Lotnisko w Bangkoku sparaliżowane

Demonstracje antyrządowe w Bangkoku, sparaliżowały całkowicie ruch lotniczy w kraju. Od trzech dni okupowany jest międzynarodowy port lotniczy Suvarnabhumi w Bangkoku - obsługujący dziennie ponad 700 lotów oraz stare lotnisko Don Muang, obsługujące głównie linie krajowe.


Tysiące turystów utknęło w Bangkoku z powodu wstrzymanego ruchu lotniczego. W tej sytuacji, armia zaproponowała udostępnienie swej bazy lotniczej U-Tapao dla ruchu turystycznego. Narodowe linie tajlandzkie Thai Airways, poinformowały iż biorą pod uwagę możliwość skorzystania z wojskowego lotniska. -Tu nie chodzi o kampanię nieposłuszeństwa obywatelskiego - opozycja po prostu zatrzymała turystów w charakterze zakładników - podał w czwartek dziennik "The Nation". Blokada stołecznych lotnisk miała na celu, uniemożliwienie powrotu z Peru premiera Tajlandii - Somchaia Wongsawata. Ten jednak, wylądował w środę na północy kraju w Chiang Mai, gdzie zwołał posiedzenie gabinetu. Idąc za głosem miejscowych mediów, miano omawiać sprawę wprowadzenia stanu wyjątkowego w Bangkoku. Opozycja w odpowiedzi zapowiedziała demonstracje na północy kraju w celu zakłócenia posiedzeń rządu.

Trwające od sierpnia demonstracje opozycji, mają na celu obalenie szefa rządu Tajlandii. Zaprzysiężonemu 25 września premierowi zarzuca się, iż jest sterowany przez byłego szefa rządu, czyli swojego szwagra, usuniętego w 2006 r. przez zamach stanu. W środę Somchai po raz kolejny zapowiedział, że nie ustąpi ze stanowiska, ponadto odrzucił żądania armii w sprawie dymisji gabinetu i rozpisania przedterminowych wyborów do parlamentu. W Bangkoku coraz częściej słyszy się o możliwości interwencji armii.

Natomiast minister spraw zagranicznych Tajlandii poinformował, iż w związku z obecną sytuacją polityczną rząd może odwołać mający odbyć się w Bangkoku grudniowy szczyt dziesięciu państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Zebranie przywódców regionu, zaplanowane jest w dniach 14-17 grudnia.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij