TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter
PZU dało zaporową stawkę w OC?

Powszechny Zakład Ubezpieczeń daje sygnał o możliwym wycofywaniu się z udzielania ubezpieczeń turystycznych biurom podróży. Wniosek taki można wyciągnąć z ogromnych podwyżek stawki jakie otrzymały niektóre firmy.


Zgodnie z informacjami Wiadomości Turystycznych właścicielka biura podróży Turysta w Kołobrzegu, Małgorzata Ignatowicz, zwróciła się do PZU o oszacowanie kosztów dalszego ubezpieczenia. Zdziwiła ją odpowiedź firmy w której poinformowano ją o polisie ubezpieczeniowej w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak sama wyjaśnia - Na początku myślałam, że to jakaś pomyłka czy niedopatrzenie, ponieważ do tej pory składka na ubezpieczenie mojego biura wynosiła 2 tys. zł. Jednak po konsultacji ze znajomą organizującą kolonie, która miała do zapłaty 30 tys. zł w PZU, zrozumiałam, że te absurdalne kwoty są faktem.

PZU nie wyjaśnił na jakiej podstawie obliczona została tak wysoką kwota polisy. Przedstawiciel PZU poinformował właścicielkę biura, że prowadzenie biura podróży to działalność dużego ryzyka i ubezpieczycielowi nie opłaca się ubezpieczać podmiotów turystycznych. Informacje o braku zainteresowania PZU ubezpieczeniami touroperatorów i agencji i wycofaniu z oferty spółki tego rodzaju świadczeń potwierdza anonimowo jeden z pracowników firmy. Oficjalnie firma odmawia komentarzy w tej sprawie powołując się na swoją polityką wewnętrzną. Agnieszka Rosa z biura prasowego PZU stwierdziła, że firma nie ma obowiązku podawania przyczyny naliczania kwot ubezpieczenia dla biur podróży.

W ostatnim czasie nie było spektakularnych wydarzeń, jednak dwa zdarzenia mogły rzutować na taką reakcję firmy - chodzi tu o wejście pozwów zbiorowych i upadek biura Kopernik. Możliwość składania pozwów zbiorowych od połowy roku zwiększa niepewność działania firm mających dużo klientów i narażonych na roszczenia. Natomiast upadek Kopernika mógł uświadomić ubezpieczycielom, że szkody z tych polis zwykle są stuprocentowe (marszałkowie nie liczą się z kosztami, a wartości ubezpieczeniowe zwykle za małe). Można by też pomyśleć, patrząc na inne rynki europejskie, gdzie upadło dużo więcej firm niż u nas, że kryzys i problemy firm jeszcze przed nami.

W Polsce ubezpieczenia turystyczne oferują m.in. następujące firmy (kolejność alfabetyczna):
- Allianz Polska
- Benefia Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
- Compensa
- EUROPEJSKIE Europäische Reiseversicherung AG
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "TUZ"
- Signal Iduna
- Warta S.A.

Warto zatem przed zaakceptowaniem oferty dotychczasowego ubezpieczyciela zorientować się, jakie stawki proponują nam pozostałe firmy. Zwłaszcza, że to ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i de facto nas dotyczy tylko składka, a rozmiar odpowiedzialności i inne wymogi są określone ustawowo. Oczywiście ubezpieczyciel może zaoferować nam ponadstandardową ochronę, ale jej wykupienie nie jest konieczne i każdy musi skalkulować takie dodatki stosownie do swoich potrzeb. Osoby chcące zaoszczędzić czasu mogą skorzystać z usług brokerów ubezpieczeniowych, choć oni podobnie jak wszyscy pośrednicy będą ograniczeni swoją ofertą i prowizyjnym sposobem wynagradzania.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
PZU ubezpieczenia ubezpieczenie organizatora turystyki ubezpieczenia turystyczne Benefia Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska Warta Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUZ Compensa Signal Iduna Uniqua TU SA EUROPEJSKIE Europäische Reiseversicherung AG OC stawka ubezpieczeniowa touroperatora touroperator obowiązkowe


Komentarze:

  • PZU nie będzie oferować ubezpieczeń turystycznych? 

   [2010-01-19 02:54 83.23.189.*]

   ale ale
   czegoś nie kumam
   ubezpieczam moje małe biuro w firmie x od wielu lat
   stawki faktycznie, dla "maluchów" to jakieś 2-3k
   tylko, że...
   jako właściciel "bałaganu" podpisuję i tak stryczek w postaci weksla
   czyli firma ubezpieczeniowa chroni turystów, bierze ode mnie pieniądze, ale suma sumarum i tak zapukają do moich (na dodatek prywatnych) drzwi.
   więc o co komon ?   odpowiedz »

  • PZU nie będzie oferować ubezpieczeń turystycznych? 

   [2010-01-19 11:35 83.4.177.*]

   lepiej mieć gwarancję bankową :) 6% to z reguły nie tak duża kwota w stosunku do ceny ubezpieczenia (przynajmniej wg mnie)   odpowiedz »

  • PZU nie będzie oferować ubezpieczeń turystycznych? 

   [2010-01-19 14:20 83.15.149.*]

   Powiem tak, działam na rynku turystycznym od prawie 35 lat organizując imprezy turystyczne, prowadząc swoje biuro, będąc w izbach turystycznych mając stosowne wpisy dot. organizatorów turystyki, rynek turystyczny wraz z jego uregulowaniami urzędniczymi ( znikoma wartość wiedzy turystycznej urzędników nie powiem więcej) jest wielkim hamulcem dla tejże działalności tymbardziej że większość decydentów traktuje tą działalność jako wypoczynek i jako rozrywkę organizatorów. Obsługa hotelu czy wczasów czy imprezy turystycznej to przyjemność i wypoczynek. Prawdziwa praca to min. praca fizyczna w hucie czy kopalni, ciężka praca w urzędzie bo co chwilę petent coś chce i wymaga, praca bankowców i ubezpieczycieli o kurcze ile to trzeba wymyślić druków żeby cokolwiek zanalizować bo zwykłe myślenie i analiza już nie wystarcza, nie wspomnę o nażelowanych marketingowcach których na uczelniach uczą oderwani od rzeczywistości pedagodzy. Po prostu ciężka praca a Wy i My i ja bawimy się w turystykę i wiecznie wypoczywamy przynosząc dla Skarbu Państwa dochód którego w życiu żaden polityk nie zauważy.
   Podsumowując, bo mi się "ulało" ustawodawca uchwalając ustawę o usł. tur. zapomniał o określeniu form i kto ma gwarantować powrót turysty skoro ubezpieczyciel jako firma komercyjna działalność ubezpieczeniową dla organizatorów turystycznych uważa za nie rentowną. Takie jego prawo. Tylko dlaczego urzędnik dla poklasku i polityki bez analizy kosztów zamawia powrót turystów z zagranicy nawet jak tego nie chcą. Fajnie taka szybka decyzja wygląda w tv. Jakby płacił ze swoich to by się zastanowił. Szkoda gadać, zamknąć biurko o określonej godzinie i spadać do domu.   odpowiedz »

  • PZU nie będzie oferować ubezpieczeń turystycznych? 

   [2010-01-19 14:54 83.24.31.*]

   Uwaga, Warta stosuje te same metody. W roku 2006 Biuro Podróży Korona Travel otrzymało od Warty ofertę zapłacenia OC w kwocie 150 tys złotych bez wyjaśnień ( gwoli ironii Biuro Korona Travel było w tym czasie agentem Warty ds ubezpieczeń turystycznych, samochodowych , mieszkaniowych i dla small biznesu). Najlepsze oferty ma Signal Iduna, sympatyczną współpracę, miły zespół, warto tam się udać. Pozdrawiam wszystkich męczących się jeszcze w tym niewdzięcznym zawodzie. Anna Kubat ze zlikwidowanego biura podróży Korona Travel z Warszawy obecnie licencjonowany i wreszcie zarabiający grubą kasę pośrednik nieruchomości. e-mail: kubat.brandtsa@gmail.com.   odpowiedz »

   • PZU nie będzie oferować ubezpieczeń turystycznych? 

    [2010-01-19 16:56 83.15.149.*]

    Super i potwierdzam. Analogicznie zmieniam branżę. Uzyskałem licencję pośrednika i wchodzę powoli w ten temat.
    Teraz już Home & Travel Galop mniej travelu tam jest.
    J.G.   odpowiedz »

  • PZU nie będzie oferować ubezpieczeń turystycznych? 

   [2010-01-19 15:42 83.24.159.*]

   Najlepiej mają organizatorzy działający w szarej strefie.
   Ani nie muszą rozliczać się z urzędem skarbowym, ani martwić o ZUS.Jeżeli coś sknocą podczas wyjazdu to departament turystyki nie może im nic zrobić.
   Znam przypadek, że aktywna mamuśka zgłosiła się do Rady Rodziców. Zakręciła się, pojeździła na basen jako opiekunka, następnie zorganizowała nabór i kolonie. Droższe od moich, mimo, że ja co miesiąc muszę wypełniać papiery, płacić należne podatki. Nie musi martwić się o coroczne ubezpieczenie działalności turystycznej, co w tym roku w moim przypadku kosztowało mnie niemało zdrowia i nerwów.
   Oczywiście żaden z urzędników nie przeprosił mnie za zaniedbanie jakie ze strony urzędników miało miejsce.
   Okazało się , że Urząd Marszałkowski zmienił wymagania w stosunku do treści umowy ubezpieczeniowej tak, że firmy ubezpieczeniowe nie chciały ich akceptować ze względu na duże ryzyko.
   Od kilku lat ubezpieczam się w tej samej firmie i zawsze w tym samym czasie przystępuję do odnowienia ubezpieczenia. Urząd Marszałkowski reprezentowany przez Departament Turystyki przysyła przypomnienie, o terminie kiedy kończy się bieżące ubezpieczenie, ale chyba każdy właściciel pamięta o tym natomiast nie poinformował mnie o zmianach jakie wprowadził .I tu wina Urzędu.Z drugiej strony ubezpieczyciel popełnił duży błąd polegający na tym, że mimo wiedzy na ten temat przy składaniu dokumentów nie poinformował mnie, że nie akceptuje sugerowanej przez UM zmian.Dokumenty zostały przyjęte, opracowane przez pracownika, przesłane do Zarządu, odleżały tam czas jakiś i wróciły do filii z informacją, że nie może w takiej postaci zaakceptować zmian wprowadzonych przez Urząd Marszałkowski. I to był czas , kiedy ja zazwyczaj już odbierałam gotowe dokumenty, było to najczęściej na 2 tygodnie przed upływem zakończenia bieżącej polisy. A tu niespodzianka.Nie zdążę załatwić ciągłości ubezpieczenia. A konsekwencją tego jest wykreślenie mnie na trzy lata z rejestru firm legalnie działających na rynku turystycznym.
   Dużo by jeszcze pisać ale nie mogę zanudzać.
   Kolejne namawianie do bezprawia i działania w szarej strefie. Moje 15 lat działalności i dobrego imienia firmy dla urzędnika nie ma znaczenia w przeciwieństwie do moich odczuć.
   Teresa Kacperska.Biuro Podróży TERTUR.   odpowiedz »

   • PZU nie będzie oferować ubezpieczeń turystycznych? 

    [2010-01-19 16:35 83.15.149.*]

    Nic dodać nic ująć. Podpisuję się wszystkimi rękoma które jeszcze mam i które nie są zajęte na wypisywanie druków dla ubezpieczycieli, którym życzyłbym aby spróbowali przekonać urzędników do realnych konkretnych i logicznych działań
    co jo godom co jo godom ubezpieczyciel nie jest zainteresowany to jest biznes
    BT GALOP J. Gołąbek
    ps a urząd to nie biznes.....   odpowiedz »

  • PZU nie będzie oferować ubezpieczeń turystycznych? 

   [2010-01-19 18:55 212.49.56.*]

   Witam,
   Prowadze nowe biuro turystyki przyjazdowej do Polski (3 lata) i przechodziłem przez ten temat ostatnio w sierpniu 2009 i doznałem szoku. W poprzednich latach wszystko w porzadku a tu nagle stawki tak horrendalne, ze glowa boli. Warta wyceniła roczna składke OC na bagatela 400.000 zł !!!!! Pracownik powiedział, ze nie chca tych ubezpieczen a musza je miec, wiec stosuja takie kwoty. Signal Iduna, nawet nie byla zainteresowana wysłaniem oferty a jak człowiek sie w końcu dodzwonił to stwierdzili, ze odmawiaja, bo zbyt duze ryzyko. Nomen omen, problemem bylo to, ze w deklaracji nie podałem zadnej nieruchomości, która mogliby nadepnąc w razie kryzysu - skandal i dyskryminacja, bo nawet nie pofatygowali sie zrobic oferty cenowej. PZU dalo składke ok 40.000 i nie chcieli słuchac tłumaczenia, ze ryzyko w przypadku turystyki po kraju jest o wiele mniejsze niz ryzyko wysyłki rodaków na koniec swiata. Chyba koszt jest o wiele nizszy. Ale niestety biuro tur. to biuro i wszystko w jednym worku. Wszystko byloby dobrze, gdyby miec czas na zalatwianie, ale czlowiek odnawia polise z miesiecznym wyprzedzeniem a nie rocznym i potem jak nie zrobi sie ciaglasci to (jak ktos wspomnial) zakaz wykonywania zawodu przez 3 lata. Zarówno Urzad, jak i Ubezpieczyciel maja klienta gdzies. Z czystym sumieniem polecam zatem Allianz, bo to jedyna firma, ktora kiwnela palcem i chcialo im sie po prostu kalkulowac. I obsługa bardzo miła i rzetelna.
   Compensa i Europejskie nawet nie odpowiedzialy na mejle, bo oprocz telefonu trzeba oczywiscie wszystko napisac wlasnie w emailu.

   Ciekawe co przyniesie 2010 rok!?   odpowiedz »

  • PZU nie będzie oferować ubezpieczeń turystycznych? 

   [2010-01-22 23:41 188.147.82.*]

   "Pasztet" będzie jak przejdzie nowa ustwa. Na dzis dla wytrwałych sa gwarancje. Za rok koniec.
   Wariantów wyjścia z sytuacji jest kilka. Wykupic jedną polise na 20 biur i liczyć na grupową solidarnośc. Na jednego jest polisa inni udaja pośredników i podpisuja w imieniu jednego umowę.
   Drugie wyjście , zostać własnym agentem pod inna nazwą i jako touropersator wykazac minimalny obrót będacy podstawa do naliczania składki. Trzecie wyjście zarejestrować sie w innym kraju unijnym w którym sa normalne warunki.
   Branża coś wymyśli a klient zapłaci. Lobby ubezpieczeniowe pozazdrościło przekrętów lobby farmaceutycznemu. Nie wymysla nowej grypy, wiec udają, że im sie nie opłacają ubezpieczenia OC biur.
   łatwo policzyć, że ubezpieczyciele zgarneli w ub roku ze skąłdek OC ok 700 mln zł. Wypąłcili jednego Kopernika - nie wiecej jak 300 tys. Więc co sie nie opłaca ?
   Gdzie tu jest UOKiK ????? To nic innego jak zmowa cenowa.....   odpowiedz »

   • ubezpieczenie 

    [2010-01-25 12:35 83.3.121.*]

    a juz dawno zostalem touoperatorem unijnym zarejstrowanym w kraju unijnym
    ubezpieczenie na 5 lat to kwota 12.000 euro wystarczy podzielic na 5 i mamy skladke roczna   odpowiedz »

  • ubezpieczenia 

   [2010-01-25 14:40 83.31.200.*]

   Jestem od 15 lat organizatorem wyjazdów dla dzieci i młodzieży po Polsce. Płacę obecne ubezpieczenie i tak "na zapas" bo nie ma zagrożenia, że nie przywiozę moich klientów z za granicy, bo tam nie jeździmy.Ale ustawa wymaga więc płacę.
   Ale pomysł,żeby stać się unijnym touroperatorem i płacić składkę roczną w wysokości około 9600 zł (12 000 euro : 5 lat ,przeliczone na złotówki) to nie dla takiej małej firmy jak moja.Rozwijać firmę, żeby zwiększyć obroty nie zamierzam, ponieważ mam już 55 lat i nie mam już siły i zdrowia.
   Mam nadzieję, że do przyszłego roku zostaną podjęte rozsądne decyzje w tym temacie.
   A teraz informacja z innego zakresu, która branży może się przydać.
   W marcu wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące zmian w organizowaniu wypoczynku kolonijnego. Obawiam się, że mogą być pewne problemy, żeby do rozpoczęcia kolonii urzędnicy byli gotowi. I nie chciałabym usłyszeć, że z takich czy innych powodów nasze plany kolonijne mogą być zagrożone.
   Wprowadzam tu pewną analogię do ubezpieczeń turystycznych.
   Moja firma przeżyła realne zagrożenie, że na 3 lata zostanę wykreślona z rejestru firm legalnie działających na rynku nie z mojej winy, tylko dlatego, że urzędnicy wprowadzili zmiany.
   Teresa Kacperska. Biuro Podróży TERTUR   odpowiedz »

   • ubezpieczenia 

    [2010-02-03 21:27 89.239.102.*]

    Witam. Też mam małą firmę, organizuję wycieczki na Bornholm tylko od maja do września, ale muszę płacić oczywiście za cały rok. Nieważne, że to tylko 1 kraj, niewiele wycieczek w skali roku, a płacę jakbym robiła 100 wycieczek po całej Europie w miesiącu. Prowadząc działalność gospodarczą za wszystko odpowiadam całym swoim majątkiem, a Signal Iduna zażądała ode mnie zablokowania 16.000 PLN na 18 miesięcy... Nie chodzi nawet o te pieniądze, ale żaden bank nie chciał tego zrobić...
    Tu chyba chodzi o to, by małe firmy po prostu zmieść z powierzchni ziemi... Niech właściciele idą na bezrobocie, bo do biur to raczej przyjmują długonogie... Takich z bagażem doświadczeń to raczej nikt już nie zatrudni!
    Niby mamy unijne prawo, ale np. w Danii firmę prowadzi się znacznie prościej. Dlaczego?? Bo polscy urzędnicy bardziej to wszystko komplikują...

    Anna Brandt KONTAKT BORNHOLM   odpowiedz »

  • PZU nie będzie oferować ubezpieczeń turystycznych? 

   [2010-01-26 10:21 91.199.246.*]

   UWAGA do wszystkich zainteresowanych! Na rynku jest jeszcze jedna firma ktora oferuje naprawde przystepne skladki za OC. Mowa tu o AXA w ktorej zaproponowali mi baaardzo fajna stawke a dodatkowo ciekawe ubezpieczenia grupowe.   odpowiedz »

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję