Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Wychowawca kolonijny 10-19.08 Zakopane
- PILNIE POSZUKIWANY!! Animator Czasu Wolnego -...
- Specjalista ds. turystyki
- Specjalista ds sprzedaży - Koszalin
- Wolne miejsca w autokarze na trasie Grecja...
- SPECJALISTA d/s TURYSTYKI
- Specjalista ds. turystyki
- TUI Kołobrzeg - Specjalista d/s Turystyki
- Salon Firmowy ITAKA
- Zainwestuje

Polacy coraz chętniej sięgają po wina z wyższej półki
Import wina do Polski systematycznie rośnie. W ciągu zaledwie kilku lat jego wartość niemal się podwoiła, co tylko potwierdza zwiększające się zapotrzebowanie.
Wśród dostawców wina dominują Włochy - w 2018 roku wyeksportowali do Polski wina za blisko 65 mln euro. Większość stanowią gatunki czerwone, a co trzecia butelka to wino musujące, zwłaszcza prosecco. Polacy coraz chętniej sięgają po te z wyższej półki. O ile sprzedaż segmentu ekonomicznego stoi w miejscu, o tyle wina premium notują nawet 20-proc. wzrost sprzedaży.
"Popularność włoskich win na świecie rośnie z powodu coraz lepszej jakości włoskiego winiarstwa. Na rynku jest dostępnych coraz więcej rozmaitych szczepów i apelacji" - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Paweł Grotowski, ekspert ds. wina. "Włoskie wina są w Polsce najbardziej rozpoznawalne, w związku z czym także najchętniej kupowane. Najbardziej rozpoznawalne szczepy to primitivo z czerwonych win i prosecco z białych".
Z danych ICE Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich wynika, że wartość importu włoskiego wina do Polski sięgnęła 64,9 mln euro, dla porównania z USA - nieco ponad 36 mln, a z Niemiec - 35,6 mln euro. W ciągu roku wzrost importu włoskiego wina wzrósł o 20 proc. Większość sprowadzanych win stanowią butelkowane czerwone, ale dynamicznie rośnie sprzedaż prosecco. Z danych Nielsena wynika, że wzrost sprzedaży wyniósł 46 proc.
"Włochy kojarzą się przede wszystkim z Toskanią, a najbardziej popularne tamtejsze wino to chianti, bardzo uniwersalne wino, świetne do posiłków. Na świecie popularne są wina z wyższej półki - barolo pochodzące z Piemontu czy brunello di montalcino. Na odkrycie czeka wiele jeszcze innych regionów winiarskich, np. wina z Kampani - aglianico czy taurasi, wino, które można trzymać długo i odkrywać jego smak nawet po 20 latach" - wymienia Paweł Grotowski.
Wenecja Euganejska jest jednym z najważniejszych regionów winiarskich Włoch. To tam powstają doceniane amarone i valpolicella czy takie białe wina jak soave i pinot grigio. Najlepsze włoskie wina są doceniane na całym świecie, także w naszym kraju. Polacy coraz częściej wybierają wina z wyższej półki. Decydujące znaczenie przestaje mieć cena, a coraz większą uwagę zwracamy na walory smakowe, pochodzenie czy określone szczepy winogron.
"Kiedy rynek winiarski zaczynał się rozwijać, Polacy sięgali przede wszystkim po wino półwytrawne, półsłodkie. Nie byli wymagającymi klientami. Obecnie to się mocno zmieniło. Ludzie czytają o tym w internecie, douczają się i chcą pić wino jakościowe. W związku z tym sięgają przede wszystkim po wina wytrawne, wina z apelacją, wina, które mają jakąś historię za sobą, wina ze znanych im regionów winiarskich, często z tych regionów, które odwiedzali, np. podczas wakacji we Włoszech" - wyjaśnia ekspert.
Z danych GUS wynika, że import wina do Polski systematycznie rośnie. Jeszcze w 2010 roku wynosił nieco ponad 613 mln zł, w 2017 - już blisko 1,2 mld zł. Coraz więcej Polaków kupuje wina świadomie, sięga po wytrawne, dopasowuje je do potraw czy pór roku. Z danych Nielsena wynika, że w 2018 roku sprzedaż win stołowych wzrosła o 7 proc., natomiast tych najdroższych - o 20 proc.
"Osoby młode albo niewyrobione sięgają często na początku swojej podróży po świecie wina po wino słodkie. To nic złego, byle później znalazły ścieżkę, która zaprowadzi do wina bardziej jakościowego, wytrawnego. Do posiłku pasują tylko wina wytrawne. Żeby wyczuć wszystkie aromaty i smaki, które pochodzą z procesu wiwifikacji, a także z poszczególnego szczepu, trzeba sięgnąć właśnie po wino wytrawne. Cukier obecny w winie słodkim zaburza smakowanie i tak naprawdę czujemy tylko cukier, landrynki, truskawki" - zakończył Paweł Grotowski.
Komentarze
Dojazd do Dubrownika będzie łatwiejszy i przyjemniejszy. Na ukończeniu jest bowiem jedna z najważniejszych chorwackich inwestycji drogowych - most Peljeski. Liczący prawie 2,5 kilometra most ma połączyć półwysep Peljesac z Dubrownikiem, dzięki...
W związku z sytuacją epidemiczną, turyści zrezygnowali z wyjazdu. Początkowo zaakceptowali potrącenie w wysokości 80 proc. kosztów wyjazdu, następnie, uchylili się od tego powołując się na działanie pod wpływem błędu. Sprawa trafiła do Sądu...
Tagi:
Dział gastronomia:
Gdzie szukać ofert pracy w Łodzi bez
Północna Izba Gospodarcza: jesienią wiele firm gastronomicznych może
OLX: więcej pracowników odpowiada na oferty pracy w
Starsze aktualności:
Turecka atrakcja z turystycznym
Rego-Bis wprowadzi czartery do Bośni i
Tunezja wpuści zaszczepionych podróżnych bez
Turyści decydowali się na coraz dłuższe i bardziej komfortowe
Przeszło 100 tys. osób na karnawale w
Zakwaterowani w innym hotelu turyści domagali się zwrotu całości kosztów imprezy - wyrok
Rozporządzenie zmieniające zasady kwarantanny weszło w
Reaktywacja Rady Ekspertów ds.
Polacy wysoko w międzynarodowym rankingu zaufanych fachowców w branży
Buzz: sezon letni zapowiada się bardzo
Czechy: do hotelu i restauracji bez certyfikatu
Warszawa i Kraków w rankingu Top 100 światowych destynacji kongresowych
Dzień Turystyki bez Barier - DZT zaprezentuje strategie praktyki dotyczące integracji w
Rozpoczyna się festiwal Opolski Bifyj
Czarnogóra przywraca część ograniczeń
Niezadowolona turystka na własną rękę zmieniła hotel - sprawa trafiła do sądu
Restauracja w Renaissance Warsaw Airport Hotel najlepsza w sieci Renaissance
Sąd wypowiedział się o dopuszczalności cesji roszczeń za opóźnienie samolotu
Ilu turystów odwiedziło Kraków?
przemyslenia zwiazane z branza i studiami z nia zwiazanymi
Cyfryzacja przyszłością turystyki?
Wyjazdy na Sycylię i Korfu tańsze niż przed tygodniem
Port lotniczy Lublin z nowym połączeniem
Jakie kierunki najpopularniejsze w Neckermannie?
Ile zarobił Orbis w pierwszym półroczu?
Konkrety dot. 1000 plus jeszcze w tym tygodniu?
Nowa płyta postojowa w Katowice Airport
SPRZEDAM KONTENER(PRZYCZEPA) GASTRONOMICZNA
Turyści już nie pojeżdżą na słoniach w Angkor Wat
Prezydent podpisał ustawę o PNR
Malejące przeceny powinny niedługo pozwolić odetchnąć touroperatorom
Brussels Airlines pomoże zwolnionym w szukaniu tymczasowej pracy
Organizacje branżowe domagają się regulacji mających ograniczyć strajki
Bez wsparcia nie da się wypromować nowego kierunku
