Ogłoszenia
Ogłoszenia
- poszukuję pilota trasa Września- Warszawa
- KONSLUTANT/KONSULTANTKA DO DZIAŁU CALL CENTER
- SPECJALISTA / SPECJALISTKA DO DZIAŁU KONTROLI...
- SPECJALISTY/SPECJALISTKI DO DZIAŁU MARKETINGU
- SPECJALISTA/SPECJALISTKA DS. ROZLICZEŃ I...
- Sun Way Travel w Łodzi poszukuje Specjalistki/ty
- Specjalista ds turystyki Konin - biuro podróży...
- Specjalista / Specjalistka ds. Turystyki
- Meble do salonu franczyzowego TUI
- Specjalista ds.Turystyki
Związkowcy nie chcą zewnętrznych ochroniarzy na lotniskach
W 2011 roku w prawie lotniczym pojawiły się zmiany. Na ich mocy, już 1 marca 2013 roku, z portów lotniczych zniknie Straż Graniczna. Lotniska będą mogły zatrudniać firmy zewnętrzne do wszystkich usług, również tych związanych z bezpieczeństwem pasażerów.
Związkowcy z Solidarności z Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego uważają, że na zatrudnieniu zewnętrznych pracowników do ochrony lotnisk stracą pasażerowie, bowiem pogorszy się ich bezpieczeństwo i pojawią się opóźnienia lotów. Według nich porty powinny rozbudowywać własne służby.
W Międzynarodowym Porcie Lotniczym "Katowice" w Pyrzowicach zostaną wprowadzone zewnętrzne firmy ochroniarskie, które zajmą się ochroną odpraw pasażerskich. Większość pracowników takich firm jest zdaniem związkowców nieprzygotowana do kontroli bezpieczeństwa, nie posiada też odpowiednich certyfikatów.
W chwili obecnej za kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku w Pyrzowicach odpowiada Straż Graniczna i osiemdziesięciu pracowników pracujących w zewnętrznej służbie ochrony, którą powołał zarząd portu. Większość z nich posiada certyfikat kontroli bezpieczeństwa wydany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Według związkowców, aby firma zewnętrzna mogła zapewnić pasażerom bezpieczeństwo powinna zatrudniać 120 pracowników. W ofercie przetargowej wskazano tymczasem minimalną liczbę pracowników wynoszącą 15. Pozostałe osoby miałyby przejść szkolenia później.
Jedna ze spółek, która bierze udział w przetargu miała już rozpocząć rekrutację pracowników i podpisywać z nimi "umowy szkoleniowe". Warto zaznaczyć, że po ukończeniu kursu, osoby te otrzymują certyfikat kontroli bezpieczeństwa, jednak w zamian zobowiązują się one do podjęcia pracy w spółce lub w innym miejscu, które wskaże pracodawca. W rzeczywistości oznacza to, że przez pięć kolejnych lat (po tym czasie wygasa "umowa szkoleniowa") są one zależne od firmy. Jeśli dany pracownik będzie chciał zerwać współpracę wcześniej, będzie musiał zapłacić horrendalną karę w wysokości 20 tysięcy zł. Gdyby firma nie wygrała przetargu, wiele osób mogłoby mieć kłopoty.
W pierwszej połowie 2012 roku Międzynarodowy Port Lotniczy "Katowice" w Pyrzowicach odprawił ponad 1,1 mln pasażerów. W analogicznym okresie 2011 roku było to o ponad 7 procent mniej.
Komentarze
Tagi:
Dział dostawcy/usługodawcy branży:
Polacy nie rezygnują z
Wakacje 2026 pod znakiem tańszych lotów i planowania podróży z
Dział dla turystów:
Rodziny częściej podróżują
Kampania przeciw porzucaniu zwierząt w
Starsze aktualności:
Wakacje.pl proponują last
Grecja przesuwa wprowadzenie nowej
Stabilne wyniki w europejskiej
Emerytura marzeń - pływanie w niekończącej się
Rusza promocja turystyczna regionów poszkodowanych przez
Coraz więcej Polaków unika urlopu w
Zamość szykuje się na
Strategiczne spotkanie WP
Więcej gości w obiektach noclegowych niż przed
Jakie są preferencje Polaków w tym
Euro 2012 - darmowe loty dla Rosjan
Sieć Best Western wypełnia niszę na krakowskiej starówce
Costa Coffee rozpoczęła kampanię
Rośnie sprzedaż imprez autokarowych
8. Konferencja Inwestycje w Hotelarstwie 2011
Czy warto jechać nad Polskie Morze we Wrześniu ?
Targi FOOD-to-GO w Krakowie za nami
Zmiany warunków wydawania zezwoleń na linie regularne do Grecji
Podróżujmy, latajmy, zwiedzajmy - wszystko na wyciągnięcie ręki
Górale czekają na rosyjskich turystów
Lataj z Triadą w ofercie Czarter Mix
