypcja

Szukaj
Szukaj

Jak wysokie będą składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny?

Minister Sportu i Turystyki opublikował projekt rozporządzenia określającego wysokość składek, jakie będą odprowadzać organizatorzy turystyki i pośrednicy turystyczni do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.


Stawki odprowadzane do TFG będą zróżnicowane w zależności od rodzaju imprez organizowanych przez dane biuro. Zgodnie z art. 2 projektu rozporządzenia stawki będą przedstawiać się następująco:

 1. za imprezy turystyczne na terytorium państw europejskich i pozaeuropejskich z wykorzystaniem transportu lotniczego w ramach przewozu czarterowego, z wyłączeniem pkt 4 - 15 zł od każdego klienta z tytułu zawartej umowy;
 2. za imprezy turystyczne na terytorium państw pozaeuropejskich z wykorzystaniem innego środka transportu niż transport lotniczy w ramach przewozu czarterowego - 13 zł od każdego klienta z tytułu zawartej umowy;
 3. za imprezy turystyczne na terytorium państw europejskich z wykorzystaniem innego środka transportu niż transport lotniczy w ramach przewozu czarterowego, z wyłączeniem pkt 4 - 10 zł od każdego klienta z tytułu zawartej umowy;
 4. za imprezy turystyczne na terytorium krajów mających lądową granicę z Rzecząpospolitą Polską, a w przypadku Federacji Rosyjskiej w obrębie obszaru obwodu kaliningradzkiego, a także za imprezy turystyczne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym imprezy zagranicznej turystyki przyjazdowej - 0 zł od każdego klienta z tytułu zawartej umowy.


Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 26 listopada 2016 roku.

Pojawił się także projekt określający wzór deklaracji składanej przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Deklaracja będzie musiała zawierać takie informacje jak
 • wyliczenie wysokości należnej składki na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego,
 • liczbę i rodzaj zawartych w danym miesiącu umów o świadczenie usług turystycznych,
 • liczbę klientów objętych umowami zawartymi w danym miesiącu,
 • informacje o zabezpieczeniach finansowych oraz o podmiotach ich udzielających, do których mogą być składane roszczenia w okresie, za jaki jest składana deklaracja,
 • informację na temat liczby klientów, w przypadku których została wniesiona składka na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, a impreza turystyczna została odwołana przez organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń, jeżeli realizacja usług była uzależniona od liczby zgłoszeń, a także w przypadku rozwiązania umowy lub odstąpienia od umowy przez klienta.


Touroperatorzy, począwszy od listopada 2016 roku. będą musieli składać deklarację za każdy miesiąc prowadzenia działalności. Deklaracja składana będzie do 21. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który składana będzie deklaracja i uiszczana składka. Obowiązek składania deklaracji i odprowadzania składek na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców mających siedzibę (lub oddział w przypadku zagranicznych firm) na terytorium Polski.

Kolejnym z dokumentów przygotowanym przez MSiT jest projekt rozporządzenia w sprawie Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika w szczególności z faktu wprowadzenia do ustawy przepisów merytorycznych, dotyczących dokumentów i danych w zakresie wykreślenia z Ewidencji na wniosek Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, do których odsyła przepis upoważniający, co powoduje utratę mocy obowiązującej rozporządzenia (tzw. przypadek "pośredniej" zmiany przepisu upoważniającego do wydania rozporządzenia). Uchylenie pośrednie rozporządzenia powoduje konieczność wydania nowego rozporządzenia. - można przeczytać w dołączonej do projektu Ocenie Skutków Regulacji.

Zmiany prawne wprowadzone przez nowe rozporządzenie będą przede wszystkim dotyczyły rozszerzenia danych zawartych w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Informacje w dziale IV Ewidencji zostaną rozszerzone o:
 • decyzje o wykreśleniu przedsiębiorcy z rejestru oraz o zakazie wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru wydawane na wniosek Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego;
 • oświadczenia o niewypłacalności przedsiębiorcy lub informacje marszałka województwa o uruchomieniu zabezpieczenia finansowego bez tego oświadczenia, jeżeli okoliczności w oczywisty sposób wskazywały, że przedsiębiorca nie był w stanie wywiązać się z zawartych z klientami umów o imprezy turystyczne,
 • informację o wykreśleniu przedsiębiorcy z rejestru w wypadku niepowiadomienia przez przedsiębiorcę o wznowieniu wykonywania działalności organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego po upływie okresu zawieszenia.


Poniżej projekt rozporządzenia określającego wzór deklaracji, którą touroperatorzy i pośrednicy turystyczni będą musieli składać do UFG.

Możesz także pobrać plik: turinfo_20160912_projekt_-_uzgodnienia_i_opiniowanie.pdf
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Trwają prace nad wprowadzeniem TFG [2016-11-27 01:27 37.128.110.*]
dobrze. zatem pytanie: czy wspomniany w artykule turystyczny fundusz gwarancyjny zastępuje wpłatę na ubezpieczenie? czy to jakaś dodatkowa składa? odpowiedz »

Trwają prace nad wprowadzeniem TFG [2016-11-18 11:39 178.43.99.*]
jedna wielka bzdura i wyciągnięcie pieniędzy de facto od klienta, bo ten cały fundusz go nie zabezpiecza przed bankructwem i rozczarowaniem, a jedynie daje nadzieje na odzyskanie pieniedzy, tylko dlaczego wszyscy mają się składać na kolesia, który zechce sobie zrobić przekręt?? do tego bzdurna biurokracja, żeby było się do czego przyczepić, a szarej strefy szerzącej się na potęgę nikt jakby nie widziałi. Człowiekowi, który chciałby uczciwie pracować odechciewa się . Jak widać w naszym kraju opłaca się tylko kombinować. odpowiedz »

Trwają prace nad wprowadzeniem TFG [2016-11-27 11:55 31.0.122.*]
Tak szara strefa to el dorado dla Nauczycieli ,Ksiezy,Zwiazkowcow,. Domow Kultury i innych cwaniakow ktorzy smieja nam sie w gebe.
Krzemien Barbara
odpowiedz »

Jak wysokie będą składki na Turystyczny Fundusz... [2016-11-12 10:17 84.10.156.*]
składki jak składki, ale ta upiorna sprawozdawczość !!! odpowiedz »

Trwają prace nad wprowadzeniem TFG [2016-10-25 14:27 77.254.234.*]
ten bzdurny projekt rozpoczęli złodzieje z PO, ale tym obecnym tez się to złodziejstwo spodobało..... i mamy. A kolejne rządy - wszystkie jednakowo- to już chyba chcą "zajeździć" przedsiębiorców i księgowych do reszty..... co jeszcze te durnie wymyślą????? bo już mamy rozliczenia, sprawozdania /były roczne to sobie upieprzyli kwartalne/, teraz jeszcze dodatkowe składki i rozliczenia do funduszy... najlepiej jakby nas zostawili w spokoju i dali nam spokojnie pracować. A niech się zabiorą wreszcie za tych co dalej "kręcą lody" na wszystkie strony - bp teraz będzie ich coraz więcej.... Krystyna odpowiedz »

Trwają prace nad wprowadzeniem TFG [2016-10-31 13:58 80.52.137.*]
ja bym powiedziała, że złodziejstwo to mamy dopiero teraz, za PIS ! przez kilka miesięcy ponad 67 mld zł, spadek w inwestycjach o 4,8%, złotówka w dół, podatki w górę, ... a to dopiero początek ! TFG to przy tym mały pikuś ! odpowiedz »

Trwają prace nad wprowadzeniem TFG [2016-09-20 11:29 83.0.175.*]
Czarny rynek w turystyce kwitnie . Jak grzyby po deszczu powstają organizatorzy , ktorzy bez zezwoleń w raz z transportem organizują wycieczki turystyczne. ZEZWOLENIA maja w d.....
A podatek VAT odprowadza dureń , który ma zarejestrowaną działalność. Lewizna opanowała transport autokarowy przewodników i pilotów . CZARNA STREFA AŻ KWITNIE . Głupcy tylko odprowadzają podatek vat i wykupują zezwolenia. PRZEPISY PRZYGOTOWYWANE SĄ DLA NAIWNYCH i GŁUPICH . Szara strefa dobrze żyje i ma duże dochody do własnej kieszeni.
odpowiedz »

Trwają prace nad wprowadzeniem TFG [2016-09-20 11:20 83.0.175.*]
Ministrowie szykujecie sobie ciepłe posadki wymyślacie głupoty. Proszę spojrzeć trzeżwo na organiazcję kościelne jak sprytnie kiwają budżet aby nie płacić podatku VAT i dochodowego.
Tak mocno zajmują sie organizowaniem pielgrzymek pod hasłem wycieczki. dobry sposób na lewy zarobek . Najwniacy bo tych nie brakuje I wpłata tj. 500 zł w kasie u ksiedza a pozostałość w EURO zaraz po przekroczeniu granicy czysty zarobek i oszustwo budżetu Państwa .
odpowiedz »

Trwają prace nad wprowadzeniem TFG [2016-09-19 16:38 178.36.41.*]
A po cholerę zerowe deklaracje i zliczanie osób, za które stawka wynosu 0 zł? Pusta biurokracja! odpowiedz »

Trwają prace nad wprowadzeniem TFG [2016-09-16 15:07 37.128.114.*]
kolejna paranoja i kolejne ciepłe stołki..... odpowiedz »

Trwają prace nad wprowadzeniem TFG [2016-09-19 15:17 95.51.6.*]
stołki czekają na KOLESI z rodziny radyja a jest tych wielbicieli sporo, odpadną
moherowe bereciki ale oni mają też chore na władzę rodzinki!!!
tak że "lepszy sort" zawłaszcza Polskę
odpowiedz »

Trwają prace nad wprowadzeniem TFG [2016-11-10 13:44 62.159.240.*]
Regulacja idealna, dzieki ktorej mozna organizowac imprezy turystyczne, by w dluzszej perspektywie czasu wyludzic pieniadze. klient jest zabezpieczony a organizator w ten sposob dzialajacy moze byc bezkarny :) i to wszystko na koszt grona klientow. no i przy okazji tworzy sie worek pieniedzy, ktory moze bedzie uruchomiony, jezeli nie starczy platnosci na zwroty z I filaru... albo bedzie przeznaczony na inny cel, jak zajdzie potrzeba odpowiedz »

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij