Europarlamentarzyści wzywają do minimalizacji skutków upadku Thomasa Cooka
Europosłowie wzywają kraje UE do pełnego wykorzystania istniejących instrumentów w celu złagodzenia skutków bankructwa Thomasa Cooka. Wskazują także, na potrzebę lepszego zabezpieczenia pasażerów linii lotniczych przed bankructwem przewoźnika.
O ile prawa turystów są dobrze zabezpieczone, to niepokój europosłów wzbudziła sytuacja pracowników upadłego touroperatora. W rezolucji przyjętej w czwartek 24 października, eurodeputowani wyrazili zaniepokojenie w związku z tym, że upadek touroperatora pozbawił miejsc pracy tysiące ludzi, zarówno pracowników touroperatora, jak i jego kontrahentów, a także wyrządził znaczne szkody dla całego sektora turystycznego.
Rządy powinny korzystać z Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji, aby pomóc zwolnionym pracownikom i przedsiębiorstwom, które poniosły straty w wyniku upadku grupy turystycznej a Komisja powinna określić instrumenty UE, które mogłyby zrekompensować szkody wyrządzone w sektorze - napisano w rezolucji, w której dodano, że w ostateczności pomoc państwa można by uznać za środek łagodzący negatywne skutki gospodarcze.
Europarlamentarzyści dodają, ze Komisja Europejska i państwa członkowskie powinny dopilnować, aby pracownicy dotknięci niewypłacalnością mieli zagwarantowane zarobki i świadczenia emerytalne.
Eurodeputowani zwracają uwagę, że od 2017 r. zbankrutowały 32 linie lotnicze i chcą, aby Komisja oceniła, czy są potrzebne nowe regulacje zapobiegające takim sytuacjom.
W rezolucji podniesiono, że przyczyny bankructwa Thomasa Cooka powinny zostać dogłębnie przeanalizowane. Eurodeputowani wskazują, że sytuacja finansowa upadłego touroperatora była wcześniej znana władzom brytyjskim. Oprócz tego, pojawił się w niej postulat stworzenia systemu gwarancji ubezpieczeniowych na wypadek bankructwa przewoźników lotniczych. Europosłowie chcą również, aby Komisja przedstawiła wniosek dotyczący praw pracowników do otrzymywania informacji i udziału w konsultacjach oraz zarządzania restrukturyzacją, zgodnie z rezolucją Parlamentu przyjętą w styczniu 2013 roku.
Kończąc, eurodeputowani podkreślili, że sektor turystyczny, który ucierpiał z powodu upadku Thomasa Cooka, generuje ponad 10 procent PKB Unii Europejskiej i działa jako bodziec dla innych sektorów. W związku z tym powinien zostać włączony do priorytetów Komisji i mieć odpowiednie miejsce w następnym budżecie UE.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Będą zabezpieczenia dla linii lotniczych?
[2019-10-27 02:23 83.26.232.*]
Kolejne łzy darmozjadów nad własną ofiarą. W turystyce ryba psuje się od ogona. Od wszelkich zwolnień i zaniechań. Od kościołów , związków i organizacji tzw non profit po szkoły i jednodniowych organizatorów turystki bez vatu, podatków i ubezpieczeń. To wspaniała polityka komuny Unii i Pisu. odpowiedz »
Będą zabezpieczenia dla linii lotniczych?
[2019-10-29 18:34 188.146.184.*]
My mamy się złożyć - nie nigdy to powinny hotele tak obniżyć cenę żeby przyciągnąć nowych klientów z między immymi Polski żeby ta dziurę po Tomasie Cooku zapełnić - ten kto będzie konkurencyjny to ten kryzys wytrzyma odpowiedz »
Będą zabezpieczenia dla linii lotniczych?
[2019-10-31 10:41 83.31.218.*]
jasne ,bo ty chcesz pojechać za 900 zł do hotelu 5 * ultra all .Gdybyś czytał/a ze zrozumieniem to byś wiedziała że cyt :"... prawa turystów są dobrze zabezpieczone " chodzi o współpracowników a tak na marginesie dlaczego ktoś ma ci dofinansowywać do luksusu -sama za niego zapłac ,albo poszukaj sponsora odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Przychody ze sprzedaży w Rainbow wciąż na
Jest decyzja w sprawie gwarancji Join
Wakacje.pl świętują milion
Dział prawo i podatki:
Jest decyzja w sprawie gwarancji Join
PLL LOT mają tymczasowego
Starsze aktualności:
WTTC: sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje
Władze Wenecji ograniczą liczebność grup
Kontrole na granicy ze Słowacją znów
Zmiana lidera kierunku na city
Polska Wschodnia - tanie pożyczki dla
Grecos promuje Grecję
UE szykuje zmiany w przepisach dot. czasu pracy
ACI EUROPE publikuje wytyczne dot. obsługi pasażerów z niewidocznymi
Ruszył fundusz pożyczek dla firm turystycznych ze wschodniej
Jeśli pasażer sam załatwi sobie lot zastępczy, może nie dostać odszkodowania za
Wakacje.pl prognozują udaną majówkę
SKKP rozpoczyna cykl bezpłatnych szkoleń dla branży turystycznej
Airbnb nie wycofa się z Zachodniego Brzegu
Trzy firmy chętne do rozbudowy gdańskiego lotniska
Wyniki Enter Air za pierwszy kwartał
KE: Zniesienie opłat roamingowych bardzo przysłużyło się turystom
Ceny imprez - drożeje Teneryfa, tanieje Hiszpania
Wizz Air wznowił loty do Wielkiej Brytanii
Komisja zatwierdziła polski program pożyczek i gwarancji o wartości 700 mln euro
Jak Orbis realizuje strategię zrównoważonego rozwoju?
Rzecznik Finansowy przyjrzał się ubezpieczeniom turystycznym
OKAZJA!! Komfortowe apartamenty w centrum Wisły od 5 tys/m2
Zapłacili 465 zł dziennie za noc w luksusowym hotelu SPA. Ot
Co raz więcej osób wybiera podróż samolotem
Coraz więcej osób kupuje bilety kolejowe przez internet
International Airlines Group z zyskiem w I kwartale
Podzielone opinie w sprawie tramwaju pod Wawelem
Darmowe mapki dla turystów jak świeże bułeczki
Coraz bliżej powołania Rzecznika Praw Pasażerów
Kto z nami do hotelu Hilton beach w Hurghadzie 5.06.2008