Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. Turystyki - Suchy Las
- Zainwestuje w biznes braza turystyczna
- Specjalista ds. turystyki w Salonie Wakacje.pl...
- Szukamy ośrodka kolonijnego na lato 2021
- Bydgoszcz - Specjalista ds. Turystyki
- do wydzierżawienia
- PRACA NA OBOZCH LETNICH KOGIS
- KSIĘGOWA do biura podróży
- Współpraca Bułgaria
- SZUKAM STAŻU

Hotele turystyczne zaczynają odrabiać straty, gorzej z biznesowymi
Od strony przychodowej II kwartał dla hoteli jest spisany na straty, ale niektóre obiekty już je odrabiają - mówi Andrzej Szymczyk z Walter Herz.
Dotyczy to przede wszystkim hoteli w popularnych kurortach, gdzie obłożenie jest prawie pełne. Zdecydowanie mniej gości mają obiekty położone w dużych miastach nastawione na klientów biznesowych, ale i w tym przypadku są wyjątki. Branża czeka na wrzesień i uruchomienie podróży służbowych, ale stoją one pod dużym znakiem zapytania ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i na świecie.
Wpływ koronawirusa na rynek hotelowy w Polsce był bardzo wyraźny na początku pandemii. Hotele straciły klientów z dnia na dzień, a następnie w wyniku regulacji prawnych musiały zawiesić lub zamknąć działalność (z nielicznymi wyjątkami, które nie miały wpływu na sytuację w branży).
Od połowy maja hotele zaczęły znów przyjmować gości, na początku w bardzo ograniczonym zakresie usług. Dziś mogą świadczyć w zasadzie wszelkie usługi, więc powróciły do sytuacji sprzed pandemii, natomiast od strony przychodowej drugi kwartał tego roku jest spisany na straty. - mówi agencji Newseria Biznes Andrzej Szymczyk, zastępca dyrektora Investment & Hospitality w Walter Herz.
Najnowsze wytyczne dla hoteli, zgodne z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, pozwalają na obsługiwanie gości w restauracjach, funkcjonowanie hotelowych basenów i saun. Hotelarze są zobowiązani dbać o reżim sanitarny - zwiększyć odległości między pracownikami do co najmniej 1,5 m, ograniczyć liczbę pracowników korzystających jednocześnie z przestrzeni wspólnych, zapewnić im środki ochrony osobistej i przygotować pomieszczenie do czasowej izolacji osoby z objawami COVID-19 oraz przestrzegać zasad wietrzenia, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń.
W obiektach położonych na terenie strefy czerwonej i żółtej, które zależą od aktualnej liczby zakażeń, zalecenia dla obiektów hotelowych pozostały bez zmian. Obecnie ich działalność jest dopuszczalna, z wyłączeniem znajdujących się na ich terenie klubów i dyskotek. Poza tym stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej, jeśli taka jest świadczona na terenie obiektu.
Obecnie sytuacja w hotelach wygląda różnie, co bardzo mocno zależy od konkretnej lokalizacji obiektu. Hotele typowo turystyczne w miejscowościach kurortowych mają znaczne obłożenie, w większości przypadków przekraczające 90 proc. To zasługa okresu wakacyjnego, ale też kilkumiesięcznego zamknięcia ludzi w domach i pracy zdalnej, co naturalnie wpłynęło na to, że chcieli wyjechać i odpocząć - mówi ekspert z Walter Herz.
Hotele w dużych miastach i lokalizacjach nastawionych na klienta biznesowego, które były odwiedzane podczas podróży służbowych, są w gorszej sytuacji rynkowej.
Dla nich tradycyjnie okres wakacji jest sezonem słabszym, natomiast w tym roku widać, że jest dużo gorzej niż w poprzednich latach. Kluczowy będzie pierwszy tydzień września, kiedy zobaczymy, czy klienci biznesowi będą dokonywać rezerwacji. Obecnie obłożenie w hotelach biznesowych waha się w granicach 25-30 proc., ale to także zależy zarówno od obiektu, jak i jego lokalizacji - zauważa Andrzej Szymczyk.
Wrzesień jest miesiącem, w którym firmy po okresie urlopowym wysyłają pracowników w delegacje, aby utrzymać kontakty z klientami. Poprzednie kryzysy pokazały, że będą one chciały szybko wrócić na ścieżkę wzrostu i odbudować relacje biznesowe, a to wiąże się z wyjazdami służbowymi.
Nie da się wszystkiego zrobić zdalnie, a wyjazdy wygenerują popyt na usługi hotelowe. Jednak ostatni kwartał tego roku to dziś jeszcze duży znak zapytania dla hoteli. Wraz z początkiem 2021 roku powinno już być dobrze, zwłaszcza że jest szansa na uzyskanie szczepionki, która pozwalałaby dość swobodnie podróżować, a to jest bardzo ważny czynnik dla hoteli. Rynek hotelowy w drugiej połowie 2020 roku będzie powoli powracał do normalnej działalności operacyjnej. Jednak kluczowe będzie trzymanie w ryzach zagrożenia epidemiologicznego, które do tej pory uniemożliwiało zarówno podróże międzynarodowe w szerszym zakresie, jak i podróżowanie po kraju. - uważa ekspert Walter Herz.
Komentarze
Tagi:
Dział hotele, pensjonaty:
Premier zapowiada prace nad protokołami sanitarnymi dla zamkniętych
Nie widać korelacji między częstotliwością zakażeń a ilością
Dział aktualności dnia:
Premier zapowiada prace nad protokołami sanitarnymi dla zamkniętych
Nie widać korelacji między częstotliwością zakażeń a ilością
Starsze aktualności:
Hotele turystyczne zaczynają odrabiać straty, gorzej z
Spadki liczby turystów przyjeżdżających na
Bilety Szwagropolu dostępne w aplikacji
Egipt zacznie wymagać testów PCR także od
Grecja: to nie turystyka odpowiada za wzrost
Chorwacja wprowadza nowe
Prokuratura rozpoczęła śledztwa w sprawie niedawnych wypadków
Płatności bonami turystycznymi przekroczyły 100 mln
Enter Air porozumiał się z Boeingiem w sprawie rekompensaty za uziemienie B 737
IGHP: hotele tańsze, a i tak mają problem z wypełnieniem
UNWTO nawołuje do politycznych decyzji, które pomogą odmrozić
Niepewność hamuje odmrażanie
Będzie więcej turystów na Kasprowym Wierchu?
TUI dostanie jeszcze większą pomoc?
Epidemia zakończyła serię wzrostów na gdańskim lotnisku
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości o Airbnb
Ruszyło głosowanie internetowe w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów
Wybrano wykonawcę rozbudowy terminalu pasażerskiego w Gdańsk Airport
Sofitel w Budapeszcie zmienia właściciela, ale nie zarządcę
Z biurem turystycznym czy z plecakiem?
W Rzeszowie powstanie centrum serwisowe samolotów pasażerskich
Przewoźnik lotniczy zmienia nazwę
Kiedy internauci najczęściej odwiedzają serwisy turystyczne?
Ogłoszono datę wejścia Polski do programu ruchu bezwizowego do USA
Podczas wakacji rośnie korzystanie z assistance medycznego
Port Lotniczy Wrocław z nowym rozkładem lotów
KLM kontynuuje ofensywę w mediach społecznościowych
PKP SA przedstawia plany na przyszłość
Porozumienie code-share gigantów
W biurach podróży sprzedaż leci w dół
Niejednoznaczne dane gospodarcze temperują możliwości wzrostu popytu w turystyce
Mouzenidis Travel z nowym przedstawicielem regionalnym
Otwarto nowy hotel w Katowicach