TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Co można robić w Macedonii?

Co można robić spędzając urlop w Macedonii? Które miejsce koniecznie trzeba odwiedzić? Co trzeba wiedzieć przed przyjazdem? Zapraszamy do drugiej części rozmowy z dyrektorem Agencji Promocji i Wsparcia Turystyki Republiki Macedonii, Ljupczo Janevskim.


Co turyści powinni wiedzieć przed przyjazdem do Macedonii?

Łatwo dostępny kierunek turystyczny, a co najważniejsze maksymalnie bezpieczny dla każdego podróżnego. Liczba połączeń lotniczych z europejskich metropolii gwałtownie rośnie i stale otwierają się nowe obiekty noclegowe, także na obszarach wiejskich. uruchomiono bezpośrednie połączenia lotnicze do większości europejskich metropolii, co sprawiło, że Macedonia jest obecnie połączona z 40 kierunkami. Zwiększenie ilości bezpośrednich połączeń lotniczych ma bezpośrednie przełożenie na liczbę turystów w kraju. Nastąpił napływ kapitału zagranicznego, co świadczy o tym, że liderzy biznesu czują się komfortowo inwestując w Macedonii, postrzegając kraj jako stabilny i bezpieczny.

Łatwość podróżowania w Macedonii, relatywnie bliskie położenie atrakcji turystycznych sprawia, że w jednej chwili możecie się kąpać w jeziorze, a za dwie godziny latać na paralotni w Parku Narodowym. Taksówki są licencjonowane, kursy walut takie, jak w bankach. Pozostaje Wam tylko zabrać walizkę pełną ciekawości świata, a resztą zajmą się gościnni obywatele Macedonii.

Jakie są w Macedonii miejsca, które "musi się zobaczyć"?

Jeśli mówimy o czterech porach roku, to Macedonia ma się czym pochwalić w tym zakresie.

Jeśli musiałbym wybrać dziesięć miejsc, to wymienię dwadzieścia! Macedonia jest krajem o niesamowitym pięknie przyrody, z inspirującymi możliwościami wypoczynku, zabawy i przygody. Koniecznie trzeba odwiedzić miasto Ochryda. Jezioro Ochrydzkie liczy 4 miliony lat i jest jednym z najstarszych jezior na świecie. Ponadto, jest jednym z największych zbiorników wody pitnej w Europie. Jest chronione przez UNESCO jako naturalne dziedzictwo i reprezentuje ekosystem z ponad 200 endemicznymi gatunkami, wśród których znajduje się również słynny ochrydzki pstrąg.

Gdy znajdziesz się we wsi Kukljica, 8 km na północny zachód od Kratova, zostaniesz powitany przez niezwykły widok, który sprawi, że pomyślisz, że natura stworzyła go tylko dla twoich oczu - 140 kamiennych figur w postaci wysokich na 10 metrów słupów, przypominających powiększone ludzkie postaci. Miejsce to, nazywane przez miejscowych "wesołe wesele" opowiada o skamieniałych nowożeńcach i gościach weselnych. Aby doświadczyć czegoś pierwotnego, postaraj się znaleźć na Świętej Górze w lokalizacji Kokino w dniu wiosennej równonocy i poczekaj na pierwszy promień słońca, siedząc na jednym z tronów. Od czasów starożytnych góra była uważana za miejsce, w którym spotyka się ziemia z niebem, gdzie przebywają bogowie i gdzie możliwe jest spotkanie człowieka z bogami.

Park Speleologiczny Kanionu Matka jest jednym z najbardziej fascynujących w Europie. Na tym obszarze znajduje się dziesięć jaskiń o długości od 20 do 176 metrów. Spośród nich najbardziej uderzająca jest podziemna jaskinia Vrelo, wewnątrz której znajdują się dwa jeziora i niezliczone stalaktyty. Dominuje ogromny stalagmit w kształcie stożka, którego historia sięga 2700 lat. Ze swoją głębokością 212 metrów, Vrelo jest najgłębszą podwodną jaskinią na Bałkanach, a drugą w Europie. Doświadczcie rytmu tradycji, niepowtarzalnych zapachów i smaków i pięknej scenerii Macedonii z czystą górską wodą i nietkniętymi krajobrazami, które zapierają dech w piersiach. Cieszcie się intymnością oferowaną przez wiejskie obszary Macedonii, Berovo, Galicznik, Jancze, Lazaropole, Brajczino, Ljubojno, Trpejaca, Kaliszta, Radożda i wiele innych.

Jakie są specjalności macedońskiej kuchni?

Macedonia jest krainą smaku. Gdy zasiądziesz do posiłku w Macedonii, twój apetyt jeszcze wzrośnie po pierwszym kęsie jedzenia, które Ci podadzą. Gdy wypijesz tylko jeden łyk wina, nigdy nie będziesz w stanie ugasić pragnienia. Tutaj ludzie wiedzą, jak cieszyć się jedzeniem, a posiłek jest rodzajem rytuału. Duża ilość słonecznych dni jest źródłem bogatych smaków i zapachów kuchni macedońskiej. Region charakteryzuje się klimatem, który nadaje się do uprawy owoców, warzyw, różnych ziół i przypraw. Każdego roku sady i ogrody pełne są nieodparcie pysznych owoców, beczki są zawsze wypełnione po brzegi, a mięso jest naturalne i wyjątkowo wysokiej jakości. W Macedonii łatwo można zaspokoić wszelkie pragnienia kulinarne - tych, którzy lubią mięso i potrawy rybne, jak również tych, którzy preferują różnorodne dania wegetariańskie. Każda pora roku charakteryzuje się określonymi daniami sezonowymi, a każdy z regionów oferuje swoją szczególną specjalność. Mówiąc wprost, masz przed sobą ogromny wybór, przy którym nie popełnisz błędu. Tradycyjne specjały rybne, warzywne gulasze i zupy, mięso przygotowane w piecach, wybór jest nieograniczony i smaczny.

Co turyści mogą robić w Macedonii?

Aktywne formy wypoczynku, kajakarstwo, paralotniarstwo, snorkeling, nurkowanie, speleologia. Macedonia jest idealnym wyborem dla miłośników sportów ekstremalnych, tych, którzy pragną przygody i adrenaliny. Macedońskie niebo jest prawdziwym rajem dla paralotniarzy. To, czego pragnie każdy młody człowiek, to odnaleźć siebie w przestrzeni, która go otacza. Paralotniarstwo jako rekreacyjny, konkurencyjny i pełen przygód sport jest szeroko rozpowszechnione w całym kraju. Gdy zawitacie do klubów paralotniarskich w Skopje, Prilepie, Kruszewie i Mavrowie, możecie skorzystać z pełnego wyposażenia i profesjonalnych instruktorów tego sportu. Macedońskie góry nadają się do startu, a doliny i niziny zapewniają bezpieczne i wygodne lądowanie. Te regiony mają piękne krajobrazy, które warto zobaczyć.

Kajakarstwo jest bardzo popularnym sportem w Macedonii, a kaniony Ochrydzkiego i Prespanskiego Jeziora, a także kanion Matka w pobliżu Skopja, są doskonałymi miejscami dla regat kajakarskich W Macedonii istnieją kluby kajakowe dla spokojnych i dzikich wód, tradycyjnie co roku w centrum sportowo-rekreacyjnym Matka odbywa się Ilindenski Slalom Kajakowy. Niezapomnianym przeżyciem jest nurkowanie w podwodnych stanowiskach archeologicznych. Nurkowanie w Jeziorze Ochrydzkim jest bardzo atrakcyjne i popularne. Jezioro jest prawdziwą archeologiczną skarbnicą i wypełnione jest endemicznymi gatunkami flory i fauny, jak na przykład ochrydzką okrągłą gąbką, żyjącą na głębokości 35 metrów, którą rzadko można spotkać w innym miejscu. Wraz z profesjonalnymi instruktorami każdy turysta może cieszyć się dziennymi i nocnymi spacerami wzdłuż podwodnych stanowisk archeologicznych w Zatoce Kości w Gradiszte i zachwycać neolityczną osadą palową, jedyną tego rodzaju na Bałkanach oraz artefaktami, które można podziwiać w Muzeum.

Macedonia oferuje ekscytujące wrażenia również miłośnikom skarbów ukrytych w jaskiniach. Jaskinie w Macedonii są jednymi z wielu naturalnych cudów o dużym potencjale turystycznym. W Macedonii jest 346 jaskiń, z których około stu stanowią pieczary. Niektóre jaskinie mają podziemne rzeki, jeziora i naturalne ornamenty, stalaktyty i stalagmity. Wiele z nich jest domem dla rzadkich podziemnych form życia, a także prehistorycznych skamielin. Najbardziej znaną i najgłębsza jest jaskinia Vrelo w kanionie Matka. Sufit jest pokryty prawdziwym deszczem stalaktytów, z których szczególnie urokliwe są krystalicznie białe, wysokie na 6 metrów bliźniacze kolumny". Zachwyca również trzymetrowy stalagmit zwany "stożkiem", którego historia sięga 2700 lat. Prawdziwa głębokość zatopionej jaskini nie została jeszcze ustalona, wydaje się mieć ponad 212 metrów, dlatego niektórzy uważają Jaskinię Vrelo za najgłębszą podwodną jaskinię w Europie.

Macedonia jest spokojnym i pięknym, górskim krajem, dlatego turystyka piesza jest bardzo dobrze rozwiniętym sportem. Góry Jakupica, Szar Planina i Korab są najbardziej atrakcyjne dla turystów ze względu na wspaniałe widoki rozciągające się ze szczytów, skąd można zrobić piękne zdjęcia do swojej kolekcji. Kolarstwo górskie jest szybko rozwijającym się sportem ze względu na tysiące poza drogowych tras. W każdym klubie górskim można wypożyczyć rower i wziąć udział w zorganizowanych regionalnych wycieczkach rowerowych po górach. Najatrakcyjniejszą trasa liczy 33 kilometry i znajduje się w Parku Narodowym Mavrovo.

Kiedy najlepiej wybrać się do Macedonii?

Jeśli mówimy o czterech porach roku, to Macedonia ma się czym pochwalić w tym zakresie. Produkty turystyczne Macedonii są bogatą kombinacją dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, charakteryzującego się szerokimi, przestronnymi krajobrazami jezior i górskich scenerii, które oferują spokój rzadko już spotykany w XXI wieku. Zdajemy sobie sprawę, że największa liczba turystów zagranicznych stacjonuje na Wybrzeżu Ochrydzkim, ale mają oni możliwość, poza korzystaniem z jeziora, doświadczyć alternatywnych form wypoczynku przy pomocy krajowych tour operatorów. Piękna dziewicza przyroda, korzystny klimat i położenie sprzyjające niezapomnianej podróży oraz infrastruktura, którą oceniłbym na dobrą.

Wypoczynek zorganizowany czy indywidualny, jaki jest najlepszy sposób na zwiedzenie Macedonii?

Oba. Dla tych, co pragną badać i poznawać, prawdopodobnie lepszy jest przyjazd indywidualny. Dla pozostałych natomiast lepszy będzie wypoczynek zorganizowany, który zapewnia więcej komfortu.

Dlaczego turyści powinni wybrać Macedonię spośród innych krajów bałkańskich?

W krainie jezior i gór, smakoszy i miłośników wina, podróżni spragnieni adrenaliny i relaksu mogą mieć niezapomniane wrażenia. Macedonia jest skarbnicą wciąż nieodkrytych klejnotów, które zaskoczą i oczarują każdego przybywającego do naszego kraju.

Pierwszą część rozmowy można znaleźć tutaj
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
macedonia turyści wyjazd podróże bałkany wypoczynek zorganizowany
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję