Ogłoszenia
Ogłoszenia
- BP ITAKA ŁÓDŹ- Specjalista ds Turystyki
- Zainwestuje w biuro podrózy
- CORAL TRAVEL PRUSZKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Pilot wycieczek szkolnych (Katowice i okolice)
- Product Manager at Rolfs Flyg & Buss
- Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista / Specjalistka ds. Turystyki
- Przewodnik po Rzymie
- Travel designer
- Pilot Londyn-Oxford-Windsor-Brighton-Bruksela
Uzbekistan zapowiada zniesienie wiz dla Polaków
Do 2021 r. Uzbekistan zamierza znieść wizy dla Polaków. To może zapoczątkować rozwój turystyki wyjazdowej z Polski do tego kraju. Obecnie Uzbekistan odwiedza rocznie zaledwie ok. 90 polskich turystów.
W Ambasadzie Republiki Uzbekistanu w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli polskiej i uzbeckiej branży turystycznej. Z Uzbekistanu przybyli na nie menedżerowie Ministerstwa Turystyki, biur podróży: Arada Group i Orient Voyages, a także linii lotniczej Uzbekistan Airways. Polską stronę reprezentowali m.in. przedstawiciele Polskiej Izby Turystyki, Izby Turystyki RP, Warszawskiej Izby Turystyki, LOT Travel, polskich biur podróży oraz podróżnik Jacek Pałkiewicz.
Zapowiedź zniesienia wiz
Spotkanie otworzył Dr. Bakhrom Babaev, Ambasador Republiki Uzbekistanu w Polsce informując, że do 2021 r. władze jego kraju zamierzają znieść wizy turystyczne dla Polaków. Wymianę turystyczną praktycznie trzeba budować od zera, gdyż obecnie ruch turystyczny między oboma krajami jest minimalny.
Co miesiąc 1500 Francuzów (18 000 w ciągu roku - przypis red.) wyjeżdża do Uzbekistanu w celach turystycznych. Zaledwie 90 Polaków w ciągu roku wybiera Uzbekistan jako kierunek swojej wycieczki- mówił Ambasador Bakhrom Babaev.
Po wystąpieniu Ambasadora głos zabierali Timur Kamalov dyrektor z Ministerstwa Turystyki Uzbekistanu, Anastasiya Arushanova, General Manager Arada Tourism Group, Elena Salnikowva z Departamentu Turystyki Przyjazdowej Orient Voyages i Dorotha Lachnit z paryskiego biura tej firmy oraz Yuldashev Gayrat reprezentujący linię lotniczą Uzbekistan Airways.
Goście z Uzbekistanu za pomocą profesjonalnie przygotowanych prezentacji przedstawili propozycje turystyki przyjazdowej.
Nie tylko zabytki z listy UNESCO
Współczesna oferta turystyczna Uzbekistanu nie ustępuje w niczym produktom turystycznym innych krajów. Dodatkowym atutem Uzbekistanu jest to, że kraj ten jest mało znany i stanowi doskonałą propozycję wypoczynku dla osób, które odwiedziły już destynacje turystyki masowej. Historia oraz kultura materialna i niematerialna tego kraju sięga ponad 4 000 lat. Dzięki temu jest wyjątkowo bogata i barwna co sprawia, że coraz więcej osób z różnych stron świata chce ją poznać. Uzbekistan słynie z wyjątkowych zabytków, które określane są perłami Jedwabnego Szlaku wiodącego niegdyś przez ten kraj. Najwięcej wspaniałych budowli będących świadectwem poziomu tutejszej kultury turyści mogą podziwiać w miastach: Samarkanda, Buchara, Chiwa i Shahrisabz. Wiele z znajdujących się tu budowli wpisanych jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i dorównuje najwspanialszym zabytkom w Indiach, Chinach czy Egipcie.
Bogactwo oferty
Atrakcje turystyczne w Uzbekistanie nie ograniczają się jedynie do turystyki historycznej i kulturowej, najbardziej popularnej i sprawdzonej formy turystyki. Uzbeckie biura podróży oferują pełną gamę produktów turystycznych, związanych m.in. z ekoturystyką, turystyką aktywną, turystyką zdrowotną czy dynamicznie rozwijającą się turystyką biznesową.
Dla turystów, którym nie wystarcza oglądanie zabytków i poznawanie kultury przygotowano wiele, różnorodnych form aktywnego wypoczynku takich jak uprawianie sportów wodnych, wędkarstwo, sporty konne, jeep safari, przejażdżki na wielbłądach, wędrówki po górskich szlakach czy uprawianie sportów zimowych np. narciarstwa.
Uzbekistan jest krajem różnorodnych krajobrazów. Są tu pustynie, które turyści przemierzają jeepami. Pomiędzy Samarkandą, a Bucharą rozciągają się stepy, na których można uprawiać sporty konne np. buzkaszi, tradycyjną, konną grę zespołową uważaną za narodowy sport Uzbeków. Tutejsze góry są doskonałym miejscem nie tylko do amatorskich wycieczek, ale także do uprawiana alpinizmu i wspinaczki wysokogórskiej. Zaledwie 80 km od Taszkientu rozciągają się najbardziej popularne w Uzbekistanie Góry Chimgan z dominującym szczytem Wielki Chimgan o wysokości 3309 m. Latem w górach tych można chodzić na wycieczki do okolicznych wąwozów, a zimą jeździć na nartach. W okolicy tej są również doskonale warunki do uprawiania jazdy konnej, lotniarstwa, a także wspinaczki górskiej.
Eko i etno turystyka
Dużą atrakcją dla zagranicznych turystów jest ekoturystyka. Na liście UNESCO obok zabytków jest również przepiękny masyw górski Zachodniego Tienszanu. Wiele turystycznych tras przebiega w pobliżu parków i rezerwatów przyrody, w których występują rośliny i zwierzęta wpisane do Czerwonej Księgi Uzbekistanu (rejestru zagrożonych gatunków). Zaledwie 80 km od Taszkientu znajduje się Park Narodowy Ugam Chatkal z górami Chimgan rozciągającymi się na zachodnich zboczach gór Tienszan. Ze względu na malownicze, krajobrazy Góry Chimgan nazywane są "uzbecką Szwajcarią".
W Uzbekistanie wiele miast jak np. Taszkient szczyci się czystym powietrzem, a to dla tego, że większość samochodów jeździ tu na gaz.
Dużym walorem uzbeckiej turystyki jest możliwość bezpośredniego kontaktu z miejscową ludnością, która jest niezwykle serdeczna, gościnna i otwarta na kontakty z innymi ludźmi. Służy temu etnoturystyka, która sprzyja poznawaniu ludności zamieszkującej Uzbekistan oraz ich kultury. W ramach tej formy turystyki realizowane są wizyty w domach uzbeckich rodzin. Są one doskonalą okazją do zapoznania się z narodową i regionalną uzbecką kuchnią oraz do zebrania oryginalnych przepisów kulinarnych na uzbeckie przysmaki.
Doskonałym przejawem etnoturystyki jest udział w licznych festiwalach folklorystycznych i jarmarkach rzemieślniczych. Odbywają się one w wielu miejscowościach od początku wiosny, aż do późnej jesieni i przyciągają tłumy turystów z całego świata.
Po zdrowie i urodę
Coraz bardziej popularny stają się pobyty zagranicznych turystów w uzdrowiskach położonych w malowniczych rejonach Uzbekistanu. Tutejsze uzdrowiska konkurują z najlepszymi uzdrowiskami Zachodniej Europy i Rosji nie tylko ceną, ale i jakością świadczonych usług. Również ośrodki Spa & Wellness cieszą się coraz większą popularnością wśród zagranicznych gości.
Niezwykle dynamicznie rozwija się w ostatnim czasie turystyka biznesowa. Taszkient i inne większe miasta Uzbekistanu są doskonałym miejscem dla organizacji rożnego typu spotkań, targów i kongresów.
Do Taszkientu przez Mińsk
Organizatorzy spotkania zapewniali, że Uzbekistan to bezpieczny kraj. Uzbekistan jest krajem laickim, choć większość jego mieszkańców to muzułmanie. Nasi turyści z Francji i innych krajów nigdy nie byli tu w niebezpieczeństwie. Nigdy nic im nie groziło - zapewniała Dorotha Lachnit, Polka od lat pracująca w paryskim przedstawicielstwie uzbeckiego biura podróży Orient Voyages.
Pewną trudnością dla rozwoju turystyki pomiędzy Polską i Uzbekistanem jest brak bezpośredniego połączenia lotniczego. Do Uzbekistanu najprościej można odbyć podróż na pokładach naszych samolotów latających z Mińska do Taszkientu - mówił Yuldashev Gayrat, przedstawiciel Uzbekistan Airways.
Lot z Warszawy do Taszkientu z przesiadką w Mińsku trwa ok. 18 godzin. Jeśli myśleć poważnie o rozwoju na szerszą skalę turystyki do Uzbekistanu warto, żeby zarząd uzbeckiego, narodowego przewoźnika lotniczego rozważył zasadność uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego. Skróciłoby to czas podróży i podniosło jej komfort. Za otwarciem bezpośredniego połączenia przemawia też fakt, że polski rynek lotniczy ma największą dynamikę wzrostu wśród krajów europejskich. Taką uwagę zgłosił Dariusz Wojtal, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki.
Na zakończenie spotkania głos zabrał podróżnik Jacek Pałkiewicz, który podzielił się z zebranymi refleksjami ze swoich podróży po Uzbekistanie. Poinformował, również, że w maju br. wyrusza ponownie do tego kraju w ramach międzynarodowej wyprawy Nowy Jedwabny Szlak 2017.
JEN
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Uzbekistan zniesie wizy?
[2017-04-24 12:47 83.26.253.*]
Fajnie ruch turystyczny może osiągnąć wielkość 20 tysięcy osób miesięcznie odpowiedz »
Uzbekistan zniesie wizy?
[2017-04-25 11:11 82.160.25.*]
a jeździłoby i więcej tylko durnowate zasady dostania wizy
Podróźnik odpowiedz »Uzbekistan zniesie wizy?
[2017-04-25 15:04 83.26.84.*]
Polaków mówiąc wprost... po prostu na Uzbekistan nie stać ;-)
Wiza to koszt,
Przelot to koszt,
... odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Jak wyglądały tegoroczne wakacje
Samodzielne podróże były
Dział prawo i podatki:
Kultowa, rzymska atrakcja turystyczna będzie
Organizacja kongresów wpisana do Zintegrowanego Systemu
PARP rozszerza grupę odbiorców wsparcia w ramach
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problemy z lex
Starsze aktualności:
Rośnie liczba Turystów odwiedzających
Gotowe dania w sklepach zagrożeniem dla
Rozpoczęły się targi TT
TSUE rozpatrywał skargi
Polacy rzadziej jadają posiłki poza
Hilton uznany za najlepsze miejsce do
Turystyka może stać się głównym źródłem przychodów dla
UE ujednolici przepisy dotyczące krótkoterminowego
W Krakowie powstaje nowy szlak
Rada Przedsiębiorczości: ratujmy miejsca pracy
Francuskie linie lotnicze po raz kolejny wyróżnione
Wrześniowe wyjazdy nie drożeją
Portal rezerwacyjny przejęty przez Szallas.hu
Sfinks Polska ujawnia nową strategię
Zimowy rozkład lotów na wrocławskim lotnisku
Mocno drożeje Albania, Sardynia i Maroko
56 milionów zagranicznych turystów we Włoszech
EASA i ECDC przestają rekomendować noszenie maseczek w samolotach
Zbiórka na rzecz uchodźców w krakowskich hotelach
Ceny w biurach znowu niższe niż przed tygodniem
Rada Przemysłu Spotkań i i Wydarzeń: nie wyszliśmy jeszcze z pierwszego lockdownu
PLL LOT podsumowują akcję Lot do domu
Kto zdobędzie miano Turystycznego Skarbu Małopolski?
Jakie technologie mogą zmienić linie lotnicze?
Obchodzimy Światowy Dzień Turystyki
Ceny wycieczek w październiku znów bardziej korzystne dla organizatorów
Turecka atrakcja z turystycznym rekordem
13 mln pasażerów na polskich lotniskach w pierwszych trzech kwartałach roku