Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Pilot wycieczek szkolnych (Katowice i okolice)
- Product Manager at Rolfs Flyg & Buss
- Specjalista ds. Turystyki
- Pilot Słowenia 15-21.09.2024
- Specjalista / Specjalistka ds. Turystyki
- Przewodnik po Rzymie
- Travel designer
- Pilot Londyn-Oxford-Windsor-Brighton-Bruksela
- KRAKÓW - specjalista ds. organizacji wyjazdów...
- Specjalista ds. Turystyki Itaka Galeria Łódzka
Mocno drożeje Albania, Sardynia i Maroko
Niniejsze zestawienie obejmuje dwudzieste szóste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 30 marca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 23 marca 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 31 marca 2022 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).
W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, spadła o 10 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły w Portugalii - o średnio 191 złotych, zaś mniejsze na Majorce i Malcie - o 172 i 163 złote. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano w Albanii - o 396 złotych, zaś nieco mniejsze wystąpiły na Sardynii i w Maroku - o 369 i 281 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 10 i wzrosły o 86 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.
W minionym tygodniu ceny wycieczek wzrosły tylko na jednym z pięciu wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023. Zwyżki miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 16 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny spadły - najmniej w Turcji i Grecji - o średnio 5 i 25 złotych, a znacznie mocniej w Bułgarii i Egipcie - o 68 i 89 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 1066 złotych (wcześniej były wyższe o 1098, 1043, 1092, 1060 i 1078 złotych).
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 1992 złote, a również bardzo znaczące wzrosty miały też miejsce w Maroku i Portugalii - o średnio 1842 i 1471 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 435 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz czwarty od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,72 zł/litr wobec aż 5,15 zł/litr przed rokiem, co oznacza czwarty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 27,8 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 14,8 procent, a przed dwoma o 21,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu nieco straciła w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była słabsza o 1,0 procent, podczas gdy jeszcze przed tygodniem była słabsza o około 0,6 procent, a przed dwoma o około 0,7 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz czwarty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu znacznego spadku cen paliwa oraz równocześnie jedynie nieznacznie słabszego złotego skala jego pozytywnego oddziaływania zawierała się tym razem w przedziale -165/-175 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -65/-75 złotych, a przed dwoma tygodniami nawet -130/-140 złotych.
Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, ze sytuacja taka jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.
Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich, w Grecji i w Turcji - o 1274, 1190 i 1081 złotych, a w najmniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o średnio 746 i 708 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku i Portugalii - o 1842 i 1471 złotych, a nieco mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej, na Majorce, we Włoszech i na Cyprze - o średnio 1209, 1116, 1114 i 970 złotych, a najmniej wzrosły ceny wyjazdów do Tunezji, Albanii i na Maltę - o 666, 634 i 421 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i Grecji - o 1746 i 1594 złote, w nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu i Turcji - o średnio 1468 i 1382 złote, a kolejny raz w wyraźnie najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 1070 złotych.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Maroku, Portugalii i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 2346, 1768 i 1723 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen na Majorce, we Włoszech i na Cyprze - o 1673, 1610 i 1481 złotych, jeszcze mniejsze w Albanii i Tunezji - o średnio 1174 i 822 złote, a wyraźnie najmniejsze na Malcie - o 346 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Sun & Fun, Itaka, oraz Prima Holiday - o około 600, 790 i 820 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 920 złotych (biuro Grecos) do prawie 1550 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym czwartym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 51 ofert (poprzednio też 51 ofert, przed rokiem 54, a przed dwoma laty 49 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 41 ofert (poprzednio 43 oferty, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 23 oferty) oraz Coral Travel z liczbą 31 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 29 a przed dwoma laty 26 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland - 10 i 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura Itaka oraz TUI Poland - 11 i 10 ofert, a na tureckich biura TUI Poland - 7 ofert oraz Coral Travel i TUI Poland - po 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura TUI Poland - 4 oferty oraz Coral Travel i Exim Tours - po 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Turcji, biuro Itaka wzmocniło ją w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Coral Travel w Egipcie.
W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W dwudziestym szóstym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał taki sam, a zmianom uległy jedynie pozycje zajmowane przez poszczególnych organizatorów. Miejsce lidera zajęło biuro Orex Travel awansując z pozycji piątej, miejsce wicelidera biuro TUI Poland awansując z pozycji trzeciej, zaś biura Grecos, Itaka i Coral Travel przesunęły się o trzy lub dwie pozycje w dół tabeli.
Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym kolejny raz przodowały wówczas biura Exim Tours, Coral Travel i TUI Poland. W tym sezonie do pierwszej piątki weszło biuro Orex Travel (od razu na pozycję lidera), a opuściło ją biuro Exim Tours.
Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Polacy rzadziej jadają posiłki poza
Hilton uznany za najlepsze miejsce do
Turystyka może stać się głównym źródłem przychodów dla
UE ujednolici przepisy dotyczące krótkoterminowego
W Krakowie powstaje nowy szlak
Emirates chwali się dobrymi
Gdzie Polacy jadą z biurami na Boże
Grecja z nowym planem dla
Kolejne kraje bliżej członkostwa w
Airbnb zazdrości hotelom i zmierza do profesjonalizacji
Kto zdobędzie miano Turystycznego Skarbu Małopolski?
Jakie technologie mogą zmienić linie lotnicze?
Obchodzimy Światowy Dzień Turystyki
Ceny wycieczek w październiku znów bardziej korzystne dla organizatorów
Turecka atrakcja z turystycznym rekordem
13 mln pasażerów na polskich lotniskach w pierwszych trzech kwartałach roku
Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadza płatności mobilne
Francuskie linie lotnicze po raz kolejny wyróżnione
Wrześniowe wyjazdy nie drożeją
Portal rezerwacyjny przejęty przez Szallas.hu
Sfinks Polska ujawnia nową strategię
Zimowy rozkład lotów na wrocławskim lotnisku
IGGP uruchamia nowy kanał zakupów dla gastronomii
56 milionów zagranicznych turystów we Włoszech
EASA i ECDC przestają rekomendować noszenie maseczek w samolotach
Zbiórka na rzecz uchodźców w krakowskich hotelach
Ceny w biurach znowu niższe niż przed tygodniem
Rada Przemysłu Spotkań i i Wydarzeń: nie wyszliśmy jeszcze z pierwszego lockdownu
PLL LOT podsumowują akcję Lot do domu