TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Mocno drożeje Albania, Sardynia i Maroko

Niniejsze zestawienie obejmuje dwudzieste szóste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 30 marca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 23 marca 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 31 marca 2022 roku.


Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, spadła o 10 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły w Portugalii - o średnio 191 złotych, zaś mniejsze na Majorce i Malcie - o 172 i 163 złote. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano w Albanii - o 396 złotych, zaś nieco mniejsze wystąpiły na Sardynii i w Maroku - o 369 i 281 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 10 i wzrosły o 86 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu ceny wycieczek wzrosły tylko na jednym z pięciu wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023. Zwyżki miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 16 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny spadły - najmniej w Turcji i Grecji - o średnio 5 i 25 złotych, a znacznie mocniej w Bułgarii i Egipcie - o 68 i 89 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 1066 złotych (wcześniej były wyższe o 1098, 1043, 1092, 1060 i 1078 złotych).
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 1992 złote, a również bardzo znaczące wzrosty miały też miejsce w Maroku i Portugalii - o średnio 1842 i 1471 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 435 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz czwarty od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,72 zł/litr wobec aż 5,15 zł/litr przed rokiem, co oznacza czwarty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 27,8 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 14,8 procent, a przed dwoma o 21,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu nieco straciła w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była słabsza o 1,0 procent, podczas gdy jeszcze przed tygodniem była słabsza o około 0,6 procent, a przed dwoma o około 0,7 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz czwarty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu znacznego spadku cen paliwa oraz równocześnie jedynie nieznacznie słabszego złotego skala jego pozytywnego oddziaływania zawierała się tym razem w przedziale -165/-175 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -65/-75 złotych, a przed dwoma tygodniami nawet -130/-140 złotych.
Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, ze sytuacja taka jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich, w Grecji i w Turcji - o 1274, 1190 i 1081 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o średnio 746 i 708 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku i Portugalii - o 1842 i 1471 złotych, a nieco mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej, na Majorce, we Włoszech i na Cyprze - o średnio 1209, 1116, 1114 i 970 złotych, a najmniej wzrosły ceny wyjazdów do Tunezji, Albanii i na Maltę - o 666, 634 i 421 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i Grecji - o 1746 i 1594 złote, w nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu i Turcji - o średnio 1468 i 1382 złote, a kolejny raz w wyraźnie najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 1070 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Maroku, Portugalii i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 2346, 1768 i 1723 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen na Majorce, we Włoszech i na Cyprze - o 1673, 1610 i 1481 złotych, jeszcze mniejsze w Albanii i Tunezji - o średnio 1174 i 822 złote, a wyraźnie najmniejsze na Malcie - o 346 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Sun & Fun, Itaka, oraz Prima Holiday - o około 600, 790 i 820 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 920 złotych (biuro Grecos) do prawie 1550 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym czwartym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (poprzednio też 51 ofert, przed rokiem 54, a przed dwoma laty 49 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 41 ofert (poprzednio 43 oferty, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 23 oferty) oraz Coral Travel z liczbą 31 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 29 a przed dwoma laty 26 ofert).

Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland - 10 i 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura Itaka oraz TUI Poland - 11 i 10 ofert, a na tureckich biura TUI Poland - 7 ofert oraz Coral Travel i TUI Poland - po 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura TUI Poland - 4 oferty oraz Coral Travel i Exim Tours - po 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Turcji, biuro Itaka wzmocniło ją w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Coral Travel w Egipcie.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dwudziestym szóstym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, a zmianom uległy jedynie pozycje zajmowane przez poszczególnych organizatorów. Miejsce lidera zajęło biuro Orex Travel awansując z pozycji piątej, miejsce wicelidera biuro TUI Poland awansując z pozycji trzeciej, zaś biura Grecos, Itaka i Coral Travel przesunęły się o trzy lub dwie pozycje w dół tabeli.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym kolejny raz przodowały wówczas biura Exim Tours, Coral Travel i TUI Poland. W tym sezonie do pierwszej piątki weszło biuro Orex Travel (od razu na pozycję lidera), a opuściło ją biuro Exim Tours.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny imprez sierpień 2023 wyjazdów wakacji
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję