Ogłoszenia
Ogłoszenia
- WARSZAWA - specjalista ds. turystyki
- Zatrudnię pilota
- Travelplanet WROCŁAW - KIEROWNIK BIURA
- Specjalistka/ Specjalista ds. Turystyki - Poznań
- Specjalista ds. turystyki Galeria Żoliborz...
- BP ITAKA - ŁÓDŹ - KIEROWNIK BIURA
- Praca dla studenta
- Zainwestuje w biuro podrózy
- CORAL TRAVEL PRUSZKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Pilot wycieczek szkolnych (Katowice i okolice)
Czy Polacy przejmują się ekologią wypoczynku?
Okres wakacji to czas wzmożonego podróżowania zarówno po kraju, jak i za granicę. Jednak czy planując urlop, biorą pod uwagę aspekty środowiskowe?
Najczęściej wskazywanym (65%) miejscem wakacyjnych szaleństw Polaków jest w tym roku morze. Zaraz na drugim miejscu plasują się góry z wynikiem 32% głosów. Natomiast najchętniej odwiedzane przez nas zagraniczne kierunki to Hiszpania (deklaracje na poziomie 10%), Włochy (8%) i Grecja (7%). W jaki sposób zamierzamy się tam dostać? Numerem jeden wśród badanych jest "własny samochód" (46%), zaraz za nim "samolot" (40%, ze wzrostem 9 p.p.), następnie pociąg (22%, ze wzrostem 4 p.p.) i "autobus/autokar" (12%). Na rower, który ma zerową emisję CO2,wskazało zaledwie 5% badanych. Warto jednak zauważyć, że na wybór środka transportu, którym bezpiecznie dotrzemy do celu, składa się kilka czynników: długość trasy, jaka jest do pokonania, komfort, nasze przyzwyczajenia, zasobność portfela.
O ile rowerem bylibyśmy w stanie dojechać nad polskie morze, tak do wspomnianej Hiszpanii nie. Dlatego musimy mierzyć siły na zamiary. Podróż pociągiem lub autokarem jest już jednak zdecydowanie bardziej realna i na pewno dużo bardziej proklimatyczna, lecz czy Polacy zwracają na to uwagę?
Jak wynika z badania, głównym powodem wyboru danego środka transportu jest przede wszystkim nasza wygoda (58% wskazań, spadek o 11 p.p.), dalej jest to przyzwyczajenie (36%) i przystępność cenowa (24%) a na samym końcu dbałość o środowisko (11%, wzrost o 2 p.p.) - źródło badanie Holiday Barometer
75% badanych zadeklarowało, że w ciągu najbliższych lat ma zamiar postawić na "slow tourism". Oznacza to, że chcą poświęcić więcej czasu na poznanie lokalnej kultury, historii miejsca i kraju, do którego jadą, a to wszystko odbywać się będzie z poszanowaniem środowiska. 77% wskazało, że ma w planach wyjazd do mniej turystycznych miejsc. Unikanie popularnych destynacji, szczególnie w szczycie sezonu ma zdecydowanie pozytywny wpływ na środowisko i na nasze samopoczucie. Stanie godzinami w kolejkach, bieganie od zabytku do zabytku często zadeptując okoliczną przyrodę, nie jest najlepszą formą odpoczynku.
A jak wygląda kwestia zakwaterowania? 48% badanych wybierze hotel, 34% wynajmie mieszkanie lub dom a 18% zostanie u znajomych, rodziny, czy też spędzi ten czas w swoim domu wakacyjnym, bądź pensjonacie. Kemping (8%) czy możliwość zamiany domów (4%) są w zdecydowanej mniejszości, mimo że są jednymi z bardziej ekologicznych opcji. Oczywiście decydując się na hotel, możemy sprawdzić, czy jest to miejsce respektujące zrównoważony rozwój. Poznamy to po stosowanych praktykach ekologicznych jak np.: panele słoneczne lub inne sposoby na pozyskanie odnawialnych źródeł energii, lokalne produkty kosmetyczne i spożywcze, recykling i segregacja odpadów, przyjazne środowisku środki czystości, redukcja zużycia wody.
Obecnie 9% Polaków zadeklarowało, że przy wyborze zakwaterowania zwracamy uwagę na to, czy miejsce jest przyjazne środowisku.
Na poziomie deklaratywnym wykazujemy się bardzo mocną postawą proekologiczną. 85% ankietowanych wskazało, że w swoich podróżach chętnie wykażą się odpowiedzialnymi zachowaniami, aby nie marnować lokalnych zasobów. 87% ma zamiar wesprzeć lokalną gospodarkę, 83% postara się zmniejszyć ilość odpadów w kraju wakacyjnego pobytu, a 81% będzie unikać działań, które nie są społecznie odpowiedzialne lub nie szanują lokalnej kultury, środowiska czy dzikiej przyrody. 68% jest skora do zmiany rodzaju transportu, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, z tego samego względu 67% chętnie spędzi urlop w jakiejś bliższej destynacji. Całkiem sporo, bo ponad 70% byłaby zainteresowana zaangażowaniem się w projekt na rzecz regeneracji środowiska lub w inicjatywę na rzecz bezbronnych grup społecznych, a 54% zostałyby wolontariuszami w organizacjach pozarządowych, przy realizacji projektów turystyki społecznej.
Deklaracje to jedno natomiast jak wygląda to w praktyce? Polacy coraz chętniej podróżują do mniej turystycznych miejsc takich jak np. Wyspy Owcze, Kambodża, Kazachstan, Kirgistan, Mauritius, Tajwan, Namibia czy Kamerun. Na ich wyposażeniu często znajduje się butelka filtrująca, co w dużej mierze pomaga ograniczyć zużycie jednorazowych butelek. Wiele osób odwiedza miejscowe restauracje i kawiarnie, dzięki czemu wspiera tamtejszych przedsiębiorców.
Poziom świadomości ekologicznej Polaków, z roku na rok jest coraz wyższy. Jednak zdecydowanie częściej działania proekologiczne podejmowane są w domu niż w przypadku wyjazdu na urlop. Świadczy o tym fakt, że zaledwie 40% z nas zwraca uwagę na to, jaki ślad węglowy może pozostawić nasza podróż i jaki wpływ na środowisko będą miały nasze plany wakacyjne.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Jak wyglądały tegoroczne wakacje
Samodzielne podróże były
Starsze aktualności:
Nowy trend szansą dla
Czy Polacy przejmują się ekologią
Liczba i wielkość statków wycieczkowych podwoiła się od 2000
Małopolska rozpoczyna nowy projekt
Wieliczka osiąga już milion
Organizacja kongresów wpisana do Zintegrowanego Systemu
Ryanair porozumiał się z kolejnym
Nowe połączenie z Katowice
PARP rozszerza grupę odbiorców wsparcia w ramach
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problemy z lex
Nowe restrykcje covidowe w Grecji
Grudzień rozczarowujący dla hotelarzy
Bałtyk coraz ważniejszym kierunkiem rejsów
NIK ujawnia nieprawidłowości w parkach narodowych
Czy należy się bać wyjazdów do Rimini?
Prezydent Krakowa apeluje o pomoc dla turystyki w mieście
Rzecznik MŚP: Walka z pandemią nie może odbywać się kosztem rujnowania gospodarki
Ponad 150 tys. złotych na pomoc Ukraińcom zebrano na aukcji książek prawniczych
KE zarzuca nierzetelność serwisom rezerwacyjnym
Nowy przewoźnik lotniczy rozpoczął działalność
Słowacja zamyka część przejść granicznych
Polska jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestycji hotelowych?
Jak zmieniają się ceny wyjazdów na koniec września?
Wielka Brytania rozpocznie szczepienia na COVID-19
Parlament Europejski chce bezpłatnego bagażu podręcznego
Rafał Milczarski ponownie prezesem PLL LOT
Koleje Dolnośląskie przewiozły prawie tylu pasażerów co przed pandemią
Chopin Airport Development przejmuje dwa hotele
Dopłaty za odwołanie rezerwacji mogą być nielegalne?