TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter


Wyjazdy na Sycylię i Korfu tańsze niż przed tygodniem

Średnia cena wyjazdów turystycznych ciągle rośnie.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 19 maja 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 12 maja, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 20 maja 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 68 złotych. W poprzednich zestawieniach średnie ceny wzrosły sześć razy z rzędu o 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych, w zestawieniach wcześniejszych ceny spadły o 10 i 31 złotych, a w jeszcze wcześniejszych wzrastały o 54, 49, 46 i 19 złotych.

W minionym tygodniu największe wzrosty średnich cen wycieczek odnotowano na Malcie - o 299 złotych, a w mniejszej skali w Portugalii i na Gran Canarii - o średnio 180 i 175 złotych. Największy spadek cen wystąpił na Sycylii (poprzednio ceny tam silnie wzrosły) - o średnio 194 złote, a wyraźnie mniejsze na Korfu (poprzednio ceny tam również silnie wzrosły) i na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o 89 i 70 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem odpowiednio wzrosły o 8 i spadły o 39 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 ponownie wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach turystycznych. Najbardziej znaczące zwyżki miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich oraz w Grecji i Turcji - o 142, 71 i 59 złotych, mniejsze w Egipcie - o 28 złotych, a zdecydowanie najmniejsze w Bułgarii - o zaledwie 2 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 876 złotych, co jednocześnie po raz kolejny oznacza największy roczny wzrost cen w sezonie letnim 2022. W poprzednich 10 zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 815, 736, 679, 692, 649, 635, 435, 499, 533, 467 i 423 złote.

Najbardziej w skali roku kolejny raz wzrosły ceny wyjazdów na hiszpańskie wybrzeże Costa de la Luz - o średnio 1344 złote, a niewiele mniejsze były wzrosty cen na Synaju i Cyprze - o 1282 i 1155 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 113 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz sześćdziesiąty siódmy z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do okresu sprzed roku.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,36 zł/litr wobec 2,52 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 112,7 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 120,9 procent, a przed dwoma o 116,6 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była nieco silniejsza niż w poprzednim tygodniu. Tym razem skala osłabienia wyniosła około 6,7 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o 7,0 procent, a przed dwoma o około 6,0 procent.

W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale w ostatnim tygodniu skala ich negatywnego wpływu z powodu słabszego złotego nieznacznie się zmniejszyła. Tym razem zawierał się on w przedziale +565/+575 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to dotychczas rekordowe +605/+615, a przed dwoma +550/+560 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie - o średnio 1087 złotych oraz na Wyspach Kanaryjskich - o 957 złotych. Mniejsza była skala zwyżek cen w Grecji - o 843 złote, a jeszcze mniejsza w Turcji i Bułgarii - o 749 i 635 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe wzrosty cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o 1199 i 1117 złotych. Zwyżki w nieco mniejszej skali wystąpiły na Cyprze i w Maroku - o 1155 i 1060 złotych, a w jeszcze mniejszej w Portugalii, Albanii, Tunezji i na Majorce - o odpowiednio 927, 749, 673 i 517 złotych. Kierunkiem, na którym kolejny raz odnotowano najmniejszy wzrost cen wycieczek była Malta, na której wyniósł on zaledwie 68 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu - o 924 i 904 złote. Mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Grecji - o 774 złote, a najmniej w okresie 2 lat podniosły się ceny wypoczynków w Bułgarii i Turcji - o średnio 582 i 578 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków wyraźnie największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce na Cyprze i we Włoszech i wyniósł tam średnio 1064 i 1025 złotych. Mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Albanii, Hiszpanii Kontynentalnej, Portugalii i Maroka - o 870, 799, 761 i 724 złotych, a jeszcze mniejsze na Majorkę i do Tunezji - o średnio 567 i 546 złotych. Jedynym kierunkiem gdzie ceny wycieczek w tym ujęciu spadły była Malta, na której dwuletnia obniżka cen wyniosła 266 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Prima Holiday oraz TUI Poland i ETI - o około 680, 725 i 755 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 790 złotych (biuro Grecos) do prawie 1100 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 54 oferty (poprzednio 56 ofert, przed rokiem 48, a przed dwoma laty 41 ofert). Organizator ten, wyprzedzał biura Itaka z liczbą 25 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 24 oferty) oraz Coral Travel z liczbą 21 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 17 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 6 i 4 oferty oraz Rainbow i Exim Tours - po 3 oferty, a na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland - po 7 ofert oraz biura Exim Tours i Coral Travel - 6 i 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 9 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 9 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i Exim Tours - po 4 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Coral Travel w Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym piątym zestawieniu dla sezonu lato 2022 skład organizatorów w tabeli pozostał bez zmian, a jedynymi przesunięciami pozycji zajmowanych przez nich w zestawieniu była zamiana miejsc pomiędzy biurami Coral Travel (awans z pozycji trzeciej na drugą) i Exim Tours (spadek z pozycji drugiej na trzecią). Przyczyną tej zamiany miejsc była wyraźnie mniejsza zwyżka cen ofertowych w tym pierwszym biurze niż w drugim.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
traveldata wyjazd turystyczny analiza cen tui poland coral travel itaka
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję