TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny na sierpień rosną

Średnia cena wycieczek w sierpniu rośnie - drożeje Synaj, Rodos i Maroko, a tanieje Korfu, Costa Del Sol i Kalabria.


Niniejsze zestawienie obejmuje czterdzieste drugie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 20 lipca 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 13 lipca 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 21 lipca 2022 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023, wzrosła o 156 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły na Korfu - o średnio 224 złote oraz na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol i w Kalabrii - o 183 i 130 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano na Synaju - o 447 złotych, a niewiele mniejsze na Rodos i w Maroku - o 437 i 367 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły i wzrosły o 142 i 157 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.


W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków. Największe zwyżki miały miejsce w Turcji i Egipcie - o 260 i 240 złotych, nieco mniejsze w Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 181 i 164 złote, a najmniejsze w Grecji - o 109 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 331 złotych (wcześniej ceny były wyższe o 287, 369, 418, 389 i 512 złotych).
Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na Półwyspie Chalcydyckim - o 1913 złotych, a mniejsze wzrosty miały miejsce w Portugalii i na Malcie - o 1446 i 747 złotych. Największy spadek cen odnotowano w Tunezji kontynentalnej i Hurghadzie - o 170 i 145 złotych, a znacznie mniejsze na Krecie - o średnio 17 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2022 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 939 złotych. W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz dwudziesty od stu ośmiu tygodni była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,56 zł/litr wobec 5,32 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwudziesty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem o 33,1 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 32,6 procent, a przed dwoma o 37,2 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była nadal zdecydowanie silniejsza niż przed rokiem - o około 8,3 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 10,2 procent, a przed przed dwoma o około 6,9 procent. Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nadal dość niskich cen paliwa i silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania była w minionym tygodniu w dalszym ciągu bardzo wysoka i zawierała się w przedziale -560/-570 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -560/-570 złotych, a przed dwoma tygodniami - 500/-510 złotych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Grecji, w Turcji i na Wyspach Kanaryjskich - o 439, 355 i 270 złotych, zaś zdecydowanie mniejsze były zwyżki cen wyjazdów do Egiptu i Bułgarii - o średnio 42 i 6 złotych. Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii - o średnio 1446 złotych, a mniejsze na Malcie, w Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o średnio 747, 484 i 264 złote. W jeszcze mniejszej skali wzrosły ceny wyjazdów na Cypr i do Albanii - o 165 i 49 złotych, a w niedużym stopniu spadły ceny wyjazdów do Tunezji - o 28 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu, Grecji i Turcji - o 1288, 1277 i 1203 złote, w mniejszej skali drożały wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 1093 złote, a kolejny raz w najmniejszym stopniu podniosły się w tym ujęciu ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 642 złote.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Portugalii - o 2697 złotych oraz na Majorce, Malcie i w Hiszpanii kontynentalnej - o średnio 1788, 1713 i 1595 złotych. Nieco mniejsze były zwyżki średnich cen na Cyprze i w Albanii - o 1113 i 1030 złotych, a najmniejsze we Włoszech i w Tunezji - o 903 i 766 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 spadek cen odnotowano jedynie w biurach Neckera, Prima Holiday i Sun & Fun - o około 280, 230 i 170 złotych. Z kolei najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Coral Travel, Itaka i Grecos - o około 160, 230 i 250 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 390 złotych (biuro Rainbow) do prawie 1400 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w czterdziestym drugim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycji lidera po raz pierwszy w tym roku "etatowy" lider, czyli biuro TUI Poland, został zastąpiony przez biuro Itaka z liczbą 48 ofert (poprzednio 42 oferty, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 30 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Coral Travel z liczbą 44 ofert (poprzednio też 44 oferty, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 10 ofert) oraz TUI Poland z liczbą 43 ofert (poprzednio 50 ofert, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 32 oferty).

Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą. Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Join up - 6 ofert oraz Rainbow i Sun & Fun - 4 i 3 oferty. Na kierunkach greckich przodowało biuro Itaka - 10 ofert oraz Grecos i Rainbow - 7 i 6 oferty, na kierunkach kanaryjskich TUI Poland - 12 ofert oraz Itaka i Rainbow - 4 i 3 oferty, a na tureckich biura Itaka i Rego bis - 7 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours i Coral Travel - 5 i 2 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland oraz Itaka - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku Itaka poprawiło swoją pozycję w Grecji, Turcji i Bułgarii, biuro Coral Travel poprawiło ją w Tunezji, a biuro TUI Poland na Wyspach Kanaryjskich.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W czterdziestym drugim zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli uległ jednej zmianie, a mianowicie weszło do niej biuro Sun & Fun (na pozycję piątą), a opuściło ją biuro TUI Poland. Na pozycji lidera zameldowało się biuro Grecos (awans z miejsca trzeciego) spychając dotychczasowego lidera biuro Join Up na miejsce drugie. Na pozycję trzecią z czwartej awansowało biuro Itaka.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Grecos, TUI Poland oraz Itaka. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Join Up (na miejsce wicelidera) i Sun & Fun (na miejsce piąte), a opuściły ją biura TUI Poland i Best Reisen.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów na sierpień 2023 last minute
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję