Ogłoszenia
Ogłoszenia
- BP ITAKA ŁÓDŹ- Specjalista ds Turystyki
- Zainwestuje w biuro podrózy
- CORAL TRAVEL PRUSZKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Pilot wycieczek szkolnych (Katowice i okolice)
- Product Manager at Rolfs Flyg & Buss
- Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista / Specjalistka ds. Turystyki
- Przewodnik po Rzymie
- Travel designer
- Pilot Londyn-Oxford-Windsor-Brighton-Bruksela
Ciekawostki o hotelach z całego świata
Czy z hotelowego łóżka można zmienić świat? O jakim hotelu mówi się, że jest galerią sztuki? Czy rzeczywiście ściany hoteli skrywają tyle tajemnic? O hotelowych historiach można rozmawiać godzinami - kryminalne tajemnice, wielkie romanse, piękne wnętrza.
Istnieją na świecie hotele, które stały się legendarne - napisano o nich książki, nakręcono filmy, a nawet nagrano piosenki. Inne były ulubionymi miejscami znanych gwiazd lub odznaczają się wyjątkowym designem czy formą. W zestawieniu przygotowanym przez sieć hoteli AccorHotels znajdują się najciekawsze z nich.
Co łączy najważniejsze nagrody filmowe i hotel?
Już od ponad 80 lat, z nadejściem wiosny uwaga każdego miłośnika kina skupia się na Oscarach - najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagrodach filmowych. Ceremonia rozdania nagród Akademii Filmowej odbywa się w Teatrze Dolby w Hollywood. Jednak nie zawsze tak było. Pierwsze Oscary przyznawano w hotelu. Na galę zawitało jedynie 250 osób i trwała ona niecałe 15 minut. Dopiero w 1944 roku ceremonię wręczenia Oscarów przeniesiono z hotelu do teatru.
Hotele z kryminalną kartoteką
Wielu pisarzy tworzących kryminały i zagadki detektywistyczne wybiera jako miejsce akcji hotelowe mury, które genialnie potrafią ukryć wszystkie tajemnice. Z hotelowymi historiami związana była m.in. Agatha Christie, autorka popularnych kryminałów. Wiele osób zna ekranizację kryminalnej intrygi z "Morderstwa w Hotelu Gallop", ale nie tylko to łączy Christie z branżą hotelarską - jedną ze swoich najpopularniejszych powieści "Morderstwo w Orient Expressie" napisała w pokoju hotelowym numer 441, w Stambule. Po tamtym wydarzeniu apartament w kolorze głębokiej czerwieni został nazwany jej imieniem.
W hotelowym korytarzu spotkasz miłość
Nie tylko autorzy kryminałów lubią hotele. Doceniają je również pisarze tworzący historie miłosne. W końcu czy romans rozpoczynający się spotkaniem dwóch nieznajomych w hotelowym korytarzu nie jest intrygujący? Owiani tajemnicą goście, zamknięte drzwi pokojów - całą tę scenerię wykorzystał m.in. Janusz Leon Wiśniewski w swojej powieści "Grand", której akcja toczy się w słynnym polskim hotelu Grand w Sopocie. Co ciekawe, pisarz nie tylko osadził fabułę swojej powieści w hotelu, ale to właśnie w nim napisał tę powieść.
Czy można walczyć o pokój z hotelowego łóżka?
W 1969 roku świat obiegła informacja o ślubie Johna Lennona i Yoko Ono. Małżeństwo zdecydowało się wykorzystać zainteresowanie mediów i przeprowadzić głośną kampanię wzywającą do pacyfizmu. Wszystko to w pokojach hotelowych w Montrealu. Para ubrana na biało przyjmowała w swoim hotelowym łóżku zaproszonych gości, z którymi rozmawiała o pokoju na świecie. Podsumowaniem całej akcji było nagranie piosenki "Give Peace a Chance". Aby upamiętnić pobyt Lennona w hotelu oraz całą jego twórczość, co roku, 8 grudnia (w rocznicę śmierci artysty) pod drzwiami do wynajmowanego przez niego apartamentu stoją czerwone róże.
Hotelowe ekranizacje, o których możesz nie widzieć
Jest wiele filmów, których akcja toczy się w hotelu - seria o agencie Jego Królewskiej Mości, opowieść o chłopcu samym w Nowym Jorku czy film "Lśnienie" z kultową sceną rozbijania drzwi siekierą. Jednak stworzono również wiele produkcji, w których hotele odgrywają drugoplanową rolę, a nawet są na pierwszy rzut oka niewidoczne. Jest tak m.in. w "Gwiezdnych wojnach", gdzie jeden z hoteli z Tunezji służył jako dom Luka Skywalkera na planecie Tatooine lub w "Igrzyskach Śmierci. W pierścieniu ognia", w których futurystyczny hotel z Atlanty stanowił centrum treningowe dla zawodników igrzysk.
Hotelowe piosenki do zanucenia w windzie
Hotele, poza filmami i książkami, są też głównymi bohaterami piosenek. W repertuarze polskiego zespołu Kombi znajduje się utwór "Hotel Twoich Snów", pada nazwa hotelu Sofitel Victoria w Warszawie - najbardziej luksusowego hotelu, w którym nagrywano wiele kultowych, polskich filmów i seriali. Podobnie zespół Eagles nagrał piosenkę dotyczącą hotelu. Utwór "Hotel California" zdobył nawet Nagrodę Grammy w kategorii Najlepszego Nagranie 1978 roku. Nie sposób również pominąć piosenki Elvisa Presleya o najsmutniejszym hotelu złamanych serc - na szczęście nie istnieje on naprawdę.
Dzieła sztuki zamknięte w czterech ścianach
Hotele mogą być nowoczesne, industrialne, historyczne, a także stanowić prawdziwe dzieła sztuki. Nocowanie w obecności dzieł wyjątkowych artystów jest możliwe w wielu hotelach na świecie. Na przykład w jednym z hoteli w centrum Berlina, określanego mianem "galerii, w której się śpi", można wybierać spośród 50 nietypowo zaaranżowanych pokojów. Znajdziemy tam chociażby pokój w wersji komiksowej, o dziwnych proporcjach lub z podwieszonymi meblami. Podobny hotel mieści nad polskim morzem, gdzie do wyboru jest siedem pomieszczeń m.in. utrzymanych w stylistyce psychodelicznej lub surrealistycznej.
Hotel, który kryje setki historii
O hotelach można opowiadać długo, każdy pracownik tego miejsca potrafi zapewne przywołać kilkanaście historii związanych z życiem tego miejsca. Istnieje jednak hotel owiany legendą dzięki wielu znanym postaciom. W jednym z paryskich hoteli przez 30 lat mieszkała Coco Chanel, Ernest Hemingway przychodził na drinki do hotelowego baru, a księżna Diana z Dodi Al-Fayedem spędziła ostatni wieczór przed tragicznym wypadkiem samochodowym. O tym paryskim hotelu powstały liczne anegdoty oraz powieści, a sama Sophia Loren nazwała go "najbardziej romantycznym hotelem na świecie".
Hotelowy pałac prezydencki
W jakim hotelu lubili nocować prezydenci USA? Niewątpliwie w najbardziej prestiżowym budynku zlokalizowany w centrum Nowego Jorku. Dobę hotelową w tym miejscu zarezerwowali m.in. Barack Obama, Franklin D. Roosevelt czy Herbert Hoover. Nie stanowi to jednak zaskoczenia, jeśli weźmiemy pod uwagę sposób przyjmowania gości i stosowane zabezpieczenia. Pod hotelem znajdował się specjalny podziemny peron kolejowy o nazwie "Track 61", zapewniający bezpieczeństwo i prywatność najważniejszym gościom.
Hotel inny niż wszystkie
O nietypowych hotelach słyszał każdy. Chociażby o hotelu zrobionym z lodu, w opuszczonym kościele, na drzewie czy pod ziemią. Jednak jest jeden hotel, który wyróżnia się spośród wszystkich dziwnych miejsc noclegowych. To hotel zrobiony z czekolady. Przestrzeń zaprojektował sam Karl Lagerfeld, a za wykonanie odpowiadał francuski mistrz czekolady Patrick Roger. Niestety, jak można się domyślać, był to jedynie tymczasowy projekt - a szkoda, ponieważ noc w takim miejscu mogłaby okazać się smakowita.
Komentarze
Tagi:
Dział hotele, pensjonaty:
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Dział dla turystów:
ETC: Turystyka potrzebuje systemu zarządzania
Starsze aktualności:
Rośnie liczba Turystów odwiedzających
Gotowe dania w sklepach zagrożeniem dla
Rozpoczęły się targi TT
TSUE rozpatrywał skargi
Polacy rzadziej jadają posiłki poza
Hilton uznany za najlepsze miejsce do
Turystyka może stać się głównym źródłem przychodów dla
UE ujednolici przepisy dotyczące krótkoterminowego
W Krakowie powstaje nowy szlak
Katastrofa lotnicza pod Moskwą
Barometr UNWTO wskazuje na wzrost tempa odbudowy turystyki
HRS zorganizuje noclegi dla Siemensa
Czego obawiają pasażerowie samolotów?
Jakie wybrać ubezpieczenie na narty?
Wizz Air zostawia na lotnisku ponad kilkudziesięciu pasażerów
Śmiertelne ofiary wypadku kolejowego w Danii
Otwarcie hoteli to krok do przodu, ale hotelarze liczą na więcej
Co wspólnego mają turystyka i marketing internetowy? Wspólnie wyznaczają ścieżki!
Wizz Air zapowiada nowe połączenia z polskich lotnisk
POT wstrzymuje promocję akcji Polska Zobacz Więcej
GiS wydaje zalecenia dot. pielgrzymek
ZEA: poważne konsekwencje poprawiania natury
Kraków wśród kierunków objętych porozumieniem code-share dubajskich przewoźników
Lepsze połączenie z Katowice Airport
Rada UE podjęła decyzję w sprawie ułatwień wizowych dla Białorusinów
Gruzja zapowiada otwarcie się na turystów