TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Forum grupa: Biura turystyczne

Organizatorzy nielegalnych wyjazdów kpią z branży i prawa

Data wysłania: 2017-09-26 12:55 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
Polacy pozostawieni przez nielegalnego organizatora w Lloret de Mar to dopiero początek. Owo nielegalne niby-biuro ma na sumieniu znacznie więcej, bo działało ono jako organizator co najmniej od lutego 2017 roku!

Travel Models sprzedawał swoje wyjazdy od lutego, a jego pierwszy nielegalny wyjazd odbył się w czerwcu do Bułgarii (jeden autobus). W międzyczasie ten pseudoorganizator promował kolejne wyjazdy w tym także ten nieudany do Lloret de Mar. Działanie tej pseudofirmy (nie podawano danych jakiejkolwiek firmy, a Mateusz Obarowski, który to wszystko nakręcał, nie ma działalności gospodarczej) pokazuje, że coś jest nie tak z egzekwowaniem zapisów Ustawy o Usługach Turystycznych i aktów pokrewnych, skoro pseudo-firma mogła działać przez ok. 8 miesięcy i dopiero spektakularna klapa zakończyła ten nielegalny biznes.

To także problem wizerunkowy dla branży, choć całkowicie niezawiniony przez nią samą. Nagłówki w wielu mediach krzyczą o turystach pozostawionych przez biuro podróży! Dla przykładu 120 polskich turystów UTKNĘŁO w Hiszpanii przez biuro podróży. Do akcji wkroczyło MSZ - krzyczy nagłówek Super Ekspresu. Biuro podróży porzuciło Polaków w Lloret del Mar. MSZ wydało komunikat - wtóruje Wprost. 150 Polaków nie może wrócić z wakacji. Oszukało ich biuro podróży - pisze Fakt. Także turystyczny serwis Wirtualnej Polski napisał o klientach oszukanych przez biuro podróży, niemal zupełnie pomijając fakt, iż był to nielegalnie działający organizator. W całym teście pojawia się tylko jedno zdanie, że Według mediów biuro Travel Models nie widnieje w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników. W dobie Facebooka, gdzie coraz więcej osób zadowala się czytaniem nagłówków i scrollowaniem dalej, takie nagłówki w poczytnej prasie wyrządzają branży duże szkody wizerunkowe. Fakt ma ponad 830 tys. polubień na Facebooku, Super Express - ponad 100 tys., a Wprost prawie 190 tys. Tylko część mediów już w tytułach rzetelnie wskazywała, że było to fałszywe biuro podróży.

Zupełnie inną sprawą jest to, że działalność Travel Models to nie był jednostkowa impreza, która zakończyła się fiaskiem. Feralny wyjazd do Lloret był sprzedawany przynajmniej od lutego, ale w czerwcu w dniach 1 do 10 odbyła się wycieczka do Bułgarii, w której udział wzięło 50-60 osób. Można też znaleźć informacje dotyczące planowanego wyjazdu do Chorwacji we wrześniu (który nie doszedł do skutku), a także planowanej imprezy wyjazdowej na Sylwestra 2017/18 do Austrii.

Te oferty swoją popularność zawdzięczały bardzo niskiej cenie oraz m.in. promocjom typu "przyprowadź 4 znajomych, a sam pojedziesz za darmo" i pozyskiwaniu koordynatorów i tzw. ambasadorów marki, którzy mieli ułatwiać/zapewniać sprzedaż dzięki swoim kontaktom.

Co istotne, w sprzedaż wyjazdów Travel Models zaangażowały się także samorządy studenckie, nie sprawdzając, czy Travel Models, którego firmują swoim autorytetem wśród studentów działa legalnie.

Żadna z instytucji do tego uprawnionych nie zareagowała na nielegalną działalność Travel Models. W opinii zgłaszających taką działalność, urzędy często nie podejmują żadnej reakcji. Także organizacje samorządu turystycznego często są zdegustowane dotychczasową współpracą z urzędami marszałkowskimi, a raczej jej brakiem. Od dłuższego czasu nie zgłaszamy już nielegalnych organizatorów wyjazdów do Urzędu Marszałkowskiego. Powód? Nie interesuje to ich tak samo jak ministerstwa i funduszu. Jeśli firma jest zarejestrowana jako przedsiębiorca i podatnik to na dobrą sprawę nikogo to nie interesuje. Próbowałem parę lat temu zainteresować tym problemem Izbę Skarbową. Bezskutecznie. Można prowadzić działalność turystyczną rejestrując się w wydziale działalności gospodarczej i urzędzie skarbowym. Płacić podatki i nikomu nie przyjdzie do głowy kontrolować takiego podatnika. Jesteśmy wtedy "do przodu" o obowiązkową gwarancję i opłatę na fundusz. Natomiast Urzędy Marszałkowskie bardzo pilnują i karzą przedsiębiorców którzy mają wszystkie gwarancje i opłaty do funduszu uregulowane ale nie powiadomiły urzędu, że je mają.Nakładają karę zakazu działalności na 3 lata mimo że organizator się doubezpieczył i zapłacił daninę na fundusz ale nie powiadomił o tym doubezpieczeniu - napisał nam Prezydent Wielkopolskiej Izby Turystycznej, Włodzimierz Kolat. Prezydent WIT dodaje także, iż urzędy marszałkowskie, w myśl ustawy kontrolę mogą prowadzić tylko w firmach będących w CEOTiPT.

Co bulwersujące, dotarły także do nas nieoficjalne informacje, że urzędy marszałkowskie w wątpliwych sprawach podchodzą wyrozumiale do firm, które organizowały imprezy bez zezwoleń. Prawdopodobnym wyjaśnieniem takiego procederu wydaje się być sugestia jednego z przedsiębiorców, że łatwiej firmę do rejestru wciągnąć i przymknąć oko na jej przewinienia, niż nieznaną i oporną firmę kontrolować i karać wykazując tym samym, że na naszym terenie działał ktoś nielegalnie bez naszej wiedzy.

Trudno dziwić się rozgoryczeniu przedsiębiorców, którzy ponosząc wszelkie przewidziane prawem ciężary, oczekują tego, że skoro Państwo wprowadza ograniczenia dotyczące organizowania wyjazdów turystycznych, to powinno pilnować, aby osoby ich nie spełniające, nie tworzyły nieuczciwej konkurencji dla legalnych touroperatorów. W wielu przypadkach tak się jednak nie dzieje, a cierpią na tym zarówno turyści, jak i branża. Być może rozwiązaniem byłoby zatrudnienie przez Izby Turystyczne prawnika, który zgłaszałby poszczególnych nielegalnych organizatorów i monitował urzędy dopytując o postępy w konkretnej sprawie i nagłaśniał przypadki braku podejmowania właściwych kroków przez konkretne urzędy lub departamenty.

  • Oszuści szkodzą turystyce 

   [2017-09-26 12:55 80.52.137.*]

   kościoły od wielu lat organizują pielgrzymki, bez zezwolenia, bez płacenia podatków, bez ochrony pasażera. Można ?! Można !!!   odpowiedz »

   • Oszuści szkodzą turystyce 

    [2017-09-26 13:03 89.25.243.*]

    Jeśli organizuje, narusza prawo i można takiego gościa ukarać i zabronić organizacji, proszę o faktyczne dane organizatora, aby założyć postępowanie, a nie tylko pisać, że ktoś organizował   odpowiedz »

    • Oszuści szkodzą turystyce 

     [2017-09-26 13:07 46.215.161.*]

     Żeby złożyc postępowanie trzeba się podpisać , zgłosić , być za świadka i składać wyjaśnienia , w wielu miejscach parafie organizują wyjazdy - pielgrzymki - Włochy lub Medjugorie , ogłoszenia wiszą często w witrynach parafialnych , powiadomiemie Urzędu Marszałkowskiego nic nie daje bo nie mgoą kontrolować jeśli dana instytuacja nie jest wpisana do rejestru i koło się zamyka   odpowiedz »

     • Oszuści szkodzą turystyce 

      [2017-09-26 13:12 89.25.243.*]

      Nic podobnego, jesli ktos nie prowadzi dzialalności to i tak podlega decyzji administracyjnej zabraniającej dzialalności biura podróży - organizatora turystyki i urzędnik musi taką decyzję wydać, jeśli nie podejmuje tego zadania, uważa się, że jest skorumpowany przez księdza lub nauczyciela i można zawiadomić CBA, o jawnej korupcji w urzędzie.   odpowiedz »

      • Oszuści szkodzą turystyce 

       [2017-09-27 09:35 77.253.190.*]

       W czasie kontroli Urzędu Marszałkowskiego w moim biurze poruszyłam ten temat. Jak zapewnił mnie kontrolujący (bardzo niezadowolony, że mówię nie na temat...), szkoły, kluby sportowe, księża mogą organizować wycieczki ponieważ .... robią to non-profit. No, jak wiemy, zwłaszcza księża nie mają z tego żadnej korzyści. Nic tylko harują bez żadnego wynagrodzenia...:-):-)   odpowiedz »

     • Oszuści szkodzą turystyce 

      [2017-10-02 17:48 176.111.24.*]

      Osobiście nie pielgrzymuję i niereligijny ale byłbym ostrożny z zakwalifikowaniem organizatora np. Proboszcza Parafii w Pierdziejewie Górnym do oszustów. Jest to wyjazd z reguły zamkniętego koła parafialnego i nikt Im tego zabronić nie może. Jeżeli są jakieś nadwyżki, zapewne zasilą budżet kościelny i co w tym złego. W każdej krytyce zachowajmy umiar. Wiele tych pielgrzymek nie doszło by do skutku, gdyby musiały przejść przez organizatora. Inna sprawa to, gdy nie uda się coś organizatorowi, organizator musi się troszczyć o np. zapewnienie powrotu albo uczestnicy muszą zapłacić w tym wypadku Państwu za zorganizowanie takiego powrotu lub zostać w miejscu pielgrzymki na stałe i modlić się. Fundusz jest do uruchomienia wyłącznie dla tych, którzy go tworzą. Kwestia ewentualnych podatków to kwestia US. Namawiam do umiaru w dyskusji a nie chlapania na jedną czy drugą stronę. Sam organizuję sobie z moimi przyjaciółmi urlopy, robimy ściepę, rezerwacji dokonujemy sami i nikt nie może nam tego zabronić i nie zamierzam się z tego tłumaczyć. Jeśli nauczyciel wie jak zorganizować wycieczkę, nie zarabia na tym i rodzice na to się godzą niema to znamion cyklicznego organizowania wypraw to co w tym złego. Tylko niech rodzice zapłacą za ew. powrót.
      H3*   odpowiedz »

    • Oszuści szkodzą turystyce 

     [2017-10-02 11:31 92.153.182.*]

     są jeszcze tzw działacze związkowi, którzy bezkarnie organizują wyjazdy, nabijając przy tym swoją kabzę. nawet nie męczą się by zebrac rachunki na wyzerowanie imprezy   odpowiedz »

    • Oszuści szkodzą turystyce 

     [2017-11-22 18:15 178.42.7.*]

     80rowerow.pl
     szwendaczek.pl   odpowiedz »

   • Oszuści szkodzą turystyce 

    [2017-09-27 10:00 37.47.109.*]

    Jakim prawem księża organizują wyjazdy . Czy parafia to biuro podróży.
    Robert   odpowiedz »

  • Oszuści szkodzą turystyce 

   [2017-09-26 13:01 80.52.226.*]

   oglądając Państwo w Państwie - okazuje się, że tylko Nikodem Dyzma ma prawo dobrze funkcjonować, parafrazując inne porzekadło ....   odpowiedz »

   • Oszuści szkodzą turystyce 

    [2017-09-26 13:27 89.25.243.*]

    myślę, że ten koleś, raczej nie miał z tego zysku, a ostatecznie, jak zbankrutował i nie miał kasy na powrót, to stracił, kasę, ale to nie znaczenia, bo i tak powinien ponieść konskewencję w postaci zabronienia dzialalności w zakresie turystyki i oczywiście skarbowe bo uszczuplil urząd o podatek VAT i dochód, a w przypadku straty nawet, o przestępstwo gospodarcze prowadzone bez prawa do dzialalności, więc nie liczy urząd kosztów, tylko jaki przychód osiągnął i od tego wymierza stalinowską karę obejmującą podatek VAT i dochód, od całości przychodu, tylko dlatego inni rejestrują działalność gospodarczą, aby móc odliczać koszty, ale widze, że świat biur podróży, to prości ludzie, nieznający przepisów...   odpowiedz »

  • Oszuści szkodzą turystyce 

   [2017-09-26 13:01 83.5.163.*]

   To nie jest żadna nowość!
   Znam kilka parafii gdzie ksiądz robi wycieczkę!!! nielegalnie!!! a nazywa to pielgrzymką :-/
   Pielgrzymka np. na Alaskę?

   To większy problem, dodatkowo zgłaszając takie nielegalne działanie LEGALNY TourOperator sam naraża się na kontrole: od Urzędu Marszałkowskiego przez,ZUS, US, do PiP włącznie!!!
   Zatem walka z nieuczciwym - odwraca się przeciwko uczciwym TO!
   To absurd - ale tak działa to Państwo!   odpowiedz »

   • Oszuści szkodzą turystyce 

    [2017-09-26 13:05 89.25.243.*]

    Nic podobobnego, prosszę podać, kto organizował, kiedy, taka osoba zostanie ukarana, a działalność będzie miała zabronioną, nieważne, czy to ksiądz, czy nauczyciel, jest to działalność, która wymaga zezwoleń i rejestracji.   odpowiedz »

   • Oszuści szkodzą turystyce 

    [2017-09-26 13:08 46.215.161.*]

    Popieram , zgłaszając narażamy się na kontrole i to liczne   odpowiedz »

  • Oszuści szkodzą turystyce 

   [2017-09-26 13:02 89.25.243.*]

   Nie rozumię tego artykułu, autora, który sugeruje bezradność. Oczywiście, że ten pseudo organizator, prowadząc działalność bez zezwoleń otrzyma grzwny, i to zarówno skarbowe jak i administracyjne, ponieważ nie prowadził działalności zgodnie z wymaganiami ustawy o turystyce.
   Jednak problem jest większy jednak w tym, że media nie kapują i piszą, że biur podróży... w tym przypadku należałoby skierować przez izby turystyczne pozwu przeciwko fałszerstwu dziennikarzy tych gazet i mam nadzieję, że nędzna Polska Izba Turystyczna zajmie się tym, a nie będzie okradać tylko systemu rezerwacji z programu voucherowego.   odpowiedz »

   • Oszuści szkodzą turystyce 

    [2017-09-26 13:11 46.215.161.*]

    Niestety ale wówczas otrzyma jeśli zgłaszający poda swoje dane przy zgłoszeniu do odpowiednich instutucji i będzie za świadka na sprawach lub złoży odpowiednie pisma świadczące o tym iż jest to działalnośc gospodarcza - a jeśli parafia poda że zysk idzie na cele charytatywne to niestety ale urzędy tylko upominają żeby nie organizować w przyszłości - taka jest niestety prawda   odpowiedz »

    • Oszuści szkodzą turystyce 

     [2017-09-26 13:17 89.25.243.*]

     Nie ma znaczenia, że ksiądz, zysk, powinien być opodatkowany VAT, więc musi z tej działalności odprowadzić podatek VAT. Jednak podatek dochodowy też, a jeśli darowizna powinna być zadeklarowana jako darowizna, a nie umowa, na wycieczkę, jeśli ksiądz, wszystko bierze na słowo, że przyjmuje kasę z wyjazd, nie wydając w zamian żadnego dokumentu, to można na podstawie świadczeń ustalić, co to za usługa.   odpowiedz »

  • Oszuści szkodzą turystyce 

   [2017-09-26 13:10 89.25.243.*]

   Ogólnie, kto przyjmuje zapłaty za wycieczki, robi to nie raz, bo zbiera od wielu ludzi, musi prowadzić działalność gospodarczą, a jeśli to ma charakter wycieczki, a nie zakupu 2 usług, to podlega ustawie o turystyce i musi mieć dodatkowo gwrancję ubezpieczeniową. Jeśli nauczyciel, czy ksiądz, czy tam student, robi to bez działalności, podlega zgłoszeniu na policji jako przestępstwo gospodarcze, ze co grozi grzywna, albo więzienie, związane z przestępstwem skarbowym, między innymi uszczupleniem podatku VAT, a także podatku dochodowego i oczywiście sprzedaży bez kasy fiskalnej, a dostakowo otrzyma decyzję o zabronieniu organizacji wycieczek na 3 lata, ponieważ naruszył ustawę o turystyce, i taki obowiązek jest po stronie urzędu wojewódzkiego, jesli urzędnik nie podejmie takiej sprawie, podlega karze o zaniechanie swoich obowiązków i powinnna być wówczas zawiadomiona CBA, o tym, że w urzędzie panuje korupcja.   odpowiedz »

   • Oszuści szkodzą turystyce 

    [2017-09-26 13:16 46.215.161.*]

    Racja ale jak pisałem wcześniej trzeba się podpisać pod takim zgłoszeniem , ponadto zakaz prowadzenia działalnosci przez 3 kolejne lata dotyczy tylko i wyłącznie organizatorów nie zaś tych którzy takich zezwoleń nie posiadali
    Jeśli ktoś się podpisze to bedzie musiał być na zeznaniach na policji i czasem w sądzie - to tak niestety wygląda w naszym prawie - administracja anonimami się nie zajmie   odpowiedz »

    • Oszuści szkodzą turystyce 

     [2017-09-26 13:22 89.25.243.*]

     Zgłoszenie podlega udostępnieniu danych, ale można zastrzec, że urząd marszałkowski nie ma prawa ich udostępniać, jednak, musi podjąć działania, a więc, wpierw, ustalić dane osoby, następnie zapytać, urząd skarbowy, czy rejestr ewidencji gospodarczej czy KRS, czy ten ktoś prowadzi działalność gospodarczę lub jest prezesem spółki, a n następnie wydać decyzję, odpowiednią, a więc, jeśli nie prowadzi działalności, że zabrania się mu prowadzenia działalności w zakresie turystyki, a dodatkowo skierować do urzędu skarbowego, ZUS, zawiadomienia, że urząd ustalil, że osoba ta nie prowadzi działalności gospodarczej, i oczywiście ma taki obowiązek, ale jeśli państwo jest w tym zakresie tylko teoretyczne, można samemu zgłosić takie przestępstwo, jako obywatel, aczkolwiek, lepiej, aby to zgłoszenie było z izby turystycznej. Jednak polskie izby turystyczne mają to gdizieś   odpowiedz »

  • Oszuści szkodzą turystyce 

   [2017-09-26 13:29 89.25.243.*]

   To proszę tutaj zgłaszać, kto organizuje wycieczkę, bez zezwoleń. Potrzebne dane osobowe, telefon do tej osoby, adres zamieszkania najlepiej, skad wycieczk wyruszała, to był przewoźnikiem, i kto jechał najlpieje kilka osób z danymi kontaktowymi i spróbujemy zrobić z tego sprawę.   odpowiedz »

  • Oszuści szkodzą turystyce 

   [2017-09-26 14:08 83.20.254.*]

   A co bedzie jesli taka lewa(czytaj :lewa pielgrzymka robiona przez aktywnego ksiedza ) wycieczka organizowana do Rzymu bedzie miala problem z powrotem bo np.nastapi powazna awaria autobusu u lewego przewoznika .Kto im zapewni nocleg.Moze znowu NASZE PANASTWO za wlasciwie nasze pieniadze.Tak ,tak nasze peiniadze bo przeciez juz placimy dodatkowe skladki.   odpowiedz »

  • Oszuści szkodzą turystyce 

   [2017-09-26 16:52 83.17.160.*]

   problem jest w tym , że Urząd Marszałkowski i urząd skarbowy tłumaczą to tym ,że mogą kontrolować tylko tych co są legalnie zarejestrowani.Mimo informacji o nielegalnych wyjazdach, przez pseudo biurach, nauczycielach,księżach i wszystkich nawiedzonych nic z tym nie robią.Potrafią tylko gnębić tych co legalnie pracują.   odpowiedz »

  • Oszuści szkodzą turystyce 

   [2017-09-26 23:03 94.43.244.*]

   ciekawe kiedy ktoś weźmie się za "klub podróżników soliści" - też nielegal, żadnego wpisu do żadnego rejestru, a trzaskają imprezę za imprezą..... znacie? www.solisci.pl   odpowiedz »

   • Oszuści szkodzą turystyce 

    [2017-09-28 03:48 37.248.167.*]

    Zgłaszalam w wielu miejscach solistow i jak widac nikt im nic nie zrobi... są nietykalni :/ oszusci cholerni   odpowiedz »

   • Oszuści szkodzą turystyce 

    [2017-12-16 11:12 195.136.57.*]

    Soliści -100 % działalność organizatora turystyki a wpis..nie jesteśmy biurem podróży... to chyba special dla urzędu marszałkowskiego.. wyjechało z nami 2000 osób... skoro urząd marszałkowski nie działa w tej kwestii, to czy ktoś próbował z prokuraturą?   odpowiedz »

  • Oszuści szkodzą turystyce 

   [2017-09-27 10:12 185.28.251.*]

   A kto z władz interesuje sie wyjazdami organizowanymi przez księży czy nauczycieli ???   odpowiedz »

  • Oszuści szkodzą turystyce 

   [2017-12-21 10:27 80.52.226.*]

   nasza ", złota,Mądra Młodzież" = PINOKIO! puszczy białowieskiej   odpowiedz »

  • Oszuści szkodzą turystyce 

   [2018-02-13 17:00 83.0.175.*]

   Rosną jak grzyby po deszczu nielegalni organizatorzy . ZRZESZENIA kobiet ,emerytów , księża .
   PILOCI wycieczek zagranicznych mają na miary i kontakty . Czysty zarobek grupa 20 osób
   Nawiązują kontakty w czasie obsługi grup Tur Operatorów .   odpowiedz »

  • Oszuści szkodzą turystyce 

   [2018-03-01 10:46 80.55.223.*]

   Kościoły, szkoły, fundacje organizują niby wyjazdy non profit, ale są też placówki prywatne które w ciągu roku organizują kursy i szkolenia dla dzieci, a potem ferie i kolonie. Wszystko jest pięknie i ładnie, dopóki taka placówka się nie zamknie. A potem się słyszy tylko: ja nie wiedziałam,-em!   odpowiedz »

  • Oszuści szkodzą turystyce 

   [2018-03-02 13:14 83.0.175.*]

   przewodnicy ci dopiero uprawiają lewiznę 5 godzin pracy bez faktury 600 zł z faktura 800 zł
   dobry chwyt i tutaj powinny być kontrole. to jest ogrom ludzi lewizny   odpowiedz »

   • Oszuści szkodzą turystyce 

    [2018-03-05 10:49 89.79.84.*]

    To są skutki deregulacji. Powstały nowe miejsca pracy i szara strefa sie rozwinęła bardzo szybko. Jak można 70 milionów turystow z zagranicy obsługiwać nie mając żdnych licencji i kwalifikacji. Jak oni reprezentują i przedstawiają Polską Rację Stanu. To widać i słychać w Krakowie i Warszawie. Jak długo bedzie na to przyzwolenie? Gdzie jest ustawa o usługach turystycznych. W Rzymie i innych miastach Europy Zachodniej oprowadzanie bez licencji to kara grozi do 2000 Euro. Eldorado w Polsce. Straż Miejska i Policja Nic nie moz. Czy tak trzymac.?   odpowiedz »

  • Oszuści szkodzą turystyce 

   [2018-08-24 16:16 89.64.61.*]

   Soliści to takie samo "biuro" podróży. Udają klub podróżników a sprzedają normalnie umowy.   odpowiedz »

   • Oszuści szkodzą turystyce 

    [2019-01-01 23:58 89.65.146.*]

    no i nikt im nic nie może zrobić, jak wskazywali wyżej byli już kilkukrotnie zgłaszani i nadal organizują.   odpowiedz »

 
     

Powrót do wątkówOdśwież

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję