TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Średnie ceny letnich wyjazdów niższe niż przed tygodniem

Wyjazdy turystyczne nieco tańsze niż przed tygodniem. Nie dotyczy to jednak wszystkich, popularnych wśród polskich turystów kierunków. Gdzie ceny zmieniały się najmocniej?


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje jedenaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 10 lutego 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 3 lutego, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 10 lutego 2021 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, spadła o 42 złote. W poprzednich zestawieniach ceny podnosiły się o 113, 20, 12 i 22 złote, natomiast wcześniej spadły o 21 złotych. W minionym tygodniu najbardziej obniżyły się ceny wyjazdów na Lanzarote - o średnio 244 złote, a w nieco mniejszym stopniu na Majorkę i Korfu - o 151 i 124 złote. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Sycylii (poprzednio ceny najbardziej tam spadły) i w Maroku - o 196 i 158 złotych, a w mniejszej skali na Malcie - o srednio 105 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 8 i 23 złote.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 zniżkowały na wszystkich najważniejszych kierunkach za wyjątkiem Bułgarii, w tym w największym stopniu na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio 143 i 74 złote, w nieco mniejszym w Turcji i Egipcie - o 35 i 19, zaś nieduży wzrost cen wystąpił tym razem w Bułgarii - o średnio 21 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 340 złotych. Potwierdza to niemal stały trend wzrostu cen wycieczek, gdyż w poprzednich zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 329, 252, 269, 256, 170, 189, 221, 132, 41 i 17 złotych. Najbardziej w skali roku podniosły się ceny wyjazdów na Synaj - o średnio 707 złotych, a nieco mniejsze były zwyżki cen na Półwyspie Chalcydyckim i na Majorce - o 573 i 474 złote. Jedyny roczny spadek cen wycieczek kolejny raz z rzędu odnotowano na Malcie - o średnio 263 złote.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 68 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz pięćdziesiąty piąty z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do okresu sprzed roku.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,59 zł/litr wobec 2,25 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 59,6 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 60,7 procent, a przed dwoma o 57,5 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych nieznacznie się wzmocniła. Tym razem złoty był słabszy o około 2,2 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 2,7 procent, a przed dwoma o 2,5 procent.

W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale skala ich negatywnego wpływu w niewielkim stopniu zmalała. Zawierał się on w przedziale +240/+250 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +245/+255, a przed dwoma było to +240/+250 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie - o średnio 492 złote, mniejsze ale także znaczące miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 437 złotych oraz w Grecji i Turcji - o 344 i 299 złotych, a ponownie w najmniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii - o 230 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Majorce, w Albanii, we Włoszech i na Cyprze - o odpowiednio 474, 441, 423 i 406 złotych, a nieco mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej i Maroku - o 369 i 356 złotych. Znacznie mniejsze były wzrosty średnich cen w Tunezji i Portugalii - o średnio 106 i 35 złotych, natomiast na Malcie ceny w ujęciu rocznym spadły - o średnio 263 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 388 złotych, nieco mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, do Grecji i Turcji - o 332, 308 i 279 złotych, a najmniejsze do Bułgarii - o średnio 232 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe dwuletnie wzrosty cen wycieczek ponownie miały miejsce w Albanii i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 493 i 309 złotych. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów na Cypr, do Włoch, na Majorkę i do Portugalii - o średnio 289, 259, 256 i 196 złotych. Stosunkowo nieduże zwyżki cen miały miejsce w Maroku i Tunezji - o 85 i 46 złotych, a znacząco spadły w tym ujęciu ceny wycieczek na Maltę - o 416 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Best Reisen, TUI Poland oraz Itaka - o około 130, 195 i 210 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 300 złotych (biuro ETI) do 510 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman),

W jedenastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, które po jednotygodniowej przerwie powróciło do znacznej przewagi w atrakcyjności propozycji, tym razem z liczbą 59 ofert (poprzednio 38 ofert, przed rokiem 51, a przed dwoma laty 46 ofert). Ten znaczny wzrost liczby najlepszych ofert był skutkiem znacznej zniżki cen ofertowych w tym biurze w ostatnim tygodniu. Organizator ten wyprzedził biuro Rainbow z liczbą 25 ofert (poprzednio 29 ofert, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 18 ofert) oraz biuro Itaka z liczbą 21 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 18, a przed dwoma laty 21 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland - 6 ofert oraz biura Coral Travel i Best Reisen - po 3 oferty, na kierunkach greckich przodowało biuro TUI Poland - 11 ofert przed biurami Rainbow - 8 ofert i Coral Travel - 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland - 11 ofert oraz biura Itaka i Rainbow - po 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert i TUI Poland - 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland - 6 oferty i Exim Tours - 5 ofert, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Rainbow w Grecji, a biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i na Wyspach Kanaryjskich.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W jedenastym zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki nie nastąpiła żadna zmiana, a przesunięciom uległy jedynie pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Nowym liderem zostało biuro TUI Poland, które awansowało na tę pozycję z miejsca trzeciego, czyli zamieniło się pozycją z biurem Grecos, które przesunęło się z miejsca pierwszego na trzecie. Biuro Exim Tours pozostało wiceliderem, pozycję czwartą zajmowało biuro Coral Travel, a piątą biuro Rainbow.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
instytut traveldata analiza cen wyjazd lato grecja turcja lanzarote korfu majorka
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję