Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. Turystyki TUI Nysa
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- SPECJALISTA DS. OBSŁUGI REZERWACJI AGENCYJNYCH
- Specjalista ds. turystyki - TUI FR M1 Poznań
- PRODUCT MANAGER
- pilotaż - Kaszuby Łeba
- PILNE! Pilot Włochy 09-14.09.2024
- Pilotaż Grecja Delfy Ateny Meteory...
- Pilotaż 20 września/ z Łodzi do Parku Suntago
- Pilotaż - Budapeszt
Strajk na portugalskich lotniskach
Podróżujący do/z Portugalii drogą lotniczą muszą się liczyć z utrudnieniami.
W piątek, 27 grudnia na portugalskich lotniskach międzynarodowych rozpoczął się strajk personelu naziemnego. Akcja protestacyjna, do której chcą się przyłączyć także pracownicy krajowych lotnisk potrwa do niedzieli.
W piątek przed południem doszło do opóźnień kilkudziesięciu samolotów. Najwięcej tego rodzaju incydentów zanotowano w Lizbonie, Porto i Faro. Przedstawiciele związków zawodowych zapowiadają dalsze zaostrzania protestu.
Protestujący domagają się przywrócenia awansów wewnętrznych, podwyżek i rezygnacji zarządcy portugalskich lotnisk, spółki Portway z likwidacji dodatków socjalnych dla pracowników. Władze spółki z kolei odrzucają oskarżenia i uważają protest za bezprawny
Czy grozi nam strajk na Okęciu?
Informacje o problemach na lotnisku pojawiły się kilka dni temu. Problemy z pracownikami dotyczą jednak tym razem kontrolerów lotów na lotnisku w Warszawie.
Spór zbiorowy z PAŻP rozpoczął Związek Zawodowy Kontrolerów Lotniska Warszawa z pracę kierownika warszawskiej wieży, który wg. podwładnych wprowadził złą atmosferę i chciał zmienić system organizacji dyżurów z 3+3 (3 dni pracy, 3 odpoczynku) na 3+2. Zatem spór nie dotyczy wprost finansów (choć zmiana organizacji pracy może mieć podłoże finansowe) i według prawnika ZZKLW zła atmosfera wynika z faktu, że kierownik nie jest kontrolerem i nie rozumie specyfiki pracy.
Sytuacja jest trudna, w końcu listopada 33 pracowników kontroli lotów wystosowało pisma domagając się zwolnienia z części obowiązków. Jednak PAŻP potraktował je jako wypowiedzenia umowy o pracę, natychmiastowo w przypadku dwóch osób, a pozostałe osoby mają nieokreślony status i "PAŻP jest otwarty na rozmowy". Wśród dwóch wyróżnionych uznaniem za wypowiedzenie od razu znalazł się prezes związku ZZKLW Marcin Jaracz. 2 grudnia przedstawiciel PAŻP spotkał się z protestującymi, ale nie przyniosło ono porozumienia. Kolejne spotkanie ma odbyć się 5 grudnia. Według informacji z TVN24 na lotnisku pracuje 59 kontrolerów ruchu, co oznacza, że protestuje 56% z nich.
Warto tu podkreślić, że kontroler lotów to zawód wiążący się z ogromną odpowiedzialnością, trudny i wymagający długiego szkolenia. Wymaga też, aby pracownik mógł w 100% skupić się na pracy, co sprawia, że kontrolerzy uważają, że powinni mieć zapewnione, być może dodatkowo, warunki do odpoczynku. Okęcie jest najbardziej obciążonym polskim portem lotniczym, co utrudnia porównanie warunków pracy z innymi lotniskami (bowiem PAŻP wskazywał, że system 3+2 obowiązuje na innych lotniskach, jednak przy ocenie należało by porównać np. ilość operacji lotniczych lub inne wskaźniki obciążenia lotnisk oraz zarobki w stosunku do kosztów życia).
Według informacji ze strony pasazer.com Okęciu nie grozi strajk i zaprzestanie ruchu lotniczego, ale z uwagi na zmniejszoną liczbę kontrolerów w pracy przepustowość lotniska być może będzie musiała zostać ograniczona lub mogą wystąpić inne utrudnienia, co wobec zbliżających się świąt nie jest dobrą informacją.
Około 180 tys. pasażerów zostanie dotkniętych strajkiem, który w nocy ze środy na czwartek rozpoczął się na niemieckich lotniskach.
Akcja protestacyjna została zorganizowana przez związek zawodowy UFO, który domaga się podwyżek i dodatków płacowych dla blisko 21 tysięcy członków personelu pokładowego Lufthansy. Związkowcy grożą także rozszerzeniem protestu na inne linie powiązane z Lufthansą, m.in. Eurowings, czy Brussels Airlines.
UFO wezwało swoich członków personelu pokładowego do dwudniowego strajku w dniach 7 i 8 listopada. Lufthansa stanowczo potępia ten strajk. Od środy po południu publikowany jest specjalny rozkład lotów na czwartek i piątek. Przepraszamy za wszelkie niedogodności - można przeczytać w komunikacie przewoźnika. Informacje o konkretnych lotach można znaleźć na stronie www.lufthansa.com
Tymczasem w sądzie pracy rozpatrywany jest wniosek przewoźnika o odebranie UFO statusu związku uprawnionego do zawierania umów zbiorowych. Przedstawiciele związku obawiają się tego, ze przewoźnik mógłby zawrzeć umowę dotyczącą personelu pokładowego z konkurencyjnym związkiem Ver.di.
Grecja: pracownicy promów zapowiedzieli strajk
Panhelleńska Federacja Marynarzy (PNO) poinformowała o zaplanowanym na wrzesień 24-godzinnym strajku.
24 września 2019 roku rozpocznie się w Grecji całodniowy strajk marynarzy - wszystkie promy pozostaną zacumowane w krajowych portach od 6:00 we wtorek do 6:00 w środę.
Podróżni, którzy zarezerwowali bilety promowe na 24 września, powinni skontaktować się ze swoimi biurami podróży lub z lokalnymi władzami portowymi w celu uzyskania dalszych informacji. Pasażerowie, których podróż została odwołana z powodu strajku, mają prawo do pełnego zwrotu pieniędzy za bilet - informuje portal Greek Travel Pages.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, związek zawodowy PNO strajkuje w proteście przeciwko ustawie dot. umów zbiorowych dla załóg pracujących na pasażerskich promach, która ma zostać przedłożona tego dnia w Parlamencie przez Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji.
Piloci British Airways rozpoczęli strajk
W poniedziałek, tj. 9 września 2019 roku Piloci British Airways rozpoczęli wcześniej zapowiadany 48-godzinny strajk.
Stowarzyszenia Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych (Balpa) poinformowało, że strajk jest wynikiem niezadowolenia pilotów z płac oraz warunków zatrudnienia.
Piloci odrzucili podwyżkę zarobków o 11,5% w ciągu trzech lat, którą władze linii zaproponowały w lipcu. Prezes i dyrektor generalny British Airways, Alex Cruz, twierdzi, że akcja strajkowa jest nieuzasadniona a posunięcie Balply nazywa "rozczarowującym". Z kolei stowarzyszenie utrzymuje słuszność strajku i zapowiada, że kolejny dzień protestów odbędzie się 27 września.
Agencja Reutera podaje, że poszkodowanych może zostać tysiące pasażerów, ponieważ kilkaset lotów zostało odwołanych. Nie odbędą się również następujące połączenia do Polski:
- BA847 Warszawa - Londyn-Heathrow, planowana godzina odlotu 11.50,
- BA851 Warszawa - Londyn-Heathrow, godzina 18.25,
- BA846 Londyn-Heathrow - Warszawa, planowana godzina przylotu 11.00,
- BA850 Londyn-Heathrow - Warszawa, godzina 17.30,
- BA873 Kraków - Londyn-Heathrow, godzina 20.25.
Rzeczniczka British Airways zapewniła, że władze są gotowe wrócić do rozmów, które zakończą konflikt.
Piloci Ryanaira będą kontynuować protest
Piloci Ryanaira ze Stowarzyszenia Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych (Balpa) ogłosili w środę tj. 4 września 2019 roku, że strajk będzie kontynuowany.
Protest jest spowodowany brakiem porozumienia z pracodawcą dot. emerytury, ubezpieczenia w razie utraty licencji, zasiłków rodzicielskich i "przejrzystej" struktury płac. "Piloci Ryanaira chcą takich samych umów, jakie obowiązują w innych liniach lotniczych. Nasze prośby nie są nierozsądne" - powiedział sekretarz generalny związku zawodowego Balpa Brian Strutton.
Nowa runda strajku potrwa 7 dni i została zaplanowana na 18, 19, 21, 23, 25, 27 i 29 września.
Hiszpańscy piloci Ryanaira będą strajkować
Hiszpański związek pilotów Sepla zapowiedział, że wezwie pilotów do ogólnokrajowego strajku, aby zaprotestować przeciwko zamykaniu baz operacyjnych.
W protestach zaplanowanych na 9, 20, 22, 27 i 29 września weźmie udział ponad 900 pilotów - zapowiedział rzecznik Sepli. Niektóre z tych dat pokrywają się z zaplanowanymi wcześniej strajkami irlandzkich pilotów Ryanaira, ogłoszonymi przez związek zawodowy Forsa.
