TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny w biurach podróży przełamały stały trend wzrostowy

Seria tygodniowych wzrostów cen wyjazdów turystycznych została przełamana. W minionym tygodniu, średnia cena nieznacznie spadła.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 9 czerwca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 2 czerwca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 10 czerwca 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, spadła o 24 złote. W poprzednich zestawieniach średnie ceny wzrosły dziewięć razy z rzędu o 90, 78, 68, 70, 150, 10, 27, 28 i 167 złotych, w zestawieniach wcześniejszych ceny spadły o 10 i 31 złotych, a w jeszcze wcześniejszych wzrastały o 54, 49, 46 i 19 złotych.

W minionym tygodniu największe spadki średnich cen wycieczek ponownie odnotowano na Malcie - o 261 złotych, a w mniejszej skali w Maroku (poprzednio odnotowano tam zdecydowanie największy wzrost cen) i na Synaju - o średnio 167 i 160 złotych. Największy wzrost cen wystąpił na Fuerteventurze - o 153 złotych, a niewiele mniejsze miały miejsce w tureckim rejonie Dalaman i Sycylii - o średnio 129 i 120 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie bieżące ceny wycieczek ogółem spadały i rosły o odpowiednio 26 i 42 złote.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 wzrosły jedynie w Turcji - o 73 złote, a na pozostałych wiodących kierunkach turystycznych spadły. Najbardziej znaczące zniżki średnich cen miały miejsce w Egipcie - o 135 złotych, nieco mniejsze w Bułgarii - o 50 złotych, a najmniejsze w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich - o 11 i 9 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 861 złotych, co jednocześnie oznacza po raz drugi z rzędu zmniejszenie rocznej skali wzrostu cen w sezonie letnim 2022. Poprzednio roczna zwyżka cen wyniosła 930 złotych, a w poprzednich 10 zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 1009, 876, 815, 736, 679, 692, 649, 635, 435 i 499 złotych.

Najbardziej w okresie roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów na Synaj - o średnio 1282 złote, natomiast mniejsze były wzrosty cen w Hurghadzie i tureckim rejonie Dalaman - o 1176 i 1039 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 74 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu sytuacja z punktu widzenia organizatorów była już po raz siedemdziesiąty z rzędu mniej korzystna niż miało to miejsce w odniesieniu do tego samego okresu sprzed roku.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 5,40 zł/litr wobec 2,53 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 113,4 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była wyższa o 105,2 procent, a przed dwoma o 104,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w porównaniach rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była w ostatnim tygodniu słabsza niż miało to miejsce w tygodniu poprzednim. Tym razem skala osłabienia wyniosła nieco ponad 6,9 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o 6,0 procent, a przed dwoma o około 6,3 procent.

W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale w ostatnim tygodniu skala ich negatywnego wpływu z powodu droższego paliwa i słabszego złotego uległa stabilizacji. Tym razem zawierał się on w historycznie wysokim przedziale +580/+590 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to +520/+530 złotych, a przed dwoma tygodniami było to +565/+575 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie - o średnio 1100 złotych i na Wyspach Kanaryjskich - o 952 złote. Mniejsza była skala zwyżek cen w Grecji i Turcji - o 803 i 787 złotych, a najmniejsza w dalszym ciągu w Bułgarii - o 683 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największy wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze - o 1053 złotych oraz we Włoszech i w Hiszpanii kontynentalnej - 910 i 888 złotych. Mniejsze zwyżki wystąpiły w Tunezji, w Portugalii, na Majorce i w Albanii - o odpowiednio 746, 743, 705 i 621 złotych, a kierunkiem, na którym kolejny raz odnotowano najmniejszy wzrost cen wycieczek była Malta, na której wyniósł on 304 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) na głównych kierunkach kolejny raz najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 907 złotych oraz do Egiptu - o 812 złotych. Mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów do Bułgarii i Grecji - o 758 i 754 złote, a najmniej w okresie 2 lat podniosły się ceny wypoczynków w Turcji - o średnio 649 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków wyraźnie największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce na Cyprze - o 1180 złotych oraz w Albanii, Portugalii i Hiszpanii kontynentalnej - o 884, 839 i 824 złote. Nieco mniejsze były w tym ujęciu wzrosty cen wyjazdów na Majorkę i do Tunezji - o średnio 755 i 751 złotych, a znacząco mniejsze do Włoch - o 366 złotych. Kierunkiem gdzie tradycyjnie ceny wycieczek w tym ujęciu zmieniły się w najmniejszym stopniu była Malta, na której dwuletni wzrost cen wyniósł 228 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano w biurach Itaka i Prima Holiday - o około 720 i 730 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 780 złotych (biuro TUI Poland) do ponad 1250 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 47 ofert (poprzednio też 47 ofert, przed rokiem 36, a przed dwoma laty 50 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 28 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma laty 16 ofert) oraz Rainbow z liczbą 21 ofert (poprzednio 18 ofert, przed rokiem 28, a przed dwoma laty 9 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - 6 i 5 oferty, zaś na kierunkach greckich przodowało biuro Itaka - 10 ofert oraz biura Rainbow, Exim Tours i Best Reisen - wszystkie po 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka - 9 i 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 7 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours i Coral Travel - 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland - 3 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji, w Tunezji oraz w Bułgarii, biuro Itaka w Egipcie, w Grecji i w Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym ósmym zestawieniu dla sezonu lato 2022 sklad organizatorów w tabeli uległ jednej zmianie, gdyż tabelę opuściło biuro Itaka (z pozycji piątej na szóstą), a na jego miejsce weszło biuro Best Reisen (z pozycji ósmej). Nowym liderem zestawienia zostało biuro Coral Travel, a wiceliderem biuro Exim Tours. Biura te często zamieniały się w ostatnich tygodniach miejscami, a przyczynami były różnice w zmianach średnich cen oferowanych przez te biura.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
traveldata ceny wyjazdów turystyka grecja tui itaka rainbow
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję