Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Oddam wyposażenie Biura Podróży
- Specjalista ds turystyki - Radom
- Praca w biurze turystycznym
- Praca w biurze turystycznym.
- Specjalista ds. turystyki - B.P ITAKA Janki
- Salon Firmowy Biuro Podróży ITAKA
- Specjalista ds. turystyki Poznań
- STAŻ- ITAKA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ
- KURS PILOTA WYCIECZEK i REZYDENTÓW BIUR PODRÓŻY
- Specjalista ds. turystyki w Salonie Wakacje.pl...

Zobacz także
PIH: Otwierając hotele musimy bezwzględnie stosować się do przepisów sanitarnych
Hotelarze z Warmii i Mazur zapowiadają pozwy
Północna Izba Gospodarcza i Polska Izba Hotelarzy: hotele powinny być otwarte natychmiast
Hotelarze złożą pozwy przeciw Skarbowi Państwa?
Apel o ochronę przedsiębiorców turystycznych przed zajęciem komorniczym
PIH: liczymy na otwarcie jeszcze w lutym. Jesteśmy gotowi, mamy procedury bezpieczeństwa
Sytuacja hotelarzy jest dramatyczna. Już pracę straciło 40 tys. osób, a jeśli hotele nie zostaną otwarte w lutym, liczba ta może wzrosnąć do 100 tys. - alarmował prezes Polskiej Izby Hotelarzy Marek Łuczyński podczas konferencji prasowej.
Łuczyński podkreślił, że rozumie przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na otwarcie działalności, pomimo zakazów.Polska Izba Hotelarzy stoi na stanowisku, że potrzebujemy odpowiedzialnego otwarcia. Każdy z hotelarzy, restauratorów bierze na siebie odpowiedzialność za otwarcie. PIH popiera wszelkie oddolne inicjatywy, uważamy, że hotelarze zostali bez realnej pomocy od państwa, wielu z nich jest pod ścianą i rozumiemy, że zaczynają się otwierać - mówił prezes PIH.
Dr Paweł Grzesiowski immunolog i ekspert w dziedzinie zdrowia publicznego podkreślał, że jest szansa na przywrócenie działalności zamkniętych branż w dobie epidemii, tylko musi to zostać znakomicie przygotowane pod względem bezpieczeństwa. Wirus jest i nie pozbędziemy się go tak szybko jakbyśmy sobie życzyli. Musimy nauczyć się z nim funkcjonować. Im lepiej się przygotujemy do przywracania różnych dziedzin życia, tym większa szansa na to, że będzie to bezpieczne. Jeśli będziemy otwierać wszystko, albo nic to to pogłębi kryzys. Już teraz obserwujemy, że coraz więcej osób nie wytrzymuje psychicznie tego co się dzieje, gospodarka ma problemy, które będą narastać. Myślę, że świat powoli będzie się otwierał, ale to nie znaczy, że będziemy mogli funkcjonować tak jak kiedyś - przekonywał. Dodał, że nie można segregować ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych, a sfałszowane tzw. paszporty szczepień już można kupić w internecie. Podkreślał, że konieczna jest wymiana danych i elastyczne działania, o co jednak nie będzie łatwo ponieważ rząd działa bardziej pod wpływem lęku niż twardych danych. Dane dotyczące zachorowań są niezbyt wysokie, a rząd najwyraźniej w to nie wierzy, utrzymując lockdown na wysokim poziomie - przekonywał.
Dr Grzesiowski podkreślił, że ogromnym obszarem to zagospodarowania może być turystyka rehabilitacyjna. Podkreślił, że około 10 proc. osób, które objawowo przechorowały COVID-19 potrzebuje różnego rodzaju rehabilitacji. Dane mówią o 1,5 mln, ale szacujemy, że w Polsce faktycznie COVID przeszło około 5 mln osób. 10 procent z tego to pół miliona osób, które już potrzebują pomocy - podkreślał. Dodał, że baza hotelowa mogłaby zostać wykorzystana w tym celu. Podkreślił, że w dyskusji z rządem większe znaczenie mają argumenty społeczne niż ekonomiczne i należy podkreślić, że uzdrowiska i obiekty turystyczne mogą być wykorzystywane dla potrzeb m.in rehabilitacji mają większe szanse powodzenia, niż argumenty, że ktoś bankrutuje. Należy podkreślać, że otwieranie poszczególnych branż może mieć pozytywny wpływ na zmniejszanie skutków pandemii - przekonywał.
Trzeba dogadać się z NFZ i stworzyć program rehabilitacji, ale nie może być to program komercyjny. Nie możemy dzielić ludzi. Nie możemy zrobić tak, żeby rehabilitacja przysługiwała tylko tym, którzy będą mieli na to pieniądze - dodał dr Jacek Tulinowski, jeden z autorów protokołów bezpieczeństwa przygotowanych dla PIH. Podkreślał, że COVID powoduje także konsekwencje, o których się nie mówi, takich jak to, że coraz więcej ludzi podupada na zdrowiu psychicznym.
Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie, Grzegorz Sokoliński przedstawił wyniki badań, mówiące, że turystyka nie wpływa na zrost liczby zakażeń. O tych samych badaniach opowiadał podczas konferencji dolnośląskich samorządowców, o której pisaliśmy w aktualności Nie widać korelacji między częstotliwością zakażeń a ilością turystów
Adwokat Anna Coban podkreśliła, że aktualnie zapadło około 20 wyroków różnych sądów administracyjnych, które wskazują na bezprawność ograniczeń nałożonych przez rząd. Stoimy na stanowisku, że otwieranie się przez przedsiębiorców nie jest naruszeniem prawa, ponieważ przepisy wydane przez Radę Ministrów nie mają odpowiedniej mocy prawnej - przekonywała. Dodała, że analiza przepisów rozporządzenia Rady Ministrów wprost wskazuje, że przedsiębiorcy, którzy nie zastosują się do nakazów i zakazów z rozporządzenia nie podlegają odpowiedzialności karnej. Przekonywała, że również goście hotelowi nie powinni się obawiać odpowiedzialności. Jeśli zostalibyście poddani kontroli będąc gościem hotelu lub restauracji, przede wszystkim poproście o dane funkcjonariusza, nie przyjmujcie żadnych mandatów, wtedy sprawa trafi do sądu i proszę mi wierzyć, że nie ma żadnej podstawy prawnej do państwa odpowiedzialności. Co do odpowiedzialności przedsiębiorców - pragnę zwrócić uwagę na to, żebyście państwo nie utrudniali organom kontrolnym tych wizyt. Proszę ich wpuścić, pokazać protokoły sanitarne. Również nawołujemy do nieprzyjmowania żadnych mandatów, wówczas sprawa trafi na drogę sądową, gdzie jesteście państwo w stanie obronić swoje argumenty - mówiła.
Dr Grzesiowski zwrócił uwagę na to, ze taką odpowiedzialność wprowadzają przepisy ustawy o chorobach zakaźnych. Żeby nie narażać się na odpowiedzialność karną nie wystarczy otworzyć hotel, należy jeszcze udowodnić, że jest on bezpieczny i są w nim przestrzegane wszelkie procedury sanitarne, że podjęto wszelkie dostępne środki, które służą bezpieczeństwu. W takiej sytuacji biegli będą oceniać, czy ośrodek rzeczywiście był przygotowany i nie stanowił źródła zakażenia. W przeciwnym przypadku będą państwo w bardzo trudnej sytuacji - przekonywał. Mecenas Coban odparła, że według jej wiedzy, przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na ponowne otwarcie przestrzegają procedur, co pozwoli uniknąć odpowiedzialności.
Marek Łuczyński podkreślił, że branża turystyczna poniosła znaczne koszty w celu wprowadzania środków bezpieczeństwa i jest bardzo dobrze przygotowana na przyjmowana gości, a ryzyko zakażenia w obiekcie hotelowym jest dużo mniejsze niż w dużym sklepie.
Burmistrz Świeradowa Zdroju, Roland Marciniak wskazywał na tragiczną sytuację mniejszych miejscowości, w których większość ludzi była zatrudniona w turystyce lub branżach pokrewnych i nie ma innych możliwości zatrudnienia. W takich miejscowościach jak Świeradów Zdrój zamknięte branże stanowią 90 proc. miejsc pracy, nie ma możliwości przebranżowienia się i podjęcia pracy w innym charakterze. - przekonywał.
Marek Łuczyński podkreślał, że nie ma dowodów na to, aby turystyka generowała większe ryzyko zakażeń. Podkreślił, że jeśli rząd posiada takowe dane to powinien je ujawnić. Liczymy na otwarcie hoteli jeszcze w lutym. Jesteśmy gotowi do rozmów, mamy procedury bezpieczeństwa, mamy wsparcie fachowców. Potrzebujemy tego, żeby ludzie przestali się bać wyjeżdżać.Nie negujemy wirusa, to poważny problem, ale trzeba nauczyć się z nim żyć. Trzeba wyważyć kwestie zdrowotne i kwestie gospodarcze - zakończył prezes PIH.
Komentarze
Tagi:
Dział gastronomia:
Użytkownicy Pyszne.pl wybrali swoje ulubione
Ile wytrzyma polska
Apel o utworzenie unijnej grupy zadaniowej ds. hotelarstwa i
ZPP: Licznik Strat Lockdownowych pokazuje coraz większe
Dział aktualności dnia:
Hotelarze z Warmii i Mazur zapowiadają
Hotele na Warmii i Mazurach zostaną zamknięte, reszta kraju na dotychczasowych
Giełda reaguje na brytyjski plan znoszenia
Zakazy podróżowania drogo kosztowały grecką
ECTAA: Linie lotnicze powinny zwrócić biurom podróży wpłacone
Dział hotele, pensjonaty:
Hotelarze z Warmii i Mazur zapowiadają
Hotele na Warmii i Mazurach zostaną zamknięte, reszta kraju na dotychczasowych
Marriott powołuje nowego CEO i nową
Starsze aktualności:
Także wycieczki jednodniowe będą mogły być opłacane Polskim Bonem
Wizz Air zapowiada siedem tras z polskich
ESky.pl: wzrosło zainteresowanie lotami na
Grecja notuje duży spadek przychodów z
Rzecznik MŚP występuje o ulgi dla przedsiębiorców w spłatach zaległych danin
Dodatkowy 1 mld zł od rządu nie uratuje przedsiębiorców utrzymujących się w górach z
Enter Air otrzyma 287 mln zł pożyczki z
Dolnośląska Organizacja Turystyczna obniża składkę dla
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP apeluje o otwarcie
Przedsiębiorcy turystyczni protestowali w
Jak działa Turystyczny Fundusz
Rainbow rozpoczyna sprzedaż ofert na zimę
Do 300 osób odejdzie z PLL
Grecja: reaktywacja turystyki powinna opierać się na trzech
Orbis ujawnia wyniki za 2018 rok
Rozpoczęto remont kolejki na Kasprowy Wierch
Nagrodzono najlepsze publikacje turystyczne
Kraków Airport liderem wzrostów wśród lotnisk regionalnych
Chcesz poznać prawne aspekty turystyki dzieci i młodzieży?
Kto zwyciężył w regatach hotelarzy?
Ryanair Sun zaprasza pilotów na warszawskie lotnisko na spotkanie rekrutacyjne
Otwarcie portu lotniczego na Wyspie św. Heleny
Enter Air podsumowuje półrocze
Ile turyści wydali w Krakowie?
Wzrasta popyt na Egipt i Turcję
Jak prezentują się ceny na Lato 2020
USA ograniczają zakaz wnoszenia laptopów na pokład
Komisja Europejska zatwierdza pomoc dla Alitalii
Ilu nowych samolotów będą potrzebować przewoźnicy?
Lotnisko w Radomiu zostanie rozbudowane?
Dokąd Polacy pojadą na wakacje?
Izrael zamknął przejście graniczne w Tabie
Poważne kłopoty samolotu podczas lądowania
Do sprzedania JASKINIA SOLNA(CZYLI GROTA LECZNICZA)
pracownik Almaturu w Warszawie 1984
Certyfikat Kompetencji Zawodowych Testy i Zadania na Egzamin