Protest spowodowany jest z decyzją przewoźnika o zamknięciu czterech baz operacyjnych, o czym informowaliśmy w artykule: Ryanair planuje zamknąć cztery bazy operacyjne, czym naraził na ryzyko utraty pracy ponad 500 pilotów oraz personel pokładowy.
Piloci British Airways zapowiadają strajk
Zrzeszeni w Stowarzyszeniu Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych (BALPA) piloci British Airways zapowiedzieli strajk we wrześniu.
93% pilotów British Airways zrzeszonych w BALPA opowiedziało się za akcją strajkową z powodu sporu płacowego z władzami linii. Związek zawodowy poinformował w piątek (tj. 23 sierpnia 2019 r.), że akcja protestacyjna odbędzie się 9, 10 i 27 września.
Piloci odrzucili podwyżkę zarobków o 11,5% w ciągu trzech lat, którą władze linii zaproponowały w lipcu. Prezes i dyrektor generalny British Airways, Alex Cruz, utrzymuje, że akcja strajkowa jest nieuzasadniona a posunięcie BALPY nazwał "rozczarowującym".
Przewoźnik zapowiedział, że są teraz wprowadzane zmiany w rozkładzie lotów, aby jak najmniej pasażerów odczuło skutki strajków. Jednocześnie bada możliwość min. leasingu załogi z innych linii lotniczych. "Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by umożliwić podróże tak wielu ludziom, jak to będzie możliwe" - napisano w oświadczeniu, zastrzegając jednak, że "jest prawdopodobne, iż z powodu strajków wielu pasażerów nie będzie się mogło udać w podróż".
Piloci Ryanaira zapowiedzieli strajk
Ponieważ w trakcie mediacji nie doszło do porozumienia w sprawie warunków płacowych, piloci Ryanaira zapowiedzieli 48-godzinną akcję strajkową.
Na przyszły tydzień została zaplanowana akcja strajkowa irlandzkich pilotów Ryanaira - poinformowały władze związku zawodowego Forsa. Protest rozpocznie się w czwartek 22 sierpnia i potrwa 48 godzin. Przyłączeniem do strajku grożą także związki reprezentujące personel kabinowy Ryanaira w Hiszpanii oraz piloci z Wielkiej Brytanii.
Strajk jest spowodowany zerwanymi mediacjami w sprawach płacowych i braku porozumienia z władzami spółki. Niespełnienie płacowych żądań pilotów Ryanair tłumaczy spadającymi zyskami i cenami biletów. "Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć pokrzyżowania planów podróży i wakacji naszych klientów. Jednak żadna firma nie może zgodzić się na rażąco nieracjonalne żądania ze strony najlepiej opłacanych pracowników w czasach kryzysu w branży lotniczej" - mówił Eddie Wilson, dyrektor Ryanaira do spraw personalnych.
Nad Ryanairem ciąży także widmo dziesięciodniowych wrześniowych strajków w Hiszpanii spowodowanych zamknięciem baz na W Hiszpanii. W oświadczeniu związki SITCPLA i USO poinformowały, że planują złożyć zawiadomienie o strajkach 1, 2, 6, 8, 13, 15, 20, 22, 27 i 28 września.
Lotnisko w Hongkongu odwołało poniedziałkowe loty
W poniedziałek, 12 sierpnia władze portu lotniczego w Hongkongu odwołały prawie wszystkie loty.
Operacje lotnicze na międzynarodowym lotnisku w Hongkongu zostały poważnie zakłócone, wszystkie loty zostały odwołane. Wszystkim pasażerom zaleca się jak najszybsze opuszczenie budynków terminalu. Pasażerowie, których to dotyczy, proszeni są o kontakt z liniami lotniczymi - napisały w krótkim oświadczeniu władze lotniska.
Zamknięcie lotniska powiązane jest z falą protestów, które mają miejsce od piątku, 9 sierpnia. Duży sprzeciw mieszkańców Hongkongu wywołują zmiany w prawie, które są procedowane przez rząd w Pekinie, mające m.in umożliwić ekstradycję do Chin. Uczestnicy protestu, który odbywa się pod hasłem "10 tys. mieszkańców Hongkongu wita przyjezdnych", siedzą na podłodze terminalu przylotów.
We wtorek, 13 sierpnia sytuacja na lotnisku wróciła do normy, protestujący opuścili terminal, twierdząc, że zadanie jakim było sparaliżowanie pracy portu zostało wykonane.
Piloci Ryanaira zagłosowali za strajkiem
Zrzeszeni w Stowarzyszeniu Pilotów Brytyjskich Linii Lotniczych (BALPA), piloci Ryanaira zagłosowali za ogłoszeniem strajku.
Spór z władzami przewoźnika dotyczy emerytur, zasiłków rodzicielskich i struktury płac. Za strajkiem opowiedziało się 80 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła 72 proc.
W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej BALPA podano, że strajki miałyby się odbyć od godziny 00.01 w czwartek, 22 sierpnia, do godziny 23.59 w piątek23 sierpnia, oraz od godziny 00.01 w poniedziałek, 2 września do godziny 23.59 we wtorek 3 września.
Dekady odmowy współpracy ze związkami zawodowymi przez Ryanair zaowocowały dwiema rzeczami. Po pierwsze, kierownictwo, które najwyraźniej nie rozumie, jak współpracować ze związkami zawodowymi, a po drugie, firma, która nie posiada szeregu standardowych umów, których każdy związek zawodowy mógłby racjonalnie oczekiwać w każdym miejscu pracy. Dlatego też nasze roszczenie obejmuje wiele kwestii, w tym emerytury, utratę ubezpieczenia, świadczenia macierzyńskie, zasiłki oraz sprawiedliwą, przejrzystą i spójną strukturę płac. Nie poczyniliśmy żadnych postępów z kierownictwem Ryanair w żadnej z tych dziedzin, najwyraźniej dlatego, że kierownictwo Ryanair nie rozumie, jak konstruktywnie z nami współpracować, ani jak negocjować. Ryanair nie złożył żadnej oferty BALPA w odniesieniu do swoich pilotów - można przeczytać w treści oświadczenia.
Strajki sektora transportowego we Włoszech
Pracownicy włoskiej branży transportowej zapowiedzieli strajk generalny.
Pomimo spełnienia przez włoskiego ministra infrastruktury głównego postulatu strajkujących i przystąpienia do negocjacji w kwestiach płacowych, związki zawodowe (Filt-Cgil, Fit-Cisl i Uiltrasporti) zapowiedziały przeprowadzenie strajków, nie podając konkretnych przyczyn - informuje serwis La Provincia.
Strajk pracowników transportu miejskiego, kolei, promów, taksówkarzy i obsługi autostrad rozpoczął się w środę 24 lipca 2019 roku. W zależności od rodzaju przewozów, będzie on trwał 4, 8 lub 24 godziny.
W środę lokalny transport publiczny (autobusy, metro) zatrzyma się w Mediolanie od 18 do 22, w Turynie od 18 do 22, w Genui od 11.30 do 15.30, w Wenecji od 10 do 13, w Bolonii od 11 do 15, we Florencji od 18.00 do 22.00 w Perugii od 17:30 do 21:30 w Rzymie od 12:30 do 16:30 w Neapolu od 9:00 do 13:00 w Bari od 12:30 do 16:30, a w Palermo od 9:30 do 13:30. Protest w transporcie kolejowym będzie trwał 8 godzin, od 9 do 17, a w transporcie morskim przez cały dzień (24h).
Do ogólnokrajowego strajku przyłączyła się także branża lotnicza, która swój protest zapowiedziała na w piątek 26 lipca.
Pracownicy Heathrow zapowiadają strajki
Pracownicy jednego z najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie zapowiadają strajki. Ponieważ protesty mogą znacznie przeszkodzić wielu turystom w urlopach, sekretarz ds. transportu Chris Grayling wezwał organizatorów, by "zastanowili się dwa razy" zanim zakłócą ludziom wakacje.
W strajku organizowanym przez związek Unite weźmie udział około 4000 pracowników, co z pewnością doprowadzi do odwołanych lotów i ogromnych kolejek. Pracownicy poparli akcję strajkową w ośmiu oddzielnych głosowaniach, odrzucając ofertę podwyżek w wysokości 2,7%.
Przewiduje się, że w związku z protestami poszkodowanych może zostać ponad milion osób a lotnisko może zostać zamknięte.
Strajki zaplanowano w następujących dniach:
- Piątek 26 lipca
- Sobota 27 lipca
- Poniedziałek 5 sierpnia
- Wtorek 6 sierpnia
- Piątek 23 sierpnia
- Sobota 24 sierpnia
Są one wynikiem sporów płacowych z szefami portów lotniczych, zarówno w kwestii wynagrodzeń dla pracowników jaki i nagłego wzrostu zarobków dyrektora generalnego Heathrow, którego wynagrodzenie wzrosło o prawie 2 mln funtów.
Strajk na włoskich lotniskach
20 maja 2019 roku o północy rozpoczął się strajk włoskiego sektora transportu lotniczego, który potrwa 24 godziny i obejmie wszystkie krajowe porty lotnicze.
Strajk został zorganizowany przez cztery związki zawodowe reprezentujące pilotów, personel pokładowy oraz naziemny. Powodem protestu są trudności sektora lotniczego we Włoszech i trwający kryzys Alitalii, który doprowadził do strajku już 25 marca 2019 roku. Protestujący pracownicy Alitalii, Blue Air i Blu Panorama walczą o poprawę warunków zatrudnienia.
Z utrudnieniami mogą spotkać się zwłaszcza pasażerowie włoskiego narodowego przewoźnika, która odwołał ponad 300 lotów krajowych i międzynarodowych. Alitalia w komunikacie prosi pasażerów o zapoznanie się ze statusem lotu przed przyjazdem na lotnisko.
Strajk ma zakończyć się 21 maja 2019 roku o godzinie 23:59.
Strajk na lotnisku w Belgii
16 maja 2019 roku między 09:30 a 13:00 belgijska przestrzeń powietrzna została zamknięta.
Ponad 90 lotów zostało odwołanych, a niemal 100 może być opóźnionych w związku ze strajkiem, na który zdecydowali się belgijscy kontrolerzy ruchu lotniczego pracujący dla firmy Skeyes. Jako powód podają nadmiar pracy i domagają się spotkania z zarządem.
Protest najbardziej odczują klienci linii lotniczych Brussels Airlines, które musiały anulować część swoich lotów.
"Pasażerowie, których lot został odwołany z powodu akcji protestacyjnej, proszeni są o kontakt z linią lotniczą w celu uzyskania dodatkowych informacji. Uprzejmie prosimy pasażerów, których loty zostały odwołane, aby nie przyjeżdżali na lotnisko - informuje komunikat na stronie internetowej lotniska.
W związku ze strajkiem, Premier Mateusz Morawiecki, wyleciał na konferencję w Brukseli z ponad trzygodzinnym opóźnieniem.
W poniedziałek, 6 maja, krakowscy taksówkarze przeprowadzili zapowiadany od kilku tygodni protest.
Protestujący złożyli u wojewody małopolskiego petycję, w której domagali się "by rząd przestał tolerować działalności firm, świadczących usługi przewozu osób bez wymaganych uprawnień". Sprzeciw budzą także przepisy dotyczące Parku Kulturowego i coraz mniejsza ilość miejsc postojowych dla taksówek.
W dn. 6.05.2019 o godz. 10:00 przed Urzędem Wojewódzkim w Krakowie przy ul. Basztowej odbędzie się pikieta, której jesteśmy organizatorami. Na ręce Wojewody po raz kolejny złożymy pismo do Premiera RP Mateusza Morawieckiego wyrażające nasze niezadowolenie z zaistniałej sytuacji, a o godz. 12.00 w Urzędzie Miasta idziemy walczyć o nasze miejsca pracy w Krakowie. A mianowicie: wjazd pojazdów taxi do strefy Parku kulturowego, który UMK chcę w znacznym stopniu ograniczyć pojazdom taxi, wciąż "po cichu" znikające z ulic postoje TAXI. Niekorzystne i niezrozumiałe zmiany w organizacji ruchu w ścisłym centrum miasta, powodujące że nasza praca staje się uciążliwa dla nas, naszych klientów i innych użytkowników dróg naszego Miasta. Nie godzimy się na pobłażanie i przymykanie oka na "szarą strefę", notoryczne łamanie przepisów przez ich pojazdy, likwidację postojów taxi i opieszałość służb miejskich i Urzędów. - można przeczytać w oświadczeniu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Taxi w Krakowie.
Strajk w Scandinavian Airlines
W piątek, 26 kwietnia piloci pracujący dla linii lotniczych Scandinavian Airlines przystąpili do strajku.
W strajku bierze udział około 1500 pilotów, po fiasku negocjacji prowadzonych w Norwegii. W wyniku akcji protestacyjnej, odwołano loty krajowe, europejskie i długodystansowe, co dotknie tysiące podróżnych. Strajk nie dotknie lotów obsługiwanych przez SAS Ireland i linie lotnicze będące partnerami SAS. To około 30 proc. lotów w siatce połączeń skandynawskiego przewoźnika. Informacje o utrudnieniach są dostępne na stronie www.flysas.com .
Negocjacje prowadzone są w Norwegii, Szwecji i Danii od marca, przy wsparciu zewnętrznych mediatorów na ostatnich etapach.
Członkowie związków zawodowych pilotów zostali wezwani do strajku, co oznacza, że większość lotów krajowych, europejskich i wszystkich lotów długodystansowych została odwołana. Strajk nie obejmuje lotów obsługiwanych przez partnerów SAS, które stanowią około 30% wszystkich odlotów. Bardzo żałuję, że pomimo intensywnych negocjacji i determinacji, aby uniknąć konfliktu, niestety nie udało nam się tego osiągnąć. Związki zawodowe pilotów podjęły dziś decyzję o rozpoczęciu strajku. Mogę obiecać, że ja i moi współpracownicy zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby znaleźć rozwiązanie i jak najszybciej zakończyć konflikt - skomentował prezes SAS, Rickard Gustafson.
Na razie nie zanosi się na porozumienie. Przewoźnik został zmuszony do odwołania 667 poniedziałkowych (29.04) i 546 wtorkowych (30.04) lotów. Jak dotąd około 280 tys. pasażerów zostało zmuszonych do rezygnacji z podróży, z powodu akcji protestacyjnych.
Hiszpańscy przewoźnicy strajkują
W sumie 6 dni 24-godzinnego strajku zapowiedzieli piloci oraz obsługa naziemna hiszpańskich regionalnych linii lotniczych Air Nostrum.
Proponowane terminy akcji protestacyjnej przypadają na szczyt hiszpańskiego wielkanocnego sezonu i obejmują 15, 16, 17, 22, 23 i 24 kwietnia. Strajk jest reakcją na długotrwałe skargi na warunki pracy związane z usługami outsourcingowymi. Według hiszpańskiego przedsiębiorstwa Aena, które zarządza wszystkimi krajowymi lotniskami, około 5 milionów pasażerów może zostać poszkodowanych.
Do kolejnego strajku wezwały dwa hiszpańskie związki zawodowe - UGT oraz USO - reprezentujące łącznie ponad 60 000 pracowników personelu naziemnego z różnych przedsiębiorstw lotniczych. Protest odbędzie się w dniach 21 i 24 kwietnia. Powodem jest przeciągający się spór o kontrakty dotyczące wynagrodzeń i warunków w nowych umowach dla obsługi.
Z kolei związek zawodowy ATES - reprezentujący pracowników ochrony, wezwał do strajku otwartego na lotnisku Adolfo Suárez Madryt-Barajas od 12 kwietnia.
Na 23 kwietnia 2019 roku, 24-godzinny strajk zaplanował Semaf - największy związek kolejarzy w Renfe. Jako powód podano niedotrzymanie umów dotyczących rozwoju zawodowego dla personelu.
Branżowe związki zawodowe zapowiedziały strajk na poniedziałek, tj. 25 marca 2019 roku.
Znaczne opóźnienia w transporcie lotniczym czekają pasażerów podróżujących na krajowych włoskich trasach - zorganizowany czterogodzinny protest rozpoczął się o godzinie 10.00 i ma potrwać do 14.00.
Związki zawodowe Anpac i Anpav, reprezentujące pilotów i stewardesy Alitalia SAI i Alitalia Cityliner, w ciągu ostatnich kilku dni potwierdziły zorganizowanie strajku: biorąc pod uwagę fakt, że postawa kierownictwa w administracji nie pozwoliła pokonać obecnych krytycznych punktów, jesteśmy zmuszeni potwierdzić czterogodzinny protest zaplanowany na 25 marca.
Głównym powodem strajków jest wciąż niejasna sytuacja Alitalii, która ciągle poszukuje inwestora: EasyJet nie będzie ratować włoskiego przewoźnika.
Protest, który objął przede wszystkim pilotów oraz stewardessy Alitalii ale również techników, personel naziemny, a także personel obsługi, cateringu i zarządzania lotniskiem przyczynił się do odwołania 95 lotów.
Strajk generalny zapowiedziały związki zawodowe nieusatysfakcjonowane ofertą podwyżek płac. Obejmie on, oprócz lotnictwa, transport miejski, morski, drogowy oraz kolejowy.
Belgijskie związki zawodowe wezwały do "narodowego strajku", który odbędzie się 13 lutego 2019 roku i potrwa 24 godziny. Władze obawiając się paraliżu kraju, ostrzegają podróżnych, aby byli przygotowani na masowe opóźnienia samolotów, pociągów i autobusów.
Brussels Airlines spodziewając się poważnych zakłóceń operacyjnych, anulowały wszystkie zaplanowane na ten dzień loty. Linie lotnicze szacują, że protest dotknie około 16 tys. pasażerów. Podróżni, których lot został odwołany i nie chcą przebukować biletu, mogą zażądać pełnego zwrotu kwoty za którą kupili bilet.
Inni przewoźnicy również anulowali bądź przekierowali loty. Znaczące opóźnienia mogą pojawić się w British Airways, Air France, Lufthansie i Swiss, które mają realizować loty do Belgii, ponieważ do akcji przyłączyli się kontrolerzy ruchu lotniczego. Linie lotnicze proszą by podróżujący sprawdzili status lotu przed wyjściem z domu, przynieśli tylko bagaż podręczny a, jeśli to możliwe, całkowicie zrezygnowali z podróży.
Związki zawodowe domagają się podwyżek płac, poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz lepszych emerytur. Strajk w kraju nie będzie dotyczył jedynie obsługi rejsów medycznych, ratunkowych oraz VIP.
Związek zawodowy ver.di wezwał do strajku ostrzegawczego personel z kolejnego (w tym tygodniu) niemieckiego lotniska, w dniu 7 lutego 2019 roku.
No lotnisku w Düsseldorfie na zachodzie Niemiec trwa strajk pracowników obsługi naziemnej, który spowodował odwołanie 56 lotów. Skutki akcji protestacyjnej odczują m.in. linie lotnicze Lufthansa, Condor i Eurowings. Władze portu lotniczego informują również o mogących się pojawić opóźnieniach przy odprawie i wyładunku bagaży. Strajk trwa od godziny 4 rano do 11.
Związek zawodowy ver.di oprócz podniesienia regularnej stawki płacowej domaga się wprowadzenia świątecznej wypłaty, podwyższenia zapłaty za pracę w nocy, pracę zmianową a także wakacyjną. "Fizycznie wymagająca praca musi być lepiej wynagrodzona " - powiedział dzień przed strajkiem przedstawiciel związków zawodowych.
W dniu dzisiejszym, 4 lutego 2019 roku, rozpoczął się całodniowy strajk ostrzegawczy pracowników obsługi naziemnej oraz bagażowej. Jest on spowodowany przeciągającymi się negocjacjami w sprawie podwyżek dla pracowników lotniska.
O rozpoczęciu strajku na lotnisku w Hamburgu poinformowała nad ranem rzeczniczka związku zawodowego Ver.di. Szacuje się, że strajkować będzie około 1000 pracowników.
Lufthansa odwołała prawie wszystkie połączenia między Hamburgiem a Monachium lub Frankfurtem. Pozostałe linie lotnicze anulowały 58 z 388 lotów zaplanowanych na dzisiejszy dzień. Ponadto, usługa transferu między terminalami nr 1 i 2 została obecnie przerwana.
Rzeczniczka lotniska Janett Niemeyer zaleca by pasażerowie w miarę możliwości ograniczyli swój bagaż rejestrowany do minimum i, jeśli to możliwe, podróżowali tylko z bagażem podręcznym. Informuje również, że strajkują pracownicy odpowiedzialni za odprawę bagażową, obsługę samolotów, czyszczenie i odladzanie maszyn a także transport pasażerski, więc wszystkie usługi będą odbywać się z opóźnieniem.
Niedogodności mogą dotknąć 50 000 pasażerów
Niemiecki związek zawodowy Ver.di znacząco zwiększa presję na pracodawców w toczącym się sporze o płace. Jest to już kolejny strajk ostrzegawczy.
Niemiecki Związek Portów Lotniczych ADV ostrzegł, że sieci połączeń lotniczych grozi paraliż. Według ADV przez anulowane i opóźnione loty, skutki akcji strajkowej odczuje do 220 tys. pasażerów. Przestój w operacjach lotniczych dotknie także pasażerów podróżujących do Polski - odwołane są dzisiaj wszystkie połączenia Lufthansy pomiędzy Frankfurtem a Krakowem, Wrocławiem, Katowicami, Poznaniem i Gdańskiem.
Strajk rozpoczął się na 8 niemieckich lotniskach: od północy trwa w Hamburgu, Hanowerze i Bremie i potrwa tam przez cały dzień. W godzinach od 2 do 20 strajkować ma personel we Frankfurcie nad Menem. Strajki zapowiedziano też w portach lotniczych w Dreźnie (godz. 3-21), Monachium (3.30-24), Lipsku/Halle (4-18) i w Erfurcie (6-22).
Związek zawodowy domaga się wprowadzenia w całym kraju jednolitej stawki 20 euro za godzinę dla personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo na lotniskach. Łącznie dotyczy to ok. 23 tys. pracowników.
"Jeżeli Państwa podróż rozpoczyna się we Frankfurcie, nie będą mogli Państwo wylecieć przez cały czas trwania strajku. Prosimy aby nie jechać na lotnisko oraz w miarę możliwości skorzystać z opcji zmiany rezerwacji. Jeżeli elektroniczny bilet był zakupiony na krajowe operacje lotnicze, można go wymienić na kupon kolejowy na pociągi Deutsche Bahn". podały linie lotnicze Lufthansa w oficjalnym komunikacie na swoim profilu na Facebooku.
Po falach protestów z jakimi musiał się zmierzyć irlandzki przewoźnik, nadchodzą kolejne. Najbardziej dotkliwy strajk dla Polski ma odbyć się w piątek 11 stycznia 2019 roku.
W Niemczech spośród 1054 lotów zaplanowanych na 10.01.2019r. ponad 640 zostało odwołanych z powodu całodniowego strajku pracowników kontroli bezpieczeństwa na lotniskach w Duesseldorfie, Kolonii i Stuttgarcie, którzy domagają się podwyżek płac. Z tej samej przyczyny z berlińskich lotnisk Tegel i Schönefeld na początku tygodnia anulowano 94 loty. Związek zawodowy Verdi nie wyklucza strajków na kolejnych lotniskach - rozmowy mają zostać wznowione 23 stycznia.
Mimo podpisanego porozumienia Ryanaira ze związkami Sitcpla i USO w Hiszpanii, dzięki któremu zdecydowano się odwołać strajki zaplanowane na 10 i 13 stycznia, w piątek 11 stycznia 2019 roku odbędzie się protest włoskich kontrolerów. Został on zapowiedziany w godz. 13.00 - 17.00. Przewoźnik na swojej stronie internetowej informuje o odwołaniu 98 lotów, w tym 10 do i z Polski.
Polscy pasażerowie nie polecą na trasach:
- FR1372 Neapol - Wrocław
- FR1373 Wrocław - Neapol
- FR1460 Modlin- Wenecja Treviso
- FR1461 Wenecja Treviso - Modlin
- FR5717 Bolonia -Modlin
- FR5718 Modlin-Bolonia
- FR6877 Kraków - Bergamo
- FR6876 Bergamo - Kraków
- FR7931 Piza - Kraków
- FR7932 Kraków - Piza
Pierwszy strajk w Ryanairze ma się odbyć we wtorek 8 stycznia 2019 roku.
USO i Sitcpla - hiszpańskie związki zawodowe zrzeszające załogi pokładowe zapowiedziały zorganizowanie przynajmniej trzech strajków. Nie jest wykluczone, że potrwają one dłużej niż 24 h. Drugi strajk jest zaplanowany na czwartek 10 stycznia, a trzeci na niedzielę 13 stycznia. Powodem tej decyzji był brak porozumienia pracowników z Ryanairem na temat podwyżek i zmiany formy zatrudnienia.
Na razie nie wiadomo które loty zostaną odwołane. Największy dotychczas strajk pracowników Ryanaira odbył się 28 września 2018 roku. Przewoźnik był wówczas zmuszony odwołać ponad 250 lotów, przez co ucierpiało ponad 30 tys. pasażerów.
W poniedziałek, 7 stycznia na dwóch berlińskich lotniskach: Tegel i Schönefeld miał miejsce strajk ostrzegawczy.
Zjednoczony Związek Zawodowy dla Sektora Usług (VER.DI) wezwał pracowników ochrony do czterogodzinnego strajku ostrzegawczego. Akcja trwała od 5 rano do godziny 8.45. W związku ze strajkiem na lotnisku Tegel odwołanych zostało 60 lotów a na lotnisku Schönefeld 20. Lufthansa odwołała osiem rejsów z Berlina do Monachium i Frankfurtu nad Menem. Dziesiątki innych odlotów i przylotów może zostać opóźnionych.
Z powodu strajku ostrzegawczego pracowników ochrony w poniedziałek 7.1. w berlińskich portach lotniczych Schönefeld i Tegel w godzinach od 5.00 do 8.45 wystąpią poważne zakłócenia w ruchu lotniczym. Zapytaj o aktualny status swojego lotu z linią lotniczą przed podróżą na lotnisko w poniedziałek 7 stycznia - można przeczytać w komunikacie na stronie lotniska Tegel.
Na niemieckich lotniskach, w ochronie pracuje ponad 23 tys. osób w tym 3 tys. w stolicy Niemiec. Strajk jest odpowiedzią na negocjacje w sprawie podwyżek stawki godzinowej do 20 Euro. Kolejne rozmowy na temat podwyżek płac pomiędzy związkowcami a pracodawcą odbędzie się 23 stycznia.
Komentarze
Tagi:
Dział transport:
Starsze aktualności:
W Krakowie powstaje nowy szlak
Emirates chwali się dobrymi
Gdzie Polacy jadą z biurami na Boże
Grecja z nowym planem dla
Kolejne kraje bliżej członkostwa w
Airbnb zazdrości hotelom i zmierza do profesjonalizacji
Mistrzostwa wirtualnych biur
Sierpień kolejnym miesiącem spadków
Polski Bus: podróże łączone z Wrocławia do Wiednia i Brna
Pierwsze efekty remontu Courtyard by Marriott Warsaw Airport
Zakaz lotów do mniejszej liczby krajów
Więcej pasażerów na bydgoskim lotnisku
Nowe lotnicze połączenie z Szczecina
Miękkie lądowanie byłego prezesa Kraków Airport
Przyznano nagrody polskim hotelom
Niezły wynik lotniska w Radomiu