TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Negatywny wpływ cen paliwa na ceny wycieczek nieco mniejszy niż wcześniej

Skala negatywnego wpływu cen paliwa lotniczego na ceny wyjazdów obniżyła się - przekonują analitycy Instytutu Traveldata.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje siódme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 6 stycznia 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 30 grudnia 2021, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 6 stycznia 2021 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 22 złote. W poprzednim zestawieniu miał miejsce tygodniowy spadek cen, który wyniósł 21 złotych, wcześniej wystąpił wzrost cen o 18 złotych, a jeszcze wcześniej ceny spadły o 12 złotych. Najbardziej podniosły się ceny w Maroku - o średnio 90 złotych, a niewiele mniej na Sycylii i hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o średnio 71 i 62 złote. Największe zniżki średnich cen w ostatnim tygodniu ponownie odnotowano na Cyprze - o 88 złotych oraz na greckiej wyspie Kos i w Portugalii - o średnio 24 i 17 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 31 i wzrosły o 25 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, zwyżkowały na wszystkich wiodących kierunkach. Najmniej, bo jedynie o 14 złotych podniosły się ceny na Wyspach Kanaryjskich, nieco więcej w Egipcie, Grecji i w Turcji - o 24, 24 i 27 złotych, zaś wyraźnie największy był tygodniowy wzrost cen wycieczek do Bułgarii - o średnio 44 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 256 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 170, 189, 221, 132, 41 i 17 złotych. Tym razem najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na półwysep Synaj - o średnio 560 złotych, zaś nieco mniejsze były zwyżki cen na Cyprze i hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz- o 471 i 457 złotych. Zdecydowanie największy roczny spadek cen odnotowano na Malcie - o średnio 396 złotych , a znacznie już mniejsze roczne zniżki cen wyjazdów odnotowano na wyspie Kos i w Portugalii - o 95 i 61 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 36 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów już po raz pięćdziesiąty z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego roku, ale skala negatywnego wpływu jest mniejsza niż jeszcze przed kilku tygodniami.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,15 zł/litr wobec 2,10 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 50,0 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 48,8 procent, a przed dwoma o 50,7 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu kolejny raz słabsza w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych. Tym razem złoty był słabszy o około 2,6 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 3,3 procent, a przed dwoma o 4,7 procent. Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale skala ich negatywnego wpływu znacząco się obniżyła. Zawierał się on w jeszcze nieco korzystniejszym przedziale, czyli +200/+210 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +205/+215 złotych, a przed dwoma +240/+250 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie - o średnio 406 złotych, mniejszy ale także znaczący miał miejsce w Turcji, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich - o 295, 267 i 234 złote, a w wyraźnie najmniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 128 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej, w Albanii, i na Majorce - o odpowiednio średnio 471,462, 450 i 366 złotych. Mniej znaczące były wzrosty średnich cen we Włoszech i w Maroku - o średnio 253 i 213 złotych, w jeszcze mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Tunezji - o 98 złotych, zaś na Malcie i w Portugalii ceny w ujęciu rocznym spadły - o średnio 396 i 61 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach najbardziej i w dość zbliżonej skali zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu, Turcji i Grecji - o 297, 251, 247 złotych, zaś w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii - o średnio 166 i 157 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Albanii, w Hiszpanii kontynentalnej i na Cyprze - o średnio 485, 498 i 377 złote. Mniejsze były wzrosty cen wyjazdów do Włoch, Portugalii i na Majorkę - o 256, 238 i 191 złotych. Stosunkowo nieduże zwyżki cen miały miejsce w Tunezji i w Maroku - o 50 i 39 złotych, a znacząco spadły w tym ujęciu ceny wycieczek na Maltę - o 267 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach ETI, Itaka i TUI Poland - o około 60, 90 i 105 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 230 do prawie 500 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 57 ofert (poprzednio 63 oferty, przed rokiem 53, a przed dwoma laty 50 ofert). Organizator ten wyprzedził biuro Rainbow z liczbą 27 ofert (poprzednio 28, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 12 ofert) oraz biuro Itaka z liczbą 20 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 23 oferty).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Zdecydowanie najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland - 7 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro TUI Poland - 12 ofert, przed biurami Rainbow oraz Itaka - 8 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 12 ofert oraz Rainbow i Itaka - 7 i 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert oraz TUI Poland - 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland - 6 ofert i Coral Travel - 5 ofert, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji, natomiast biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W siódmym zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki nie nastąpiła żadna zmiana, a przesunięciom uległy jedynie pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Liderem pozostało biuro TUI Poland, a swoje pozycje poprawiły biura Grecos i Coral Travel , natomiast z pozycji 4 na 2 przesunęło się biuro Exim Tours.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
paliwo lotnicze ceny wyjazdów traveldata itaka rainbow tui maroko cypr
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję